Sayfa 480/852 İlkİlk ... 380430470478479480481482490530580 ... SonSon
Arama sonucu : 6814 madde; 3,833 - 3,840 arası.

Konu: BANVT - Banvit

1. her hisse aldığımızda topiklerinde söylüyoruz...tabi bizi takip eden dostlar da var ama bazı arkadaşlar aldığımı bilmelerine rağmen hisseye bakıyorlar sonra hareketsiz ve en düşük hacimlerde olduğunu görünce almaktan cayıp başka hisselere yöneliyorlar ama akıllarının bir köşesinde de kekonun o hisseyi aldığını yazıyorlar...

sonra aradan bir kaç gün geçtikten sonra hisse yukarıya doğru hareketlendiği anda çoğu sefer de geç kalarak hareketlenmiş olan hisseye dalıyorlar...sonra da hisse düzeltme sürecine giriyor...sonra da aha keko sen aldın diye aldık ama bak şu halimize diyorlar...beyler alış ve satış yerlerini çok iyi ayarlamak gerekiyor...hele hele banvit gibi hızlı çık inleri olan hissede çok daha dikkatli olmamız gerekiyor...çünkü banvit sığ olmasından dolayı her iki yöne de çok agresiftir...%10 artıdayken bile bir de bakıyorsunuz yarım saat sonra hepsini vermiş...

bana değer veren dostların öncelikle fikirlerimi iyi bilmeleri gerekiyor...tabi tam uymak isteyenlerin de alış satışlarımı bilmeleri ama son kararın da onların olduğunu bilmeleri gerekiyor..sonuçta biz de insanız bizim de hata payımız var...benim isabet oranım %60-70 civarlarındadır...kendim dahi zaman zaman bu yanlış kararların sonucuna katlanıyorum...artık yine de karar sizindir diyorum...
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

2. 254 milyon kâr, 100 milyon sermaye ile hisse başına kazanç 2.54 tl yapar. Normal şartlarda bistin kendi dinamikleri temettü veren sirketlerde maksimum %10 temettü verimine izin verir. Yani hisse fiyatı 10 F/K değerine gelir.

Ancak banvitin geçmiş dönem zararı 92 milyon. 254-92= 162 milyon tl yapar. Bu da 10 F/K dan hesaplarsak hisse fiyatını 16.2 olması gerektiğini gösterir. Ancak bu bugünün değeridir. Borsa bugünü değil yarını satın alır.

Benim beklentim birinci çeyrek sonuna kadar ciddi bir hareket olmayacağı şeklinde. Eğer karlılık veya satışlar artarsa(1Ç18 vs 1Ç17 arasında) o zaman bir yükseliş hareketi görebiliriz.

Bu hafta piyasanın bu bilançoya vereceği tepkiye göre hareket etmeyi düşünüyorum. Eğer bir hafta içinde yükseliş olmazsa ve birinci çeyrek öncesi herhangi bir haber gelmezse(satın alma vs) hisse de 1-2 ay boyunca bir hareket olmayacağı kanaatindeyim.

Yatırım tavsiyesi değildir.

3.  Alıntı Originally Posted by rovolver Yazıyı Oku
    Temel yönüyle bakarsak;
    Üreticilerin talepleri olduğunu ve dolayısıyla üretim maliyetlerinin artacağını öngörüyoruz. O zaman şirketin kar marjını arttırması için satış fiyatlarına zam yapması gerekir.
    Son çeyrekte karların umduğumuz gibi gelmediğini gördük. Buna sebep olarak da satışların sürekliliğini sağlamak için- diğer firmalarla rekabet için düşük tutulan satış fiyatları ve iade edilen kısımlar etkiliydi.
    Peki son çeyrekte gördüğümüz bu olumsuz durumun ilk çeyrekte de yaşanmayacağını biliyor muyuz ? İşte bu bence Banvit'in sınavıdır.
    bu çeyrekte bunun yaşanmayacağını garanti edemeyiz...ama yapılan zam her halükarda kar miktarında önemli iyileşmeleri beraberinde getirmesi gerektiğini düşünüyoruz...düşünüyoruz diyorum çünkü gerçekten de borsanın tümü bir ihtimaldir...dikat edilirse tüm yorumda ihtimal bazında konuşuyorum...hep -sa olursa gibi ihtimal belirten cümleler kuruyorum...bu borsada ne ben nede başkası kesin konuşamaz...zaten bu ihtimalleri bilerek yatırımlarımızı yapıyoruz...şahsen bu ihtimallerden kendi düşüncelerimin %60-70 nin gerçekleştiğini görüyorum...

umarım hep bu şekilde devam eder...ALLAH ıma şükürler olsun ki kazanıyoruz...gönlümüz ky dostlarımın da kazanmasıdır...bunun için ne gerekiyorsa yapıyorum....ne biliyorsam ve kendim için ne düşünüyorsam topiklerde paylaşıyorum...bir faydamız olduysa da bir dua istiyoruz, faydamız olmuyor ve istemeden de zararımız dokunuyorsa o vakit de bedua edilmemesini rica ediyoruz...
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

4.  Alıntı Originally Posted by KFAT4 Yazıyı Oku
    254 milyon kâr, 100 milyon sermaye ile hisse başına kazanç 2.54 tl yapar. Normal şartlarda bistin kendi dinamikleri temettü veren sirketlerde maksimum %10 temettü verimine izin verir. Yani hisse fiyatı 10 F/K değerine gelir.

Ancak banvitin geçmiş dönem zararı 92 milyon. 254-92= 162 milyon tl yapar. Bu da 10 F/K dan hesaplarsak hisse fiyatını 16.2 olması gerektiğini gösterir. Ancak bu bugünün değeridir. Borsa bugünü değil yarını satın alır.

Benim beklentim birinci çeyrek sonuna kadar ciddi bir hareket olmayacağı şeklinde. Eğer karlılık veya satışlar artarsa(1Ç18 vs 1Ç17 arasında) o zaman bir yükseliş hareketi görebiliriz.

Bu hafta piyasanın bu bilançoya vereceği tepkiye göre hareket etmeyi düşünüyorum. Eğer bir hafta içinde yükseliş olmazsa ve birinci çeyrek öncesi herhangi bir haber gelmezse(satın alma vs) hisse de 1-2 ay boyunca bir hareket olmayacağı kanaatindeyim.

Yatırım tavsiyesi değildir.
    ben de düşüncelerimi burada paylaşmaya devam edeceğim..tabi uygun gördüğüm yerde de alacağım ve bunu topikte de duyuracağım...umarım hep birlikte kazanmaya başlarız...

5. arkadaşlar biraz rahat olun hisse bu düşerde çıkarda benim elimde 22,50 maliyetti epey hisse var güzel karda gördüm satmadım ama hiçte karalar bağlamadım iş ve yatırım finans satıyormuş satsın banane alan kim yine kendileri o hesaptan bu hesaba basmasalar kağıt kaç kere tavan yapacaktı değil mi bunu hepimiz çokta iyi biliyoruz yani isteseler daha yüksek fiyatlardan verirdiler insanlara bu hisseyi bu kağı devre kesici yemiyeli kaç ay oldu adamlar nakış gibi işliyorlar zamanı gelince ederini bulur çıkın biraz gezin daha önce gittiğiniz bir iki büyük markete gidin bakın son yıllarda raflarında bulunmayan banvit ürünleri nasılda raflarda yerini almış ha nasıl bir satış politikası uygularlar karlılık oranları ne olur bilmem ama satışlarının artacağı kesin sabah kahvaltık almaya gittim banvit bütün tavuğun fiyatı 6,75 tl güneydoğu anadolu bölgesinde şimdiki fiyat bu bölgeden bölgeyede değişiyor fiyatlar YTD

6. BRF uluslararası büyük bir şirket bunlar kapitalist sistemde başkalarını yok ederek büyüme stratejilerini uygularlar ve bunu uygularken karlarından ödün verirler blançoya bakınca bunu hissettim.
    Umarım önümüzdeki bilançolarda bu durumu bir daha yaşamayız. Eğer bu savaş aylarca sürer ve BRF kendi gücüyle Banviti ayakta tutarsa ve de kötü blançolar devam ederse vay halimize.
    Yıldırımkıtanın verdiği 6,75 tl. lik fiyat bilgisi hoşuma gitmedi. Bir an evvel raflarda 8 tl üstü fiyatları görmemiz lazım.
    Umarım son kullanım tarihi yaklaştığı için marketin karından fedakarlık yaparak koyduğu özel bir fiyattır.
    2017 deki 4 çeyreği birbiri ile kıyaslayalım.
    .................................................. ...1./Ç.............................2./Ç................................3./Ç..............................4./Ç.........
    DOLAR ORTALAMASI..........TL/$......3,6995 .........................3,5854................... .........3,5173..........................3,8023...
    DIŞ SATIŞ.....................MİLYON TL.....60...............................75........ ..........................95...................... ..........94,5....
    BANVİTİN İHRACATTAKİ PAYI.. %........14,12..........................16,71..... ........................19,92..................... .......16,88....
    NET SATIŞ/BRÜT SATIŞ..........%.........94,68.................... ......95,47.............................95,38..... .......................79,24....
    NET SATIŞ FAVÖK MARJI.........%.........11,1...................... ......17,4..............................18,6...... ..........................9,1......
    MALİYETLER.........................%..........79,3 ............................74,2.................. ............72,7...............................80, 6.....
    FAALİYET GİDERLERİ..............%...........9,6............ .................8,4.............................. ..8,7.................................10,2...

Görüldüğü gibi iki önemli husus blançoyu berbat etmiş bozmuştur.
    İlki net satışların brüt satışlara oranı %95 lerden %72 ye düşmüştür. açıklaması, iadeler ve indirimler haddinden fazla olmuştur.
    İkincisi maliyetler ve giderler yükselmiş FAVÖK marjı %17-18 lerden % 9 a inmiştir. Açıklaması haddinden fazla ucuza satış.

Bozulma sözcüğünü kullanmamın bir nedeni yükselen FAVÖK marjı mevsimselik bahanesiyle yarıya inmiş. (bence asıl neden acımasız rekabet)
    Diğer nedeni de artan ihracata ve artan dolar kuruna rağmen ihracat artışının sona ermesi, yurt dışında da mı mevsimsellik var?.
    Bir başka nedeni de ihracattan aldığı payda 3. çeyrekte %19,92 ye kadar çıkmışken %16,88 e inmesidir.

Yıllık Karımız 254 milyon olsada, Özsermayemiz 290 milyon tl artmış.

Tüm bu nedenlerden dolayı %100 Banvit olan portföyümü %50 ye indirmek istiyorum.
    Tamamen satmamamın nedeni 2018 ilk çeyrek blançosunda tekrar düzelmesini ummaktır.
    Bunun için tek somut gösterge gittiğimiz her markette Banvit fiyatlarını gözetlemektir.

Bizim için bir olumsuzluk ta bazı arkadaşların al sat yapmasıdır. Yapılan her al sat speğin işini zorlaştırmakta ve buradaki gerçek yatırımcılara zaman kaybettirmekte zarar vermektedir.
    Bu alsatçılar spekten mi kazanıyor , hayır.... Buradaki ky cılardan kazanıyor. Zira spek onlara kaptırdığı paranın acısını zamanla diğer ky cılardan kat kat çıkartıyor olan zaman ve para olarak gerçek yatırımcılara oluyor.

Arkadaşlar hemen bir kaç gün içinde satmak için bizim hisseye bulaşmayın bekleyecekseniz alın yok beklemeyip satacaksanız size hissemi yok , bir sürü hisse var, Van gıda var gerel var vb. daha hareketli bir çok hisse var. Gidin tecrübenizi oralarda konuşturun şansınızı oralarda sınayın. Bu sözlerim yılların tecrübesidir, sizleri kırdıysam kusuruma bakmayın.

Teknik olarak daralan üçgen 2 hafta sonra kapanıyor.
    Elbette bu sürenin bitmesi şart değil.
    ssss

7.  Alıntı Originally Posted by syncelik Yazıyı Oku
    BRF uluslararası büyük bir şirket bunlar kapitalist sistemde başkalarını yok ederek büyüme stratejilerini uygularlar ve bunu uygularken karlarından ödün verirler blançoya bakınca bunu hissettim.
    Umarım önümüzdeki bilançolarda bu durumu bir daha yaşamayız. Eğer bu savaş aylarca sürer ve BRF kendi gücüyle Banviti ayakta tutarsa ve de kötü blançolar devam ederse vay halimize.
    Yıldırımkıtanın verdiği 6,75 tl. lik fiyat bilgisi hoşuma gitmedi. Bir an evvel raflarda 8 tl üstü fiyatları görmemiz lazım.
    Umarım son kullanım tarihi yaklaştığı için marketin karından fedakarlık yaparak koyduğu özel bir fiyattır.
    2017 deki 4 çeyreği birbiri ile kıyaslayalım.
    .................................................. ...1./Ç.............................2./Ç................................3./Ç..............................4./Ç.........
    DOLAR ORTALAMASI..........TL/$......3,6995 .........................3,5854................... .........3,5173..........................3,8023...
    DIŞ SATIŞ.....................MİLYON TL.....60...............................75........ ..........................95...................... ..........94,5....
    BANVİTİN İHRACATTAKİ PAYI.. %........14,12..........................16,71..... ........................19,92..................... .......16,88....
    NET SATIŞ/BRÜT SATIŞ..........%.........94,68.................... ......95,47.............................95,38..... .......................79,24....
    NET SATIŞ FAVÖK MARJI.........%.........11,1...................... ......17,4..............................18,6...... ..........................9,1......
    MALİYETLER.........................%..........79,3 ............................74,2.................. ............72,7...............................80, 6.....
    FAALİYET GİDERLERİ..............%...........9,6............ .................8,4.............................. ..8,7.................................10,2...

Görüldüğü gibi iki önemli husus blançoyu berbat etmiş bozmuştur.
    İlki net satışların brüt satışlara oranı %95 lerden %72 ye düşmüştür. açıklaması, iadeler ve indirimler haddinden fazla olmuştur.
    İkincisi maliyetler ve giderler yükselmiş FAVÖK marjı %17-18 lerden % 9 a inmiştir. Açıklaması haddinden fazla ucuza satış.

Bozulma sözcüğünü kullanmamın bir nedeni yükselen FAVÖK marjı mevsimselik bahanesiyle yarıya inmiş. (bence asıl neden acımasız rekabet)
    Diğer nedeni de artan ihracata ve artan dolar kuruna rağmen ihracat artışının sona ermesi, yurt dışında da mı mevsimsellik var?.
    Bir başka nedeni de ihracattan aldığı payda 3. çeyrekte %19,92 ye kadar çıkmışken %16,88 e inmesidir.

Yıllık Karımız 254 milyon olsada, Özsermayemiz 290 milyon tl artmış.

Tüm bu nedenlerden dolayı %100 Banvit olan portföyümü %50 ye indirmek istiyorum.
    Tamamen satmamamın nedeni 2018 ilk çeyrek blançosunda tekrar düzelmesini ummaktır.
    Bunun için tek somut gösterge gittiğimiz her markette Banvit fiyatlarını gözetlemektir.

Bizim için bir olumsuzluk ta bazı arkadaşların al sat yapmasıdır. Yapılan her al sat speğin işini zorlaştırmakta ve buradaki gerçek yatırımcılara zaman kaybettirmekte zarar vermektedir.
    Bu alsatçılar spekten mi kazanıyor , hayır.... Buradaki ky cılardan kazanıyor. Zira spek onlara kaptırdığı paranın acısını zamanla diğer ky cılardan kat kat çıkartıyor olan zaman ve para olarak gerçek yatırımcılara oluyor.

Arkadaşlar hemen bir kaç gün içinde satmak için bizim hisseye bulaşmayın bekleyecekseniz alın yok beklemeyip satacaksanız size hissemi yok , bir sürü hisse var, Van gıda var gerel var vb. daha hareketli bir çok hisse var. Gidin tecrübenizi oralarda konuşturun şansınızı oralarda sınayın. Bu sözlerim yılların tecrübesidir, sizleri kırdıysam kusuruma bakmayın.

Teknik olarak daralan üçgen 2 hafta sonra kapanıyor.
    Elbette bu sürenin bitmesi şart değil.
    ssss
    Syncelik üstad, yazdıklarınıza büyük oranda katılıyorum. Lakin sektörun birebir içinde olan sayın ssgeritoss arkadaşımızın yazdığı gözünüzden kaçmış sanırım.
     Alıntı Originally Posted by ssregitoss Yazıyı Oku
    ......... Türkiyede tavuk fiyatlarını şen piliç ve bey piliç belirler Banvit değil. şen piliç günde 1 milyonun üzerinde tavuk kesiyor.
    Bu tespite göre banvitin piyasada fiyat belirleyen değil belirlenen fiyata uyan bir firma oldugunu anliyoruz. Haa bu durum brf den sonra değişebilir mi ? Evet değişebilir ama bu çok kolay olmayabilir.
    Ben şahsım adına geçenlerde Türkiye de beyaz ette pazar paylarını araştırdım ama internette bu konuyla ilgili bir bilgi bulamadim. Banvitin sektordeki payi nedir en büyük rakibi kimdir bilemiyoruz bu sebeple ne desek boş. Ama bir gerçek var ki banvit eskiden en pahalı beyaz et markasıydı ama artik değil bunu son 6 ayda çok iyi gördük. Hangi markete gitsem en düşük fiyat banvitte neredeyse.
    Tüm bu sebeplerden dolayi bende 3 - 3.5 aydir taşıdığım hisselerimin bir kısmını sattım Cuma günü. Kalanlarla yola devam inşallah.
    Hepimize bol kazançlı yeni bir hafta diliyorum.

SM-G930F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

8. Evet dostum ssregitosun yazdıklarını okudum ve ona katılıyorum safranboludaki belli başlı özel marketlerde şen piliç hakim Banvit hiç yok.
    ssregitos arkadaş, Şen piliçin günde 1 milyon kestiğini yazıyor.
    Banvit te günde 400 bine yakın kesiyor.
    2017 yılı tavuk üretimi miktarı 2 136 734 ton
    Banvitin ileri işlenmiş ürünü ile birlikte,2017 de 280 bin ton civarı üretimi var,
    Yani Banvit ülke üretiminin %13 ünü üretiyor.

ileri işlenmiş miktarı da artmalı, 2017 de Sadece %11,8 i olmuş.
    Bu oran % 25 lere yükselmesi halinde karlılık artacaktır.
    Banvit sadece BİM lerde var orada da doyfram la ikisi var.

Burada en ucuz marka luket 20 tl ve üstü alırsanız evlere servisi var. Toplamda satılan tavukların ancak %10-15 i Banvite ait olabilir.

Ancak kafama takılan başka bir soru üreticilere yapılan en fazla zammın, neden Banvit tarafından yapıldığıdır.
    Sözleşmesi biten kümesleri de alma ve Piyasayı ele geçirme çabası olabilirmi?
    Bir güzel haber vereyim 2017 yılında ayrıca 50 milyon tl lik yatırım yapılmış.
    ssss

Sayfa 480/852 İlkİlk ... 380430470478479480481482490530580 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •