Sayfa 833/989 İlkİlk ... 333733783823831832833834835843883933 ... SonSon
Arama sonucu : 7911 madde; 6,657 - 6,664 arası.

Konu: PRTAS - ÇBS Printaş

1.  Alıntı Originally Posted by cass67 Yazıyı Oku
    CBS BOYA veya CBS PRİNTAS mahkemeleri ile ilgili bir duyum alabilen var mı arkadaşlar ...
    benim bilgim yok .mahkemesimi varmış.

2. Mahkemeleri olsaydı yönetmeliklere göre açıklanması gerekirdi çavuşoğullarıyla ilgili bir şey yok demekki ne tarafa dönersen dön dört taraftanda haber yok.

3. Değerli mağdur arkadaşlar CBS printaşın mahkemesi olmuş 8 Nisan 2022 tarihli ve 2022/585 sayılı karar nolu İstanbul Anadolu 3. Asliye Ceza Mahkemesi kararına göre şirket yönetim kuruluna adam başı 12500 tl rücü edilmiş hemde yöneticilere 2 yıl 11 Ay ayrı ayrı hapis cezası verilmiş. Bu karara itiraz edildi mi bilmiyorum. 31 Ekim 2022 tarine kadar süresi olan bu yönetim kurulu bu cezalar varken tekrar görev alabilecek mi acaba çok merak ediyorum. Ama soruma bir cevap alamadım sadece bilgisi olanların cevabını bekliyorum...

4. cass67,bu haberi geçtiğimiz hafta yayınlamıştın ve bende sana bildiğim kadar yargıtaya giderler cezaya itiraz için ama bu süreç içinde mevcut görevlerine devam ederlermi ayrıca görev süreleri bitince seçilme hakları olurmu bu konularda bilgim yok ancak bu tekin,güvenilir ve dürüst olmayan çavuşoğlu kardeşlerin her zaman olduğu gibi borsaya dönmemek için hazırladığı hileli,şaibeli bir senaryo,oyun olabilir tıpkı Bist ve Spk kurumlarının bilgisi dahilinde danışıklı borsa kotundan çıkardığı Çbs boya ve Çbs Printaş şirketlerinde yaptıkları haramice filmler gibi..Elbeteki buradaki ÇBS mağduru diğer arkadaşlarımız kanunların öngördüğü şekilde net açıklayıcı bilgilere sahiptirler bu bilgileri bizlerle paylaşırlarsa seviniriz..Paylaşımın için teşekkürler..

5. Bilindiği üzere, anonim şirket, yönetim kurulu tarafından yönetilir ve temsil olunur. Yönetim kurulu, anonim şirketlerde bulunması zorunlu olan organlardan birisidir. 1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe giren Türk Ticaret Kanunu; yönetim kurulu üyelerinin pay sahibi olmaları zorunluluğunu ortadan kaldırarak, tek kişilik yönetim kuruluna izin vererek, tüzel kişilerin tüzel kişilik olarak yönetim kuruluna seçilmesine imkan sağlayarak anonim şirketlerin yönetimine dair bir dizi yenilik ve değişiklik getirmiştir.

Dolayısıyla, yeni dönemde pay sahibi olmayan kişilerin ya da tüzel kişilerin yönetim kurulu üyesi olarak seçilip görev yapması mümkündür. TTK’ya göre yönetim kurulu üyeleri en çok üç yıl süreyle görev yapmak üzere seçilirler. Eğer şirket sözleşmesinde aksine bir düzenleme yok ise, süreleri bittiğinde yeniden seçilebilirler. Bu noktada akla şu sorular gelebilir: üç yıl görev yapmak üzere seçilen yönetim kurulu üyesi, bu süre içerisinde görevden alınabilir mi? Yönetim kurulu üyesini değiştirmek için görev süresinin tamamlanmasını beklemek gerekir mi? İşte bu yazımızda, zaman zaman şirket ortakları ile yöneticiler arasında çıkan uyuşmazlıklar ya da şirketin kötü yönetimi, yolsuzluk yapılması gibi sebeplerle gündeme gelen bu hususları izah etmeye çalışacağız.

6762 sayılı eski Ticaret Kanunu’nda öngörüldüğü üzere, yeni TTK’ya göre de, anonim şirket yönetim kurulu üyeleri, ister seçimle gelmiş ister ise esas sözleşme ile atanmış olsunlar, genel kurul kararıyla her zaman görevden alınabilirler. Yani, TTK, görevden alma yetkisini şirketin genel kuruluna vermiştir. Genel kurulu oluşturan ise pay sahipleridir. Bu itibarla, pay sahipleri genel kurul olarak toplanır ve oy çoğunluğu ile yönetim kurulu üyelerini görevden alabilirler. Peki, genel kurul toplantısı gündeminde yönetim kurulu üyelerinin azli yer almalı mıdır? Hemen belirtelim ki, TTK, görevden almayı eski Kanuna kıyasla kolaylaştırmış, yönetim kurulu üyelerinin görevden alınması için, genel kurul toplantısının gündeminde ilgili bir maddenin bulunmasını veya gündemde madde bulunmasa dahi haklı bir sebebin bulunmasını şart koşmuştur. Yani, yönetim kurulu üyelerinin görevden alınabilmesi için, genel kural olarak, bu hususun genel kurulun gündemine alınmış olması gerekir. Ancak, gündemde yer almasa dahi, kişinin yönetim kurulu üyeliğinden azlini gerektiren haklı bir sebep var ise, genel kurul yönetim kurulu üyesinin azlini kararlaştırabilir. TTK’da, haklı sebebe ilişkin bir sınırlama yahut açıklamaya yer verilmemiştir. Hükmün gerekçesine göre “yolsuzluk, yetersizlik, bağlılık yükümünün ihlâli, bir çok şirkette üyelik sebebiyle görevin ifasında güçlük, geçimsizlik, nüfuzun kötüye kullanılması†gibi haller haklı sebep olarak değerlendirilebilir. Nitekim, 28/11/2012 tarihli ve 28481 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Anonim Şirketlerin Genel Kurul Toplantılarının Usul ve Esasları ile Bu Toplantılarda Bulunacak Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Temsilcileri Hakkında Yönetmeliğ'in 25. maddesinin birinci fıkrasının (ç) bendinde “Gündemde madde bulunmasa bile, yolsuzluk, yetersizlik, bağlılık yükümünün ihlali, birçok şirkette üyelik sebebiyle görevin ifasında güçlük, geçimsizlik, nüfuzun kötüye kullanılması gibi haklı sebeplerin varlığı halinde, yönetim kurulu üyelerinin görevden alınması ve yerine yenilerinin seçilmesi hususları genel kurulda hazır bulunanların oy çokluğuyla gündeme alınır.†hükmüne yer verilmiştir

6.  Alıntı Originally Posted by 2onur2= Yazıyı Oku
    Ali bey süperbir zeka olmalı tanımak isterdim.vallahi eşinden benzin parası bile istemiştir .herkesi inandır mış çevresindeki bukadar organize senaryoyu senelerdir çıt çıkmadan buraya getirdi bakalım sonuç ne olacak.

V3_5580_Dual cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    yıl 2018 de yazdın varmı değişen.

7.  Alıntı Originally Posted by akant2017 Yazıyı Oku
    yıl 2018 de yazdın varmı değişen.
    Değişen bir şey yok olmuyacağını sanmıyorum Ali beyin aldığı ceza haftalık bültende yayınlanan cezaların yanında komik kalıyor yerden yere vurulan patron borsada nelerini gördüm yürütmeyi durduranlar zamanı gelince 397 ve 398. Maddeleri işletecektir adalet ağır işlesede bir sonuca varır ekimede az kaldı halka açık şirketiz yönetim kurulu ve Adalet sorumluluklarını bilmiyor olamaz.

8.  Alıntı Originally Posted by 2onur2= Yazıyı Oku
    Değişen bir şey yok olmuyacağını sanmıyorum Ali beyin aldığı ceza haftalık bültende yayınlanan cezaların yanında komik kalıyor yerden yere vurulan patron borsada nelerini gördüm yürütmeyi durduranlar zamanı gelince 397 ve 398. Maddeleri işletecektir adalet ağır işlesede bir sonuca varır ekimede az kaldı halka açık şirketiz yönetim kurulu ve Adalet sorumluluklarını bilmiyor olamaz.
    mahkeme olmuş bilgin var o zaman.

Sayfa 833/989 İlkİlk ... 333733783823831832833834835843883933 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •