Sayfa 5/23 İlkİlk ... 3456715 ... SonSon
Arama sonucu : 184 madde; 33 - 40 arası.

Konu: Temelinde Sebepleriyle Artış beklenen Hisseler

1. Sayın hisseci44 topiğiniz hayırlı olsun öncelikle.
    Son çeyrek bilançolarında Erbos ile beraber dikkat çeken Kront hakkındaki görüşlerinizi merak etmekteyim.
    Yazılım sektöründe yeni bir logo olabilir mi sizce?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

İyi ki bilmiyor kalabalıklar,/ Yağmura bakmayı cam arkasından/
    İnsandan insana şükür ki fark var; / -Birine cennet birine zindan- /İyi ki bilmiyor kalabalıklar

2. hayırlıoluriyi olur

3.  Alıntı Originally Posted by Hisseci44 Yazıyı Oku
    herkese merhabalar ,

öncelikle şunu tekrar etmekte fayda görüyorum ,
    temel analiz özünde ayrıntı isteyen ve oldukça fazla zaman ayırmak gereken bir konu dolayısıyla sık sık analiz paylaşamıyorum ve yine tekrar edeyim ki analiz yaptığım hisseler için özellikle kısa vade de çıkacak yada düşecek şeklinde bir öngörüde bulunmuyorum nitekim bulunamamda . kim yatırımcılar için ucuz bulunurken kimileri içinde pahalı bulunuyor nitekim herkes aynı fikirde olursa ya alan olmaz yada satan olmaz. ayrıca yazdığım hisseleri çoğunlukla alıp satmadığımı da ifade edeyim . Değerli dostum bawer sorduğu için konfurt gıda hakkında acemi fikirlerimi ifade edeyim.

Öncelikle sermaye küçük ve sermaye üzeri kar yapmayı başarıyorlar,
    6 600 000 sermaye ile 9 aylık bilançosunda 9 milyon kar sağlamayı başarmış ki yıllık da 10-12 arası kar beklenebilir , ayrıca 67 milyon özkaynak varlığına ulaşmış ki sermayesine oranla gayet güzel özkaynak rakamı sağlamışlar. nakit pozisyonu zayıf olmasına rağmen alcak borç dengesi oldukça güzel üstelik stoklarıda neredeyse 9 aylık ciroyu karşılayacak düzeyde dolayısıyla özel bir durum olmadığı sürece finansal bir kredi ihtiyacı ve finansal gider beklemem. satılan mal miktarı olarak artacaktır. nihayetinde doların artışı sattığı ürünleri küresel anlamda daha ucuz ve cazip hale getirmiş olacaktır sanıyorum.
    bu anlamda cirosununun da pozitif etkilenerek olağandan bir miktar daha fazla olması beklenebilir.
    dolar pozisyonunda da derimod da olduğu gibi yurt dışı alacaklardan kaynaklı bir miktar döviz fazlası var bununda yıllık bilançoya olumlu katkısı olacaktır .
    Yorumlarınız için teşekkürler. Benim de hisseyle ilgili düşüncelerim aynı.
    Tek sıkıntısı, hissenin B grubunda olup, hacimsiz olması. Yüklü mal alınıp satılamadığı için büyükler girmiyor.
    Yatırım Tavsiyesi Değildir.!!!

herkese merhabalar ,

öncelikle şunu tekrar etmekte fayda görüyorum ,
    temel analiz özünde ayrıntı isteyen ve oldukça fazla zaman ayırmak gereken bir konu dolayısıyla sık sık analiz paylaşamıyorum ve yine tekrar edeyim ki analiz yaptığım hisseler için özellikle kısa vade de çıkacak yada düşecek şeklinde bir öngörüde bulunmuyorum nitekim bulunamamda . her hisse kimi yatırımcılar için ucuz bulunurken kimileri içinde pahalı bulunuyor, nitekim herkes aynı fikirde olursa ya alan olmaz yada satan olmaz. ayrıca yazdığım hisseleri çoğunlukla alıp satmadığımı da ifade edeyim .
    Değerli dostum bawer sorduğu için konfurt gıda hakkında acemi fikirlerimi ifade edeyim.

Öncelikle sermaye küçük ve sermaye üzeri kar yapmayı başarıyorlar,
    6 600 000 sermaye ile 9 aylık bilançosunda 8 milyon kar sağlamayı başarmış ki yıllık da 10-12 arası kar beklenebilir , ayrıca 67 milyon özkaynak varlığına ulaşmış ki sermayesine oranla gayet güzel özkaynak rakamı sağlamışlar. Nakit pozisyonu zayıf olmasına rağmen alacak borç dengesi oldukça güzel üstelik stoklarıda neredeyse 9 aylık ciroyu karşılayacak düzeyde dolayısıyla özel bir durum olmadığı sürece finansal bir kredi ihtiyacı ve finansal gider beklemem. diğer taraftan cirosunun neredeyse yarısını ihracattan sağlamayı başarmış, ihracat cı olan şirketlerin gönlümde ayrı bir yeri her zaman var. dolarda yaşanan artışın ihracatcı olması nedeniyle hem karlılığına hemde cirosuna oldukça faydası olacağını düşünüyorum . nihayetinde doların artışı sattığı ürünleri küresel anlamda daha ucuz ve cazip hale getirmiş olacaktır sanıyorum. Hal böyleyken bu durum hem tl bazında ciroya hemde satılan mal miktarına pozitif yansıyacaktır.
    bu anlamda cirosununun da pozitif etkilenerek olağandan bir miktar daha fazla olması beklenebilir.

Dolar pozisyonunda da derimod da olduğu gibi yurt dışı alacaklardan kaynaklı bir miktar döviz fazlası var bununda yıllık bilançoya ve özellikle kar a olumlu katkısı olacaktır .

uzun zamandır Temettü ödemiyor anladığım kadarıyla ,ben gibi orta ve özellikle uzun vadeli yatırımcılar için bu durum ne yazıkki hoş değil nitekim ortak olarak bağlandığımız şirketin temettü ödemelri ile bizim ekonomimizede katkı bulunmasını isterim,

uzun zamandır bu fiyatlarda bulunuyor olmasıda yatırım yapılması için pozitif bir durum.

özetle bence temelde güzel üstelik ihracatcı olması sebebiyle beklentili , borç yükünün olmayışı gönül rahatlatan bir hisse .ciroda ve karlılıkda düzenli olmasıda pozitif , orta uzun vade portföyümde taşıyabileceğim bir hisse.

nakit pozisyonu daha iyi olabilirse ve daha da önemlisi ciro da biraz zayıf görülebilir 100 milyon civarı cirolar ile çok daha güzel olur,

tekrar ifade edeyim benim açımdan taşınabilir bir hisse fakat portföyümde yok ve yine söylüyorumki borsa fiyatı artabilir düşebilir , tamamen analizdenilebilrse bu analizin dışında bir gelişmedir .

sadece beğendim sn. bawer e hisseye dikkatimiz çektiği için teşekkürler

sitede okur olan ve temel analiz yapan ustalarında değerli yorumlarda bulanarak bizlere destek olması umuduyla...

yukarıdaki yazımda düzeltme ihtiyacı olduğu için yeniden yazmak durumunda kaldım

bunlarda diğer önceki analizler geride kalmasın istedim ;)
     Alıntı Originally Posted by Hisseci44 Yazıyı Oku
    öncelikle yıllardır takip ettiğim ve kapanan forumda yazılarımın neredeyse yarısını yazmış olduğum erbosan hakkında ben yazayım,

erbosan geçmişinden bu yana daima güzel bilançolar açıklayan bir şirket iken son çeyrekde olağanüstü bir kar açıkladı.

5 milyon sermaye ile 2014 yıllık karı 23.500.000 ve 2015 yıllık karı 17.500.000 iken bu yıl son çeyrekde 16 milyon yıllık toplamda ise 36 milyon kar açıklamış durumda .

bu kar artışını yakalamış olması güzel fakat değerli olan sürdürüp sürdüremeyeceği.

2016 yılında dünya piyasalarında emtia fiyatlarının zirvelerine taşınmış olöası yanı sıra ülkemizde de döviz tarafında yükseliş yaşanması iç piyasalarda da erbosan ın çalıştığı hammadde ürünlerde yüksek fiyatlar oluşturdu ve erbosan ın 90 milyonluk çeyreklik ciroya ulaşmasını sağladı.
    döviz tarafında yıllık bilançonun 3,50 den kapatıldığı ve bundan sonra doların 3,50 altına düşme olasılığının zor olduğu düşünülerse bu ciroları devam ettirmesi sürpriz olmaz. dolayısıyla çeyrekde 90 ile 100 arasında yıllıkda 400 milyon ciroya ulaşabilir . Daha önceki bilançolardan bildiğim üzere esas faaliyetinde yaklaşık %10 kar marjı ile çalıştığını varsayarak esas faaliyetinden 40 milyon kara ulaşabileceğini düşünüyorum.

ayrıca yıllardır finans konusunda başarılı bir yönetimleri var . son çeyrekde döviz hareketinden faydalanarak 6 milyon finans karı ve yıllıkda toplam 10 milyonluk finans karı yazdığı görülüyor . 9 aylıkda döviz fazlasını 10 milyon tl olarak belirtmişlerdi
    şimdi yıllıkda 40 milyon tl kadar döviz fazlası bulunduğunu bilerek ve dolarda 3.50 yılbaşı fiyatından sonra 3,90 ları gördüğünü düşünerek yine çeyrekte 5 milyon civarı kar yazabileceğini düşünüyorum.dolayısıyla çeyrek de15 milyon üzeri tekrar kar göreceğimizi yıllıkda ise esas faaliyet ve finans karı ile 40-50 civarı karlar görülebileceğini düşünüyorum.

finansal yapısının sağlam olması kasasında nakitin bol olması ve diğer taraftan borç yükünün az olması erbosun elini güçlendiriyor . tl nin değer kaybetmesi ise cironun yarısından fazlasını ihracattan sağlayan erbosun ihracat miktarını artıracağınıda düşündürüyor dolayısyla 5milyon sermayesi ile eskisinden çok daha güzel bilanço açıklamış olan erbosun bu bilançolarını sürdürebileceği kanaatideyim

ben erbos takipcisi olarak paylaşımda bulundum ,temel analizde ustat olan kalemlerinde taşısdıkları veya tanıdıkları hisseler hakkında paylaşımda bulunmalarını temenni ediyorum ...

herkese bol kazançlar.
     Alıntı Originally Posted by Hisseci 16 Yazıyı Oku
    hayırlı olsun sn HİSSECİ44 alkim var bence.

sodyum sülfat kapasite arttırım yatırımı bitti. ve potasyum sülfat için arge çalışması yapıyor bu yatırım onaylanırsa hissede karlılığa çok güzel katkısı olacak. ayrıca şirketin magnezyum oksit arge çalışması mevcut. ve eskişehirde krom madeni tesisi var henüz çalışmasada. ayrıca şirket dünyada 6. avrupada ilk 5 üretici durumunda. türkiyede rakibi yok. şirketin gelirleri avro giderleri tl cinsinden. ve borsada halka açık alkim alka şirketinin yüzde 80 oran ile sahibi.

bu hissede uzun vadeli yatırımcıyım. ve maliyetim kendime göre uygun. şuan biraz primli hisse onuda belirteyim.

kesinlikle ytd. şahsi düşünce ve beklentimdir.

selamlar/başarılar...
     Alıntı Originally Posted by Hisseci44 Yazıyı Oku
    Herkese merhabalar,
    Derimod uzerinde biraz çalıştım
    Esasen bilançosunda gördüğüm 22 milyon döviz fazla pozisyonu ile dikkatimi çekmişti. Sermayenin küçük olması güzel . 5,4 milyon sermaye ile 9 aylık bilançoda 40 milyon özkaynak varlığına ulaşmış . Nakit pozisyonu çok parlak değil kasasında neredeyse parası yok ve bu durum bence ciddi risk ,özellikle 160 milyon ciro yapmış ve yıllıkda 200 milyon üzeri ciro beklenebilecek şirketin 200 bin nakitle dönüyor olması tehlikeli 200 milyon ciro yapıyor olmasına rağmen 10 milyonluk stokla dönüyor .Borç yükü fazla ne yazık ki.
    Esas faaliyetinden 10 milyon net kar sağlamış iken ne yazık ki 7 milyona yakın finansal gider yazmış şirket . dolayısyla gelirlerinin büyük bir kısmı finansal giderlerle kaybedilmiş. Döviz pozisyonundaki fazlanın kasasında nakit olmayısından yola çıkarak alacakların bir kısmının dolar ,borçların da tl bazlı olmasından kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Nitekim bu durumda bile kur farkından 2 milyon gibi bir kar yazması beklenebilir dolayısıyla yıllıkda sermayesi üzerinde kar açıklaması sürpriz olmaz.
    Deri fiyatlarının uzun zamandır diplerde dolaştığını duymuştum uzun yıllardır dericilerde sıkıntı devam ediyor .
    Bu düşünceler çerçevesinde temel oranlar aslında bulunduğu fiyatın ucuz olduğunu ifade ediyor ancak taşıdığı finansal riskler hissenin fiyatını tutuyor . fakat kur farkı ile gelecek olduğunu umduğum sermaye üzeri kar hisseyi hareketlendirir , diğer taraftan temelinde zayıf karlılık ve finansal riskler dolayısıyla uzun zamandır dinlenmiş hisse teknik olarakda bence bir yükselişİ hak ediyor.

Temelde taşıdığı riskleri göz ardı ederseniz ki bence göz ardı edilemeyecek kadar riskli çünkü 200 milyon cirolu bir şirket hasbel kader bir kriz anında %8 zarar yazsa neredeyse özkaynağın yarısını yok edebilir . İnce bir ip üstünde yürüyorlar ama yinede bu riskleri yıllık bilançonun önceki çeyreklere göre kur farkı nedeni çok daha iyi geleceğini düşünerek en azından 3 aylık bilançoya kadar göz ardı edebiliriz, mevcut temel değerler ile 10-12 arası fiyatı hak ediyor ve bence teknikde buna ışık yakıyor.

Ancak kıymetli gelecek vadeden bir hisse olarak orta uzun vade de listeme girmesi için finansal borçları ve faiz giderlerini mutlaka düşürmesi gerekir. Eğer borç tarafına bir çözüm üretirlerse 200 milyon ciro ile yıllıkda 20 milyon kar rakamına ulaşabilir ki 5 milyon sermaye için çok güzel karlılık sunar işte o zaman bu fiyatlar hayal olabilir .

sonuç olarak kısada bir hareket beklenebilir belki ama tercihim olmaz . orta uzun vade borçları iyi takip edersek cironun hedeflediği kar rakamlarına ulaşabileceğinin işaretlerini görürsek kaçmaz bir hisse olur

herkese bol kazançlar.

herkese bol kazançlar
    Son düzenleme : Hisseci44; 26-02-2017 saat: 21:01.
    Ben bana kandım bir şey kazanamadım, siz SİZ olun sakın bana kanmayın.

5. Bir sanayi sirketi degil ama lidfa hakkindaki gorusleriniz nedir acaba sirkette ciddi bir buyume potansiyeli var

Sent from my LG-D802TR using hisse.net mobile app

6. hayırlı olsun yenı başlığınız

7.  Alıntı Originally Posted by horhoti Yazıyı Oku
    Bir sanayi sirketi degil ama lidfa hakkindaki gorusleriniz nedir acaba sirkette ciddi bir buyume potansiyeli var

Crdfa Aynı sektörde aynı işi yapıyor ve çok daha ucuz ...
    Piyasa Lidfa gibi eninde sonunda fiyatlayacak ancak Lidfa buralardan bana riskli gibi geliyor ...

8. Dogru olabilir ama iki sirketin buyume potansiyelini degerlendirmek lazim ucuz luk nicelik olarak degerlendirmek pek uygun bir kriter olmaya bilir' nitelik daha onemlidir diye dusunuyorum bunu lidfa olarak degerlendirmiyorum sadece borsanin geneli icin gecerli bi durum bu onumuzde bi logo egeen ornegi var mesela sektorunde siyrilan one cikan vizyonu genis sirketler var

Sayfa 5/23 İlkİlk ... 3456715 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •