Sayfa 38/38 İlkİlk ... 28363738
Arama sonucu : 298 madde; 297 - 298 arası.

Konu: Bireysel Emeklilik, Zorunlu Bes ve Emeklilik Yatırım Fonları

1. eşimin bes i var. hiç bakmadım sanırım 6-7 yıldır ödenir. getirisine baktım çok çok azdı. devlet katkısı görünürde kurtarıyor. neyse dedim biraz uğraşayım. 17 bin tl yatırılan devlet katkısı 4449 tl getirisi 3905 tl di. toplam 25351 civarı.. fonları değiştim.
    AH2 PARApiyasası fonu 40
    ah3 birinci borçlanma araçl 20
    ah9 dengeli değişken 20
    ah5 hisse fonu %20 yaptım 40-44 günde getiriler 4992 tl oldu 1087 tl artmış. ben ödemiyorum k.peder ödüyor hiç karışmıyordum o yüzden. eşimde bakmaz hiç. birkaç kez bak dedi k.peder bakmadım. şimdi baktım 2-3 kez değiştim meğer yılda 6 kez falan değişim hakkı varmış.
    en son değişimi 06/02 de yaptım yüzde 40 ah2 para.piy ah1 bono yüzde 30 yüzde 30 da hisse fonu. bıraktım.
    açıkcası dengeli değişken içinde hisse vardı onun için eledim. zaten hisse fonu var diye. birini borçlanma dediğide gözüme cazip gelmedi. bono yaptım. bono daha garanti olsun riski azaltayım diye. sadece hisse olan riskli grubunda. nereden elledim şimdide sorumluluk hissi oluştu. evet getirisi çok çok az leş hatta dokunulmaz ise. bu kadar yıldır bilmiyorum neye göre nasıl bir fonmuş 3900 tl getiri olmuş sadece sanırım 2012 de başlamışlar yatırmaya. böyle bıraktım aklıma takılan sadece bono fonu yani onun yerine para piyasasımı yapsaydım yüzde 70 kalan 30 hisse kalsaydı. ilgilenen arkadaşlar ne der merak ettim. biraz karışık oldu k.bakmayın. normlade ben bes falan hayatta uğraşmam hisse alırım zaten kendimce. ama bu işte yatırıyorlar bari bakalım dedim.

2. b01aa.jpg

Bu tarz bir fon seçimi yapabilirsiniz bence.
    %30 - %30 - %20 - %20

Sayfa 38/38 İlkİlk ... 28363738

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •