Sayfa 21/23 İlkİlk ... 111920212223 SonSon
Arama sonucu : 184 madde; 161 - 168 arası.

Konu: Temelinde Sebepleriyle Artış beklenen Hisseler

1. Çimento Şirketleri Birleşmesinden Bolu Çimento Kazançlı Çıkacak

Başlık biraz iddialı oldu ama Klinker Kapasitesi üzerinden yaptığım hesaplama aşağıda yer alıyor.

Birleşme ile halka açık şirketlerin toplam piyasa değeri değişmeyecek, ama toplamdan aldıkları pay değişecek. Şu anda 5 halka açık şirketin toplam piyasa değeri 6.459 milyon TL. Birleşme bugün olsa idi toplam 6.459 milyon TL sabit kalacaktı ama 5 şirketin her birinin toplamdan alacağı piyasa değeri farklılaşacaktı.

Piyasada bu konuda ciddiye alınacak hiç analiz görmedim, borcu olan kazançlı çıkacak, piyasa değeri büyük olan kazançlı çıkacak vb lise öğrencisi tahmini yapan yaklaşımlar görüyorum. Yapılacak olan işlem tüm şirketlerin gerçek değerini hesaplamaktan geçiyor. Seçilecek kuruluş tüm şirketlerin farklı yöntemler ile ayrı ayrı makul ve gerçekçi değerlerini hesaplayacak ve yeni yapıdan alacakları payı hesaplayacak.

Ek 23914

Yukarıdaki tabloda 5 halka açık şirketin piyasa değerleri, klinker kapasiteleri, ekonomi bozulmadan önceki dönem olan 2017 yılı ciroları ve son durum özkaynakları var.

-1 Milyon Ton klinker kapasitesinin değerini yaklaşık 85 milyon dolar olarak kullandığımda
    -Aslan Çimento'nun çimento dışı varlık değerini 2 milyar TL kullandığımda
    -2017 yılındaki değerler ile ciro/klinker kapasitesi rasyosunu düzeltme için kullandığımda (bazı şirketlerin kapasitesi yüksek ama cirosu düşük, tam tersi de var)
    -Mevcut net finansal borçlarını kapasite değerinden düştüğümde.
    Yukarıdaki tablo oluştu.

Buradan görünen sonuç; Bolu Çimento bu birleşmeden çok çok ciddi kazançlı çıkacak.

-Adana Çimento biraz kayıp yaşıyor görünsede A B ve C Grubu hisseler olduğu için bana göre A Grubu yine de kazançlı çıkacak. C Grubu ciddi kayıp yaşatacak.
    -Aslan Çimento'nun eğer gayrimenkul varlığına 2 milyar TL'den daha fazla değer biçilirse belki zararı hafifler, ama daha düşük belirlenirse daha yüksek kayıp yaşatır.
    -Mardin bana göre nötr
    -Ünye bir miktar kazançlı çıkabilir.

Bu tabi benim klinker kapasitesi üzerinden ve bazı kabuller ile ulaştığım sonuçlar. Birleşme raporunu hazırlayacak kuruluş detaylı inceleme yaparak oranları çıkartacak. Birden fazla yöntem kullanarak oran belirleyebilir.

Hangi şirkette birleşme olacağı da ayrı bir spekülasyon, hangi şirkette birleşme olacağı kayıp kazanç durumunu değiştirmez. Örneğin Aslan Çimento'da birleşme olursa aslan çimento hissedarları yine kayıp yaşayabilir. Bana göre Adana çatısında birleşme olmaz çünkü çok farklı imtiyazlar var.

Tabi bir de Oyak Grubu'nun 5 çimento şirketindeki payı ve halka açıklık oranları farklı, ama ne Oyak Grubu'nun halka açık payların hakkına göz dikeceğini düşünürüm, ne de SPK'nın buna göz yumacağını düşünürüm.

Tabi tüm şirketler için ayrılma hakkı oluşacağı için yatırımcılar zarar görmemek için ondan da faydalanabilirler.

Bu şirketlerin dışında Oyak Çimento bünyesinde Denizli Çimento var, zamanında 500 Mn $ değer ile alınmıştı, bir de kağıt ambalaj operasyonları var.

Al Sat Tavsiyesi değildir.

Herkese merhabalar,
    1990 dan bu yana borsada hisse yatırımları yaparım,
    Son bir kaç yıl hariç ,Hayatım boyunca birçok hissede değil bir hissede bile arka arkaya bu kadar tavan gÅrmedim ,
    Eskiden de bir hisse 3 katına 5 katına hatta 10 katına giderdi elbette ama bir usulü vardı , bir sindirim süreci vardı. bu sert yükselişler bazı yatırımcılar için fırsat olurken bazıları için ne yazikki kötü olabiliyor dikkatli olmak lazım.

Diğer taraftan şirketler içinde iyi olmuyor maalesef çünkü,

Hisselerin bir değeri vardır elbet ancak borsa bazen bu değeri vermez bazen se gereğinden fazla değer verir,

Dolayısıyla ucuz kalan sirketler süreç içinde piyasa tarafından iyi fiyatlanir ama bir şirketin her zaman değerine ulaşması beklenemez yada değerinin üzerine gitmemeside beklenemez, çünkü piyasa geleceği satın alır bugünkü değeri değil.,Ayrıca herkes aynı hisseye bakar ancak farklı şeyler görür, gördükleri farklililarda herkesde farklı değer olusturur. Ondandır ki kimine pahalı gelir satarken , kimine de ucuz gelir alır elbette

Ondan tek fiyat oluşmaz piyasada yoksa işlem olmazdı .
    herkes aynı degeri verseydi bir hisseye..

Ama bu degerlemeler zaman içerisinde olurdu eskiden şimdi ise 10 15 güne sığdırmaya çalışıyorlar, yani bir şirketi piyasa dinamikleri ile yatırımcı genelinden ziyade , bir grubun dinamikleri ile hareketlendiriyorlar sanki .

Genel bir kanaat ile zaman içinde oluşması gereken fiyatlar , özel bir çaba ile sanki hizlandiriliyor

Akabinde hissenin canına okuyorlar ve ne yazİkki sonrasında hisse hakkında oluşan genel kötü algı ile hisse normalde ulaşabileceği degerlere bile ulaşamıyor uzun zaman. Yani hissenin de şirketin de canına okuyorlar

Sert yukselislere dikkat etmek lazım, hele birde içi boş şirketlerde yapılıyorsa..

Herkese bol kazançlar...
    Ben bana kandım bir şey kazanamadım, siz SİZ olun sakın bana kanmayın.

3. Kordsa'da 1 Milyar Dolar Piyasa Değeri Hayal Mi?

Merhaba,

Kordsa'nın "kelepir" fiyatla işlem gördüğünü ve 1 Milyar $ piyasa değeri hedefimi rakamlar üzerinden de geçerek paylaşmak istedim.

1- Kordsa ABD de satın aldığı kompozit şirketleri hariç 750-800 Milyon $ yıllık ciro (sadece kordbezi ve endüstriyel iplik) yapar durumda idi. Halen de bu kapasite ve gücünü koruyor, tek ihtiyaç lastik fabrikalarının normal çalışma düzenine girmesi.

2- Kompozit tarafında ise satın aldığı 4 şirket ile yıllık 200-250 Milyon $ ciro üretebilecek kapasite ve gücünde. Bu rakamların oluşması için biraz daha uzun süreye ihtiyaç duyulabilir, çünkü bu taraf uçak siparişlerine daha bağımlı, uçak siparişlerinin normalleşmesi 2023-2024 yıllarını bulabilir.

2020 yılın sonuç beklentim;

Kordbezi ve endüstriyel iplik tarafında yıllık ciro 500 Milyon $ civarında kalacak görünüyor.

Kompozit tarafında ise yıllık ciro 100 Milyon $ civarında kalacak görünüyor.

Yani kordbezi ve iplik tarafında %30-35 küçülme, kompozit tarafında %40-60 civarında bir küçülme olacak.

Zaten borsadaki fiyatı bu sebeple kelepir. Rakamlar daha güçlü olsa idi kimse 350 Milyon $'a Kordsa alamazdı. Bir şirketin üretimden cirosunun 1 milyar dolar olması çok ciddi bir seviyedir. Kordsa bunu geçmişte de yakalamış bir şirket. Bir milyar dolar üretim cirosu olan bir şirketin 350 milyon $'a işlem görmesi sadece komik bence. 350 Milyon $ borcu var ama alacak ve stokları düştüğümüzde net borcu yaklaşık 150 Milyon $. Kaldı ki şirketin operasyonel karı bu borcu 2-3 yıl içinde tümüyle sıfırlayabilecek düzeyde.

2021 ve 2022 beklentilerim;

Ciro tahminim - 2021 yılında 800 Milyon $ ciro yapacak, 2022 yılında ise tekrar 1 Milyar $ ciro seviyesini yakalayacak.

Operasyon karı tahminim - 2021 yılında 150 Milyon $ operasyonel kar bekliyorum, 2022 yılında ise 200 Milyon $ operasyonel kar bekliyorum.

Net kar tahminim - 2021 yılında 80-100 Milyon $ net kar, 2022 yılında ise 140-175 Milyon $ net kar bekliyorum.

Tabi bunlar benim beklentilerim, iyimser bulan olabilir, kötümser bulan bile çıkabilir. Dolar olarak rakamlaştırdım, çünkü şirketin cirosunun %80'i dolar, %20'si euro. Bu tarafıyla da borsadaki belki tek global şirkettir.

Kordsa beklentim dahilinde sonuçlar üretirse 2022 yılı sonunda net borcu neredeyse 50-100 Milyon $'a düşmüş 150 Milyon $ net kar elde eden bir şirket olacak. 2022 yılında bu sonuçların geleceğini gören yatırımcılar önce piyasa değerini 1 milyar $ seviyesine (7 Fiyat Kazanç oranı) çekecekler, daha sonra daha da yüksek değerlere ulaşacak. Aramızda 2022 sonuçlarını görecek yatırımcılar mutlaka olacak, onlarla 1 milyar $ piyasa değerini kutlamak dileği ile.

Avrupa'da satın alınacak kompozit şirketi sebebi ile rakamlar değişiklik gösterebilir, onları da ayrıca değerlendiririz.

Tavsiye değildir.

4. 5 Başlıkta Konfrut

Merhaba,

Konfrut’un 2021 yıl sonu bilançosundan başlayarak çok daha fazla sayıda yatırımcının ilgisini çekeceğini düşünüyorum. “5 Başlıkta Konfrut” görüşümü de paylaşmak istiyorum.

1) Konfrut’un %78 hissesi sahibi Almanya Merkezli Doehler Grubu’na ait. Konfrut %22 halka açık ve imtiyazlı hisse yok. Doehler Grubu 130 ülkede 2 Milyar Euro ciro üzerinde yapıyor, 180 yıllık geçmişe sahip. Yiyecek ve içecek endüstrisinde kullanılan içeriklerin üreticisi, pazarlamacısı ve tedarikçisi. Doehler Grubu dünyanın en büyüklerinden ve tam entegre bir tarım organizasyonu.

2) Konfrut tarım ürünlerinin kullanıldığı tüm endüstrilere girdi sağlıyor. Yiyecek ve içecek sektörünün tamamında tarım ürünü kullanılıyor. Meyve suyu, gıda, çikolata, şekerleme, süt, dondurma vb çok geniş bir müşteri yelpazesi var. Örneğin CocaCola ve Unilever müşterileri arasında. Tahsilat riski yok

3) Konfrut 2020 yılında Doehler ile %50 ortaklıkla Konfrut AG isimli yeni bir şirket kurdu, 2021 sonunda da bu şirketin %100’üne sahip oldu. Konfrut AG tam bir tarım entegrasyon şirketi, yeni kurulmuş olmasına rağmen sözleşmeli tarım, taşımacılık, soğuk hava depoculuğu, ürün ticareti vb her işi yapıyor. Temel amacı üretimden tüketime kadar tüm sürecin içinde olmak. Konfrut AG gelecek yıllarda Türkiye’nin tarımdaki en büyük oyuncularından birisi olacak. Sözleşmeli Çilek üretimi de yapıyor, çay tedarik ederek ticaretini de yapıyor. Tarımın her alanına dokunan bir şirket Konfrut AG. İnternet sitesini incelemenizi de tavsiye ederim. Henüz bebek ama geleceği çok parlak.

4) Konfrut ağırlıklı olarak 3.çeyrekte önemli ölçüde stok yapıyor ve yıl boyunca satıyor, dolar kuru 2021 yılı ekim ayından sonra yükselişe geçti, o tarihe kadar Konfrut önemli ölçüde stok yaptı. 2021 yılsonu, 2022 ilk çeyrek ve 2.çeyrek ucuz stokların satışı sonucu çok yüksek karları göreceğiz. Çünkü ürün fiyatları 2 kattan fazla arttı. Ayrıca geçmiş yıllarda dövizli borcu ve net döviz açığı olan konfrut şu anda net döviz fazla pozisyonuna sahip. Türkiye’de 2022 yılında tarım beklentileri oldukça güçlü, çünkü yağışlar geçen yıllara göre oldukça tatminkar düzeyde, bu da konfrut’un iş hacmine olumlu katkı sağlayacak.

5) Konfrut her yıl cirosunu dolar bazında güçlü artırabilen borsadaki sayılı şirketlerden, dolar bazında 2016-15 Mn$, 2017-20 Mn$, 2018-29 Mn$, 2019-32 Mn$, 2020-39 Mn$ şeklinde gelişim gösteriyor. Ciro büyümesinin yanında borcu da çok sınırlı düzeyde, 2021 yılında 40-50 Milyon TL aralığında, 2022 yılında ise sermayesine yakın bir kar gelmesi çok sürpriz olmaz.

Türkiye tarım için en uygun ülke olmasına rağmen borsada güvenle satın alınablecek bir gıda/tarım şirketi bulmak pek kolay değil, konfrut gerek sahibi gerekse de faaliyetleri itibariyle yüksek güven veriyor.

Bu ana hatlar çerçevesinde 2022 haziran bilançolarının gelmesiyle yaklaşık 10 TL fiyat seviyelerine oturacağını düşünüyorum. Türkiye’nin en güçlü olacağı alanların başında tarım geliyor, tarım alanında borcu olmayan, dolaşımda sadece %22 pay olan, dünya devi patrona sahip bir şirkette uzun vadede daha iyi fiyatların da olacağını düşünüyorum.

Aslında Doehler Türkiye'deki tüm şirketlerini Konfrut çatısı altında toplasa çok daha doğru ve büyük bir şirket olur ama ona ilişkin fikir yürütmek pek kolay değil.

Yatırım tavsiyesi değildir.

5. Katkınız için teşekkürler sn swing ,knfrt genelde sakin ve yavaş hareket eden bir hisse, sanırım sermaye artırımindan sonra bir grup girdi tahtaya saçma hareketler yaptırmışlardı diye hatırlıyorum.

6.  Alıntı Originally Posted by winwin Yazıyı Oku
    Katkınız için teşekkürler sn swing ,knfrt genelde sakin ve yavaş hareket eden bir hisse, sanırım sermaye artırımindan sonra bir grup girdi tahtaya saçma hareketler yaptırmışlardı diye hatırlıyorum.
    Merhaba,
    Evet yabancı büyük şirketler hisse hareketlerine genelde müdahil olmazlar, manipülasyona maruz kaldılar.
    Ancak er geç ederini bulacak görüşündeyim. Çünkü Konfrut AG ile birlikte tarım şirketinin tam karşılığını veren bir şirket hüviyetinde.

7.  Alıntı Originally Posted by swing Yazıyı Oku
    Merhaba,

Konfrut’un 2021 yıl sonu bilançosundan başlayarak çok daha fazla sayıda yatırımcının ilgisini çekeceğini düşünüyorum. “5 Başlıkta Konfrut†görüşümü de paylaşmak istiyorum.

1) Konfrut’un %78 hissesi sahibi Almanya Merkezli Doehler Grubu’na ait. Konfrut %22 halka açık ve imtiyazlı hisse yok. Doehler Grubu 130 ülkede 2 Milyar Euro ciro üzerinde yapıyor, 180 yıllık geçmişe sahip. Yiyecek ve içecek endüstrisinde kullanılan içeriklerin üreticisi, pazarlamacısı ve tedarikçisi. Doehler Grubu dünyanın en büyüklerinden ve tam entegre bir tarım organizasyonu.

2) Konfrut tarım ürünlerinin kullanıldığı tüm endüstrilere girdi sağlıyor. Yiyecek ve içecek sektörünün tamamında tarım ürünü kullanılıyor. Meyve suyu, gıda, çikolata, şekerleme, süt, dondurma vb çok geniş bir müşteri yelpazesi var. Örneğin CocaCola ve Unilever müşterileri arasında. Tahsilat riski yok

3) Konfrut 2020 yılında Doehler ile %50 ortaklıkla Konfrut AG isimli yeni bir şirket kurdu, 2021 sonunda da bu şirketin %100’üne sahip oldu. Konfrut AG tam bir tarım entegrasyon şirketi, yeni kurulmuş olmasına rağmen sözleşmeli tarım, taşımacılık, soğuk hava depoculuğu, ürün ticareti vb her işi yapıyor. Temel amacı üretimden tüketime kadar tüm sürecin içinde olmak. Konfrut AG gelecek yıllarda Türkiye’nin tarımdaki en büyük oyuncularından birisi olacak. Sözleşmeli Çilek üretimi de yapıyor, çay tedarik ederek ticaretini de yapıyor. Tarımın her alanına dokunan bir şirket Konfrut AG. İnternet sitesini incelemenizi de tavsiye ederim. Henüz bebek ama geleceği çok parlak.

4) Konfrut ağırlıklı olarak 3.çeyrekte önemli ölçüde stok yapıyor ve yıl boyunca satıyor, dolar kuru 2021 yılı ekim ayından sonra yükselişe geçti, o tarihe kadar Konfrut önemli ölçüde stok yaptı. 2021 yılsonu, 2022 ilk çeyrek ve 2.çeyrek ucuz stokların satışı sonucu çok yüksek karları göreceğiz. Çünkü ürün fiyatları 2 kattan fazla arttı. Ayrıca geçmiş yıllarda dövizli borcu ve net döviz açığı olan konfrut şu anda net döviz fazla pozisyonuna sahip. Türkiye’de 2022 yılında tarım beklentileri oldukça güçlü, çünkü yağışlar geçen yıllara göre oldukça tatminkar düzeyde, bu da konfrut’un iş hacmine olumlu katkı sağlayacak.

5) Konfrut her yıl cirosunu dolar bazında güçlü artırabilen borsadaki sayılı şirketlerden, dolar bazında 2016-15 Mn$, 2017-20 Mn$, 2018-29 Mn$, 2019-32 Mn$, 2020-39 Mn$ şeklinde gelişim gösteriyor. Ciro büyümesinin yanında borcu da çok sınırlı düzeyde, 2021 yılında 40-50 Milyon TL aralığında, 2022 yılında ise sermayesine yakın bir kar gelmesi çok sürpriz olmaz.

Türkiye tarım için en uygun ülke olmasına rağmen borsada güvenle satın alınablecek bir gıda/tarım şirketi bulmak pek kolay değil, konfrut gerek sahibi gerekse de faaliyetleri itibariyle yüksek güven veriyor.

Bu ana hatlar çerçevesinde 2022 haziran bilançolarının gelmesiyle yaklaşık 10 TL fiyat seviyelerine oturacağını düşünüyorum. Türkiye’nin en güçlü olacağı alanların başında tarım geliyor, tarım alanında borcu olmayan, dolaşımda sadece %22 pay olan, dünya devi patrona sahip bir şirkette uzun vadede daha iyi fiyatların da olacağını düşünüyorum.

Aslında Doehler Türkiye'deki tüm şirketlerini Konfrut çatısı altında toplasa çok daha doğru ve büyük bir şirket olur ama ona ilişkin fikir yürütmek pek kolay değil.

ufak ufak alırız biz de abi.bilgilendirme için sağolun

Alıntı Originally Posted by swing Yazıyı Oku
    merhaba,

konfrut’un 2021 yıl sonu bilançosundan başlayarak çok daha fazla sayıda yatırımcının ilgisini çekeceğini düşünüyorum. “5 başlıkta konfrut†görüşümü de paylaşmak istiyorum.

1) konfrut’un %78 hissesi sahibi almanya merkezli doehler grubu’na ait. Konfrut %22 halka açık ve imtiyazlı hisse yok. Doehler grubu 130 ülkede 2 milyar euro ciro üzerinde yapıyor, 180 yıllık geçmişe sahip. Yiyecek ve içecek endüstrisinde kullanılan içeriklerin üreticisi, pazarlamacısı ve tedarikçisi. Doehler grubu dünyanın en büyüklerinden ve tam entegre bir tarım organizasyonu.

2) konfrut tarım ürünlerinin kullanıldığı tüm endüstrilere girdi sağlıyor. Yiyecek ve içecek sektörünün tamamında tarım ürünü kullanılıyor. Meyve suyu, gıda, çikolata, şekerleme, süt, dondurma vb çok geniş bir müşteri yelpazesi var. örneğin cocacola ve unilever müşterileri arasında. Tahsilat riski yok

3) konfrut 2020 yılında doehler ile %50 ortaklıkla konfrut ag isimli yeni bir şirket kurdu, 2021 sonunda da bu şirketin %100’üne sahip oldu. Konfrut ag tam bir tarım entegrasyon şirketi, yeni kurulmuş olmasına rağmen sözleşmeli tarım, taşımacılık, soğuk hava depoculuğu, ürün ticareti vb her işi yapıyor. Temel amacı üretimden tüketime kadar tüm sürecin içinde olmak. Konfrut ag gelecek yıllarda türkiye’nin tarımdaki en büyük oyuncularından birisi olacak. Sözleşmeli çilek üretimi de yapıyor, çay tedarik ederek ticaretini de yapıyor. Tarımın her alanına dokunan bir şirket konfrut ag. Internet sitesini incelemenizi de tavsiye ederim. Henüz bebek ama geleceği çok parlak.

4) konfrut ağırlıklı olarak 3.çeyrekte önemli ölçüde stok yapıyor ve yıl boyunca satıyor, dolar kuru 2021 yılı ekim ayından sonra yükselişe geçti, o tarihe kadar konfrut önemli ölçüde stok yaptı. 2021 yılsonu, 2022 ilk çeyrek ve 2.çeyrek ucuz stokların satışı sonucu çok yüksek karları göreceğiz. çünkü ürün fiyatları 2 kattan fazla arttı. Ayrıca geçmiş yıllarda dövizli borcu ve net döviz açığı olan konfrut şu anda net döviz fazla pozisyonuna sahip. Türkiye’de 2022 yılında tarım beklentileri oldukça güçlü, çünkü yağışlar geçen yıllara göre oldukça tatminkar düzeyde, bu da konfrut’un iş hacmine olumlu katkı sağlayacak.

5) konfrut her yıl cirosunu dolar bazında güçlü artırabilen borsadaki sayılı şirketlerden, dolar bazında 2016-15 mn$, 2017-20 mn$, 2018-29 mn$, 2019-32 mn$, 2020-39 mn$ şeklinde gelişim gösteriyor. Ciro büyümesinin yanında borcu da çok sınırlı düzeyde, 2021 yılında 40-50 milyon tl aralığında, 2022 yılında ise sermayesine yakın bir kar gelmesi çok sürpriz olmaz.

Bu ana hatlar çerçevesinde 2022 haziran bilançolarının gelmesiyle yaklaşık 10 tl fiyat seviyelerine oturacağını düşünüyorum. Türkiye’nin en güçlü olacağı alanların başında tarım geliyor, tarım alanında borcu olmayan, dolaşımda sadece %22 pay olan, dünya devi patrona sahip bir şirkette uzun vadede daha iyi fiyatların da olacağını düşünüyorum.

Aslında doehler türkiye'deki tüm şirketlerini konfrut çatısı altında toplasa çok daha doğru ve büyük bir şirket olur ama ona ilişkin fikir yürütmek pek kolay değil.

ellinize sağlık..başka incelediğiniz hisse varmı acaba

Sayfa 21/23 İlkİlk ... 111920212223 SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •