Sayfa 11/196 İlkİlk ... 9101112132161111 ... SonSon
Arama sonucu : 1566 madde; 81 - 88 arası.

Konu: CMENT - Çimentaş

1. bu şirketin genel yönetim gideri taş çatlasın 50 milyondur...Kalem oyunlarıyla siz ortakların 50 milyonu çarpılmış....

2. S.a. Akidesler, cumleten hayirli ve mutlu hafta sonlari...

3.  Alıntı Originally Posted by apache64d Yazıyı Oku
    S.a. Akidesler, cumleten hayirli ve mutlu hafta sonlari...
    A.S kardeş

Sent from my LG-H860 using hisse.net mobile app

4. a.s. hayırlı mutlu hafta sonları....Arkadaşlar

5. Adamlar yıllardır aynı işleri yapıyor.
    2010 -2012 yıllarında yaşanan olaya bakalım. Değişen birşey yok.

..............,,,
    Borsa İstanbul’da işlem gören şirket hisselerini satın alarak birikimlerini değerlendirmeye çalışan yatırımcılar arasında, spekülasyon peşinde koşmayan, anlık haberlere itibar etmeyip mali tabloları inceleyerek temettü beklentisiyle yatırım yapan vatandaşlar da bulunuyor. Örnek yatırımcı olarak gösterilecek bu kişilerden birisi de İsmail Çiftaslan. İsmail Çiftaslan 23 yıllık borsa yatırımcısı. Türkiye’de konusunda lider birçok firmada yöneticilik yapıp, emekli olmuş. Finans ve iç denetim konularında çalışmış.

İsmail Çiftaslan 2010 yılından itibaren Çimbeton hisselerine yatırım yapmış. Ancak geçen sürede şirketin kâr açıklamadığını görünce önce Genel Kurul’a katılmış, sonrada aklına takılanları hem şirkete hem de SPK’ya sorarak cevap bulmaya çalışmış. Şirkete defalarca mail atmış. Yazışmaları var ama yatırımcıya göre ‘tatmin edici bir cevap’ yok. İsmail Çiftaslan son olarak Sermaye Piyasaları Yatırımcıları Derneği’ne (SPYD) başvurarak hakkını aramaya çalışıyor.

ŞİRKETLERİ KARŞILAŞTIRMALI İNCELEMİŞ

İsmail Çiftaslan, Çimbeton’un 2010-2012 arası gelir tablolarında satılan malın maliyeti ve genel yönetim giderleri kalemlerinin, sektör ortalamalarının çok üstünde olduğunu, bu nedenle şirketin kar açıklayamadığını öne sürüyor. Bu iddiasını sektörde faaliyet gösteren ve borsada işlem gören 14 çimento şirketini karşılaştırmalı inceleyerek destekliyor: “Çimbeton’un 2010-2012 yılları arasında Satılan Malın Maliyeti ve Genel Yönetim Giderleri sektör ortalamasından hesaplanırsa şirket, her yıl ortalama 15 milyon TL kâr açıklayacaktı.”

Çimbeton ile iştiraki Çimentaş’ın ‘Yönetim Kurulları’nın aynı olduğunu belirten Çiftaslan, her iki şirketin merkezlerinin de aynı adreste olduğunu, bu nedenle bazı birimlerin (Muhasebe, Finans, IT, İnsan kaynakları, Yönetim Kurulu vb) ortak hizmet verdiğini düşündüğünü, bu yüzden de genel giderlerin düşük olması gerektiğini iddia ediyor. En azından sektör ortalamasına yakın olması gerektiğini söylüyor. Bu nedenle aklına takılan 3 önemli soruyu şirkete iletmiş:

YATIRIMCININ MERAK ETTİKLERİ

1-Acaba Yönetim ve İcra Kurulu, şirketin sürdürülebilir karlılığını artırma adına gereken gayreti göstermiyor mu?
    2-Çimbeton ve Çimentaş arasında örtülü kazanç transferi söz konusu olabilir mi?
    3-Bu iki şık geçerli değilse bir şirket nasıl olur da yaklaşık 11 yıldır hiç kâr etmez. Üstelik söz konusu dönemde neredeyse tüm çimento şirketleri hatta Çimentaş da kâr ederken Çimbeton neden zarar açıklamakta?
    Ancak şirketten doyurucu bir yanıt alamayınca Çiftaslan bu kez Genel Kurul’a katılıp orada da sorularını dile getirmiş. Çiftaslan’ın hakkını arama çabalarındaki zincirin son halkası ise SPYD. Yatırımcı, sıkıntısını derneğe ulaştırdığı dilekçeyle paylaşmış.

İŞTE SORDUĞUMUZ SORULAR

Borsa gundem olarak biz de yatırımcının iddialarını araştırdık ve konuyla ilgili soruları adı geçen şirketlere yönelttik. Yaklaşık iki haftalık e-mail trafiğinin ardından aldığımız cevap ise şaşırtıcıydı. Çünkü tatmin edici olmaktan gerçekten uzaktı. İşte Çimbeton’a ilettiğimiz sorular:

İDDİA 1- Çimbeton’un mali tablolarında genel yönetim giderleri (sektör ortalamasının %20 üzerinde) ile satılan malın maliyeti (SMM’nin ciroya oranı % 95 seviyesinde, sektör ortalaması %78) kalemlerinin sektör ortalamasının çok üzerinde olduğu, bu yüzden şirketin sürekli zarar ettiği… (Çimentaş’ta genel yönetim giderleri, 14 sektör şirket ortalamasının yaklaşık 2 katı)

İDDİA 2-Çimbeton ve Çimentaş arasında örtülü kazanç transferi söz konusu olabilir mi?

İDDİA 3- Şirket, belli dönemler haricinde neden 11 yıldır zarar açıklamaktadır?
    Yatırımcının SPYD’ye ulaştırdığı dilekçesinde şirketlerinizle ilgili olarak SPK’ya da inceleme talebiyle başvurduğu bilgisi yer almakta. Bu iddia doğrultusunda SPK’dan tarafınıza herhangi bir inceleme başlatıldı mı?

6. bence herkes konuyu borsagundem.com a yazsın genel yönetim giderleri altında ülkenin ortakların parası çalınıyor diye...

orada haber çıkarsa etkili olur...bir şirketin nasıl 100 milyon genel yönetim gideri olur yazın...

cimsa cimentaşın 2 katı ciro çekipte nasıl 80 milyon, onun yarısı kadar ciro çeken çimentaş grubunun nasıl 100 miyon genel yönetim gideri yazdığını sorun...

Türkiyede bundan kat ve kat büyük çimento şirketleri bunun yarısı kadar genel yönetim gideri yazıyor gibi şeyler yazın...

7. Bilgiler araştırmaya yönelik olup al,sat ya da tut tavsiyeleri içermez...

8.  Alıntı Originally Posted by thunder Yazıyı Oku
    bence herkes konuyu borsagundem.com a yazsın genel yönetim giderleri altında ülkenin ortakların parası çalınıyor diye...

orada haber çıkarsa etkili olur...bir şirketin nasıl 100 milyon genel yönetim gideri olur yazın...

cimsa cimentaşın 2 katı ciro çekipte nasıl 80 milyon, onun yarısı kadar ciro çeken çimentaş grubunun nasıl 100 miyon genel yönetim gideri yazdığını sorun...

Türkiyede bundan kat ve kat büyük çimento şirketleri bunun yarısı kadar genel yönetim gideri yazıyor gibi şeyler yazın...
    akşam uçakla italyaya evlerine,sabah uçakla Türkiyeye uçmuş yönetim kurulundaki İTalyanlar galiba

Sayfa 11/196 İlkİlk ... 9101112132161111 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •