Sayfa 3/23 İlkİlk 1234513 ... SonSon
Arama sonucu : 184 madde; 17 - 24 arası.

Konu: Temelinde Sebepleriyle Artış beklenen Hisseler

1. Birde DERİM ile ilgili çalışmanızı sabırsızlıkla bekliyorum.

Herkese merhabalar,
    Derimod uzerinde biraz çalıştım
    Esasen bilançosunda gördüğüm 22 milyon döviz fazla pozisyonu ile dikkatimi çekmişti. Sermayenin küçük olması güzel . 5,4 milyon sermaye ile 9 aylık bilançoda 40 milyon özkaynak varlığına ulaşmış . Nakit pozisyonu çok parlak değil kasasında neredeyse parası yok ve bu durum bence ciddi risk ,özellikle 160 milyon ciro yapmış ve yıllıkda 200 milyon üzeri ciro beklenebilecek şirketin 200 bin nakitle dönüyor olması tehlikeli 200 milyon ciro yapıyor olmasına rağmen 10 milyonluk stokla dönüyor .Borç yükü fazla ne yazık ki.
    Esas faaliyetinden 10 milyon net kar sağlamış iken ne yazık ki 7 milyona yakın finansal gider yazmış şirket . dolayısyla gelirlerinin büyük bir kısmı finansal giderlerle kaybedilmiş. Döviz pozisyonundaki fazlanın kasasında nakit olmayısından yola çıkarak alacakların bir kısmının dolar ,borçların da tl bazlı olmasından kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Nitekim bu durumda bile kur farkından 2 milyon gibi bir kar yazması beklenebilir dolayısıyla yıllıkda sermayesi üzerinde kar açıklaması sürpriz olmaz.
    Deri fiyatlarının uzun zamandır diplerde dolaştığını duymuştum uzun yıllardır dericilerde sıkıntı devam ediyor .
    Bu düşünceler çerçevesinde temel oranlar aslında bulunduğu fiyatın ucuz olduğunu ifade ediyor ancak taşıdığı finansal riskler hissenin fiyatını tutuyor . fakat kur farkı ile gelecek olduğunu umduğum sermaye üzeri kar hisseyi hareketlendirir , diğer taraftan temelinde zayıf karlılık ve finansal riskler dolayısıyla uzun zamandır dinlenmiş hisse teknik olarakda bence bir yükselişİ hak ediyor.

Temelde taşıdığı riskleri göz ardı ederseniz ki bence göz ardı edilemeyecek kadar riskli çünkü 200 milyon cirolu bir şirket hasbel kader bir kriz anında %8 zarar yazsa neredeyse özkaynağın yarısını yok edebilir . İnce bir ip üstünde yürüyorlar ama yinede bu riskleri yıllık bilançonun önceki çeyreklere göre kur farkı nedeni çok daha iyi geleceğini düşünerek en azından 3 aylık bilançoya kadar göz ardı edebiliriz, mevcut temel değerler ile 10-12 arası fiyatı hak ediyor ve bence teknikde buna ışık yakıyor.

Ancak kıymetli gelecek vadeden bir hisse olarak orta uzun vade de listeme girmesi için finansal borçları ve faiz giderlerini mutlaka düşürmesi gerekir. Eğer borç tarafına bir çözüm üretirlerse 200 milyon ciro ile yıllıkda 20 milyon kar rakamına ulaşabilir ki 5 milyon sermaye için çok güzel karlılık sunar işte o zaman bu fiyatlar hayal olabilir .

sonuç olarak kısada bir hareket beklenebilir belki ama tercihim olmaz . orta uzun vade borçları iyi takip edersek cironun hedeflediği kar rakamlarına ulaşabileceğinin işaretlerini görürsek kaçmaz bir hisse olur

herkese bol kazançlar.

Son düzenleme : Hisseci44; 22-02-2017 saat: 14:42.
    Ben bana kandım bir şey kazanamadım, siz SİZ olun sakın bana kanmayın.

3. Sayın Hisseci44 derim konusunda almış olduğu kredi'den hiç bahsetmemişsiniz?

Alıntı Originally Posted by Andrei28 Yazıyı Oku
    Sayın Hisseci44 derim konusunda almış olduğu kredi'den hiç bahsetmemişsiniz?
    sn. Andrei28 in yazısı üzerine bahsettiğiniz konuya baktım. 2015 yılında ihraç etmiş olduğu 25milyonluk tahvili 3 aylık geri ödemeler ile kapatmış . şimdi yeniden 35 milyonluk tahvil satışı yapmış 6 taksitte ve gelecek yıl 2018 de bitecek.
    dolayısıyla borçları ve nakit ihtiyacını dönderebilmek için çözüm yolları üretiyorlar . fakat bu tahvil satışıda nitekim banka kredisinden farklı değil nihayetinde burayada hatırı sayılır faiz ödeniyor . nitekim ilk taksit için %3,9 faiz yazmışlar. zaten yukarıdaki yazıda da ifade ettiğim üzere borçlanma faizleri karı çok düşürmüş. 2015 de yaptığı tahvil satışınında faizleri bilançolarına yansımış.

yinede en azından yıllık karın alışılagelmişin üzerinde olacağına ve temel olarak hissenin ( riskler göz ardı edilerek) %20 gibi ucuz olduğunu düşünüyorum.

herkese bol kazaçlar
    Ben bana kandım bir şey kazanamadım, siz SİZ olun sakın bana kanmayın.

5. Üstat hayırlı olsun başlığınız. Temel beklenti olarak iddialı bir hissede ateks(patronları yatırmcı dostu değil yalnız)park olacak denilen ama 2yıldır olmayan 70bin m2 arsası her geçen gün pirim yapıyor

6. Teşekkür ederim hisseci 44

Analiz ve değerlendirme için teşekkür ederim Sayın hisseci 44

7. Hisseci 44, KONYA ilerleyen tarihlerde genel kurul tarihi açıklanacak ve kişisel öngörüm toplantı tarihine kadar hissenin hareketlenmesi. ne dersin?

8. faydalı bir topik olacağa benziyor. iyi çalışmalar.

Sayfa 3/23 İlkİlk 1234513 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •