Sayfa 1/16 12311 ... SonSon
Arama sonucu : 127 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Anıyoruz...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12

Anıyoruz...

Kıymetlilerimizi burada anabiliriz...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
    İki yıl önce bugün kaybettiğimiz Yaşar Kemal'i saygı ile anıyorum...

İki yıl önce ölüm haberi üzerine facebook'ta yazdığım yazı şöyle:

Yaşar Kemal, Çukurova romanlarıyla (İnce Memed, Sarı Sıcak, Yer Demir Gök Bakır, Demirciler Çarşısı Cinayet gibi) aslında fakir köylüleri feodal ilişkiler içindeki insanları ve Çukurova doğasını anlattı bize.

Genç yaşta Şehire indi. Kendisi dünyaya sol bir göz ve kalple baktı.

Sosyalist bir partinin (İşçi Partisi) yöneticiliğini yaptı.

Sosyalizm malum, teoride, kapitalist ilişkilerin gelişmiş olduğu, sanayinin ağırlıklı olduğu,böylelikle işçi sınıfının güçlendiği bir toplumda iktidara gelmesi öngörülen bir sistem.

Oysa dünyada sosyalizmin iktidara geldiği bir sanayi toplumu yok.

Sosyalist Yaşar Kemal, neden ağırlıkla feodal ilişkileri roman haline getirdi de erken yaşta geldiği görece bir sanayi kentinde, yavaş yavaş işçi sınıfının geliştiği Türkiye'de, işçiye dair bir roman yazmadı diye argümanlar duyardık vaktiyle.

Bunu söyleyenlere Yaşar Kemal'in Cumhuriyette iken yazdığı, olağanüstü güzellikte röpörtajları göstermek lazım belki de.

Ada serisi dört romanı, tarihle destanın karışmasıdır ki, ülkesinin folklorunu çok iyi bilen bu dünya ustası yazara çok yakışmıştır.

Yaşar Kemal, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kuruluş tarihinde yani 1923 yılında doğmuş. Ailesi ve hayatı, bu topraklarda Türklerle Kürtlerin nasıl etle tırnak gibi ayrılmaz olduklarının bir somut örneği. Babasının, kan davası nedeniyle gözleri önünde öldürülmesi de beş yaşındaki bir çocuğun ancak bu coğrafyada başına gelecek bir yurt gerçeği.

Yaşar Kemal, memleketi Osmaniye’nin Gökçedam (Hemite) köyünde yeniden düzenlenen "Yaşar Kemal Parkı" ve yeni yapılan "Yaşar Kemal Kültür Evi"nin açılışını yaparken şöyle konuşmuştu:

“Bana bazı insanlar ‘Hemite, yani Hamit dede nedir?’ diye sorduklarında anlatırım. Hamit dede der ki; ‘Ben bu memlekette bir Kürt köyünde doğdum, Türk köyünde büyüdüm. Yalnız bu Hemite’de en sevgili çocuk bendim’ derdi. Bu denilecek, söylenecek bir şeydir. Şimdi biz bin senedir beraberiz. Bu memleketi yani Osmanlı memleketini demek istiyorum. Çok müthiş yapmışlardır. Ben Kürt çocuğuydum, ama oyun oynarken arkadaşlarımız kavga ederdi, herkesi döverlerdi. Ama beni dövmezlerdi. Bir kez bile bana ‘Sen Kürtsün’ diye laf söylemediler” ...

Konuşmasında köyünü çok sevdiğini ve insanlarından hiçbir kötülük görmediğini vurgulayan Yaşar Kemal, şöyle devam etti:“Hiçbir köylü ben Kürtüm diye dışlamadı. Biz cennette büyüdük. Hiçbir kötülük görmedim, anadan, babadan, dededen. Şimdi bağırıyorum yine buradan ve Türkiye bunu dinlesin, Türkiye bilsin, bütün Türkiye desin ki ‘Bütün Türkiye Yaşar Kemal’in köyü gibi olsun!’ Ben de bunu yazayım. Benim işim yazmaktır, konuşmak değildir. Bunu yazacağım ben de.”

Türkiye uluslararası değerde bir yazarını yitirdi.

Tam da PKK ya silah bırak çağrısının yapıldığı bir günde.

Eğer gerçekleşirse, büyük ustanın ölüm günü bir başka anlamlanacak.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
    Hürriyet gazetesi genel yayın yönetmeni Çetin Emeç 27 yıl önce bugün uğradığı silahlı saldırı sonucunda hayatını kaybetti.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12

Kurtuluş Savaşımızın provası, Mustafa Kemal'in kalfalık eseri, Canakkale savaşının yıldönümünde Çanakkale Savaşı destanını yaratanları rahmet ve minnetle anıyoruz...

5. Bu vatanı borçlu olduğumuz tüm büyüklerimizi saygı, sevgi ve rahmetle anıyoruz.
    Değerli arkadaşlar, takım vb. tutar gibi pozisyon tutup bazı hoş olmayan sözlere mazur kalmak beni kırıyor. Benim kırdığım da olduysa şimdiden özür dilerim. Artık yazmayacağım. Selamlar, saygılar.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    camekanın dışında
    Gönderi
    1,797
    sn.Bora Yaşar

dün blog yazınızda farkettiğim çanakkale savaşı hakkında kullandığınız "kurtuluş savaşının provasıdır" nitelendirmenize yönelik getirdiğim eleştiri yazısı da dahil olmak üzere tüm paylaşımları sildirmiş olduğunuz gördüm ve üzüldüm.

gerçi sizin çanakkale savaşını bir prova olarak görüyor olmanız ve böyle nitelendirmeniz elbette tarihi gerçekleri değiştirmek şöyle dursun virgülünü dahi oynatmaz.

çanakkale anadolu insanının ilk istiklal mücadelesidir ve ardından gelecek istiklal harbinin temelidir asla va kat'a provası değildir efenim.

gerçek budur ,siz kabul etseniz de etmesenizde

saygılarımla

not: yazılardan herşeyi silebiliriz ancak hafızlardan asla
    “Kalbimizde Tanrı'nın ışığı vardır, onun adı da vicdandır." Lev Nikolayeviç Tolstoy

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
    Dün burada da blogda da size yanıt verdim...

Başka birisinin yazısıyla konuyu iyice sulandırması olmasa sanırım silinmezdi...Benim uzunca yanıtım da silindi...

Dert etmeyin...

Ben neden prova nitelendirmesi yaptığımı belirttim ve artık yazmaktan yoruldum ve sıkıldım...

Sadece şunu söyleyeyim.

Blogda Çanakkale Savaşlarına ve şehitlerine o kadar yer veren biri Çanakkale Savaşlarını hafife alıyor denirse haksızlık yapılmış olur.

Çanakkale de Kurtuluş Savaşı da vatanımızın emperyalist işgalden kurtulması yolunda iki büyük savaş...

Çanakkale olmasa Kurtuluş Savaşı olmazdı.

Bir diğer önemli husus da Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı Mustafa Kemal'in Çanakkale temayuz etmesi...

Bu temelde Çanakkale Mustafa Kemal'in çıraklık ya da kalfalık eseri ise Kurtuluş Savaşı başeseri...

Sizin bu konudaki hassasiyetiniz konusunda bir fikrim var.

O da bana kalsın.

Burada kapatalım...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Gurbet
    Gönderi
    9,075
    Blog Entries
    3
     Alıntı Originally Posted by BORA YAŞAR Yazıyı Oku

Başka birisinin yazısıyla konuyu iyice sulandırması olmasa sanırım silinmezdi...
    BORA YAŞAR.

Konuyu üçüncü şahıslara taşıma lütfen...

Bende hata arıyorsan yanılıyorsun... Hatalı olmaktan da korkmuyorum haa.. Varsa bir hatam, gerekirse özür dilemesini de bilirim, telafi etmesini de..

Eğer hatalıysam;

Örtülü şekilde çamur atmaya kalkma, yüzüne gözüne bulaşıyor...

Çamur atmak sana yakışıyor da... İmzana yakışmıyor..

Sayfa 1/16 12311 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •