Sayfa 110/594 İlkİlk ... 1060100108109110111112120160210 ... SonSon
Arama sonucu : 4750 madde; 873 - 880 arası.

Konu: İDEAL veri terminalinde /Sistem/İndikatör/Robot

Arkadaşlar sistemimdeki profit factoru ekrana nasıl çizdirebilrim. decimalden floata çevirmeye çalıştım ama yapamadım. Çevirmeler benim için tam bir baş belası.
    Yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Saygılarımla,
    Klozon

2. orda ben komisyon yüzbinde bir demek istemedim , yüzbinde 9 dan 8 e çekmek için yapılan pazarlıktan bahsettim

tabi bu 16 ms emrin yolculuğunun sadece bir kısmı . emrin senin bilgisayardan gönderimi ile aracı kurumun "ulaştı bana eyvallah" sinyali arasında geçen zamanı idealin ölçmesinin sonucu . Bir de aracı kurumun borsaya göndermesi , borsa bilgisayarının order bookda yerine koyması arasında geçen zaman var. onu bilmiyoruz.
    tabi bilmediğimiz birsürü aşama daha var.
    borsada x fiyat oluştu (t) kabul edersek.
    t1 de data benim bilgisayara geldi
    t2 bilgisayar hesaplamayı yapıp işlem kararı verdi
    t3 işlemi aracı kuruma yolladı
    t4 aracı kurum emri aldı , ack yolladı
    t5 aracı kurum borsaya yolladı
    t6 borsa işlemi order booka kaydetti gerçekleşti

ben burda t3 ile t4 arasındaki zaman için konuşuyorum .
    bütüne bakınca pek de önemli olmadığı anlaşılıyor.

ITCH ve OUCH protokelleri var Uygulamaya geçtiler . makina dilinde data alımı yapıp makina dilinde emir gönderiyosunuz compile bile edilmiyor. arayüz grafik şu bu çalışmadan .

Başka taraflarla uğraşmak lazım yani , yanlış alarm pardon diyeyim sonuç olarak.

3. profit factor sistemin bütünü için yapılan tek hesaplama. zaman içinde hareketine bakıcam dersen , karlı işlemler toplam karını zararlı işlemler toplam zararına böleceksin. . ya son x bar için yada başlangıçtan itibaren şeklinde yapılabilir.

idealden

Getiri Hesapla fonksiyonu, sistemin işleme girdiği barları, işleme girdiği fiyatları, pozisyonun yönünü ve miktarını bulur ve çeşitli listelere doldurur. Tek başına bu fonksiyonu koda yazmak yeterli değildir. Bu fonksiyon ile elde edilen/hesaplanan verilerin her birine aşağıda tam listesi verilen birer alt fonksiyon ile ulaşılır. Bu fonksiyonların bazıları liste verir (grafiğe çizgi olarak çizdirilenler). Bir kısmı ise sayı/oran/değer gibi bir tek sonuç (performans analiz raporundaki önemli bilgiler) olarak elde edilir. (formülde kullanmak, ekrana yazdırmak vs amaçlı)

GRAFİĞE ÇİZDİRİLEBİLEN GETİRİ HESAPLA LİSTELERİ:

Sistem.GetiriKZ
    Sistem.GetiriMiktar
    Sistem.GetiriPozisyon
    Sistem.GetiriKZPoz
    Sistem.GetiriKZGun
    Sistem.GetiriKZAy
    Sistem.GetiriKZYil

PUAN/ORAN/SAYI VERİLERİ SUNAN GETİRİ HESAPLA SONUÇLARI:

Sistem.GetiriKarIslem
    Sistem.GetiriKarMiktar
    Sistem.GetiriZararIslem
    Sistem.GetiriZararMiktar

Sistem.GetiriKarIslemOran
    Sistem.GetiriNetKar
    Sistem.GetiriToplamIslem

Alıntı Originally Posted by kenten Yazıyı Oku
    profit factor sistemin bütünü için yapılan tek hesaplama. zaman içinde hareketine bakıcam dersen , karlı işlemler toplam karını zararlı işlemler toplam zararına böleceksin. . ya son x bar için yada başlangıçtan itibaren şeklinde yapılabilir.

idealden

Getiri Hesapla fonksiyonu, sistemin işleme girdiği barları, işleme girdiği fiyatları, pozisyonun yönünü ve miktarını bulur ve çeşitli listelere doldurur. Tek başına bu fonksiyonu koda yazmak yeterli değildir. Bu fonksiyon ile elde edilen/hesaplanan verilerin her birine aşağıda tam listesi verilen birer alt fonksiyon ile ulaşılır. Bu fonksiyonların bazıları liste verir (grafiğe çizgi olarak çizdirilenler). Bir kısmı ise sayı/oran/değer gibi bir tek sonuç (performans analiz raporundaki önemli bilgiler) olarak elde edilir. (formülde kullanmak, ekrana yazdırmak vs amaçlı)

GRAFİĞE ÇİZDİRİLEBİLEN GETİRİ HESAPLA LİSTELERİ:

Sistem.GetiriKZ
    Sistem.GetiriMiktar
    Sistem.GetiriPozisyon
    Sistem.GetiriKZPoz
    Sistem.GetiriKZGun
    Sistem.GetiriKZAy
    Sistem.GetiriKZYil

PUAN/ORAN/SAYI VERİLERİ SUNAN GETİRİ HESAPLA SONUÇLARI:

Sistem.GetiriKarIslem
    Sistem.GetiriKarMiktar
    Sistem.GetiriZararIslem
    Sistem.GetiriZararMiktar

Sistem.GetiriKarIslemOran
    Sistem.GetiriNetKar
    Sistem.GetiriToplamIslem
    Bilgiler için teşekkür ederim Sn. Kenten.

5.  Alıntı Originally Posted by kenten Yazıyı Oku
    orda ben komisyon yüzbinde bir demek istemedim , yüzbinde 9 dan 8 e çekmek için yapılan pazarlıktan bahsettim

tabi bu 16 ms emrin yolculuğunun sadece bir kısmı . emrin senin bilgisayardan gönderimi ile aracı kurumun "ulaştı bana eyvallah" sinyali arasında geçen zamanı idealin ölçmesinin sonucu . Bir de aracı kurumun borsaya göndermesi , borsa bilgisayarının order bookda yerine koyması arasında geçen zaman var. onu bilmiyoruz.
    tabi bilmediğimiz birsürü aşama daha var.
    borsada x fiyat oluştu (t) kabul edersek.
    t1 de data benim bilgisayara geldi
    t2 bilgisayar hesaplamayı yapıp işlem kararı verdi
    t3 işlemi aracı kuruma yolladı
    t4 aracı kurum emri aldı , ack yolladı
    t5 aracı kurum borsaya yolladı
    t6 borsa işlemi order booka kaydetti gerçekleşti

ben burda t3 ile t4 arasındaki zaman için konuşuyorum .
    bütüne bakınca pek de önemli olmadığı anlaşılıyor.

ITCH ve OUCH protokelleri var Uygulamaya geçtiler . makina dilinde data alımı yapıp makina dilinde emir gönderiyosunuz compile bile edilmiyor. arayüz grafik şu bu çalışmadan .

Başka taraflarla uğraşmak lazım yani , yanlış alarm pardon diyeyim sonuç olarak.
    gedikte HFT serverları var Bu dediğiniz durumları anlamlı bir noktada iyileşmesi için bu serverlara geçiş yapmak gerekir diye düşünüyorum bunların maliyetleri ise oldukça yüksek.

Bir gurup olarak birleşip ortak bir proje robot yaratmadan da bu serverlara ulaşamayız. Hesaptakı paradan cok üretilen komisyona bakıyorlar bu server için. serverin belirli bir maliyeti var onu kesin ödeyeceksin. Ayrıca kurumun sizi bu servera aktarması içinde ayrıca komısyon üretimi yaratacaksın.

Tüm bunların yanında veriyi idealden aldıgımız sürece her halukuarda bir gecikme yaşayacağız borsadan cıkan verilerin ideal veri terminaline ardındanda bizim bilgisayara düşme süresi bazında da bir sürü gecikme var.

TÜm bun gecikmelerin minimal düzeyi için.

Gedikten hesap açılacak bu hesap HFT servera bağlanacak HFT serverda gediğin bize sağladıgı başka bir platform var sanırım java dili filan varmış o programa istenilen algoritma yazdırılacak sonra trade etmeye baslayacaksın.

Diğer türlü yapılan tüm iyileştirmelerin ms bazında sınırlı kalacak verdiğimiz emeğin karşılığını alamayabiliriz.

Araya ne kadar çok aracı girerse işlemler bir okadar gecikmeye ugruyor aracı sayısını en aza indirmek şart.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

6. Selamlar.

Diğer safada KesismeTara metodunun kullanıldığı sistemde getiri eğrisinin yanlış hesaplandığını yazmış ve resim de koymuştum. Bunu Sezai Bey'e de kodun orjinalini göndererek bildirdim ancak problemin önemi düşük bulundu ve hemen düzeltilecek gibi görünmüyor.

Daha sora StopVeyaKarFlatYuzde meodunun da yanlış çalıştığını farkettim. Flat olduktan sonra getiri eğrisi aşağı yukarı hareket etmeye devam ediyor. Kullanıyorsanız getiri eğrilerinizi kontrol ediniz.

Maddi zarara uğramamanız için uyarayım, KesismeTara, StopVeyaKarFlatYuzde ve StopVeyaKarFlatPuan metotlarını kullanmanızı önermiyorum. Kesişme, stop ve kar puan ve yüzde hesabını sisteminiz içinde kendiniz yapınız. Kendi hesabınızı da yapsanız, iDeal metotlarınızı da kullansanız sorumluluk size aittir. Ben kişisel bir sorumluluk kabul etmiyorum.

Saygılar...

HFT’de eldeki hardware ve yazılımın ne kadar hızlı çalışıyorsa bu işten gıdım gıdım para kazanılır ayrıca market maker/likidite sağlayıcısı da olacaksın ki bir de borsa sana bunun için rebate yani oluşturduğun hacim için geri ödeme yapsın ve komisyon masrafını da yenebilesin.
    BİST’te bildiğim kadarı ile borsa payı yüzbinde 4.25 (o yüzden sayın kenten’nin dediği yüzbinde 1 biraz garip gelmişti). Likidite sağlayıcı adı altında kurumlara böyle bir rebate var mı bilmiyorum.
    HFT falan kulağa hoş geliyor ama bizim borsada şu an için yapılacak yazılım ve donanım yatırımını yenebilecek ve “doyurucu kazanç” sağlayacak hacimin ve uygun komisyon maliyeti olmadığını düşünüyorum.

Sent from my iPhone using hisse.net

8. Merhaba 120 dakikalık periyotta günlük hacim bilgisini nasıl görebiliriz.?Mesela bu kod ile barın hacim bilgisi görülüyor.Günlük veya gecen bara kadar olan hacim nasıl görünür.

Örnek 120 dakikalık periyortta 16:00 barına kadar olan hacim adet bilgisi hangi fonksiyon ile görülebilir.?

Bunun ile o anki bari görebiliyoruz.
    Sistem.GrafikVerileri[Sistem.BarSayisi].Size

Sayfa 110/594 İlkİlk ... 1060100108109110111112120160210 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •