Sayfa 280/593 İlkİlk ... 180230270278279280281282290330380 ... SonSon
Arama sonucu : 4738 madde; 2,233 - 2,240 arası.

Konu: İDEAL veri terminalinde /Sistem/İndikatör/Robot

1.  Alıntı Originally Posted by surcontre Yazıyı Oku
    Fiyat oluşumunu ve piyasanın işleyişini bilenler için sorun olmaz, kendi emir tercihlerini yaparlar..
    Uyarım daha ziyade yeni başlayan arkadaşlara..

Benim için ''take a profit'' emri iyi sayılır, kullanabilirim.
    Ama bu özelliği kullanarak asla ''stop loss'' emri kullanmam bizim piyasada. Şartlı emir daha iyi bana göre..
    Tabana tavana emir yollamam asla.. Olağandışı fiyat hareketi çok gördüm.. Bizim piyasa, garan, thyao dahil hepsi sığ.. Hiçbir şey olmasa bile arada bir tombul parmak gelir sizi de götürür ne olduğunu anlamadan..

Bu özelliği kullanıp kullanmamaktan ziyade en önemlisi düşük kaldıraç kullanmaktır. Tek pozisyonda asla batara girmemek gerekir.
    Lafım yeni başlayan arkadaşlara tabi.
    Bende size mualif olmak için yazmadım aslında her iki tarafında kendı ıcınde riskleri var demek istedim.

Tüm yazılarımı genel okuyucu kıtlesı ıcındır kendı deneyımlerımı aktaracagım kı dıger arkadaslara belkı faydası olur. Size karşı olmak ıcın yazmıyorum aslında aynı amaca hızmet ıcın yenı yatırımcılar ıcın yazıyorum.

8,56 ya stop koyarsın şartlı emirle 8,54 den bekleyen emir gönder dersin.

tombul parmak gelir 8,56'tı dahil çizer 8,52 ye fiyat direk 8,52 de emir havada kalır gün içerisinde 8,54 diyemediyse akşama kadar indiği yere kadar zarardasın kötü senaryoyu konuşalım tombul parmak çizdi fiyatı taban yaptı şartlı emir gerçekleşmediği ve emir havada kaldıgı için beklıyorsun sonucta buradakı amaç sen makınada değilsen bile işlemin yapılması.

akşam eve geldin baktın hisse %10 tabanda satamamışsın ertesi gün 2. gapli açılışla %20 yedin mesela uç bir örnek ama neden olmasın.

aynı şeyi piyasa fiyatıyla yapsan akşama kadar en kötü ihtimalle taban fiyattan satarsın ordanda satamazsan ertesi gün %20 yi yersin.

Olasılık olarak bakarsa böyle bir senaryoda piyasa fiyatıyla emir göndermek daha az zararla kurtulmamızı sağlayacaktır.

her ikiside Kendı içerisinde riskler barındırıyor. Olasılık ve istatistikler üzerine 2 yöntemden bir tanesi seçilebilir şu yontem daha iyidir diyemediğimiz gibi öteki yöntem daha iyidir de diyemeyiz. tamamen piyasa koşullarıyla ve hissenin nereye kadar düşeceğiyle ilgili sonuç hangi stratejinin mantıklı olacağına karar vermemizi sağlayacaktır.

Ben bekleyen emirden ziyade piyasa fiyatıyla stop veya kar al yapmayı tercih etmek isterim.

Stoplossdaki amaç nedir fiyat şu seviyeyi kırdıysa o hisseden hayır gelmez artık amacı taşır. Dolayısıyla fiyat kırdıktan sonra dur tam şu kırılmış yerin altına bekleyen emir gönderiyimde ta orada satsın demekte stoploss mantıgına aykırıymış gibi hissettiriyor.

Zaten sen kırıldı hayır gelmez gözüyle baktıgın bir yerde hala daha stoploss yapmaya kıyamıyorsun da az zararla kurtulayım mantıgındasın gibi hissettiriyor. Halbukı poziyona ilk girdiğinde bu fiyatı kırarsa daha da aşağı gider amacı güderken fiyat orayı gerçekten kırınca ulan belkıde tekrar şu çizginin bir kademe altına değerde en az zararla kurtulurum mantıgı gütmeye başlıyorsun.

Hele birde gerçekten o fıyata tekrar değer ve senın bekleyen emrin gerçekleşirse. Durum daha da vahim bir sonraki stoploss emrini ya iptal edeceksin yada en olmadık seviyelere koymaya başlayacaksın demektir.

Bir önceki stoploss seviyenden elde ettiğin deneyim minmum zararla cıkmanı sağladığını biliyorsun. Bu seni bir sonraki hamlende de etkiliyor. şartlı emirlerini sürekli limitli emire bağlıyor hatta bazan stoploss seviyenin bile üzerine limitli emir girme "eğilimi" ortaya çıkıyor çünkü biliyorsun ki stop seviyen kırıldıktan sonra daha önceki deneyimlerine göre fiyat o kırılan yere tekrar geliyor.

Bu durum sana şartlı emrini bekleneyen emir şeklinde girmenın daha mantıklı oldugunu öğretiyor sana. Piyasa fiyatına emir göndermenin yanlış bir yöntem oldugunu benimsemeye başlıyorsun.

Ancak sorun bekleyen emir veya piyasa fiyatına emir göndermekte değil. Sorun aslında stoploss seviyenin yanlış oldugu. Stoplos seviyeni aşağı kırıpta geri dönen bir hissen var ise aslıdna belirlediğin stoploss seviyesi yanlıştır.

Bunlar benim kendı deneyimlerim. Yaşanmışlık böyleydi bir önceki hamlenizde elde ettiğiniz "iyi" sonuç bir sonrakı hamlenizde de işe yarayacakmış izlenimi uyandırıyor. 2. hamlede de yani hamleden kastım işleme girip şartlı emre bekleyen emir bağlamayı kastediyorum. 2. hamledede sonuç başarılı oluyor.

Bu kez 3. hamlede kendınızı biraz daha enayi gibi hissetmeye başlıyorsunuz. Şartlı emirle stoploss 8,50 ye koyayım hadi stoptan vazgeçmeyeyim diyorsunuz ancak şart gerçekleşirse bekleyen emri 8,52 ye yazayım diyorsunuz.

Aslında mantıksız bir emir tipi 8,50 de stopun varsa bir kademe üstüne bekleyen emir girilmemeli mantıga aykırı ama önceki hamleleriniz size bunun hiçte mantıksız olmadıgını aksıne önceki şartlı emirlerinizin üstüne fiyatın cıktıgını "ÖĞRETTİ" Buda başarıyla ulaştıgında ok yaydan çıkar ve şu cumleyı kurmaya başlarsınız.

Herkes stoploss stoploss diyor. STOPLOSS SAÇMALIKTIR. sen stop olduktan sonra gider hisse gideceği yere en iyi al bekle stop mtop hikaye demeye başlarsın.

Aslında kendı kendını kandırıyorsun. Belirlediğin stoploss noktasının yanlış oldugu ihtimali aklına bile gelmiyor.

Ben hemen hemen her konuya biraz daha felsefik açıdan bakarım. Bunun sonucları neler ne şekilde beni etkiler bir sonrakı hamleme de etkisi olurmu benı disiplinsizleştirir mi vesaire.

Özellikle manuel trade de bir önceki başarılı hamlenız kesinlikle ve kesinlikle bir sonrakı hamlenızı etkiliyor. İnsan beyni böyle çalışıyor elde ettıgı başarılı işlemler bir sonrakı işlemde daha başarılı olacağı izlenimine kapılarak stratejiyi evrimleştiriyoruz. Mantıksız bir yöntem değil aslında bakarsanız elde ettiğiniz iyi deneyimleri daha iyi bir noktaya taşımanızı sağlıyor ancak sağlıklı oldugunu söyleyemem çünkü bir istatistik ve olasılık hesabı yapmadan stratejiyi evrimleştiriyoruz.

Günün birinde 8,50 şartlı emir girip bekleyen emri 8,52 ye yazıyorsunuz tombul parmak bir çiziyor 1 ay boyunca hisseyi 8,52 den satmayı beklıyorsunuz hisse 7 liraya geriliyor. geçmişte piyasa fiyatıyla satmayıp bekleyen emirle sattıgınız 3 5 adet daha karlı stoplosslar bir hamlede cebinizden cıkıveriyor.

bana göre herhangibir strateji bize siyah veya beyaz demez her strateji kendi içinde riskler taşır ve tum stratejıler aslında "FLU" renktedır yanı ne tam sıyah nede tam beyazdır. BU "FLU" renge kımısı beyaz der kımısı sıyah bazıları beyaz renkle kazanır bazıları sıyah renkle kazanır. İstatistikler ve olasılıklar ne zman beyazın ne zman sıyahın oldugunu gösterir stratejilerimizide buna göre kurmamız gerektiği inancını taşıyorum.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

2. Erhan kardeşim, benden yana da muhaliflik yok, görüşlerimizi paylaşıyoruz.
    Dikkat çektiğim nokta, tahta boşalır emir tabana gider.

Koddan anlamam, keşke anlasam, iyi bir robot çıkarırım ortaya.
    20 yıldır manuelciyim..

Aslında kafamin içinde bir robot çalışıyor, duygusuz bir şekilde robotun dediklerini yapıyorum..

Bu robotun prensipleri nasıl oluşuyor? Değişen koşullar için Güncelleme nasıl yapılıyor?
    (Kural demiyorum, prensip diyorum, kural dersek her zaman uymak durumundayız. Prensip daha iyi, başarıyı hayatta da prensipler getirir.)

Şöyle oluşuyor: Tonla zarar etmişsin, kafana sürekli takılıyor. Seans bitiminde, aksam yemeğinde, yolda dolaşırken, yatağa uzandığında... Kafana sürekli takılıyor bu zarar işlemi..

İste bu kafaya takılma, aslında, kafanızdaki robotu güncelleme işlemi..

Sen istemesen de, unutmak istesen de güncelleme işlemi sürüyor...

Sezgi, tecrübeden kaynaklanır, bazen içimdeki robotla istemdışı işlemler yapıyorum, beni kontrol ediyor.
    Bu sezgisel süreçlerde başarılı oluyorum.
    Geçmişten, tecrübelerden, yani güncelleme işleminden kaynaklanıyor sanıyorum...

Manüel ya da kod yazarak işlem konusunda yazacak çok şeyim var, ara ara fırsat bulursam yazarım.

Bol kazançlar...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    afyonkarahisar
    Gönderi
    791
     Alıntı Originally Posted by umit_ykoc Yazıyı Oku
    Trende alarm / emir menusunden sürükle birak vs yapilabiliyor.
    ümit bey ben stoplarımı söylediğiniz yerden trend çizgilerine alarm kurup yapıyorum

idealgo - oto trade bölümünden yapılan stop ve take profit emirlerininde grafik üzerinden görülebilmesi vede sürükle bırakla yer değiştirilebhilmesi lazım

şahsen benim için trend çizgilerine ve yatay seviyelerine alarm ve emir girilebilmesi benim tüm ihitiyaçlarımı fazlasıyla karşılıyor
    belki ek olarak şu yapılabilir
    örneğin manuel olarak trend çizgisine alarm ve emir girişi kurmuştum 9 tl den garan aldım
    hewmen yatay çizgiye 8,5 tl ye alarm ve satış emir girişi yaptım ( stop seviyesi )
    ben aldıktan sonra hisse 10 tl ye çıktı stop seviyem olan 8,5 tl de ki stop emir seviyemde mesela 9,25 ve veya 9,5 çıksın
    yani izsüren stoplos ve iz süren kar al seviyesi
    yatay seviye alarm ve emir girişine iz süren özellik eklemek süper olur

4. Robot ile bekleyen emir iptali mümkün mü?
    Eski yazılara baktım, iptal edilemiyor diye okudum hep.

5. Anladim hocam. Tesekkur ederim bilgilendirmelerin icin. Sizi bekleriz algotrade isine yeni modulle beraber biraz daha kolaylasti bu is ustad donemi bitti.

Bekleyen emir teoride mumkun aslinda da yapmasi yazmasi ve kodlamasi cetrefilli is kurumlarin yetki vermesiyle emir nonun takibi vesairesi gibi tonla bakilmasi gereken sey var.

Emrin referans nosu cekilmeli ki hangi emiri silecegini bilsin robot. Referans noyu cekmekte ayri bir yuk serverlar icin.

Referans noyu oncedende belirleyemiyorsun emir borsaya iletilince atiyor. Bunlsrin cok hizli bir bicimde olmasi lazim. Hiz da proboem cikartiyor.

Emir iletiliyor referans nosu 3 saniyr sonra dusuyor ekrana ekrandan onu cekmesi 1 milisaniye olsa bile 3 saniye icerisinde emri robotun iptal etmesi gerekebilir al basina bela.

Alt yapi tam olarak gelismis degil.

Bunu daha cok alt yapiyi kendi icine kuran kurumlarla yapmak mumkun gibi gorunuyor.

Mesela is yatirimin kendi robot modulu var tum erisimi vermisler hizda gecikme olsada emir iptalini mumkun kiliyor 3. Taraflara oek fazla erisim vermek istemiyorlar yada alt yapilari buna musait degil
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

6.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Anladim hocam. Tesekkur ederim bilgilendirmelerin icin. Sizi bekleriz algotrade isine yeni modulle beraber biraz daha kolaylasti bu is ustad donemi bitti. l
    Yeni modüle göz attım, el atacam yakında, gündem karışık şimdi, biraz soğusun vakit ayıracam.
    İdealdeki gelişmeleri yazıyor arkadaşlar sağolsun, ondan takip ediyorum başlığı arada sırada..
    Tecrübeleri paylaşırız karşılıklı.

Alıntı Originally Posted by alekss Yazıyı Oku
    ümit bey ben stoplarımı söylediğiniz yerden trend çizgilerine alarm kurup yapıyorum

idealgo - oto trade bölümünden yapılan stop ve take profit emirlerininde grafik üzerinden görülebilmesi vede sürükle bırakla yer değiştirilebhilmesi lazım

şahsen benim için trend çizgilerine ve yatay seviyelerine alarm ve emir girilebilmesi benim tüm ihitiyaçlarımı fazlasıyla karşılıyor
    belki ek olarak şu yapılabilir
    örneğin manuel olarak trend çizgisine alarm ve emir girişi kurmuştum 9 tl den garan aldım
    hewmen yatay çizgiye 8,5 tl ye alarm ve satış emir girişi yaptım ( stop seviyesi )
    ben aldıktan sonra hisse 10 tl ye çıktı stop seviyem olan 8,5 tl de ki stop emir seviyemde mesela 9,25 ve veya 9,5 çıksın
    yani izsüren stoplos ve iz süren kar al seviyesi
    yatay seviye alarm ve emir girişine iz süren özellik eklemek süper olur
    Yeni modül süper.
    Ama özellikle izsüren stop eklenmeli bence.
    Sağlıcakla,

8. Merhaba Arkadaşlar,

Uzun yıllar Matriks veri terminalini kullandıktan sonra İdeal veri terminaline 1 hafta önce geçiş yaptım.Maalesef aşağıda kodlarını verdiğim robotum çalışmıyor :

var Sembol="VIP'VIP-USD";
    var Periyot = "5";

var V = Sistem.GrafikVerileriniOku(Sembol, Periyot);
    var C = Sistem.GrafikFiyatOku(V, "Kapanis");

var Y1 = Sistem.Momentum(10);
    var Y2 = Sistem.MA(Y1, "Exp", 20);
    var SartAl = false;
    var SartSat = false;
    var SonYon = "";
    var LotSize = 4.0;
    for (int i = 1 ; i < V.Count-1; i++)
    {
    if ( Y1[i] > Y2[i] && SonYon != "A" )
    {
    SonYon = "A";
    SartAl = true;
    // Sistem.Yon[i] = "A";
    Sistem.Seviye[i] = V[i].Low;
    }
    if ( Y1[i] < Y2[i] && SonYon != "S" )
    {
    SonYon = "S";
    SartSat = true;
    //Sistem.Yon[i] = "S";
    Sistem.Seviye[i] = V[i].High;
    }
    }

// Sistem.GetiriHesapla("01/01/2018",0.0);
    //Sistem.Cizgiler[0].Deger = Sistem.GetiriKZ;

var Islem = "";
    var Miktar = 0.0;
    var SonFiyat = Sistem.SonFiyat(Sembol);
    var Pozisyon = Sistem.PozisyonKontrolOku( Sembol);

if (SartAl && Pozisyon <= 0) // alış
    {
    Islem = "ALIS";
    if (Pozisyon == 0) // pozisyonum yoksa 1 lot al
    Miktar = LotSize;
    else if (Pozisyon < 0) // short isem stop and reverse , 2 lot al
    Miktar = LotSize + Math.Abs(Pozisyon);
    }
    else if (SartSat && Pozisyon >= 0) // satış
    {
    Islem = "SATIS";
    if (Pozisyon == 0) // pozisyonum yoksa 1 lot sat
    Miktar = LotSize;
    else if (Pozisyon > 0) // long isem stop and reverse , 2 lot sat
    Miktar = LotSize + Math.Abs(Pozisyon);
    }

// Emir Gönder !!!
    if (Islem != "")
    { if (Islem == "ALIS")
    {
    Sistem.PozisyonKontrolGuncelle(Sembol, LotSize);
    Islem="Alış";
    }
    else if (Islem == "SATIS")
    {
    Sistem.PozisyonKontrolGuncelle(Sembol, -LotSize);
    Islem="Satış";
    }
    Sistem.EmirSembol = Sembol;
    Sistem.EmirIslem = Islem;
    Sistem.EmirMiktari = Miktar;
    Sistem.EmirSuresi = "GUN"; // GUN, SNS, IKG
    Sistem.EmirTipi = "KPY"; // KPY, KIE, GIE, SAR
    Sistem.EmirFiyatTipi = "PYS"; // PYS, LMT, EIF, KAP
    Sistem.EmirGonder();
    }

Acaba nerede hata yapıyorum? Deneyimli arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim.

Sayfa 280/593 İlkİlk ... 180230270278279280281282290330380 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •