Sayfa 551/989 İlkİlk ... 51451501541549550551552553561601651 ... SonSon
Arama sonucu : 7907 madde; 4,401 - 4,408 arası.

Konu: PRTAS - ÇBS Printaş

1.  Alıntı Originally Posted by akant2017 Yazıyı Oku
    ıhracat yapılacak okadar çok ülke varki. ıstikrarlı güç.zekalı ve azimli işini seven genel müdürler bulursan.büyümek çok kolay ..
    Onları bulursun bulmasınada ayartılmıyacak uyutulmuyacak kandırılmıyacak emanete ihanet etmiyecek yalpalamıyacak birilerini bulmak işte böyle olmalı yalayıp yuttuktan sonra 16 yıl geçmiş ben haklıyım demek olmaz yıllarca karpayı verme yatırım giderlerini zarar göster yapılan yatırımları gölet yap baraj yaptımde malı götür bülbül zamanında ötmezse karga olur.

2. Hüzünlendim ben yine bu akşam, haber gelmedi yar yine senden.

3. Enni.2005'den de haber yok. İkinci kez hüzünlendim.

4. Şu an haber yok ancak.. Sizlere danışmak istediğim bir şey var. Borsa kotundan çıkarılmış olsa dahi.. Bildiğim kadarıyla halka açık şirketler 5 yıllık bilanço dönemi sonunda yerine getirmesi gereken bazı sorumluluklar var. Bunlardan birisi... Temettü verip vermeyeceği, varsa yeniden değerleme fonunu nasıl kullanacağını bildirmesi ve bilanço göndermesi vb .. Bilgisi olan var mı.? Surpriz biseyler gelir mi sizce?

5.  Alıntı Originally Posted by enni.2005 Yazıyı Oku
    Şu an haber yok ancak.. Sizlere danışmak istediğim bir şey var. Borsa kotundan çıkarılmış olsa dahi.. Bildiğim kadarıyla halka açık şirketler 5 yıllık bilanço dönemi sonunda yerine getirmesi gereken bazı sorumluluklar var. Bunlardan birisi... Temettü verip vermeyeceği, varsa yeniden değerleme fonunu nasıl kullanacağını bildirmesi ve bilanço göndermesi vb .. Bilgisi olan var mı.? Surpriz biseyler gelir mi sizce?
    Vergi sonrası Dağıtılabilir karın %20 yedek akçe ayrılır kalan varlıklar sermayeye eklenir bedelsiz verilir veya kar payı olarak dağıtılır diye biliyorum.

6. 2.1. Kurumsal İnternet Sitesi
    2.1.1. Ortaklığın kurumsal İnternet sitesinde; ilgili mevzuat uyarınca açıklanması zorunlu
    bilgilerin yanı sıra; ticaret sicili bilgileri, son durum itibarıyla ortaklık ve yönetim yapısı, imtiyazlı
    paylar hakkında detaylı bilgi, değişikliklerin yayınlandığı Türkiye Ticaret Sicili Gazeteleri’nin tarih
    ve sayısı ile birlikte ortaklık esas sözleşmesinin son hali, özel durum açıklamaları, finansal
    raporlar, faaliyet raporları, izahnameler ve diğer kamuyu aydınlatma belgeleri, genel kurul
    toplantılarının gündemleri, katılanlar cetvelleri ve toplantı tutanakları, vekaleten oy kullanma
    formu, pay alım teklifi veya vekalet toplanmasında hazırlanan zorunlu bilgi formları ve benzeri
    formlar, varsa şirketin kendi paylarının geri alınmasına ilişkin politikası, kâr dağıtım politikası,
    bilgilendirme politikası, şirket tarafından oluşturulan etik kurallar ve sıkça sorulan sorular başlığı
    altında, şirkete ulaşan bilgi talepleri ile soru ve şikayetler ve bunlara verilen cevaplar yer alır. Bu
    kapsamda, en az son 5 yıllık bilgilere kurumsal İnternet sitesinde yer verilir.

7. 2.1.2. Şirketin ortaklık yapısı; dolaylı ve karşılıklı iştirak ilişkilerinden arındırılmak sureti ile
    %5’ten yüksek paya sahip olan gerçek kişi pay sahiplerinin isimleri, pay miktarı ve oranları ile
    hangi imtiyaza sahip oldukları gösterilecek şekilde asgari 6 ayda bir güncellenecek şekilde
    açıklanmalıdır.

8. (4) Yatırım ortaklıkları tarafından (1.3.9.) numaralı ilkede belirtilen işlemlerin icrası, yönetim
    kurulu kararlarında bağımsız üyelerin çoğunluğunun onayının bulunmamasına rağmen genel
    kurul onayı alınması zorunluluğu aranmaksızın mümkündür. Ancak bu durumda bağımsız
    yönetim kurulu üyelerinin çoğunluğunun muhalefet gerekçesinin KAP’ta açıklanması ve yapılacak
    ilk genel kurulda gündeme madde eklenmesi suretiyle ortaklara konu hakkında bilgi verilmesi
    zorunludur.

.Yaygın ve süreklilik arz eden işlemler
    MADDE 10 – (1) Ortaklıklar ve bağlı ortaklıkları ile ilişkili tarafları arasındaki yaygın ve
    süreklilik arz eden işlemlerin kapsamı ve bu işlemlere ilişkin şartlar yönetim kurulu tarafından
    karara bağlanır. Söz konusu işlemlerin kapsamında ve şartlarında önemli bir değişiklik olması
    durumunda, konu hakkında yeniden yönetim kurulu kararı alınır.
    (2) Ortaklıklar ve bağlı ortaklıkları ile ilişkili tarafları arasındaki yaygın ve süreklilik arz
    eden işlemlerin bir hesap dönemi içerisindeki tutarının.
    a) Alış işlemlerinde kamuya açıklanan son yıllık finansal tablolara göre oluşan satışların
    maliyetine olan oranının,
    b) Satış işlemlerinde kamuya açıklanan son yıllık finansal tablolara göre oluşan hasılat
    tutarına olan oranının,
    %10’dan fazla bir orana ulaşacağının öngörülmesi durumunda, yönetim kurulu kararına
    ilaveten, ortaklık yönetim kurulu tarafından işlemlerin şartlarına ve piyasa koşulları ile
    karşılaştırılmasına ilişkin olarak bir rapor hazırlanır ve bu raporun tamamı veya sonucu KAP’ta
    açıklanır. Oranların hesaplanmasında, aynı nitelikteki işlemlerin toplu değerlendirilmesi esas olup,
    aynı ortaklık ile yapılan ve farklı nitelikteki işlemlerin her birinin ayrı birer işlem olarak
    değerlendirilmesi gerekir. Bağımsız yönetim kurulu üyelerinin çoğunluğunun söz konusu işlemleri
    onaylamaması halinde, muhalefet gerekçesinin KAP’ta açıklanması zorunludur.
    (3) İkinci fıkra kapsamında hazırlanacak raporlarda asgari olarak aşağıdaki hususlara yer
    verilmesi zorunludur:
    a) İşleme taraf şirketler hakkında ticaret unvanı, şirket ile ilgili olan faaliyetleri, halka açık
    olup olmadığı, yıllık bazda aktif toplamı, faaliyet karı, net satışlar gibi özet finansal veriler ve
    benzerlerini de içerecek bilgi.
    b) İşleme taraf şirketlerle olan ilişkilerin niteliği, ortaklığın faaliyetlerine olan etkisi
    hakkında genel bilgi.
    c) İşlemin dayandığı sözleşmenin tarihi, konusu, ticari sır niteliğinde olmamak kaydıyla
    sözleşmedeki önemli unsurlar, daha önce izahname gibi dokümanlarda yer verilmiş ise buna
    ilişkin bilgi.
    ç) İşlemin piyasa koşullarına uygunluğu değerlendirilirken esas alınan kriterler.
    d) İşlemin piyasa koşullarına uygun olup olmadığı hakkında değerlendirme.
    (4) Temettü dağıtımı, sermaye artırımı nedeniyle yeni pay alma hakkı kullanımı ve
    yöneticilerin mali haklarına ilişkin ödemeler ile menkul kıymet yatırım ortaklıklarının,
    gayrimenkul yatırım ortaklıklarının ve girişim sermayesi yatırım ortaklıklarının ilişkili
    taraflarından aldıkları portföy yönetimi, yatırım danışmanlığı ve sermaye piyasası araçlarının alım
    satımına aracılık hizmetleri ile bankaların ve finansal kuruluşların olağan faaliyetlerinden
    kaynaklanan ilişkili taraf işlemleri için bu madde hükümleri uygulanmaz.
    Yatırımcı ilişkileri bölümü
    MADDE 11 – (1) Ortaklıklar ile yatırımcılar arasındaki iletişimi sağlayan yatırımcı ilişkileri
    bölümünün oluşturulması ve bu bölümün ortaklık genel müdürü veya genel müdür yardımcısına
    ya da muadili diğer idari sorumluluğu bulunan yöneticilerden birine doğrudan bağlı olarak
    çalışması ve yürütmekte olduğu faaliyetlerle ilgili olarak en az yılda bir kere yönetim kuruluna
    rapor hazırlayarak sunması zorunludur.
    (2) Yatırımcı ilişkileri bölümü yöneticisinin “Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey
    Lisansı†ve “Kurumsal Yönetim Derecelendirme Uzmanlığı Lisansıâ€na sahip olması, ortaklıkta tam
    zamanlı yönetici olarak çalışıyor olması ve kurumsal yönetim komitesi üyesi olarak
    görevlendirilmesi zorunludur. Şu kadar ki, menkul kıymet yatırım ortaklıklarında söz konusu
    personelin ortaklıkta tam zamanlı olarak çalışması zorunlu değildir. Yatırımcı ilişkileri bölümü
    yöneticisinin ve bu bölümde görev alan asgari bir kişinin adı, soyadı ve iletişim bilgileri ile bu
    bilgilerde meydana gelen değişiklikler Kurulun özel durumlara ilişkin düzenlemeleri çerçevesinde
    KAP’ta yayımlanır. Bölüm yöneticisinin görevinden ayrılması durumunda 30 gün içerisinde yeni
    bir kişinin görevlendirilmesi zorunludur.
    (3) Yatırımcı ilişkileri bölümünün görevi, kamuya açıklanması kaydıyla çeşitli birimler
    tarafından da yerine getirilebilir. Bu halde, görevlerden en çoğundan sorumlu olan yönetici,
    yatırımcı ilişkileri bölümü yöneticisi olarak kabul edilir ve birinci fıkradaki görevler bu personel
    tarafından yerine getirilir.

Sayfa 551/989 İlkİlk ... 51451501541549550551552553561601651 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •