Sayfa 16/16 İlkİlk ... 6141516
Arama sonucu : 127 madde; 121 - 127 arası.

Konu: Anıyoruz...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12

2. Atatürk, 16 Mart 1923'te Adana Türk Ocağı'nda yaptığı konuşmada, "milletlerin kalbinde öc duygusu olmalı" derken, Yunana karşı bile beslemediği alelâde bir öçten değil, antiemperyalist bilincin canlı tutulmasından söz ediyordu.

Doğan Avcıoğlu

Milli Kurtuluş Tarihi 4

3. Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir.

Ben milletimin en büyük ve ecdadımın en değerli mirası olan bağımsızlık aşkı ile dolu bir adamım. Çocukluğumdan bugüne kadar ailevî, hususî ve resmî hayatımın her safhasını yakından bilenler bu aşkım malumdur.

Bence bir millete şerefin, haysiyetin, namusun ve insanlığın vücut ve beka bulabilmesi mutlaka o milletin özgürlük ve bağımsızlığına sahip olmasıyla kaimdir. Ben şahsen bu saydığım vasıflara, çok ehemmiyet veririm. Ve bu vasıfların kendimde mevcut olduğunu iddia edebilmek için milletimin de aynı vasıfları taşımasını esas şart bilirim. Ben yaşabilmek için mutlaka bağımsız bir milletin evladı kalmalıyım. Bu sebeple millî bağımsızlık bence bir hayat meselesidir.

Millet ve memleketin menfaatleri icap ettirirse, insanlığı teşkil eden milletlerden her biriyle medeniyet icabı olan dostluk ve siyaset münasebetlerini büyük bir hassasiyetle takdir ederim.

Ancak, benim milletimi esir etmek isteyen herhangi bir milletin, bu arzusundan vazgeçinceye kadar, amansız düşmanıyım.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Tek amacın

emperyalizmin elinden kurtardığın bu vatan ve ulusun

devrimlerinle

sürekli

sonsuza dek

özgür, bağımsız ve egemen olarak

varolması idi...

Senin zihnime kazınan ve diğer tüm karakter özelliklerini baskılayan

özgürlüğüne,

bağımsızlığına ve

büyük alçakgönüllülüğün bu yüce milletin sade bir ferdi olmana hayranım Paşam...

Hayatta olsaydın nereden başlayacağını bilen ardıllarına selam olsun Paşam...

Işığın aydınlatmaya devam ediyor/edecek...

Ruhun şad olsun...

4. Işıklar içinde uyuyun...

Mumcu...

Okkan...

https://veryansintv.com/butun-kaleler-isgal-edilmis/

5. "Bir kırmızı gül dalı egilmiş üstüne
    Bir kırmızı gül dalı şimdi uzakta
    Okşar yanan alnını Nazım Ustanın,
    Bir kırmızı gül dalı egilmiş üstüne
    Bir kırmızı gül dalı şimdi uzakta"

Büyük bir saygı ve sevgi ile anıyorum.

6. Anısına saygıyla...