Sayfa 593/989 İlkİlk ... 93493543583591592593594595603643693 ... SonSon
Arama sonucu : 7911 madde; 4,737 - 4,744 arası.

Konu: PRTAS - ÇBS Printaş

1. 2- Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetime Tabi İşletmeler

13/1/2011 tarihli ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanununun 397 nci maddesinin dördüncü fıkrası uyarınca Bakanlar Kurulu Kararı ile belirlenen işletmeler ve yatırım fonları ile konut ve varlık finansmanı fonları yıllık finansal raporlarını bağımsız denetime tabi tutmak zorundadırlar.

https://www.spk.gov.tr/Sayfa/Index/6/9/1

2. Çbs printaş ana sözleşmesi.
    .
    Bölüm VIII:
    Çeşitli Hükümler:
    Genel Kurul Toplantıları, Sermayenin Azaltılması ve Tasfiyeye Ait İlanlar:
    Madde 30:
    Şirkete ait ilanlar Türk Ticaret Kanunun 37. maddesinin 4. fıkrası mahfuz kalmak kayıt ve şartıyla
    İstanbul’da sabah gazetelerinden biri ile en az onbeş gün önceden yapılır.Türk Ticaret Kanun’nun
    397 ve 438 maddeleri hükümleri tatbik olunur.Yapılacak ilanlarda Sermaye Piyasası Kanunu ve
    ilgili mevzuat hükümlerine uyulur.
    Ana Sözleşmenin Tevdii:
    Madde 31:
    Şirket işbu ana sözleşmeyi bastırarak kuruculara ve sermaye artırımlarına iştirak edecek yeni
    hissedarlara tevdi edeceği gibi yazılı iki nüshasını da Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Sermaye
    Piyasası Kurulu’na gönderecektir.
    Kanuni Hükümler:
    Madde 32:
    İşbu ana sözleşme ile düzenlenmemiş hususlar hakkında Türk Ticaret Kanunu’nun ve Sermaye
    Piyasası Kanunu’nun hükümleri ile diğer ilgili mevzuat uygulanacaktır.
    İşbu ana sözleşmenin, Türk Ticaret Kanunu’na, Sermaye Piyasası Kanunu’na, Sermaye Piyasası
    Kurulu düzenlemelerine ve ilgili mevzuata aykırı olan hükümleri uygulanmaz.

3. Mahfuz kelimesi gizli saklı, korunmuş olan anlamında kullanılır. Tek başına kullanımı pratikte mümkün olmayan kelime Arapça kökenlidir. Ağırlıklı kullanımı hukuk, emlak gibi alanlardadır. ... Mahfuz hisse özellikle bir gayrimenkulde ya da en genel tabiriyle bir malda gizli hak anlamına gelir.

4. TK. MADDE 397

6102 S.lı Türk Ticaret Kanunu (Yeni) MADDE 397
    ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

Denetleme

A) Genel olarak
    (1) (Değişik fıkra: 6335 S.K.-26.06.2012/m.18) Dördüncü fıkra uyarınca denetime tabi olan anonim şirketlerin ve şirketler topluluğunun finansal tabloları denetçi tarafından, Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumunca yayımlanan uluslararası denetim standartlarıyla uyumlu Türkiye Denetim Standartlarına göre denetlenir. Yönetim kurulunun yıllık faaliyet raporu içinde yer alan finansal bilgilerin, denetlenen finansal tablolar ile tutarlı olup olmadığı ve gerçeği yansıtıp yansıtmadığı da denetim kapsamı içindedir."

(2) (Değişik fıkra: 6335 S.K.-26.06.2012/m.18) Denetime tabi olanlar, hazırlanmış olan finansal tablolarının denetimden geçip geçmediğini, denetimden geçmiş ise denetçi görüşünü ilgili finansal tablonun başlığında açıkça belirtmek zorundadır. Bu hüküm, yönetim kurulunun yıllık faaliyet raporu için de uygulanır. Denetime tabi olduğu hâlde, denetlettirilmemiş finansal tablolar ile yönetim kurulunun yıllık faaliyet raporu, düzenlenmemiş hükmündedir.â€

(3) Şirketin ve topluluğun finansal tabloları ile yönetim kurulunun yıllık faaliyet raporu, denetleme raporunun sunulmasından sonra değiştirilmişse ve değişiklik denetleme raporlarını etkileyebilecek nitelikteyse, finansal tablolar ile, birinci fıkra çerçevesinde yönetim kurulunun yıllık faaliyet raporu yeniden denetlenir. Yeniden denetleme ve bunun sonucu, raporda özel olarak açıklanır. Denetçi görüşünde de yeniden denetlemeyi yansıtan uygun eklere yer verilir.

(4) (Ek fıkra: 6335 S.K.-26.06.2012/m.18) "398 inci madde kapsamında denetime tabi olacak şirketler Bakanlar Kurulunca belirlenir.â€

(5) (Ek fıkra : 28.3.2013-6455 S.K. / m.80) Dördüncü fıkra kapsamı dışında kalan anonim şirketler ile 4572 sayılı Kanun kapsamındaki kooperatifler ve bunların bağımsız denetime tabi olmayan üst kuruluşları bu fıkra hükümlerine göre denetlenir. Denetime ilişkin usul ve esaslar ile bu fıkra uyarınca denetim yapacak denetçilerin niteliklerine, uyacakları etik ilkelere, görev ve yetkilerine, seçilmelerine, görevden alınmalarına veya ayrılmalarına; denetimin ve denetim raporlarının içeriğine ve raporun genel kurula sunulmasına ilişkin hususlar Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca hazırlanan ve Bakanlar Kurulunca çıkarılacak yönetmelikle düzenlenir. Kanunun denetçinin sorumluluğuna ilişkin hükümleri, bu fıkra uyarınca denetim yapacak denetçilere de kıyasen uygulanır.

(6) (Ek fıkra : 28.3.2013-6455 S.K. / m.80) Beşinci fıkra kapsamında denetime tabi olduğu hâlde söz konusu denetimi yaptırmayanların finansal tabloları ve yönetim kurulu yıllık faaliyet raporu düzenlenmemiş hükmündedir.

5.  Alıntı Originally Posted by 2onur2= Yazıyı Oku
    *1*2/7/2018 tarihli ve 700 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 192 nci maddesiyle 397 nci maddenin dördüncü fıkrasında yer alan "Bakanlar Kurulunca" ibaresi "Cumhurbaşkanınca"

şeklinde ve beşinci fıkrasında yer alan "Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca hazırlanan ve Bakanlar Kurulunca

ibaresi "Cumhurbaşkanınca" şeklinde değiştirilmiştir.
    Ben demiyorum reis diyor.

6. KONU : Türk Ticaret Kanunu’nun 1524 üncü maddesi uyarınca denetime tabi şirketlere Merkezi Kayıt Kuruluşu tarafından verilecek Merkezi Veri Tabanı Hizmeti hakkında

İLGİLİLER:
    Yatırım Kuruluşları
    İhraçcı Şirketler
    Türk Ticaret Kanunu’nun 1524 üncü Maddesi Uyarınca Denetime Tabi Şirketler

Türk Ticaret Kanunu’nun 1524 üncü maddesi uyarınca denetime tabi şirketlere Kuruluşumuz tarafından verilecek Merkezi Veri Tabanı Hizmeti (MTHS) hakkında bilgi verdiğimiz 28.06.2013 tarih ve 640 sayılı genel mektubumuzda özetle belirttiğimiz üzere;

13.01.2011 tarih ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’nun (TTK) 1524’üncü maddesinde;

397’nci maddenin dördüncü fıkrası uyarınca denetime tabi olan sermaye şirketlerinin, kuruluşlarının ticaret siciline tescili tarihinden itibaren üç ay içinde bir internet sitesi açmak ve bu sitenin belirli bir bölümünü şirketçe kanunen yapılması gereken ilanların yayımlanmasına özgülemek zorunda oldukları,
    Söz konusu yükümlülüklere uyulmamasının, ilgili kararların iptal edilmesinin sebebini oluşturacağı, Kanuna aykırılığın tüm sonuçlarının doğmasına yol açacağı ve kusuru bulunan yöneticiler ile yönetim kurulu üyelerinin sorumluluğuna neden olacağı, cezai hükümlerin saklı olduğu,
    Hükmün uygulanmasına ilişkin hususların Gümrük ve Ticaret Bakanlığı (Bakanlık) tarafından bir yönetmelikle düzenleneceği,
    hükme bağlanmıştır. Bağımsız denetime tabi olacak şirketler Bakanlar Kurulu’nun bağımsız denetime tabi olacak şirketlerin belirlenmesine dair 2012/4213 sayılı kararı ile belirlenmiş olup, Sermaye Piyasası Kanunu uyarınca Sermaye Piyasası Kurulu’nun düzenleme ve denetimine tabi olan yatırım kuruluşları ve sermaye piyasası araçları Borsalar ve teşkilatlanmış diğer piyasalarda işlem gören anonim şirketler de doğrudan bağımsız denetim kapsamına alınmıştır.

Sermaye Şirketlerinin Açacakları İnternet Sitelerine Dair Yönetmelik (Yönetmelik) ile TTK’nın 1524’üncü maddesinin birinci fıkrası ile internet sitesi açılmasına ve bu sitenin belirli bir bölümünün şirketçe kanunen yapılması gereken ilanların yayımlanması için özgülenmesine ve bilgi toplumu hizmetlerine ayrılmasına ilişkin usul ve esaslar düzenlenmiştir. Anılan Yönetmelik uyarınca şirketler açısından zorunluluk 01.10.2013 tarihinde başlayacaktır.

Yönetmeliğin 5’inci maddesi uyarınca Şirketler, internet sitesine ilişkin yükümlülüklerini doğrudan kendileri yerine getirebilecekleri gibi Bakanlıktan faaliyet izni almış Merkezi Veri Tabanı Hizmet Sağlayıcılarından (MTHS) destek hizmeti almak suretiyle de yerine getirebileceklerdir. Yönetmeliğin 7’nci maddesi ile Sermaye Piyasası Kanunu uyarınca payları kayden izlenen şirketlerin MTHS hizmeti almak istemeleri halinde, söz konusu hizmeti Kuruluşumuzdan alacakları düzenlenmiştir. Kuruluşumuz söz konusu hizmeti payları kayden izlenen şirketlerin yanı sıra düzenleme kapsamındaki tüm şirketlere sunmaktadır.

Bu çerçevede Kuruluşumuzca MTHS hizmeti, ilgili düzenlemelerdeki teknik ve güvenlik kriterlerine haiz e-ŞİRKET Portalı üzerinden isteyen şirketlere verilecektir. Hizmet bedeli yıllık 1.000 TL+KDV olarak belirlenmiş olup söz konusu tutar Sermaye Piyasası Kurulu onayından sonra kesinleşecektir.

MTHS hizmetinin verileceği e-ŞİRKET:Şirketler Bilgi Portalı erişime açılmış olup,

konuya ilişkin ayrıntılı bilgiye www.mkk.com.tr adresindeki e-ŞİRKET sayfasından erişilmesi mümkündür. Şirketler için zorunluluğun başlangıç tarihine kısa bir süre kalması nedeniyle konuyu bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,

Not: Genel Mektup’un orijinal metnine buradan ulaşabilirsiniz

Sayfa 593/989 İlkİlk ... 93493543583591592593594595603643693 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •