Sayfa 551/652 İlkİlk ... 51451501541549550551552553561601651 ... SonSon
Arama sonucu : 5216 madde; 4,401 - 4,408 arası.

Konu: AKBNK - Akbank T.A.Ş.

1. Bende tavana yakın aldım15 üstü satarız inşallah haftaya

2. eskiden bankalar mudiden %20 faiz ile para alıp %24-25 arasında kredi olarak satıyordu. Genelde bankaların aktif karlılığı %1-2 aralında yaklaşık 12 yıl gezinip durdu. Hükümet faizleri düşürerek mudiden %14-18 aralıgında alınan para %25-35 aralığında kredi olarak veriliyor. Kredi faizleri düşse bile en fazla %25-30 aralığına düşer ki Böyle bir durumda bile aktif karlılık %5-8 aralıgında oluşur. Bu da şu demektir akbank yıl sonunda 1,7trilyontl aktif ile kapatsa %5 aktif karlılık demek, yıllık 70milyar civarlarında kar demektir.Kısacası hükümet faiz ile garanti kar peşinde olanlara şunu diyiyor. Garanti kar isteyen, negatif gelire razıl olacak. İllada reel kar istiyorsanız, risk alın yatırım yapın. İŞİN ÖZETİ BUDUR.

3.  Alıntı Originally Posted by ilkerH Yazıyı Oku
    özkaynak verimliliğinin enflasyon ile kiyaslanmasi mevcut sartlarda bir anlami olmadigini dusunuyorum.

Oncelikle özkaynak verimliliği ne kadar dusuk olursa olsun tek basina bir olcut olamaz, ornegin PD/DD dusuk olabilir. Yani verdiginiz 1TL ile 2TL lik ozkaynak aliniyor olabilir.

Ikincisi icinde bulundugumuz sartlarda finans teorisinin temel varsayimlari sasmis durumda (kur-enflasyon iliskisi). Detaya girmeden soyle ornek vereyim: Ayni bilancoya, dolar bazli bakan birisini dolar enflasyonun uzerinde bir ozkaynak verimliligi hesaplayabilir. Mevcut sasmis olan sartlarda, Ozkaynak verimliligi enflasyon ile degil alternatif getiri ile kiyaslanabilir ki bu da %20'ler civarinda.

Son olarak enflasyon ile kiyaslamak degerindeki degisimi olcmeye yeltenmekdir. Fakat fiyat ve deger farklidir, birseyin degeri duserken fiyati artmaya devam edebilir. Ornegin %50 TL mevduata 100 TL olsa toplam birikim (yani fiyati) her yil 1.5 kat artar ama %100 enflasyon altinda degeri duser.
    Bence mevcutta olanin bir kismi bu fakat buna bir de bankalarin asiri ucuzlugu eklendi.
    Özkaynak karlılıgı Pd/dd ile birlikte bir anlam ifade eder.Örnegin bir şirketin özkaynak karlılığı %80 ve pd/dd=5 ise, gerçekte bu şirketin azkaynak karlılığ=80/5=%16dır. Çünkü özkaynak karlılığı rasyosu pd/dd=1 için geçerlidir. Peki akbankın durumu nedir ?%21 özkaynak karlılığı ve 0,7pd/d dir o halde 21/0,7=%30 dur. Bu rakam yıl sonunda Çok daha yüksek çıkacaktır

4. Sonunda bir tavan gördük..

5. Ben 12,80'den satıp 2 yıllık bekleyişime son verdim. Sadece takiplik kadar cüzi bir miktar kaldı. Bankalardaki bu hareket doğal akışlı görünmüyor. Hareket ivmesi çok yüksek. Epey bir geri düzeltme yaparsa tekrar alırım. Ayrıca kur riski beni korkutuyor. En önemlisi önümüzü görmek için veri yok. Ne olacağı hakkında öngörü yapılamıyor. Riskinin en az olduğunu düşündüğüm Tüpraş'a park ettim şimdilik. Tuhaflığa bakın ki, hisse sattığınızda nakitte durabileceğiniz fonlara girmek istemiyorsun. Negatif faiz o kadar yüksek ki, bir başka hissede beklemeyi göze alıyorsun. Eğer yükseliş devam ederse hayırlısı olsun. Maliyetim 4,71 idi. Kazanmadım diyemem. Sadece İŞC'de uzuncuyum. Onu çocuklara miras bırakacağım.

6.  Alıntı Originally Posted by emekli2 Yazıyı Oku
    Özkaynak karlılıgı Pd/dd ile birlikte bir anlam ifade eder.Örnegin bir şirketin özkaynak karlılığı %80 ve pd/dd=5 ise, gerçekte bu şirketin azkaynak karlılığ=80/5=%16dır. Çünkü özkaynak karlılığı rasyosu pd/dd=1 için geçerlidir. Peki akbankın durumu nedir ?%21 özkaynak karlılığı ve 0,7pd/d dir o halde 21/0,7=%30 dur. Bu rakam yıl sonunda Çok daha yüksek çıkacaktır
    Pd/dd. F/k ve Özkaynak karliligi
    Bu 3unden 2 si diğerini verir. Sizin hesapladiniz fk nin tersi. Akbank için (geçmiş değil) gelecek fk beklentileri 2lerin altinda. Bu forumda thaminleri gönderenler olmuştu.

Benim önceki mesajımda demek istedigim "Özkaynak karliliklari enflasyon altında kalıyor. o halde fiyatı yukselmemeli" şeklinde çokça dile getirilen argumanin yanlış olduğu.

7.  Alıntı Originally Posted by Salih Karakaya Yazıyı Oku
    Ben 12,80'den satıp 2 yıllık bekleyişime son verdim. Sadece takiplik kadar cüzi bir miktar kaldı. Bankalardaki bu hareket doğal akışlı görünmüyor. Hareket ivmesi çok yüksek. Epey bir geri düzeltme yaparsa tekrar alırım. Ayrıca kur riski beni korkutuyor. En önemlisi önümüzü görmek için veri yok. Ne olacağı hakkında öngörü yapılamıyor. Riskinin en az olduğunu düşündüğüm Tüpraş'a park ettim şimdilik. Tuhaflığa bakın ki, hisse sattığınızda nakitte durabileceğiniz fonlara girmek istemiyorsun. Negatif faiz o kadar yüksek ki, bir başka hissede beklemeyi göze alıyorsun. Eğer yükseliş devam ederse hayırlısı olsun. Maliyetim 4,71 idi. Kazanmadım diyemem. Sadece İŞC'de uzuncuyum. Onu çocuklara miras bırakacağım.
    Aynen öyle enteresan bir durum oluştu. Kar al yaptın ,parayı tl de tutmanın imkanı yok. Bnede agresif hareket etmeyen saglam temelli hisseleri fon sayar oldum kendimce. Veya bir miktar hisseli karma fonlara yöneldim mevduat maksatlı tuttugum miktarı.

8. Arkadaşlar,Hepimizin okuduğu ve aradığı yorum,Bu Akbnk,ın önündeki yolun durumu ve en iyi bilgi ve değerlendirmeyi öğrenmek..Bende tam 25 aydır düşük maliyetle aldığım Akbnk lerden 2 defa temettü aldım,ve hiç al sat yapmadan beklemekteyim.Bu sayfada gerçekten takdir ettiğim,yorumlarını dikkatle okuyup bilgi aldığım..Şimdi bu Üstadlardan..bu geldiğimiz farklı noktadan sonra hisse hakkında biz küçük yatırımcılara yardımcı olacak samimi değerlendirmeleri görmek istiyoruz.Şimdiden Üstad lara teşekkür eder,herkese bol kazançlar dilerim.

Sayfa 551/652 İlkİlk ... 51451501541549550551552553561601651 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •