Sayfa 376/989 İlkİlk ... 276326366374375376377378386426476876 ... SonSon
Arama sonucu : 7911 madde; 3,001 - 3,008 arası.

Konu: PRTAS - ÇBS Printaş

1. Bir yakınımı kaybettim. Başın sağolsun demiyecek misiniz?

Cümleten başımız sağolsun.Tahtası kapanmış küçükte olsa ortağı olduğum bir şirketin dün selası geldi toprağa verdik.Cenaze namazını kıldık.Umarım bu son olur devamı gelmez.

2. Heyecandan herkesin dili tutuldu. Genel kurul olacak sonrada borsaya döneceğiz ya..

3. YAKIŞANI YAPMAK
    Zamanın birinde adamın birisinin eşeği yolda çamura batmış. Oldukça sulak olan araziden eşeğini bir türlü çıkaramayan gariban köylü, öfkeyle hem eşeğe hem Padişaha sövmeye başlamış. Tam o sırada tesadüfen oradan geçmekte olan Padişah, köylünün söylediklerini duymuş. Maiyetindekiler hemen, Padişaha küfreden kişinin kellesinin vurulması gerektiğini söyleseler de Padişah onlara kulak asmamış, içinden;
    Ne ister ki benden? Ben mi batırdım eşeğini çamura? Hele bir soralım demiş.
    Köylüyü getirmişler padişahın huzuruna, demişler: Anlat bakalım, nedir bu celalli halin? Ne diye küfredersin kudretli Hükümdara?.. Köylü korkmuş, sıkılmış, kapanmış Padişahın eteğine, af dilemiş çaresizce. Görenler iç geçirmişler haline, demişler, Yakındır kellesine veda etmeye. Ama öyle olmamış, Padişah, bekledikleri gibi vurun dememiş kellesini, üstelik affetmiş bu gariban köylüyü. Şaşırmışlar görenler. Nasıl oldu da affetti diye meraklanmışlar. Önce sormuşlar köylüye: Niye küfür ediyordun Padişaha? Çok sinirliydim demiş gariban köylü. O anda kendime yakışanı yapıyordum. Peki demişler nasıl oldu da affetti Padişah seni? O da aynısını yaptı demiş köylü. Yani? Yani O da kendisine yakışanı yaptı.

4. Kimin parası daha değerli?

Olay, henüz döviz kurlarının uygulanmadığı yıllarda ABD-Kanada sınırındaki bir şehirde geçmektedir: ABD ve Kanada malum ki para birimi olarak 'dolar' kullanmaktadırlar. Yalnız her iki ülke de kendi paralarının daha değerli olduğunu iddia etmektedirler. Şöyle ki Kanadalılara göre:
    1 ABD Doları= 90 Kanada Centi, Amerikalılara göre ise :
    1 Kanada Doları= 90 ABD Centi.
    Bir Amerikalı, cebindeki 1 dolarla dolaşmaya çıkar. Bir ara karnı acıkır ve simit alır (amerikan simidi!). Simidin fiyatı 10 centtir. Cebindeki 1 doları verir. Simitçi bozuk para ararken cebinin bir köşesinde 1 Kanada doları bulur, onu verir (90 cente eşit ya!). Derken sınırı yürüyerek geçer ve Kanada'da dolaşmaya başlar. Kaleme ihtiyacı olduğunu hatırlar. Girer bir kırtasiyeciye. Kalemin fiyatı da 10 Kanada centidir. Cebindeki 1 Kanada dolarını verir. Kırtasiyeci de para üstü olarak 1 ABD doları verir. Oradan da ayrılıp evine döner. Sonra düşünmeye başlar:
    - Yahu sabah evden çıkarken cebimde 1 ABD dolarım vardı, şimdi de 1 ABD dolarım var. Pekiyi simitle kalemin parasını kim verdi?

5. Miras
    Zengin bir köy ağası vefat eder. Vasiyeti açılır. Mallarının yarısını(1/2) büyük oğluna, dörtte birini(1/4) ortanca oğluna ve beşte birini(1/5) küçük oğluna bırakmıştır. Bütün mallar paylaşılır ancak Ortada 19 tane de "at" vardır. 19'u ne ikiye, ne dörde, ne de beşe bölmek mümkündür. Köyün en akıllı adamına gidip akıl danışırlar. Adam da onlara yardımcı olabileceğini söyler. Der ki: -"Benim de bir atım var. Alın bunu size veriyorum. Oldu mu 20 at? Yarısını sen al bakalım (10). Dörtte birini de (5) ortanca kardeşin alsın. Beşte birini de (4) en küçüğünüze verelim. On, beş daha onbeş. Dört daha ondokuz. Verin bakalım şu bizim geriye kalan düldülü...

6. Her zaman olduğu gibi güzeldi ama bu süperdi 2kere2 dört etmez.

7. ZAMAN DEDİĞİN

10 yılın değerini anlamak için,
    yeni boşanmış çifte sorun.

1 yılın değerini anlamak için,
    Sınıfını geçemeyen bir öğrenciye sorun.

9 ayın değerini anlamak için
    yeni doğum yapmış bir anneye sorun.

1 ayın değerini anlamak için,
    Dünyaya prematüre bebek getiren bir anneye sorun.

1 haftanın değerini anlamak için,
    Haftalık derginin editörüne sorun.

1 saatin değerini anlmak için,
    buluşmak için birbirini bekleyen aşıklara sorun.

1 dakikanın değerini anlamak için,
    uçak,tren,veya otobüsü kaçıran birine sorun.

1 saniyenin değerini anlamak için,
    Kaza geçirmiş bir insana sorun.

1 milisaniyenin değerini anlamak için,
    Olimpiyatlarda gümüş madalya almış birine sorun.

8.  Alıntı Originally Posted by 2onur2= Yazıyı Oku
    Her zaman olduğu gibi güzeldi ama bu süperdi 2kere2 dört etmez.
    Bazen eder ama...

Sayfa 376/989 İlkİlk ... 276326366374375376377378386426476876 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •