Sayfa 13/38 İlkİlk ... 3111213141523 ... SonSon
Arama sonucu : 298 madde; 97 - 104 arası.

Konu: Bireysel Emeklilik, Zorunlu Bes ve Emeklilik Yatırım Fonları

1.  Alıntı Originally Posted by umtbra Yazıyı Oku
    Bugün itibariyle avivasadan otomatik bes başladı. Bes hakkında yorumlara bakınca herkes şikayetçi. Özellikle giriş aidatı konusunda(iptal işlemi yapıldığında yapılan kesintiler vs). Cayma hakkımı kullanma konusunda kararsızım. Otomatik bes de fon seçimi yapabiliyormuyuz? Şu an için sadece standart fon var ve faizli - faizsiz olarak seçim yapabiliyoruz. Onun dışında seçim şansımız yok. Arkadaşlar karar verme konusunda yardımcı olabilirmisiniz? En azından devam edersem faydası olurmu yoksa boşamı kürek çekmiş olurum?
    2 aylık cayma süresi sonrasında başlangıç fonundan çıkmak isteyene Risk Profili Anketi yapılarak diğer fon seçenekleri önerilecek. 1 Temmuz 2017 tarihine kadar çalışan istese de başlangıç fonundan çıkamayacak.

Başlangıç fonunda katılımcının faizli ve faizsiz olmak üzere iki tercihi olacak. Faizli fonun yüzde 60'ı mevduatta, diğer kalan en az yüzde 20'lik kısım maksimum 180 vadeli DİBS, mevduat ve DİBS'ten kalan kısım ise ters repoda değerlendirilecek. Katılma hesaplarındaysa minimum 31 gün vade bağlanması gerekliliği bulunuyor.

1 sene boyunca başlangıç fonunda kalan katılımcı risk-getiri profiline göre herhangi bir tercih yapmazsa direkt olarak standart fona geçilecek. Standart fon, 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren sunulmaya başlanacak.

http://www.businessht.com.tr/guncel/...ilari-netlesti
    Geçmişi oku geleceğe yön ver.Yazdıklarım yatırım ve siyasi tavsiye değildir.
    Var mısın ki yok olmaktan korkuyorsun demiş bilge bir adam.

2.  Alıntı Originally Posted by umtbra Yazıyı Oku
    Bugün itibariyle avivasadan otomatik bes başladı. Bes hakkında yorumlara bakınca herkes şikayetçi. Özellikle giriş aidatı konusunda(iptal işlemi yapıldığında yapılan kesintiler vs). Cayma hakkımı kullanma konusunda kararsızım. Otomatik bes de fon seçimi yapabiliyormuyuz? Şu an için sadece standart fon var ve faizli - faizsiz olarak seçim yapabiliyoruz. Onun dışında seçim şansımız yok. Arkadaşlar karar verme konusunda yardımcı olabilirmisiniz? En azından devam edersem faydası olurmu yoksa boşamı kürek çekmiş olurum?
    şirketi ara sor. normal bes gibi her türlü fonu alabilirmiyiz diye,örneğin hisse fonu altın fonu dış borçlanma fonu vs. hayır olmaz derse (hiçbir zaman) o zaman cayar normal bes yaptırısın...
    normal bes ten tek avantajı bin tl ekstra para vermeleri.

3.  Alıntı Originally Posted by umtbra Yazıyı Oku
    https://www.avivasa.com.tr/yatirim-pusulasi/fonlarimiz

4.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    İki sene kadar önce gram altın 100 tl civarı iken %100 altına geçmiştim...dün itibariyle %30 azaltma talimatı verdim pozu....seçim öncesi ve Suriye gerginliği ile muhtemelen 150 tl üzerinden %30 azaltacağız pozisyonu.

Eski başlıkta çok yazmıştık, ilk hedef 150 tl demiştim...seçim sonrası 170 tl civarlarına kadar da gidebiliriz...giderse %70 i de oralardan veririz.

BES, fazla risk alınmadan uzun vadeli düşünülmesi gereken bir yatırım...bu nedenle fazla işlem yapmayı, ya da hisse oranını çok fazla tutmayı uygun görmem.
     Alıntı Originally Posted by BOOTES Yazıyı Oku
    Sayın Cautionary sizin yatırımlarınız çok isabetli. Şuan hangi fonlardasınız. veya bize öneriniz var mı?
    Sorunuzu görmedim, kusura bakmayın...Öneri demiyelim, kendi yaptıklarımdan bahsedebilirim.

150 tl üzerinden %30 azalan gram altın pozu, geri koymak için ideal seviyedeyiz....yaklaşık %7-8 lik düzeltme oldu...buradan tekrar pozu full leyim, %100 gram altın ile devam etmeyi uygun görüyorum.

Neden hala altın konusunda pozitifim, (Yok Kore gerginliği, yok fransa da le pen gelirse korkusu vs..Bunlar hikayedir ve sadece kısa süreli aşağı-yukarı etkisi olur fiyatlarda, bunları bir tarafa bırakıyorum).

i-) Tüm dünya parasının değerini düşük tutmaya çalışıyor, abd de usd nin değerinden rahatsız, bu durumda yatırımcılar içib alternatif değer saklama aracı altın ön plana çıkıyor.

ii-) bitcoin gibi elektronik paralar kısa vadede altına alternatif görülebilir...kaldı ki,kısa sürede birtcoin %50 ye yakın artışla ciddi yatırımcı çekti...kolay transfer edilebilmesi, yasa dışı alış verişte kullanılabilmesi gibi avantajları var...ancak orta ve uzun vadede bu artışın altına da olumlu etki yapması muhtemel, sonuçta elektronik paranın da alternatifi sadece değerli metaller....başta da altın geliyor.

iii-) tüm dünyada büyüme için tepe noktalar görüldü gibi, abd ve avrupa artık beklenenden daha az büyüyecek gibi gözüküyor...bu duurmda enflasyon korkuları ve faiz artışları endişeleri azalacaktır...bu da altına olumlu yansıyacaktır.

iv-) global piyasalarda hisse senedi ve altın trend olarak genelde ters hareket eder...kısa ve orta vade için geçerlidir bu durum...global hisse piyasalarının mayıs-haziran ayında ciddi bir düşüş trendine girmesini bekliyorum...bu gerçekleşirse altın önemli bir yatırım alternatifi olacaktır...sonuçta hisseler ralli yaparken, fon yöneticileri de altından ziyade hisse yatırımını tercih ediyorlar...son dönemlerde altında yaşanan düşüşlerin bir sebebi de bu global ralli.

Sonuç olarak, bu geri çekilmeyi gram altında poz arttırmak için fırsat olarak görüyorum...dolartl de ciddi geri çekildi ve 3,5 ların altı çok zor...sene sonuna kadar dolartl nin 4 tl ye kadar, onsaltın ın da 1400 lere gelebileceğini düşünürsek...gram altında 140 lardan 170-180 aralığına kadar hareket beklentim devam ediyor (ons ve dolartl aynı anda tepe yapmayabilir, bu durumda gramaltın ın getirisi biraz daha az kalabilir.)

5. Arkadaşlar fonlar konusunda acemiyim birkaç sorum var,çok cahilce gelebilir,lütfen kusura bakmayın:
    *Bes fonlarını çalıştığım her 2 aracı kuruluş fon alımlarında göremiyorum.Bunları nereden ve nasıl alabilirim.
    *Yatırım fonlarının günlük verilerini metastock formatında çekebileceğim ücretli bi yer var mı?

6. Dokuz yıldır bireysel emeklilik ödemesi yapıyorum, dün sigorta şirketini aradım, aylık ödemeleri 380₺, birikimim 32155₺ olmuş, sistemde 10 yılı doldurunca devlet katkı payının %35'ini hakedecekmişim. 56 yaşına kadar beklersem tamamını alırmışım, bu arada yaşım 49, yanin5 sene 6bin ₺ için tüm paramı sistemde bırakacakmışım, şimdi ayrılırsam 5600 ₺ kesinti olacak. Yani kısacası BES sadece zorunlu kumbara gibi, devlet katkısı, milleti aldatmaca, ne yapayım hafta sonu düşüneyim diye kapattım telefonu.

7.  Alıntı Originally Posted by hakkkan Yazıyı Oku
    Arkadaşlar fonlar konusunda acemiyim birkaç sorum var,çok cahilce gelebilir,lütfen kusura bakmayın:
    *Bes fonlarını çalıştığım her 2 aracı kuruluş fon alımlarında göremiyorum.Bunları nereden ve nasıl alabilirim.
    *Yatırım fonlarının günlük verilerini metastock formatında çekebileceğim ücretli bi yer var mı?
    Bes fonlarını normal fon alır gibi alamaz ve göremezsin bes e üye olman lazım

F3311 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

8.  Alıntı Originally Posted by hakkkan Yazıyı Oku
    Arkadaşlar fonlar konusunda acemiyim birkaç sorum var,çok cahilce gelebilir,lütfen kusura bakmayın:
    Çalıştığın kurumun bes i varsa. İnterneten bes fon yönetmeliğini incele

F3311 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 13/38 İlkİlk ... 3111213141523 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •