Sayfa 511/758 İlkİlk ... 11411461501509510511512513521561611 ... SonSon
Arama sonucu : 6057 madde; 4,081 - 4,088 arası.

Konu: BLCYT - Bilici Yatırım

1. nakit ve benzerleri................2,7 milyon............................................ ........1,3 milyon

bunda da iki katından fazla bir iyileşme var...
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

2. ticari alacaklar.......................87 milyon...........%45.............................. .....40 milyon................%48,8

ticari alacaklar kaleminde ise 40 milyondan 87 milyona bir artış var...ama bunu ciro ile oranladığımızda %48,8 e karşılık %45 lik bir oran var...yani burda da %3,8 lik bir iyileşme var...
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

3. stoklar..................................36 milyon...............%18,6........................ ......23 milyon................%28

stoklarda da artış var ama bunu ciro ile oranladığımızda %28 den %18,6 ya bir düşüş var..yani şirket daha az stok yaparak daha çok ciro yapabiliyor..yani stok devir hızı artıyor...

stoklar ile ilgili başka bir olumlu konuda pamuk fiyatlarının 2019 yılı ilk çeyrekte %7,5 çıkmasıdır...

https://www.gcmforex.com/yatirim-ara...mtialar/pamuk/

1 ocakta 72,22 birim iken 31 martta bu rakam 77,45 olmuş ve %7,5 luk bir çıkış yapmıştır..bu durum da 36 milyonluk stoğun ekstradan prim yapması demek oluyor...şirket böylece hem stoklardan kar yapacak hem de sattığı mal değerlenecek ve buda kar marjını olumlu etkileyecektir...hammaddesi yükselen her şirket muhakak bunu kara olumlu yansıtır...

4. net kar ....................................26,3 milyon............................................ .......3,5 milyon

net kar ise 2017 yılı sonunda 3,5 milyon iken 2018 yılında 26,3 milyon olmuştur...şirket adeta çağ atlamıştır...

5. ciro........................................193 milyon............................................ ........82 milyon

ciroda da müthiş bir artış var...82 milyondan 2018 yılı sonunda tam 193 milyona ulaşmıştır...buradaki yükseliş miktarı tam %135 tir..

6. döviz açığı ................................-59,704 milyon............................................ .-59,714 milyon

buda 2018 yılı ilk çeyreklere girerken blcyt ın döviz açığı miktarıdır...görüldüğü üzere neredeyse tamamen miktar aynıdır...üstelik 2018 yılı boyunca döviz %40 artmasına rağmen ,dönem sonunda açık yine aynı miktarda kalmıştır...buda demek oluyor ki şirket döviz açığını döviz esasında %40 azaltmıştır...ki bunu önceki sayfalarda miktar olarak arkadaşlar vermişlerdi...

bu döviz açığını ciro ile oranladığımızda bu çeyrekteki %31 e denk geliyorken ,2018 yılı ilk çeyrek başında bu oran %73 imiş...

yani bu kalemde de iki kattan daha fazla bir iyileşme var...

o vakit döviz %5,5 çıkmasına rağmen bu çeyrekte %6 çıkmıştır...

7. tüm bunları alt alta koyup topladığımızda finansal olarak çok daha güçlü bir blcyt ın karşımıza çıktığını görüyoruz....blcyt ın borçlarının azaldığını ve nakit durumunun iyileştiğini görüyoruz...finansal giderlerin azaldığını görebiliyoruz...tüm bunlar blcyt ın azalan finansal giderler ve borçlar ile net kar marjının artık bundan sonra artacağını bize işaret ediyor....

şahsen benim ilk çeyrek kar beklentim 6,00-6,5 milyondur...bu yıl sonunda ise %30 luk bir kar artışı ile 32-35 milyon civarı bir kar bekliyorum...bu kar ile hissenin olması gereken fiyatını 3,00 ve üzeri olduğuna inanıyorum...

o yüzden de temel olarak beğendiğim bu hissede nasip olursa bilançoyu görmek isterim...

zaten ya durdo yada karel yada blcyt dan birinde bilançoları karşılamak istiyordum...şu anda blcyt dayım...10 mayısa kadar bilançolar gelecek...bakalım nasip ne olacacak ??

8. bir de teknik olarak da blcyt son iki üç ayın en düşük işlem hacimlerini bu sıralarda yapıyor...bu durum hissenin ben teknik olarak dip yaptım demesi oluyor...grafik olarak da incelendiğinde dar bir bolingerin içine girdiğini ,bolingerin alt desteğini test edip yukarı yönelme isteğinde olduğunu görüyoruz...

endekste sert kırılmalar olmadığı sürece blcyt ın güçlenmesini ve yukarıdaki dirençlerini test etmesini bekliyorum...birazdan bir de grafik atayım..

Sayfa 511/758 İlkİlk ... 11411461501509510511512513521561611 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •