Sayfa 693/856 İlkİlk ... 193593643683691692693694695703743793 ... SonSon
Arama sonucu : 6845 madde; 5,537 - 5,544 arası.

Konu: BANVT - Banvit

1. Rekabet Kurulu: Piliç Eti Üretiminde Faaliyet Gösteren 19 Teşebbüs ile Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği Hakkında Yürütülen Soruşturma Sonuçlandı

Rekabet Kurulu (RK) internet sitesinde yayınlanan açıklama aşağıda bulunuyor:

Piliç eti üretiminde faaliyet gösteren teşebbüslerin 4054 sayılı Kanun'un 4. maddesini ihlal edip etmediklerinin tespitine yönelik olarak yürütülen soruşturma sonucunda; toplanan tüm delil, bilgi ve belgeler, düzenlenen rapor, yazılı savunmalar ve sözlü savunma toplantısında yapılan açıklamalar değerlendirilerek, 13.03.2019 tarihinde yapılan Rekabet Kurulu toplantısında 19-12/155-70 sayı ile aşağıdaki nihai karar alınmıştır:
    1. a)
    ï€* Abalıoğlu Yem-Soya ve Tekstil Sanayi A.Ş.,
    ï€* Banvit Bandırma Vitaminli Yem Sanayi A.Ş.,
    ï€* Beypi Beypazarı Tarımsal Üretim Paz. San. ve Tic. A.Ş.,
    ï€* CP Standart Gıda San. ve Tic. A.Ş.,
    ï€* Ege-Tav Ege Tarım Hayvancılık Yat. Tic. ve San. A.Ş.,
    ï€* Er Piliç Entegre Tavukçuluk Üretim Pazarlama ve Tic. A.Ş.,
    ï€* Gedik Tavukçuluk ve Tarım Ürünleri Tic. San. A.Ş.,
    ï€* Keskinoğlu Tavukçuluk ve Damızlık İşl. San. Tic. A.Ş.
    ï€* Şenpiliç Gıda San. A.Ş.'nin

fiyat düzeyini birlikte belirlemek ve/veya Ege Bölgesinde arzın kontrolüne yönelik bilgi paylaşımında bulunmak suretiyle 4054 sayılı Kanun'un 4. maddesini ihlal ettiğine oyçokluğu ve Kurul Üyesi Hasan Hüseyin ÜNLÜ'nün farklı gerekçesi ile,
    b) Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneğinin, rekabeti kısıtlayıcı davranışları kolaylaştırıcı eylemleri ile 4054 sayılı Kanun'un 4. maddesini ihlal ettiğine oyçokluğu ile
    2. Bu nedenle, 4054 sayılı Kanun'un 16. maddesinin üçüncü fıkrası ve "Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma, Uyumlu Eylem ve Kararlar ile Hakim Durumun Kötüye Kullanılması Halinde Verilecek Para Cezalarına İlişkin Yönetmelik"in

a) 5. maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi, ikinci fıkrası ve üçüncü fıkrasının (a) bendi uyarınca 2018 yılı sonunda oluşan ve Kurul tarafından belirlenen yıllık gayri safi gelirlerinin takdiren %0,75'i oranında olmak üzere,
    ï€* Ege-Tav Ege Tarım Hayvancılık Yat. Tic. ve San. A.Ş.'ye
    ï€* Gedik Tavukçuluk ve Tarım Ürünleri Tic. San. A.Ş.'ye
    ï€* Keskinoğlu Tavukçuluk ve Damızlıık İşl. San. Tic. A.Ş.'ye
    ï€* Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneğine

b) 5. maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi, ikinci fıkrası, üçüncü fıkrasının (a) bendi ve 6. maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi uyarınca 2018 yılı sonunda oluşan ve Kurul tarafından belirlenen yıllık gayri safi gelirlerinin takdiren %1,125'i oranında olmak üzere,
    ï€* Abalıoğlu Yem-Soya ve Tekstil Sanayi A.Ş.'ye
    ï€* Banvit Bandırma Vitaminli Yem Sanayi A.Ş.'ye
    ï€* Beypi Beypazarı Tarımsal Üretim Paz. San. ve Tic. A.Ş.'ye
    ï€* CP Standart Gıda San. ve Tic. A.Ş.'ye
    ï€* Er Piliç Entegre Tavukçuluk Üretim Pazarlama ve Tic. A.Ş.'ye
    ï€* Şenpiliç Gıda San. A.Ş.'ye

idari para cezası verilmesine oyçokluğu ile,
    (Tüm teşebbüslere verilen idari para cezasının toplam tutarı 156.703.143,74 TL'dir.)
    3.
    a) Ak Piliç Tic. Ltd. Şti.'nin 4054 sayılı Kanun'un 4. maddesini ihlal etmediğine, dolayısıyla adı geçen teşebbüse idari para cezası verilmesine yer olmadığına oyçokluğu ile,
    b)
    ï€* As Tavukçuluk Tarım İşl. SSan. ve Tic. Ltd. Şti.,
    ï€* Bakpiliç Entegre Tavukçuluk A.Ş.,
    ï€* Bupiliç Entegre Gıda San. Tic. A.Ş.,
    ï€* Garip Tavukçuluk Gıda ve Yem San Tic. A.Ş.,
    ï€* Hastavuk Gıda Tarım Hayvancılık San. ve Tic. A.Ş.,
    ï€* Pilyem Gıda Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş.,
    ï€* Şahin Tavukçuluk Yem Gıda İnşaat San. ve Tic. A.Ş.,
    ï€* Tad Piliç Fenni Yem San. ve Tic. Ltd. Şti.,
    ï€* Yemsel Tavukçuluk Hayvancılık Yem Hammaddeleri San. ve Tic. A.Ş.'nin

4054 sayılı Kanun'un 4. maddesini ihlal etmediklerine, dolayısıyla adı geçen teşebbüslere idari para cezası verilmesine yer olmadığına oybirliği ile,
    4. Bakpiliç Entegre Tavukçuluk A.Ş.'nin soruşturma kapsamında talep edilen bilgileri temin etmemesi nedeniyle anılan teşebbüse 4054 sayılı Kanun'un 16. maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi uyarınca 2018 yılı gayri safi gelirlerinin binde biri oranında idari para cezası verilmesine oybirliği ile,

5. Tad Piliç Fenni Yem San. ve Tic. Ltd. Şti.'nin soruşturma kapsamında yanlış ve yanıltıcı bilgi vermesi nedeniyle anılan teeşebbüse 4054 sayılı Kanun'un 16. maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi uyarınca 2018 yılı gayri safi gelirlerinin binde biri oranında idari para cezası verilmesine oybirliği ile

gerekçeli kararın tebliğinden itibaren 60 gün içinde Ankara İdare Mahkemelerinde yargı yolu açık olmak üzere, karar verilmiştir.

2. Banvitin cezasını 32,5 milyon tl olarak hesapladım doğru mudur.

3. Sanki piyasa olumlu karsiladi gibi. Veya daha yuksek bekleniyodu. Veya beklenti bitti.

SM-N9005 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

4.  Alıntı Originally Posted by balıkadam Yazıyı Oku
    Banvitin cezasını 32,5 milyon tl olarak hesapladım doğru mudur.
    gayri safi gelir eğer tüm ciro ise hesabınız doğrudur..böylece bir belirsizlik de ortadan kalktı..hisse biraz daha rahatladı..haftalardır düşüyordu ve bir çok hisse çok çıkmış iken o gerilemişti bu süreçte...
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

5. 5 aylık kar gitti. Sağlık olsun. Piyasa bunu fiyatlamıştı zaten. An kötü geride kaldı hesabı.

6. banvit en iyi kar yaptığı 2017 yılında ( 254 milyon ) çeyrek bazında yaptığı kar ve tüm kara çeyreksel bazdaki oranı şuydu :

1.çeyrek 32,8 mil (%13)....2.çeyrek 74 mil (29,3)......3.çeyrek 111 mil (%43 )......4.çeyrek 37 mil (14,5 )

2018 yılında son çeyrekte ise 25 milyon kar yapmış ve diğer çeyreklerden daha iyi kar açıklamış idi...bilançolarda bariz bir düzelme göze çarpıyordu...

eğer 2018 yılı son çeyrekteki 25 milyonluk karı ,2017 yılının %14,5 una oranlayacak olursak ,

25/ %14,5 = 172 milyon çıkar...yani diğer faktölerde (döviz ve yem fiyatları ) bir değişme olmadığı taktirde 2019 yılı tüm yılda 172 milyon tl kar yapma olasılığı doğuyor...ki sektörü tanıyan ssregitos dostumuz da 2019 yılının ilk çeyreğinde süpriz güzel bir bilançonun gelebileceğini söylüyordu...siparişlerin iyi olduğunu ve maliyetlerin nisbeten düştüğünü söylüyordu...

bakalım bu gerçekleşebilir mi ??

çeyreksel cirosu artık 800 milyonlara varan bir banvit piliç fiyatlarına %5 zam yapsa dahi ( bu şu anda 500-600 kuruş ) 40 milyon tl ekstra kar yapabilme potansiyeli doğar....
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

Vay be adamlar kriz miriz demedi. Çaktı. cezayı. 500 bin lotlu adi spekten de kurtulmamız lazım.

8.  Alıntı Originally Posted by balıkadam Yazıyı Oku
    5 aylık kar gitti. Sağlık olsun. Piyasa bunu fiyatlamıştı zaten. An kötü geride kaldı hesabı.
    zaten fiyatı 12,5 lardan beridir bu beklenti ile düşüyordu..en kötüsü satın alınmıştı..

bir yandan da şirketin eli kolu çözüldü artık..kimseye gebe kalmadılar artık..istedikleri gibi de zam yapabilirler..mevsimi geldi çünkü..

Sayfa 693/856 İlkİlk ... 193593643683691692693694695703743793 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •