Sayfa 11/62 İlkİlk ... 9101112132161 ... SonSon
Arama sonucu : 489 madde; 81 - 88 arası.

Konu: Çevre Haberleri...

“Sen bilmezsin. O bilmez. Hiç kimse bilmez, bilemez. Hatta ben bile. Bir tek paşa gönlüm bilir.”
    Aşık Veysel Şatıroğlu

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    20,083
    Blog Entries
    12

Smile

Çıldır Gölü pelikan akınına uğramış ...

“Sen bilmezsin. O bilmez. Hiç kimse bilmez, bilemez. Hatta ben bile. Bir tek paşa gönlüm bilir.”
    Aşık Veysel Şatıroğlu

Alıntı Originally Posted by Pert Yazıyı Oku

Aşık Veysel Şatıroğlu

Sefer Selvi çizdi!

Aşık Veysel Şatıroğlu

6.  Alıntı Originally Posted by Pert Yazıyı Oku
    Zeytinlikleri sanayiye, sanayi arsalarını inşaata açma tasarısı

Bugün saat 15:30’da Sanayi Komisyonu’nda görüşülecek . Basına verilen adıyla “Üretim Reformu Paketi”, resmi adıyla “Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”. Bizim içinse tam adı “Zeytinlikleri, kıyıları ve meraları sanayiye, boşalan sanayi arsalarını ise inşaat sektörüne açma ve hatta masraflarını destekleme tasarısı” diyebiliriz. Asıl adının bu olduğu o kadar net, o kadar açık ki.
    ...
    Diğer yandan kimse anlamasın, toplum tartışmasın diye torba kanun olarak sunuluyor. Tasarı 76 maddeden oluşuyor. Bu 76 madde tam 24 kanun ve 3 kanun hükmünde kararnameyi (KHK) değiştiriyor. Her maddeyi okurken 27 tane kanun ve KHK okuyamayacağımıza göre, baştan “ilgilenmeyin, sorgulamayın” deniyor. Sırf bu hali bile vatandaşın ve toplumsal örgütlerin konuya müdahil olmasına büyük bir engel. İçeriğinde ise tasarının başlığını hak eden o kadar güzel maddeler var ki. İşte buna dair beş örnek:

1- “Tarım dışı arazi bulamadım, zeytinliğe, kıyılara sanayi kuracağım” denilebilecek. Madde 4’e göre istediğiniz zeytinliğe, Madde 26’ya göre istediğiniz kıyıya “alternatif alan bulunamadı” denilip oralara tesis kurmanın yolu açılıyor.

2- Zeytinlik ve kıyılar yetmez, meraları da verelim mi? Onu da düşünmüşler. Madde 30’a küçük bir cümlecik ekleyerek valiliklere bu tür yatırımlar için yetki vermişler.

3- Üstüne muafiyet ve indirimler de eklenmiş. Elektrikten alınan TRT payı, emlak vergisi gibi pek çok kalemde vergilerden indirim ve muafiyet sağlanıyor. Hatta meraya organize sanayi bölgeleri (OSB) kurulursa ot bedeli adı verilen bedeli bile ödemek zorunda değiller.

4- OSB’ler GYO işine girecek! Tabii bu nereden çıktı diyeceksiniz. Madde 49’da organize sanayi bölgeleri gayrimenkul yatırım ortaklığı kurabilecek diye bir madde ekleniyor. Kentin ortasında kalan bu alanın inşaat sektörüne kazandırılması durumunda kazançtan pay almak şehir dışına çıkmayı tabii ki kolaylaştıracaktır. Böylece bir OSB hem eski arsasını hem de yenisini inşaat ve gayrimenkul sektörüne kazandıracak.

5- İzinler masraflı diye kaçınılıyor! Mesela hafta sonu çalışma ruhsatı kaldırılıyor. Ek maliyet getiriyormuş. Şimdi bunun maliyetinden bile kaçan bir sanayici varsa bizce o işe girmesin. Mesela 10 bin metrekarelik koca bir tesisiniz olacak ve bunun için 800 TL’lik ruhsat harcı çok gelecek. Peki 800 TL çok, neden imar askı sürelerini neredeyse sıfırlıyorsunuz. Diyelim ki birisi zeytinliğe OSB yapacağım diyor. İmar planı değişiyor. O planın bir aylık askı süresini bir haftaya indirmek yangından mal kaçırmak olmuyor mu?
    Sadece bu hususlar bile bu torba kanunun zeytinlikleri, kıyıları, meraları yok edeceğiz itirafı gibi bir tasarı olduğunu ortaya koymuyor mu? Bu tasarıdan doğru sonuçlar çıkarmak ve bunun sorumluluğunu almamız gerekiyor. Olay ne tek başına bir zeytinlik meselesi, ne de üretim meselesi. Mesele sadece üretim olsaydı, zeytin işleme ve zeytinyağı üretim tesisleri, tarıma dayalı sanayi tesisleri değil mi zaten?
    http://www.kuzeyormanlari.org/2017/0...acma-tasarisi/

Evde beslenen bu türe dikkat. Çevreyi çok kirletiyorlar.
    Bu tür evde yaşıyor ama evcil değil, dikkat edin. "Öbürüsüleştirmeyelim" dedik ama o da pek mümkün değil.
    Belediyelere sürekli şİkayet etmeniz gereken ihbar hatlarını doldurmanız gereken zavallı hayvancıklar değil , sadece ve sadece bu tür !

HAYTAP

Aşık Veysel Şatıroğlu

Sayfa 11/62 İlkİlk ... 9101112132161 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •