Sayfa 512/754 İlkİlk ... 12412462502510511512513514522562612 ... SonSon
Arama sonucu : 6030 madde; 4,089 - 4,096 arası.

Konu: BLCYT - Bilici Yatırım

1. işte grafiğimiz budur...

bu grafikten gördüklerimiz şunlardır...

1- geçmişte iki defa bolinger altını gören blcyt sonrasında muhakak üst bandı görecek kadar çıkmıştır....şu anda halihazırda 1,62 alt bandını görmüş ve ileriki günlerde 1,74 üst bandını görmesini bekleyebiliriz..

2-rsi ve momentum diplerdedir ve yeni yeni boynunu yukarı vermektedir...buda hissenin desteğinden güç alıp yukarı yönelmek istediğini bize düşündürüyor...

3- düşüş trendi halihazırda 1,66 seviyelerindedir..bu gün 1,67 i de görmesine rağmen henüz oranın üzerine çıkabilmiş değildir...üzerine çıktığı anda satış baskısı düşecek ve hisse yukarıya ivmelenecektir..

4-bolinger bandı ciddi anlamda daralmıştır...hisse bir çeşit sıkışmıştır...zaten bu gün bolinger alt desteği olan 1,62 ile düşüş trendi direnci olan 1,67 i görebilmesi sıkışmanın miktarını bize göstermektedir..

5- hisse geçmişten beridir 20 lik emaya değer vermiştir...önceki çıkışlarda olası düşüşlerinde orayı görüp düzeltmesini bitirmiştir...ama son zamanlarda sürekli bu göstergenin altında işlem görüyor...bu ema şu anda 1,69 seviyesindedir...blcyt ın ilk etapta düşüş trendi 1,66 ,ardından bu emayı 1,69 ve de ardından 1,74 bolinger üst bandını test etmek isteğine girebilir...temel olarak da blcyt hiç bu kadar güçlü olmamıştı...artan ciro ve kar çok net görülüyor...

6-hissede son bir ay içinde 1,60 seviyelerinde çift dip oluşmuştur ki bunu iki daire içine aldım...çift dipler hissenin güçlü destekleridir..orayı aşağı kırmaması ve oradan yukarıya yönelecek olması çıkışların ilk habercisi olacaktır..

hisselerde çift dipleri çok severim...yükselmiş hangi hissenin ilk başlangıç noktasına baktığınızda muhakak bu formasyonu göreceksinizdir...hissenin bir çeşit ayaklarıdır ve bu iki ayak üzerinden yükselişe geçer..
    Son düzenleme : keko; 22-04-2019 saat: 20:28.
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

2. temel olarak blcyt hiç bu kadar güçlü olmamıştı...halihazırdaki kriz ortamında dahi ciro ve karını artırabilme yeteneği var...zaten bu durumda olan sayılı hisse var...blcyt aynı zamanda temetü de veren bir şirkettir..yani karını yatırımcısı ile paylaşıyor...geçmişte yatırımcı ilişkilerini de aradığımda çok cana yakın vede doyurucu bilgiler veren kişiler olarak onları tanımıştım...o yüzden de onları her zaman tebrik etmişimdir...

geçmişte 2,55 fiyatlarını dahi görmüş idi...blcyt şu anda temel olarak 3,00 ve üzerini hakkediyor..bakalım nasibimizde neler olacak...bende sabır ile bekliyor olacağım...
    ALLAH ım bana doğruyu doğru, yanlışı da yanlış olarak göster ve bana doğru ile amel etmeyi nasip et

3. blcy da azalan borçlar hemen göze çarpıyor...bu borç azalışları finansal giderleri kısacak ve kar marjlarını artıracaktır...zaten net karını 3,5 milyondan 26,3 milyona artırması bunun önemli işaretlerindendir...bu kriz ortamında finansal olarak nadir güçlü şirketlerden biridir...tek sıkıntısı tekstil sektöründe olması ve bu sektörün de reytinginin pek yüksek olmamasıdır...ama şirket bence karını paylaştıktan sonra cazip olmalıdır....

bu yıl blcyt dan ciro olarak 250 milyon , net kar olarak da 32-35 milyon kar bekliyorum..

35 milyon kar yapacak ise ve bu şirketi fk 4 ten değerleyecek olur isek (ki şu anda bir çok şirket 5-6 fk dan talep görüyor...biz yine de en ucuzunu ele alalım ) olması gereken piyasa değeri 140 milyon tl olur...buda hisse başına 3,10 tl ye denk geliyor...eğer fk yı 5 olarak ele alırsak o vakit de 175 milyon piyasa değeri / 45 milyon ödenmiş sermaye =3,88 tl borsa fiyatı olmalı...

4. analiz için teşekkür
    Son düzenleme : pm204; 22-04-2019 saat: 22:21.

5. Blcyt 2018 yılını 193 milyon ciro ve net 26,3 milyon kar ile kapattı...buna göre net kar marjı 26,3/193= %13,6 oldu...

2018 yılı dönem başında döviz açığı 59,7 milyon idi...2018 yılı içinde döviz ortalama %40 çıktı...o halde döviz çıkışının kar törpüleme miktarı 59,7*40 % =24 milyon tl olmuştur..

o halde eğer döviz nötr kalsaydı 26,3 milyon gelen kar ,26,3+24=50,3 milyon olacaktı...

193 milyon ciro ile 50,3 milyon kar yapacak bir blcyt ın net kar marjı o vakit %26 olacaktı...

o halde 2018 yılında %13,6 net kar marjı ile çalışan blcyt , önümüzdeki yıllarda döviz borçları azaldıkça net kar marjını %26 lara çıkarabilecektir...

blcyt bu yolda gerçekten de sağlam adımlar atıyor...finansal yapısını çok güçlendiriyor...hem genel borç miktarlarını hem de döviz bazlı borçlarını azaltıyor...

blcyt yeni bir yatırım yapıp borçlanıncaya kadar (ki bunun ihtiyacı da ne zaman doğar bilemeyiz ) sürekli net kar marjını artıracaktır...bu net kar marjı net %26 lara kadar varacaktır...

o yüzden de bu yıl net kar marjında %17-20 lere yaklaşılması gerekiyor diyor mantığım...

6. 2017 yılında 82 milyon olan ciro ,2018 yılında tam 193 milyona çıktı..2019 yılında 250 milyon.....2020 yılında 300 milyon dersek ve bir kaç yıl içinde döviz borcunu tamamen bitireceğini varsayarsak (ki her yıl borcu azalıyor ) o vakit yıllık 75 milyon kar edebilen bir şirket olacaktır...bu şirket hem temetü verecektir hem de vakti geldiğinde sermaye artışı yaparak bedelsiz verebilecektir...

kısacası şirket iyi olma yolunda adım adım ilerlemektedir...uzun hisse almak isteyenlerin rahatlıkla alabileceği bir hisse...

7. Sayın keko sizi takipteyim blyct kur zararı ne kadar olur sizce almayı düşünüyorum

8.  Alıntı Originally Posted by afyonlu Yazıyı Oku
    Sayın keko sizi takipteyim blyct kur zararı ne kadar olur sizce almayı düşünüyorum
    geçen yıl aynı dönemde de 59,7 milyonluk döviz açığı vardı...o vakit dolar %5,5 çıkmış ve kar 3,3 milyon törpülenmesine rağmen net kar 5,1 milyon gelmişti....bu yılda döviz açığı aynı miktardadır...bu yıl döviz %6 çıkmıştır...bu çıkışın karı 3,6 milyon etkilemesi gerekiyor...yani geçen yıldan sadece 0,3 milyon daha fazla etkileyecek...

fakat ciro ve kar agresif artıyor....geçen yıl ilk çeyrekte ciro 43 milyon iken bu yıl 50 milyon ve üzeri olmalı....net karda ise 6,5 milyon civarı bekliyorum...

blcyt hiç bu kadar finansal açıdan güçlü olmamıştı...bu güçlü olması net kar marjını çeyrekler ve yıllar geçtikçe yukarı çekecektir..

Sayfa 512/754 İlkİlk ... 12412462502510511512513514522562612 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •