Sayfa 13/193 İlkİlk ... 311121314152363113 ... SonSon
Arama sonucu : 1538 madde; 97 - 104 arası.

Konu: Orta Vadeli İnciler

1. KRONT KRONT Kisa orta uzun vade gelecegi parlak bir sirket sebeblerini 3 4 gun once yazdim...bazi arklar diyebilir nerden nereye geldi...odostlara otkar i egeeni logo yu ve benzeeini hatirlatirim...sadece arastirin derim..gelecegin sektoru yazilim...en bjyuk avntaji diger bilisimlere gore Amerikada faaliyet ve birkac ulkede varim demesi... yakinda Amerika dan satis haberleri damladimi .....kisacilar icin A grubu na girmesi ortacilar icin toob ihalesini kazandi..imzalara kaldi yakinda haberi duser..3 ve 4 bilancolari kuvvetli bekleniyor...daha yazmiyim artik gerisini arastirin..ytd..

2. Yalın Bey yeni topiğiniz hayırlı olsun, hoşgeldiniz. Analizlerinizi özlemiştik. Küçük yatırımcılar olarak sizden çok şey öğrendik, öğreneceğiz. Teşekkür ederim.

3. Bomba hisse isterseniz trcam derim

D5102 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    risk ve kar bana ait kimseye yatırım yönlendirmesi olmasın.Yatırım danışmanı değilim kendi bacağımdan asılırım.
    Nakit kraldır.

4.  Alıntı Originally Posted by ahmet32 Yazıyı Oku
    KRONT KRONT Kisa orta uzun vade gelecegi parlak bir sirket sebeblerini 3 4 gun once yazdim...bazi arklar diyebilir nerden nereye geldi...odostlara otkar i egeeni logo yu ve benzeeini hatirlatirim...sadece arastirin derim..gelecegin sektoru yazilim...en bjyuk avntaji diger bilisimlere gore Amerikada faaliyet ve birkac ulkede varim demesi... yakinda Amerika dan satis haberleri damladimi .....kisacilar icin A grubu na girmesi ortacilar icin toob ihalesini kazandi..imzalara kaldi yakinda haberi duser..3 ve 4 bilancolari kuvvetli bekleniyor...daha yazmiyim artik gerisini arastirin..ytd..

ZUK Z2131 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

5. Sayın yalın gözde girişim hakkındaki degerlemenizi ögrenebilirmiyiz.teşekürler.
    YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

6. Yalın Üstad'in Lidfa degerlendirmesini sabirsizlikla bekliyorum.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

7.  Alıntı Originally Posted by ahmet32 Yazıyı Oku
    KRONT KRONT Kisa orta uzun vade gelecegi parlak bir sirket sebeblerini 3 4 gun once yazdim...bazi arklar diyebilir nerden nereye geldi...odostlara otkar i egeeni logo yu ve benzeeini hatirlatirim...sadece arastirin derim..gelecegin sektoru yazilim...en bjyuk avntaji diger bilisimlere gore Amerikada faaliyet ve birkac ulkede varim demesi... yakinda Amerika dan satis haberleri damladimi .....kisacilar icin A grubu na girmesi ortacilar icin toob ihalesini kazandi..imzalara kaldi yakinda haberi duser..3 ve 4 bilancolari kuvvetli bekleniyor...daha yazmiyim artik gerisini arastirin..ytd..
    Şu anda EGEEN ve LOGOdan yükselişler bakımından farksız mı?

3 TL'de kimse yüzüne bakmıyordu,şimdi 6 kat artışmış bir hisseden bahsediyoruz.

Bir hikayesinin olduğu ve bilişim sektörünün büyüklüğü herkesin malumu.

Buradan bir düzeltme gelmesi durumunda, sığ tahtanın avantajını yaşadığımız gibi dezavantajını da yaşayabiliriz.

SASA'da uçuyordu PD daha büyük bir yatırım falan filan ama şu anda 8-8,50 TL'den alan adam %15-%20 zararda.

Sn.ahmet32'nin dediği gibi iyi araştırın.

Nacizane...
    Stop Wishing Start Doing

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    396
    Öncelikle biraz geç kaldığım için özürdilerim

LIDFA şirketini kendimce analiz etmeye çalıştım. Daha önce de belirttiğim gibi faktoring şirketlerinin bilançoları normal şirketler gibi değil, açıkçası bende çok yetkin değilim faktoring ve banka bilançolarında ama başta da söylediğim gibi hep beraber ortaya bir şeyler çıkarabiliriz demiştim ki sayın Oralet_Osman sağolsun genel bir değerlendirme yapmış bile ve bir iki nüans dışında tespitlerinin çoğuna da katılıyorum.

Önce kısaca şirketi ve faaliyet alanını kısaca tanıyalım.
    Lider Faktoring A.Ş. (“Lider Faktoring”) faaliyetlerinin tamamını Türkiye’de sürdüren bir faktoring şirketidir. Lider Faktoring, ülkemizde faktoring sektörünün şirketleşmeye başladığı bir süreçte, 1992 yılında kurulmuştur. 2008 yılında uluslararası bankacılık grubu olan Credit Suisse hisse alarak Lider Faktoring’e ortak olmuştur.

Faktoring Türkiye'de yaygın olarak kullanılan bir finansman modelidir. Birçok Türk şirketi işletme sermayesi ihtiyacını karşılamak için faktoring kullanmaktadırlar. Faktoring, şirketlerin finansmana ulaşma hızı, faktoring ile banka kredilerinin birlikte kullanılmasının sağladığı esneklik ve bankaların bu tür kredilere olan talepleri tam karşılayamamasından dolayı şirketler için cazip bir finansman modeli haline gelmiştir.
    Şirket’in %15’ine tekabül eden payları ortak satışı yoluyla 2014 yılında halka arz edilmiş olup, 19.06.2014 tarihinde Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlamıştır.

Şirketin artılarını sağolsun Osman bey detaylıca belirtmiş.

Alıntı Originally Posted by Oralet_Osman Yazıyı Oku
    Lidfa'yı eskiden bu forumda yazan Tınaz bey sayesinde duymuştum. 8 aydır ben de alabildiğim kadar aldım. Mart ayında yapılan Genel Kuruluna katılan arkadaşlar da oldu ve izlenimlerini yazdılar. Şimdi başka bir sitedeler ben şahsen çok güveniyorum Lidfa'ya.

%9.9'u Credit Suisse gibi bir dünya devinin. Şu anda patronlarla kendilerine daha fazla hisse satım anlaşması için görüşme halinde CS. Spk'ya göre yasal sınır olan %9.9 sınırındalar. Daha fazlası için hem Spk'nın izni hem de patronların hisse satması gerek.

CS bu şirketin yüzde 10 unu almış ve daha da fazlasını almak istiyorsa fazla söze gerek yok sanırım. Üstelik bu alım, şirketin halka arz tarihi olan 2014 yılından 6 yıl önce 2008 tarihinde olmuş.

2013 yılında ücretinin tamamını ödeyerek 12 mn liraya parasını peşin ödeyerek Galatasaray stadının yanındaki Skyland projesinden 14 adet ofis aldılar. Haziran sonunda teslim edilecek. Onları satarlarsa kasaya çok ciddi bir para girer.

Şu andaki genel müdürlükleri olan İstanbul Levent'deki Maya Center'deki yer de şirkete ait, kiralık değil.

2015 de yaklaşık 7,5 mn net kara karşılık 2016 da 21.3 mn gibi muazzam bir kar etti. Çıkarılmış sermayesi 30 milyon lira. Yani 30 milyon lot hisse var piyasada. CS'in 2.950.000 lot hissesi var. Geriye kalan yaklaşık 1.4 milyon hisse ise ky veya kurumsal yatırımcılarda.

Son gelen 2017/3 bilançoya göre hisse başı kazanç 82 krş. Şirketin her yıl %20 gibi bir büyüme hedefi var ve bunu tutturma yolunda emin adımlarla ilerliyorlar.

2017/3 net karı da geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık 2.7 mn lira daha fazla geldi. Bu sene toplamda 30 mn net kar gelirse hisse başı 1 lira net kazancı olmuş olacak.

Ülke çapında 26 şube ile 55 şehire hizmet veriyorlar. Toplam yaklaşık 60 faktoring şirketi var. Banka dışı faktoring şirketlerinin pek çoğunun sahibi ya Musevi ya da Ermeni kökenli yurttaşlarımız. Paradan para kazanmayı iyi biliyorlar doğal olarak.

Piyasadaki hisse sayısı az olduğu için sert hareketler yapmaya müsait bir hisse. 10.000 lot alım ya da satımla 20 kademe oynayabiliyor. Al satlık değil gerçekleşmesi öngörülen planlara göre tam bir biriktirme hissesi. Bu hızla karını artırmaya devam ederse ileride çok iyi fiyatlara gelmesi kaçınılmaz.

Paradan para kazandığı için halka arzdan sonraki 18 ayda 3 kez temettü verdi. Her seferinde net 34 kuruş. 1,5 liralardan bu hisseyi epey alan tanıdıklarım var. Ben geç girenlerdenim.

Dolarla, euroyla, petrol, altın fiyatıyla ilgisi olmayan bir sektör faktoring. Dolayısıyla dolar fırladı, euro düştü, kur karı, kambiyo zararı vs dertleri yok. Piyasada ilgilendiği esas olarak 2 şey var. Kısa vadeli faizler ve alacaklarının temerrüde düşmesi.

Faiz konusunda pek sürpriz olacağa benzemiyor. Alacaklarını ise teminatlarla garanti altına aldığı için o konuda da pek sürpriz yaşanmıyor ama sıfır patlakla da çalışıyor demek değil. Belli bir düzey kabul edilebilir ve Lider'in takibe düşmüş alacakları sektör ortalamasının çok altında.

6 ay önce Destek Varlık A.Ş. nin yüzde 49 unu satın aldı. Bu şirket bankaların tahsilatından umudunu kestiği borçları çok çok küçük bedellerle satın alıyor ve tahsil etmeye çalışıyor.

Bu yılın ilk 3 ayında yaklaşık 240 bin lira net kar yaptı. Ortalamaya vursak 2017 toplamında 1 mn kar da ordan gelebilir ve bu çok iyi bir rakam. Şimdilik aklıma gelenler bunlar.

Takdir edersiniz ki bu tür hisselerde teknik çalışmaz. 100 bin lirası olan biri şu an hisseye yatırsa tavan olur. Temeline bakıp orta-uzun vadeli değerlendirilebilecek en iyi hisselerden biridir diye düşünüyorum. Kendi görüşümdür, kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.
    Osman bey’in tespitlerine eklemek istediklerim;

* Lider Faktoring’in 2002 yılından itibaren yakaladığı yüksek büyüme hızı sayesinde 31 Mart 2017 tarihi itibariyle
    faktoring alacakları 950 milyon TL, aktif büyüklüğü 1,1 milyar TL olarak sektöründeki lider şirketlerden biridir.

*Credit Suisse ortaklığı şirkette kurumsallık adına gerçekten de güven verici bir unsurdur.

*%49 una sahip olduğu Destek Varlık A.Ş ülkemizde ne yazıkki şirket adına çok verimli iş yapabilecek alanda faaliyet yürütüyor. Malumunuzdur bankalar ile başı dertte olan bireysel müşteri yada kobi sayısı çok fazla ve bu tip şirketler bankalardan çok ucuz şekilde aldığı bu batık kredileri borç sahiplerini pekte etik olmayan yol ve yöntemler ile bularak tahsil ediyorlar. Maliyeti çok düşük olan bu yöntem sayesinde LIDFA da düzenli olmayan periyodlar ve rakamlar ile çok ciddi karlar elde edebilirler.

Bunlar şirketin artıları olabilecek durumlardı.

Şirketin lehine olmayan durumlar ise;

30 milyon TL sermayeli ve %15 i halka açık olan bir şirketin işlem gören lot sayısı en azından BIST ortalamasına göre düşük kalıyor, haliyle bu durum da hisse fiyatı dengesizliğine açıktır. Küçük işlem miktarları ile savrulabilen fiyat oynaklığına müsait bir yapısı var.

Skyland projesindeki 14 adet ofisi nakit ödeyerek alması elbette şirketin güzel bir yatırımıdır ama bu yatırım bence büyük oranda hisse fiyatının da içindedir. Şayet teslim alınca satacaksa bunları ve beklenti rakamından çok daha iyi bir rakama satabilirse o zaman hisse fiyatı da olumlu etkilenir. Ama son yıllardaki ve son aylardaki konut satış verileri bu konuda çokta olumlu değil.

Şirketin piyasa değeri varolan kar rakamlarına göre de çok pahalı olmasa da uygun da değil. Aşağıdaki bu tabloda güzel olan şey ise piyasa değeri artışının karlar ile parelel olması, yani altı boş bir yükseklik değil.

Hisse fiyatı da F/K ve PD/DD oranlarına göre hani çok da uygun rakamlarda değil.

F/K yine en azından sektör ortalamasından az da olsa düşük ama sektörün pd/dd oranı 1,07 iken şirketin bu oranı 1,42 ile sektördeki diğer şirketlere göre epey primli fiyatlanıyor.

Peki sektördeki diğer şirketler ile LIDFA yı kıyaslarsak başka neler görebiliriz diye merak ettim. Bir nevi dupont analizi yaptım ve seçili rasyoları eşit ağırlıklandırarak puanladım.

Yıllık aktif karlılık oranında lidfa şirketi sektör ortalamasının üzerinde ve medyan orana sahip, güzel bir oran.

Borç oranı %89,50 ile sektörün biraz üzerinde, olumsuz.

Özsermaye karlılık oranı %21 ile sektördeki en yüksek oran ama burada şirketin aktif büyüklüğüne göre özsermayesinin düşük olmasının etkisi var, yani bu özsermaye karlılık oranının bu denli büyük olmasının altı çokta dolu değil bence.

Piyasa değeri defeter değeri oranında 1,42 ile sektördeki en pahalı ikinci şirket lidfa, sektör ortalaması ise 1,11 yani ortalamaya göre %30 kadar primli fiyatlanıyor.

Fiyat kazanç oranında ise 6,70 ile sektördeki en ucuz ikinci şirket konumundadır. Kar performansının son iki yılda olduğu gibi devam edeceğine inanıyorsak bu cümle anlamlı olur.

Velhasıl bu tabloda olan rasyolara göre yapılan puanlamada en yüksek puan alan şirket 70,54 almış, lidfa ise 57,42 ile üçüncü durumunda kalmış ama belirtmemde fayda var bu puanların içerisinde güncel fiyatların da etkisi var, yani lidfa fiyatı biraz daha ucuz olsa sektördeki en yüksek puanı alabilirdi çünkü sektörden iyi olan rasyoları var ama dikkat ederseniz sektörde en yüksek puanı alan şirket aynı zamanda pd/dd oranı en düşük olan şirkettir. Yani hisse fiyatı en azından bu topiğin formatına uygun olan orta vade için ucuz değil gibi gibi gibi

Sonuca gelirsek; Kötü bir şirket değil elbette, kurumsallığı olan, yeni yatırımları ile büyümekte olan gelecek vadeden bir şirket gördüm ama fiyata biraz iskonto isterim

Çok uzun vade biriktirme için de şahsi düşüncem iyi bir şirket görünümünde ama çok uzun vade biriktirme için yıllardır kendini ispatlamış şirketler varken lidfa tercih edermiyim bilemiyorum.
    Borsa, korku değil eğlenceli bir gerilimdir. https://twitter.com/azizserin75

Sayfa 13/193 İlkİlk ... 311121314152363113 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •