Sayfa 28/38 İlkİlk ... 182627282930 ... SonSon
Arama sonucu : 298 madde; 217 - 224 arası.

Konu: Bireysel Emeklilik, Zorunlu Bes ve Emeklilik Yatırım Fonları

1. Neden konu bu kadar uzatılıyor...insan makine mi, birisi için doğru olan diğeri için de doğru olsun...iktisadi kararlar, kişi bazında temelde psikolojiye dayanır zaten...güzel bir aile ortamında yetişmiş, sıcacık yuvasında büyümüş bir çocuğun "ev" konusundaki tavrı ile...babasının memuriyeti nedeniyle farklı evlerde çocukluğunu geçirmiş, üstüne babası-annesi de evde güzel bir "yuva" atmosferi oluşmamış bir çocuğun ileride "ev-yuva" konsuudnaki yaklaşımları farklı olacaktır.

kimisi garanticidir, enflasyon %10 iken, bana %13 yeter der...yeter ki eksiye geçmesin der...siz çıkıp da, iyi de enflasyon %10 gözüküyor, gerçekte %15 derseniz...polemik yapmış olursunuz, çok biliyorum mesajı verirsiniz sadece..ama mevzu ve anlatılmak istenen başkadır.

2.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Neden konu bu kadar uzatılıyor...insan makine mi, birisi için doğru olan diğeri için de doğru olsun...iktisadi kararlar, kişi bazında temelde psikolojiye dayanır zaten...güzel bir aile ortamında yetişmiş, sıcacık yuvasında büyümüş bir çocuğun "ev" konusundaki tavrı ile...babasının memuriyeti nedeniyle farklı evlerde çocukluğunu geçirmiş, üstüne babası-annesi de evde güzel bir "yuva" atmosferi oluşmamış bir çocuğun ileride "ev-yuva" konsuudnaki yaklaşımları farklı olacaktır.

kimisi garanticidir, enflasyon %10 iken, bana %13 yeter der...yeter ki eksiye geçmesin der...siz çıkıp da, iyi de enflasyon %10 gözüküyor, gerçekte %15 derseniz...polemik yapmış olursunuz, çok biliyorum mesajı verirsiniz sadece..ama mevzu ve anlatılmak istenen başkadır.
    Tebrikler, size katılıyorum.

SM-G920F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

3.  Alıntı Originally Posted by ctugrul Yazıyı Oku

Bakın iki kriterinizede uygun bir yaklaşım bu "Kişinin kendini tanıyıp buna göre bir davranış modeli geliştirmesi" konusu. Mantık ve akıl. Mantıklımı evet mantıklı. Kişi kendini tanıyor ve ona göre davranıyor. Akıllı mı? Evet akıllı. Kendi zafiyetini biliyor ve aklını kullanıyor.

Şimdi birisi çıkıp böyle deyip konuyu buraya çekerse ne olacak? Toplumun büyük bir kesimi için yeterli bir cevap. Sizin bunu beğenip beğenmemenizin ne kadar önemi var? O önemi siz kendiniz atfederseniz size göre önemli olacak. Toplumun geri kalanına göre hiç bir önemi yok. Al sana paradoks. Senin için önemli ama toplum için önemi olmayan bir şey önem limidir, önemsiz midir?
    Heh işte bende böyle şeyler demeni beklıyorum. Yaw aman tartısmayalım boş bu demek yerine bak kişinin kendisini tanıyıp böyle bir davranış geliştirmesi şeklindeki teorin bencede cok mantıklı. ben buna karşı değilimki aklıma gelmedi. Gayet mantıklı.

Zaten bu işi şu sekılde acıklıyor yatırım yapanlarda Ben para biriktiremiyorum 3 kuruş cebimde varsa harcıyorum. Bunu öğrendim kendimde bunu gördüm ben böyle bir insanım bunu kabullendim. O yüzden benim para biriktirmemin en saglıklı yolu BES gibi otomatık olarak para elime geçemeden paranın o yatırım alanına geçmiş olması diğer türlü cepte olan parayı harcıyorum.

O parayı çekemiyor oluşumdan ötürü harcayamıyorum dolayısıyla para biriktirmiş oluyorum. DOĞRUMU

Bende eskiden tasarruf yapıp hisse senedi almaya karar verdiğimde kendime sordum her ay şu kadar para koyacağım fakat koyamıyordum. dedimki tamam ben bunu kabullendim kenara para koyamıyorum o yüzden kredi çekeyip böylece krediyi ödeme zorunlulugum dogacak ödeyemezsem büyük büyük sorunlar yaşayacağım bari kredi çekip bu parayı hisseye koyayım her ay düzenli olarak kredi borcumu ödeyeyim para elıme geçemeden öderim dedim.

Bunun normal bir davranış olarak görüyordum. Etrafımdakı hemen hemene herkes şöyle diyordu.

Abi kredi çekerek aldım arabayı başka türlü bizim gibi insanlar para filan biriktiremez 3 kuruş para oluyor harcıyorum diyorlardı.

SOnra baktım kı aslında hepimiz büyük birşey alırken toplu para biiktiripte alma alışkanlıgımız yok cep telefonu alacağız kredi kartıyla alıyoruz cunku zorunlu sekılde ödemelisin. eve koltuk takımı alacağız kredi kartından geçiriyoruz eve ısı yalıtımı yaptıracağız kredi çekiyoruz. seneye ısı yalıtımı yaptıracağım kenara su parayı koyayım seneye bu birikmiş parayla yalıtımı yaptırırım diyen adam bulamıyorsun.

SOnra herkes kredi kartı borcu batagında kredi borcu batagında ee neymıs efendım tasarruf yapmıyormuşuz. E tabi yapamayız ülkemizdeki insanlar bunu normal bir davranış olarak görüyor. Yani para biriktirememek ve cebindeki parayı harcamak "NORMAL" görülüyor.

Devlette bu problemi görmüş ve zorunlu oto bes gibi birşey cıkarmış halbukı sorunu aynı sorunla beraber çözüyor farkettınız mı ?

Bu toplumda bu sorunu çözmüyorkı tasarruf yaptırıyor ama alışkanlık giderilmedi ki bu adamlar yarın cocugunun düğününü kredi çekerek yapacak çünkü tasarruf alıskanlıgı kazandırmamıssın aslında borçlanma alıskanlıgı kazandırıyorsun. zorunlu sekılde paraya bırıktıtırıyorsun zorunlu odeme yapmasına teşvik ediyorsun.

Sorunun temeline inilmeli Hem toplum hemde devlet şunu sormalı kendine bu sadece tasarruf yapma alanında değil eve kendine cocuguna birşey alırken hep borçlanarak alıyorum NEDEN borçlanmam şartmı.

borçlanma dolayısıyla zorunlu ödeme yapma alışkanlıgımızın önüne geçtiğimizde aslında BES' e bile gerek kalmadan tasarruf yapma alışkanlıgımız olacak HAKSIZMIYIM.

Bende insanların bunu farketmelerini istiyorum. Zaten hali hazırda borçlanarak birşeyleri elde ediyoruz. BES'te bu alıskanlıgını sürdürmen için elinden geleni yapıyor maşallah.

Yani bir silkelenin abi bir durun hayatınızı hep zorunlu ödemeleri olan BES gibi KREDİ çekerek birşey sahibi olmak gibi kredi kartı borçlarıylamı yuruteceksınız. Her seferınde otomatık ödeme talımatlarıyla veya zorunlu borç ödeme stratejileriyle bankalara bagımlı sekıldemı yaşayacaksınız.

BU toplumsal bir sorun ülkemizin tasarruf sıralamasında en sonlarda yer almasının sebebi "başka türlü para biriktiremem" Mantıgından geliyor.

Abi niye biriktiremeyeceksın bunu anlamanı istiyorum gayet tabi biriktirebilirsin. Mesela kredi kartı kullanımına bir son vermeye basla bak nasıl biriktiriyorsun para herşeyi borçla zorunlu ödeme yapmadan almaya calıs.

Kredi kartıyla alınan hersey aslında zorunlu ödeme ile alınan şeylerdir.

İş yerinde benden borç isteyen kişi sayısı 6 6 kişinin 6 sınada borç verdim 2 tanesi en büyüğü ve hala ödenmedi ödeyemiyor cunku kart borçları ucmuş gitmiş. bunların hepside banka borçlarını ödeyemeyen kişiler.

İş yerinin merkez bankası gibiyim samimi olmadıgım iş arkadasları bile benden borç istiyor. Ee neymiş sende para vardır :D

senle benim aramda fark varmı ek bir gelirim yok birşeyim yok aynıyız laaaa aynıyız senle ben aynıyız aynı parayı alıyoruz sende cigara içion bende cigara içiom.

Ama ben gidip otu b*-kuuuuuu kartla almıyorum işte ota b*ka kredi çekmiyorum param kadar harcıyorum birşeyleri elde etmek için borçlanmam ve zorunlu odemem gerekmıyor. kartlarıma ve kredilerime dur deyince tasarruf yapabileceğimi anladım.

HAYAT ZORUNLU ÖDEMEYE BAGIMLI SEKILDE İLERLEMEYECEK HER SEFERINDE BEN YAPAMIYORUM PARA BIRIKTIREMIYORUM İLLA BORÇLANMAM VEYA ZORUNLU KESINTILER OLURSA ODUYORUM DER DURURSANIZ.

YAKINDA BENDEN BORÇ ALAN ARKADASLARIN HLAINE DÖNEN KİŞİLER ORTAYA CIKABİLİR.

DEVLETTE BUNU İLERDE ANLAYACAK OKADAR BES YAPTIK HALA İNSNALAR TASARRUF YERİNE BANKA BOÇLARI ÖDEMEKTEN KAFASINI KALDIRAMIYOR.

KALDIRAMAZ TABİ SORUNU AYNI SORUNLA ÇÖZÜYORSUN SORUNUN NE OLDUGUNU GÖRMÜYORSUN.

SORUN ZORUNLU ÖDEME KARSILIGINDAN BİRŞEYLE ELDE ETME TEMELINDEN GELİYOR!!!!!!!!
    Son düzenleme : erhanacikgoz1; 03-10-2017 saat: 15:47.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

4. YAKINDA BENDEN BORÇ ALAN ARKADASLARIN HLAINE DÖNMENIZ KACINILMAZ.

çok iddialı olmuş

5.  Alıntı Originally Posted by HilmoCeko Yazıyı Oku
    YAKINDA BENDEN BORÇ ALAN ARKADASLARIN HLAINE DÖNMENIZ KACINILMAZ.

çok iddialı olmuş
    Haklsıın dikkat etmemişim düzelttim.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

6.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Heh işte bende böyle şeyler demeni beklıyorum. Yaw aman tartısmayalım boş bu demek yerine bak kişinin kendisini tanıyıp böyle bir davranış geliştirmesi şeklindeki teorin bencede cok mantıklı. ben buna karşı değilimki aklıma gelmedi. Gayet mantıklı.

Zaten bu işi şu sekılde acıklıyor yatırım yapanlarda Ben para biriktiremiyorum 3 kuruş cebimde varsa harcıyorum. Bunu öğrendim kendimde bunu gördüm ben böyle bir insanım bunu kabullendim. O yüzden benim para biriktirmemin en saglıklı yolu BES gibi otomatık olarak para elime geçemeden paranın o yatırım alanına geçmiş olması diğer türlü cepte olan parayı harcıyorum.

O parayı çekemiyor oluşumdan ötürü harcayamıyorum dolayısıyla para biriktirmiş oluyorum. DOĞRUMU

Bende eskiden tasarruf yapıp hisse senedi almaya karar verdiğimde kendime sordum her ay şu kadar para koyacağım fakat koyamıyordum. dedimki tamam ben bunu kabullendim kenara para koyamıyorum o yüzden kredi çekeyip böylece krediyi ödeme zorunlulugum dogacak ödeyemezsem büyük büyük sorunlar yaşayacağım bari kredi çekip bu parayı hisseye koyayım her ay düzenli olarak kredi borcumu ödeyeyim para elıme geçemeden öderim dedim.

Bunun normal bir davranış olarak görüyordum. Etrafımdakı hemen hemene herkes şöyle diyordu.

Abi kredi çekerek aldım arabayı başka türlü bizim gibi insanlar para filan biriktiremez 3 kuruş para oluyor harcıyorum diyorlardı.

SOnra baktım kı aslında hepimiz büyük birşey alırken toplu para biiktiripte alma alışkanlıgımız yok cep telefonu alacağız kredi kartıyla alıyoruz cunku zorunlu sekılde ödemelisin. eve koltuk takımı alacağız kredi kartından geçiriyoruz eve ısı yalıtımı yaptıracağız kredi çekiyoruz. seneye ısı yalıtımı yaptıracağım kenara su parayı koyayım seneye bu birikmiş parayla yalıtımı yaptırırım diyen adam bulamıyorsun.

SOnra herkes kredi kartı borcu batagında kredi borcu batagında ee neymıs efendım tasarruf yapmıyormuşuz. E tabi yapamayız ülkemizdeki insanlar bunu normal bir davranış olarak görüyor. Yani para biriktirememek ve cebindeki parayı harcamak "NORMAL" görülüyor.

Devlette bu problemi görmüş ve zorunlu oto bes gibi birşey cıkarmış halbukı sorunu aynı sorunla beraber çözüyor farkettınız mı ?

Bu toplumda bu sorunu çözmüyorkı tasarruf yaptırıyor ama alışkanlık giderilmedi ki bu adamlar yarın cocugunun düğününü kredi çekerek yapacak çünkü tasarruf alıskanlıgı kazandırmamıssın aslında borçlanma alıskanlıgı kazandırıyorsun. zorunlu sekılde paraya bırıktıtırıyorsun zorunlu odeme yapmasına teşvik ediyorsun.

Sorunun temeline inilmeli Hem toplum hemde devlet şunu sormalı kendine bu sadece tasarruf yapma alanında değil eve kendine cocuguna birşey alırken hep borçlanarak alıyorum NEDEN borçlanmam şartmı.

borçlanma dolayısıyla zorunlu ödeme yapma alışkanlıgımızın önüne geçtiğimizde aslında BES' e bile gerek kalmadan tasarruf yapma alışkanlıgımız olacak HAKSIZMIYIM.

Bende insanların bunu farketmelerini istiyorum. Zaten hali hazırda borçlanarak birşeyleri elde ediyoruz. BES'te bu alıskanlıgını sürdürmen için elinden geleni yapıyor maşallah.

Yani bir silkelenin abi bir durun hayatınızı hep zorunlu ödemeleri olan BES gibi KREDİ çekerek birşey sahibi olmak gibi kredi kartı borçlarıylamı yuruteceksınız. Her seferınde otomatık ödeme talımatlarıyla veya zorunlu borç ödeme stratejileriyle bankalara bagımlı sekıldemı yaşayacaksınız.

BU toplumsal bir sorun ülkemizin tasarruf sıralamasında en sonlarda yer almasının sebebi "başka türlü para biriktiremem" Mantıgından geliyor.

Abi niye biriktiremeyeceksın bunu anlamanı istiyorum gayet tabi biriktirebilirsin. Mesela kredi kartı kullanımına bir son vermeye basla bak nasıl biriktiriyorsun para herşeyi borçla zorunlu ödeme yapmadan almaya calıs.

Kredi kartıyla alınan hersey aslında zorunlu ödeme ile alınan şeylerdir.

İş yerinde benden borç isteyen kişi sayısı 6 6 kişinin 6 sınada borç verdim 2 tanesi en büyüğü ve hala ödenmedi ödeyemiyor cunku kart borçları ucmuş gitmiş. bunların hepside banka borçlarını ödeyemeyen kişiler.

İş yerinin merkez bankası gibiyim samimi olmadıgım iş arkadasları bile benden borç istiyor. Ee neymiş sende para vardır :D

senle benim aramda fark varmı ek bir gelirim yok birşeyim yok aynıyız laaaa aynıyız senle ben aynıyız aynı parayı alıyoruz sende cigara içion bende cigara içiom.

Ama ben gidip otu b*-kuuuuuu kartla almıyorum işte ota b*ka kredi çekmiyorum param kadar harcıyorum birşeyleri elde etmek için borçlanmam ve zorunlu odemem gerekmıyor. kartlarıma ve kredilerime dur deyince tasarruf yapabileceğimi anladım.

HAYAT ZORUNLU ÖDEMEYE BAGIMLI SEKILDE İLERLEMEYECEK HER SEFERINDE BEN YAPAMIYORUM PARA BIRIKTIREMIYORUM İLLA BORÇLANMAM VEYA ZORUNLU KESINTILER OLURSA ODUYORUM DER DURURSANIZ.

YAKINDA BENDEN BORÇ ALAN ARKADASLARIN HLAINE DÖNEN KİŞİLER ORTAYA CIKABİLİR.

DEVLETTE BUNU İLERDE ANLAYACAK OKADAR BES YAPTIK HALA İNSNALAR TASARRUF YERİNE BANKA BOÇLARI ÖDEMEKTEN KAFASINI KALDIRAMIYOR.

KALDIRAMAZ TABİ SORUNU AYNI SORUNLA ÇÖZÜYORSUN SORUNUN NE OLDUGUNU GÖRMÜYORSUN.

SORUN ZORUNLU ÖDEME KARSILIGINDAN BİRŞEYLE ELDE ETME TEMELINDEN GELİYOR!!!!!!!!
    Bizim zamanımızda, yani kredi kartı gibi şeyler yokken, cebindeki paran kadar alma mecburiyeti vardı. Çok çok gidip bakkala biraz veresiye yazdırırdı insanlar, bakkalda borç biraz fazlalaşınca veresiyeyi keser borcun büyümesine izin vermezdi. İnsanlarda borcunu öderdi.

Ama sistem insanların sürekli tüketmesine yönelik çalışıyor. Yoksa ekonomi ayakta duramayacak. Devletlerin geliri vergiden, vergi almanın yolu harcamadan geçiyor. Bu yüzden önce taksitli alış verişi çıkardılar, sonra kampanyalar dönemi başladı sonra harcamayı dahada kolaylaştırmak için kredi kartları devreye girdi, daha sonra işi dahada kolaylaştırdılar herşeyi internetten kredi kartı ile alabileceğiniz ortamlar ortaya çıktı.

Yani sürekli tüketime pompalanıyor toplum.
    Bu sistemin en kötü özelliği, elinde olmayanı harcıyor olman. Bu döngüye giren sabit gelirlinin çarkın dışına çıkması ise zorlaşıyor elbette.

BES konusunu bir kenara bırakırsak, Erhan bey, çok ama çok önemli, toplumsal bir yaraya parmak basmış. Tüketim toplumu!
    Borçla büyümek, veya borçluyken büyümek dünyanın en zor işi. Zira siz büyüdüğünüzü zannedersiniz ama işin aslı öyle değildir.

Şimdi bir durup düşünün, ülke sürekli büyüyor değil mi? Yollar köprüler binalar jan janlı AVM'ler filan. Ama ülkenin 200milyar dolar borcu var. Yani sen borcun varken onu ödemiyor, o borç dururken gidip yatırım yapıyorsun. Neyle yapıyorsun başka borç alıp yapıyorsun. Borcu borçla kapatmaya çalışıyorsun. Borç bulamayacak duruma gelince ne yapıyorsun, eğer sen devlet isen içö kaynağa yöneliyorsun. Yani varsa elindeki devlet mallarını satıyorsun, yeni vergiler koyuyor veya eski vergileri arttırıyorsun.

Peki ne yapman lazım. Giderini kısman en başta yapman gereken şey. Kısmayıp harcamaya devam edersen ne olur? Osmanlı'nın son zamanlarındaki gibi senin devlet olarak gelir kaynaklarının başına gelip borçlu olduğun ülkenin/kurumların adamları oturur.

Neyse bu çok ileri bir senaryo ama gençler bilmiyorsa en azından öğrensinler. Evet Osmanlı İmparatorluğunun son zamanlarında alacaklılar gelip Osmanlı Devletinin gelir kaynaklarının başına geçmişlerdir.

Daha küçük yaklaşalım konuya. Aile seviyesine indirelim.
    Sizin geliriniz 5000TL olsun. Siz her ay on bin harcarsanız ne olur? Diyelim ki 5000 sizin ailecek aylık yaşamak için gerekli giderlerinize yetiyor. Ama siz borçlandınız mersedes aldınız, Vakko'dan giyinmeye başladınız, bir milyon TL'ye ev aldınız birde küçük bir yat aldınız. Dışardan bakanlar diyor ki vay CTugrul hocaya bak adam ne güzel yaşıyor. Her şeyi var. Ben ise banklardan krediler çekiyorum, Ahmet'e Mehmet'e borçlanıyorum. Yani onun külahını buna bununkini ona giydirip duruyorum.

Bir süre sonra külahlar bitiyor.Kimse bana borç vermiyor aksine alacaklılar kapıda sürekli, bankalardan ödeyin yazıları evime yağmaya başlıyor.

Nihayetinde, hacizler ve belki hapis. Aynı zamanda herşey elimden gitti.

Çekirdek aileye indirgenmiş bu senaryo değişik şekilleriyle binlerce ailenin başında şu anda.
    Devlet ekonomisi dediğiniz şeyde bunun makrosu ve az daha karışığı ama temel aynı. Gelirinden çok giderin varsa, AYVAYI YEDİN VEYA YİYECEKSİN!

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Bursa/İzmir
    Gönderi
    5,262
    Allianz Yaşam BES fonları getiri tablosu.

2012-2017 uzun vadeli getiriye göre sıralıdır.

8. Arkadaşlar kaç defa yazdım buraya bes mes hikaye Erhan hocam doğru söylüyor. Yok devlet katkısı yok bilmem ne ben 7 yıl ödedim baktım zorunlu yapıyorlar vınnn çıktım 7 yılda 434 TL. Katkı verdiler. Normalde 3000 TL imiş ancak yaşımı bekleyecekmişim. Ölme eşeğim ölme misali...bir zamanlar ANAP dönemindeki zorunlu tasarruflari 15 yıl sonra kuşa çevirip parça parça verdikere bunuda öyle yapacaklar bizim ülkemizde bizler için ne zaman iyi birşey yapılmış ki neymiş devletimiz bizleri düşünmüş bizler tasarruf yapamıyor muşuz bizlerin adına tasarruf yapacak mış kısacası ülkede para bitti yolunacaklar kazlar arıyorkar onun yerine tasarruf yapacaksa bir insan otomatik altın alsın yada hisse senedi biriktirse temettüsuyle daha çok kazanır değerli Erhan Hocam geçmişte sayısal verileri ile çok güzel açıkladı. İleri ki sayfalarda şayet isterse tekrar bulup koyar hocam.saygılar. ..

Sayfa 28/38 İlkİlk ... 182627282930 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •