Sayfa 227/755 İlkİlk ... 127177217225226227228229237277327727 ... SonSon
Arama sonucu : 6040 madde; 1,809 - 1,816 arası.

Konu: BLCYT - Bilici Yatırım

1. 1000 adet hisseye toplam 85 tl verecek iki taksitte bugunun fiyatını baz alırsak 2.30 x1.0370 oda 2385 yapıyor yani toplamda 3.7 kar verecek nereden çıkarıyorsunuz banka faizini bankada faizler yıllık 12

2. bu arada yatırımcı ilişkilerinden eda hanım ile görüştüm...aklımdaki soruları sordum..aldığım cevaplardan çok memnun kaldım..o kadar ki bir ara sevinçten sonraki soracağım soruyu unuttum ve hatırlamak için bir kelimeyi ağzımda geveleyip durdum..

öncelikle şunu sordum 2014 2015 2016 yıllarınca cirolar hep 80 milyon bandında iken nasıl oluyorda 2017 yılında birden bire 144 milyonluk ciroya ulaştınız diye sordum ..kendileri yeni makinalar aldıklarını ve o makinaların devrede olduğunu dolayısı ile talebe daha hızlı cevap verdiklerini söylediler...

ikinci bir konuda net kar marjlarınız çok dağınık dedim....2014 yılında %9,5 , %2015 de %17 , 2016 da ise %4 tür dedim...bunun nedeni nedir diye sordum....kendileri ülkemizde dövizin istikrarsız olduğunu o yüzden de net karımızın düzensiz olmasına neden olduğunu bir yıl çok bir yılda bakıyorsunuz ki az çıkıyor döviz dediler..

peki 2017 yılının iyi cirosu bu yıl da devam eder mi diye sordum....kendileri şu anda satışların devam edeceğini hatta daha da iyi olduğu izlenimi edindiğini ama yine de net rakamların bilanço ile netleşeceğini söylediler..

başka bir konuda döviz borcunuz azalmış olarak 2018 e giriyorsunuz dedim...kendileri doğrudur dedi ,borçlarımızı ödedikçe miktar azalıyor buda normaldir dedi..

bir de 2017 son çeyrekte döviz %7 kadar çıkış yaptı dedim , eğer bu yükseliş olmasaydı karınız çok daha iyi gelecek miydi diye sordum...kendileri de kesinlikle daha iyi geleceğini ama döviz artışının karlarını törpülediğini söylediler...en çok da bu cevaba sevindim...zaten bu cevaptan sonra soruları unuttum...
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

3.  Alıntı Originally Posted by nursebo Yazıyı Oku
    1000 adet hisseye toplam 85 tl verecek iki taksitte bugunun fiyatını baz alırsak 2.30 x1.0370 oda 2385 yapıyor yani toplamda 3.7 kar verecek nereden çıkarıyorsunuz banka faizini bankada faizler yıllık 12
    net temettü miktarı %7,84 değil miydi ?? ben bu orana göre konuşmuştum..ha bu arada söyleyeyim ben bir hisseyi temettüsü için almıyorum olursa ekmekli kadayıf olur benim için...bu arada banka faizlerinden de haberim yok...çünkü bu güne kadar bankalardan da faiz yemedim...bu bilgi eksikliğimden dolayı da özür diliyorum...

temettü sonuçta iyidir az olsun çok olsun her türlüsü iyidir...şirket daha çok kar ettikçe temettü miktarı da artacaktır..
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

4. bu arada eda hanıma şunu da sordum..sizin çeyreklerde sanki birinci ve dördüncü çeyreklerde daha iyi kar yapıyorsunuz 2. ve 3. çeyrekte ise daha az dedim..bunun nedeni nedir dedim...kendileri de beni teyit ettiler yaz aylarının diğer çeyreklere nisbeten daha durgun geçtiğini söylediler...bir de yeni üretimler ile yurtiçi müşterilerinin arttığını da söylediler...daha çok yurtiçine hitap ettiklerini de söylediler..

aşağı yukarı tahmin ettiğim ve bildiğim şeyleri bir çeşit teyit ettirdim...aldığım bu teyitler beni çok memnun etti...bu bilgiler ışığında dövizin nisbeten sakin olacağı 2018 birinci çeyreklerinden çok umutluyum...sürpriz güzel bir bilanço gelme ihtimalini kuvvetli görüyorum...bakalım nasip ne olacak ???

5. Başka konularla değilde hissemiz hakkında gördüklerini, tespitlerini, yorumlarını olumlu olumsuz paylaşan tüm ortaklara şahsım adına teşekkür ederim. Tecrübemiz sizin kadar yok. Yavaş yavaş inşallah edinecez. Bu yüzden lütfen hisse hakkındaki yorum ve görüşlerinizi eksik etmeyin.

6. Temettü miktarına takılmamak lazım önemli olan bu parayı Banka borcunu ödemek yerine dağıtım yapması yani şirket diyorki ben para kazanıyorum/kazanacağım hem borcumu öderim hemde temettü veririm

7. Banka borcunu kapasa harika olurdu erken kapama iyidir

Lenovo P2a42 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

8.  Alıntı Originally Posted by çarşambi Yazıyı Oku
    Banka borcunu kapasa harika olurdu erken kapama iyidir

Lenovo P2a42 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    hem döviz bazlı borçları hem de finansal borçları son çeyrekte azalmıştı...bu borçları zamanla tamamı ile kapatırsa çok iyi olacak...gerçi borç yiğidin kamçısıdır diyorlar ama yine de ülkemizin bu şartlarında pek iyi karşılamıyorum borçları...

Sayfa 227/755 İlkİlk ... 127177217225226227228229237277327727 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •