Sayfa 11/593 İlkİlk ... 9101112132161111511 ... SonSon
Arama sonucu : 4738 madde; 81 - 88 arası.

Konu: İDEAL veri terminalinde /Sistem/İndikatör/Robot

1.  Alıntı Originally Posted by Bear_Bull Yazıyı Oku
    ilk eleştiri benden gelsin
    uzun yazı.

Erhan'ın yeni foruma eski ismi ile kayıt olduğunu bilmesem "Keçi" olarak gelmiş derdim.

eywallah daha zipli yazmaya çalışacağım

ahmet güntan ilk kan şiir kitabında visconti için yazdığı şiirde derki
    "uzun uzun anlatılacak her şeyi tanıdım ve sevdim"
    lakin bu kadar romantik olmaya gerek yok.

Erhan hocamın çoğu yazısını okudum. onun heyecanını ve azmini taşıdığım ve onun gibi uzun yazdığım doğrudur.
    ama erhan değilim. Belkide erhanımdır, herşeye baştan başlayak demişimdir..
    Eğer öyleyse D-SMART Gladyator reklamı daha iyi anlatır durumu.
    "Hoşunuza gidecek, bir daha izleyeceksiniz, bütün replikleri ezberleyeceksiniz."

https://www.youtube.com/watch?v=WbvsWz0ZLdI

2. Sezai bey den bir talebim daha olacak.
    Ofis'de ve evde çift ekran kullanıyorum.
    ideal 2. ekranda açık. ilk ekranda çalışıyorum. ultrabooku uyutup 2. ekranımın olmadığı bir yerde cihazı yeniden açtığımda ideal uygulaması 2. ekranda kaldığı için tekrar açmak imkansız oluyor! uygulamayı kapatıp açsanız da olmayan 2. ekranda aklıyor çünkü.
    Oysa windows ve ofis uygulamaları 2.ekran yoksa kendiliğinden ilk ekrana geçiyorlar. ideal sanırım left ve top'u kaydetip orada kalıyor hep.yine kaydetsin ama kayıtlı left çözünürlükten büyük ise direk left=0 olsa sorun çözülür gibi.
    aslında tali bir çözüm buldum. çözürlüğü 1900 den 3000 getirip uygulamayı yakalıyorum, sonra eski haline getiriyorum.Fakat bu çözümde windows oturumu kapa aç yapan dek windows 10 boyutlandırması stabil çalışmıyor. dünyanın uygulaması açık oturum kapatmak da sıkıntı oluyor.ideali, uyutmadan önce ilk ekrana almadıysanız sorun oluyor özetle.

benzer şekilde daha az önemli bir şey daha var.
    Windows 10 un en temel yeniliği çoklu masaüstüdür.
    ideal diğer tüm uygulamalardan farklı olarak bütün masaüstlerinde sabit kalıyor.oysa hangisinde açık ise orada kalmalı..
    Son düzenleme : Keçi; 11-03-2017 saat: 02:04.

3. sayın keçi , yazılardan anladığım kadarıyla yazılım tarafında tecrübeniz var.
    sistem dizaynı , risk yönetimi , para yönetimi biraz daha farklı konular ve uzak olmanız doğal. bu konularda bütün dünyada bir sürü insan kafa yoruyor son 50 yılda .
    dolayısı ile iyi bir kaynak yığını oluşmuş durumda. hernekadar forumda bilgi alışverişi hoş olsada biraz daha bilimsel kaynaklara yönelmekte fayda olabilir.
    perry kaufman ın 2-3 kitabı var tavsiye ederim. 5-10 milyar dolar yöneten hedge fundlar da dahil tüm piyasalarda başarıyla kullanılan tüm sistemlerin en azından basitleşmiş halde listesi açıklaması vardır o kitaplarda. Okumakda fayda var. onlardan sonra seçerek teoriye devam edersiniz.

yukarıda sormuşsunuz 100 indikatörü deneyip iyisini bulayım , paranın dibine vurayım çalışır bi metod değil. tahmin edeceğiniz gibi ilk başta herkesin deneyip elini yaktığı bi usül.

ideal backtest ,optimizasyon için pek kullanışlı değildir, her aşamasında farklı kod yazmanız gerekir. backtestten optimizasyona oradan uygulamaya taşımanız gerekir. Muhtemelen backtest ve optimizasyon için daha iyi bir yazılım bulursunuz. data taşıma işlerini falan ben köylü usulü txt dosyalarıyla yapıyorum mesela , daha iyisinin yapılabileceğinden eminim.

ama uygulama için türkiyede kullanabileceğiniz en esnek program ideal .

kolay gelsin,

4.  Alıntı Originally Posted by Keçi Yazıyı Oku
    Sezai bey den bir talebim daha olacak.
    Ofis'de ve evde çift ekran kullanıyorum.
    ideal 2. ekranda açık. ilk ekranda çalışıyorum. ultrabooku uyutup 2. ekranımın olmadığı bir yerde cihazı yeniden açtığımda ideal uygulaması 2. ekranda kaldığı için tekrar açmak imkansız oluyor! uygulamayı kapatıp açsanız da olmayan 2. ekranda aklıyor çünkü.
    Oysa windows ve ofis uygulamaları 2.ekran yoksa kendiliğinden ilk ekrana geçiyorlar. ideal sanırım left ve top'u kaydetip orada kalıyor hep.yine kaydetsin ama kayıtlı left çözünürlükten büyük ise direk left=0 olsa sorun çözülür gibi.
    aslında tali bir çözüm buldum. çözürlüğü 1900 den 3000 getirip uygulamayı yakalıyorum, sonra eski haline getiriyorum.Fakat bu çözümde windows oturumu kapa aç yapan dek windows 10 boyutlandırması stabil çalışmıyor. dünyanın uygulaması açık oturum kapatmak da sıkıntı oluyor.ideali, uyutmadan önce ilk ekrana almadıysanız sorun oluyor özetle.

benzer şekilde daha az önemli bir şey daha var.
    Windows 10 un en temel yeniliği çoklu masaüstüdür.
    ideal diğer tüm uygulamalardan farklı olarak bütün masaüstlerinde sabit kalıyor.oysa hangisinde açık ise orada kalmalı..
    Sayın Keçi. Öncelikle hoşgeldiniz.

Aynı sorunu yaşamıştım ilk iDeal kullanmaya başladığımda. Bana windows ve yön tuş kombinasyonları yardımcı olmuştu. Aktif pencereyi, ekranda görünmese bile windows + sol veya windows + sağ tuş kombinasyonlarına birkaç kez basarak taşıyabilirsiniz. Bazen windows + yukarı (maximize) kombinasyonu da yardımcı olabiliyor.

Sistem konusundaki heyecanınızı anlayabiliyorum çünkü 1 sene önce benzer duygularla başlamıştım algoritmik işlemlere. 12 yıllık C# yazılım tecrübesine aşırı güvenip bir anda köşeyi döneceğimi düşünüp ve ilk 6 ayda paramı neredeyse 2 katına çıkardım ancak sonrasında hızlı bir gerileme ile %50 sini kaybettim Risk analizi ve para yönetimi acıyla öğrendiğim kavramlar oldular.

Şimdi fazla getirisi olan sistemden ziyade düzenli getirisi olduğunu düşündüğüm sistemlere yer veriyorum çünkü bir gün çok kazanıp ertesi gün çok kaybetmenin psikolojisi bana biraz ağır geldi.

Pattern analizi istatisiksel olarak değerlendirilebilecek bir yaklaşımdır, elbette uğraşın ancak öncelikle size azar azar da olsa kazandırabilecek bir sistemi bağlayarak başlamak, bir taraftan araştırıyorken diğer taraftan paranızın değerleniyor olması güzel bir duygu.

Benim ne yaptığımı soracak olursanız, deep-learning öğreniyorum ve bir sisteme sahip olmak için araştırma yapıyorum. Eski forumda okumuştum, ML (machine learning) ile uğraşan üstatlar vardı ama buna devam eden oldu mu hiçbir fikrim yok

Konunun uzmanı, yıllardır bu işlerle uğraşan üstatların önerileri olursa onlarınkini daha fazla dikkate almanızı tavsiye ederim.

Sent using Tapatalk

5. İDEAL veri terminalinde /Sistem/İndikatör/Robot

Sn. Keçi foruma renk katmişsiniz hoşgeldiniz

Öncelikle şifreleme ve şifrenin cözülebilmesi konusunun benim nazarimda çok bir önemi yok, sistem pazarlayanlari ilgilendiren bir konu. Hatta esasen onlari da ilgilendiren bir konu degil. Şöyle ki istikrarli getiri üretebilen bir kodu yazmayi başarabilenin bunu satmaya calişmasi sacma. Hadi satti diyelim, şifreyi cözümleyip kod içerigine mudahale edecek bilgiye sahip olanin bu koda para ödemesi daha da sacma, oturup kendine özgü kodu sifir maliyetle üretmesi daha mantikli. Şifreyi kirarim sonra kodu ben satarim gibi niyetler veya sistem uretirim şifreler satarim gibi amaclar bana boş geliyor.İyi sistemi kimse satmaz.

Sistem yazmak için yaklaşim ne olmali sorusuna ise benim cevabim şudur, eger piyasaya yön verecek gücünüz yoksa en iyi kod bilen siz olun veya dunyanin en super zekasi olun yapacaginiz tek dogru şey guclunun peşinden gitmek olacaktir, bunun içinde yöntemler içinden yöntem sececeksiniz. Her yukselen barda almak her duşen barda satmak bile bu yontemlerden birisidir. Yazacaginiz kod oluşmuş datalardan hareketlerle bir sonraki barin ne yone olabilecegini öngörerek hareket edecek bazen tuzaga düşecek bazende kazanacak. Sectiginiz yol hangisi olursa olsun her yontemin zaaflari olacak buna katlanmak zorundasiniz. Bu piyasanin affetmedigi, ya da en kolay batirdigi insan tipi hep kendine cok guvenenlerden oluşuyor. Bu nedenle orta bir yol secip gitmek, riskinizi iyi ayarlamak , psikolojinizi yormayacak dalga boylarinda sinyal üretebilen kodlarla ilerlemeye calismaniz lazim.
    Son düzenleme : umit_ykoc; 11-03-2017 saat: 12:49.

6. Sn. Keçi hoş ve hızlı gelmişsiniz.

Bu işe yeni başlayan birine nazaran çok iyi durumda görünüyorsunuz.

Tasarım zaman alıcı ve çetrefilli bir iş, burada yapılabilecekler yaratıcılığınızla ve hayal gücünüzle sınırlı bir nevi ucu açık; bilgi ve tecrübe arttıkça, gereken emek ve zaman harcandıkça sürekli daha ileriye gidilebilir.

Herkesin bildiği gibi, bu işin kalıpları ya da doğruları yok bir sürü yaklaşım, yöntem, analiz, teknik, temel, risk yönetimi, para yönetimi.... vs arttırılabilir çok fazla irdelenecek konu var.

İşin her boyutunda trade-off var, kendinize uygun olan yapı zamanla ortaya çıkacak bence en önemli konulardan birisi psikolojinizin kaldırabileceği sürdürülebilir bir tasarım olması.

Bence işi detaylandırmaya başlamadan önce basitte olsa bir sistem tasarlayıp en azından 1 kontratla gerçek piyasaya sürmek, KERVAN YOLDA DÜZELİR. Sonra belki de çok karmaşık, çok detaylı (tabiki göreceli kavramlar) bir sistemin o kadarda başarılı olamayabileceği yargısına varabilirsiniz.

Tekrar piyasaya hoşgeldiniz umarım uzun yıllar başarılı şekilde trade edersiniz.

7. keçi yazılım ve edebiyat konularında çok iyi görünüyor. ama bu piyasadan kolay para kazanmak için yeterli değil. para kazanmak için gereken diğer özelliklere de sahipse buraya zaman harcamaz diye düşündüğümden ; diğer becerilere de çabucak sahip olmasını dilerim.
    naçizane çok sayıda kendime göre trade yöntemim var .yazılıma dökemediğim yada dökülemiyeceğine inandığım için manuel işlem yapıyorum. bu yöntemlerimden hiçbirisi formasyon içermiyor. indikatörler ne kadar faydalı ise formasyonlar bundan da faydasızdır. formasyonların amerikan piyasalarındaki başarı oranları mevcut da vardır. işlem parası ,çalışmayan formasyonların masrafı vb masraflar çıktığında bir işe yaramadıklarını ben söyleyeyim de sizi zaman kaybından kurtarayım.itibar etmezseniz deneyebilirsiniz tabiki de.
    Hangisi kıymetlidir? çok iyi yazılım ve pc bilmek mi(ben pek anlamadığımdan pc bilmek şeklinde özetliyorum bu durumu) ?
    Hayal gücü ve yıllardır piyasanın içinde olmayla gelişen kafadaki robotla doğru trade şeklini uygulayabilmek mi? bende 2. özellik olmasını tercih ederim. ben 2. sini iyi yapıyorum anlamı çıkarılmasın. 2 sine de hakim olmak ideali tabi. ama gördüğüm sistem hayal fukarası insanların kendilerini yazılıma vererek ,çok iyi yazılımcı oldukları ve trade işinde pek başarıyı yakalayamadıkları. size böylesiniz demiyorum ,sakın yanlış anlamayın.sizi tanımaktan memnun oldum.seve seve yazılarınızı takip edeceğim

8.  Alıntı Originally Posted by kenten Yazıyı Oku
    sayın keçi , yazılardan anladığım kadarıyla yazılım tarafında tecrübeniz var.
    sistem dizaynı , risk yönetimi , para yönetimi biraz daha farklı konular ve uzak olmanız doğal. bu konularda bütün dünyada bir sürü insan kafa yoruyor son 50 yılda .
    dolayısı ile iyi bir kaynak yığını oluşmuş durumda. hernekadar forumda bilgi alışverişi hoş olsada biraz daha bilimsel kaynaklara yönelmekte fayda olabilir.
    perry kaufman ın 2-3 kitabı var tavsiye ederim. 5-10 milyar dolar yöneten hedge fundlar da dahil tüm piyasalarda başarıyla kullanılan tüm sistemlerin en azından basitleşmiş halde listesi açıklaması vardır o kitaplarda. Okumakda fayda var. onlardan sonra seçerek teoriye devam edersiniz.

yukarıda sormuşsunuz 100 indikatörü deneyip iyisini bulayım , paranın dibine vurayım çalışır bi metod değil. tahmin edeceğiniz gibi ilk başta herkesin deneyip elini yaktığı bi usül.

ideal backtest ,optimizasyon için pek kullanışlı değildir, her aşamasında farklı kod yazmanız gerekir. backtestten optimizasyona oradan uygulamaya taşımanız gerekir. Muhtemelen backtest ve optimizasyon için daha iyi bir yazılım bulursunuz. data taşıma işlerini falan ben köylü usulü txt dosyalarıyla yapıyorum mesela , daha iyisinin yapılabileceğinden eminim.

ama uygulama için türkiyede kullanabileceğiniz en esnek program ideal .

kolay gelsin,
    sayın kenten evet biraz anlıyorum yazılımdan.
    önerileriniz için çok teşekkürler, perry kaufman kitaplarını okunacaklar listeme aldım.

Sayfa 11/593 İlkİlk ... 9101112132161111511 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •