Sayfa 5/38 İlkİlk ... 3456715 ... SonSon
Arama sonucu : 298 madde; 33 - 40 arası.

Konu: Bireysel Emeklilik, Zorunlu Bes ve Emeklilik Yatırım Fonları

1.  Alıntı Originally Posted by hissedar001 Yazıyı Oku
    İki adet bes sözleşmem vardı. ikisinide bozdurdum. Devlet katkısında epey bir zarar ettim.
    Yerine iki bes daha açtım. Birisi otobes.
    Hayırlısı bakalım...
    Niye bozduğunuz, siz çok iyi portföy dağılımı yapıyor dunuz.

F3311 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Geçmişi oku geleceğe yön ver.Yazdıklarım yatırım ve siyasi tavsiye değildir.
    Var mısın ki yok olmaktan korkuyorsun demiş bilge bir adam.

2.  Alıntı Originally Posted by hissedar001 Yazıyı Oku
    İki adet bes sözleşmem vardı. ikisinide bozdurdum. Devlet katkısında epey bir zarar ettim.
    Yerine iki bes daha açtım. Birisi otobes.
    Hayırlısı bakalım...
    SAYIN hissedar001 2012 haziran ayından beri benimde 2 adet bes sözleşmem var . benmde kafam biraz karışık bozdurma konusunda , siz bes sözleşmesini iptal ettiğinize göre mutlaka bir bildiğiniz vardır. totalde 2 bes toplamı devlet katkısı hariç 200000 tl birikimim var , otobes daha avantajlı ise tavsiye edermisiniz . otobesde devlet katkı payını değerlendirme nasıldır ,bilgi verirseniz mutlu olurum saygılar.....

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Dünyanın merkezi İstanbul
    Gönderi
    1,707
     Alıntı Originally Posted by sabırlabeklerim Yazıyı Oku
    SAYIN hissedar001 2012 haziran ayından beri benimde 2 adet bes sözleşmem var . benmde kafam biraz karışık bozdurma konusunda , siz bes sözleşmesini iptal ettiğinize göre mutlaka bir bildiğiniz vardır. totalde 2 bes toplamı devlet katkısı hariç 200000 tl birikimim var , otobes daha avantajlı ise tavsiye edermisiniz . otobesde devlet katkı payını değerlendirme nasıldır ,bilgi verirseniz mutlu olurum saygılar.....
    merhaba sn sabırlabeklerim.
    10 yıldan uzun süredir devam eden besim var.Sürekli fon değişikliği yaparım.Şu anda fonlarımın %100 u hissededir.Sanırım Kalkışma sonrası yani Temmuz 2016 74 bin endeksten beri bu fondayım.. Eğer ki bist-100 endekste 102.000 puan hedefime ulaşırsam ki sabırla bekliyorum besimi sonlandırıp belli ölçüdeki devlet katkısını da yakmayı rahatca göze alıp-o zaman 1 e 4 olucam- gayrimenkule geçme düşüncem var.(Çünkü bütün hesaplamalarım bunun daha mantıklı bir hareket olabileceğini söylüyor. )
    Ancak bes de kalsaydım ve sizin yerinizde olsaydım otobese geçebilirdim sebebi de uzun dönem bes yatırımında çok kritik ve hatta en önemlisi olan fon işletim gider kesintisi oranının gayet düşük (%0.85)bir seviyede belirlenmesidir. Normal bes de bu oran fonlara göre değişmekle birlikte genelde %1-%2,3 arasında değişmektedir. Uzun vadede portföy arttıkca orandaki ufak bir değişiklik bile getiriyi oldukça etkilemektedir.

"...Otomatik Katılım sözleşmelerinde kesinti uygulaması nasıl?
    Fon işletim gideri kesintisi dışında bir kesinti yapılmaz. Sunulan tüm fonlar için azami yıllık fon işletim gider kesintisi oranı % 0,85 olarak uygulanır. Bireysel Emeklilik Sistemi, Otomatik Katılım Uygulama Esasları Hakkında Sektör Duyurusu’nda belirtilen performans eşiklerinin aşılması durumunda, eşiğin üzerindeki oranın %20’si kadar daha ek Fon Toplam Gider Kesintisi alınması mümkündür...
    "

http://www.egm.org.tr/?pid=484

4. Evdekilerin baskısı diyelim.
    Birazıyla borç vardı onları kapadım. Kalanıyla mobilyaları yeniliyoruz. Malum ÖTV vs vergileri filan fiyatlar epeyce düştü.

Alıntı Originally Posted by BOOTES Yazıyı Oku
    Niye bozduğunuz, siz çok iyi portföy dağılımı yapıyor dunuz.

5. 200 bin tlmi yazdınız yanlış okumadım değilmi?
    Güzel para. Bence değişiklik yapmayın. Sadece fonları takip edin fonlar arası geçiş yapın derim.

Alıntı Originally Posted by sabırlabeklerim Yazıyı Oku

6.  Alıntı Originally Posted by hissedar001 Yazıyı Oku
    Evdekilerin baskısı diyelim.
    Birazıyla borç vardı onları kapadım. Kalanıyla mobilyaları yeniliyoruz. Malum ÖTV vs vergileri filan fiyatlar epeyce düştü.
    Hayırlı olsun

Geçmişi oku geleceğe yön ver.Yazdıklarım yatırım ve siyasi tavsiye değildir.
    Var mısın ki yok olmaktan korkuyorsun demiş bilge bir adam.

7. Teşekkürler.
    Bozarken devlet katkısından çok kesinti oldu.
    Ama yinede birikmiş toplu almak güzel birşey. Güzel bir deneyim oldu.
    Şimdi otobes ve işyeri katkısı ile açtığım iki besim var. Onları büyütüp işletmek gerek.
    Ama şu anda otobeste fon değişikliği yapılamıyor.
    Benim içinde tam bir muamma şu an için...

Alıntı Originally Posted by BOOTES Yazıyı Oku
    Hayırlı olsun

8. Otobes için çok daha fazla bilgi lazım...

Sayfa 5/38 İlkİlk ... 3456715 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •