Sayfa 192/193 İlkİlk ... 92142182190191192193 SonSon
Arama sonucu : 1538 madde; 1,529 - 1,536 arası.

Konu: Orta Vadeli İnciler

1.  Alıntı Originally Posted by aokan1973 Yazıyı Oku
    Aziz hocam uygun görürsen senin bilgiselini pdf'e dönüştürdüm.

https://tinyurl.com/y4o4csza

Linki yukarıdaki gibi. Uygun görmez isen silerim.

Sevgi ve Selamlar tüm dostlara.

Emeği geçenlerin eline sağlık. Çok öğretici faydalı bir bilgisel olmuş. Ben çok faydalandım, bende müsvedde şeklinde FROTO-TOASO karşılaştırması yaptım. Teşekkür ederim.

2. Merhaba ,

Net satışlar ı nasıl bulabiliriz. bilanço verilerinde hangi kalemler toplamı ?
    örnek olarak aselsan ın net satışları çeyreklik olarak 7,681,790,000 olarak halk yatırımda veya investingte yazarken ben bunları bilançoda hesaplayamadım.

yardımlarınız için teşekkürler.
    Yatırım tavsiyesi değildir.

3.  Alıntı Originally Posted by hasta la vista Yazıyı Oku
    Merhaba ,

Net satışlar ı nasıl bulabiliriz. bilanço verilerinde hangi kalemler toplamı ?
    örnek olarak aselsan ın net satışları çeyreklik olarak 7,681,790,000 olarak halk yatırımda veya investingte yazarken ben bunları bilançoda hesaplayamadım.

yardımlarınız için teşekkürler.
    Selamlar,

4.çeyrek bilançoları 4 çeyrek toplamı yani yıllık olarak açıklanıyor. 4.çeyrek satışları bulmak için bu bilançoda gözüken 16.104.455.000TLden 3.çeyrekte oluşan toplam 8.422.668.000TLlik satışları çıkarmanız gerekir.

4.  Alıntı Originally Posted by kudi1905 Yazıyı Oku
    Selamlar,

4.çeyrek bilançoları 4 çeyrek toplamı yani yıllık olarak açıklanıyor. 4.çeyrek satışları bulmak için bu bilançoda gözüken 16.104.455.000TLden 3.çeyrekte oluşan toplam 8.422.668.000TLlik satışları çıkarmanız gerekir.
    Çok teşekkür ederim

Alıntı Originally Posted by YALIN Yazıyı Oku
    Arçelik şirketinin piyasa değeri 20.893.509.760 TL ise Öz sermayesi ise 12.698.817.000 TL olduğuna göre PD/DD = 1,65 dir.
    Merhaba, öz sermayeyi nasıl bulduğunuzu öğrenebilir miyim?

Toplam Aktifler – Toplam Borçlar = Öz Sermaye

Formülüne göre hesaplamaya çalışıyorum ama devamı gelmiyor. Yıllık bilançoya mı bakılıyor üç aylık bilançoya mı bakışıyor bilmiyorum.

investing.com’da 31.12.2020 dönem sonu toplam aktif 46549,04B iken toplam yükümlülük(formülümdeki toplam borç burası oluyor sanırım) 32792.

Borsada yeniyim. :D

6. İş yatırımın sitesini de kullanabilirsiniz.
    Örneğin sasa hissesinin linki aşağıdadır
    mali tablolar sekmesinden geçmiş bilançolara ulaşabilirsiniz

https://www.isyatirim.com.tr/tr-tr/a...spx?hisse=SASA

Ytd

Alıntı Originally Posted by abigailcat Yazıyı Oku
    Merhaba, öz sermayeyi nasıl bulduğunuzu öğrenebilir miyim?

Toplam Aktifler – Toplam Borçlar = Öz Sermaye

Formülüne göre hesaplamaya çalışıyorum ama devamı gelmiyor. Yıllık bilançoya mı bakılıyor üç aylık bilançoya mı bakışıyor bilmiyorum.

investing.com’da 31.12.2020 dönem sonu toplam aktif 46549,04B iken toplam yükümlülük(formülümdeki toplam borç burası oluyor sanırım) 32792.

Borsada yeniyim. :D

7. YALIN hocam nerelerdesiniz.Uzun zaman olmuş yorum yapmayalı

8. 5 Başlıkta Konfrut

Merhaba,

Konfrut’un 2021 yıl sonu bilançosundan başlayarak çok daha fazla sayıda yatırımcının ilgisini çekeceğini düşünüyorum. “5 Başlıkta Konfrut” görüşümü de paylaşmak istiyorum.

1) Konfrut’un %78 hissesi sahibi Almanya Merkezli Doehler Grubu’na ait. Konfrut %22 halka açık ve imtiyazlı hisse yok. Doehler Grubu 130 ülkede 2 Milyar Euro ciro üzerinde yapıyor, 180 yıllık geçmişe sahip. Yiyecek ve içecek endüstrisinde kullanılan içeriklerin üreticisi, pazarlamacısı ve tedarikçisi. Doehler Grubu dünyanın en büyüklerinden ve tam entegre bir tarım organizasyonu.

2) Konfrut tarım ürünlerinin kullanıldığı tüm endüstrilere girdi sağlıyor. Yiyecek ve içecek sektörünün tamamında tarım ürünü kullanılıyor. Meyve suyu, gıda, çikolata, şekerleme, süt, dondurma vb çok geniş bir müşteri yelpazesi var. Örneğin CocaCola ve Unilever müşterileri arasında. Tahsilat riski yok

3) Konfrut 2020 yılında Doehler ile %50 ortaklıkla Konfrut AG isimli yeni bir şirket kurdu, 2021 sonunda da bu şirketin %100’üne sahip oldu. Konfrut AG tam bir tarım entegrasyon şirketi, yeni kurulmuş olmasına rağmen sözleşmeli tarım, taşımacılık, soğuk hava depoculuğu, ürün ticareti vb her işi yapıyor. Temel amacı üretimden tüketime kadar tüm sürecin içinde olmak. Konfrut AG gelecek yıllarda Türkiye’nin tarımdaki en büyük oyuncularından birisi olacak. Sözleşmeli Çilek üretimi de yapıyor, çay tedarik ederek ticaretini de yapıyor. Tarımın her alanına dokunan bir şirket Konfrut AG. İnternet sitesini incelemenizi de tavsiye ederim. Henüz bebek ama geleceği çok parlak.

4) Konfrut ağırlıklı olarak 3.çeyrekte önemli ölçüde stok yapıyor ve yıl boyunca satıyor, dolar kuru 2021 yılı ekim ayından sonra yükselişe geçti, o tarihe kadar Konfrut önemli ölçüde stok yaptı. 2021 yılsonu, 2022 ilk çeyrek ve 2.çeyrek ucuz stokların satışı sonucu çok yüksek karları göreceğiz. Çünkü ürün fiyatları 2 kattan fazla arttı. Ayrıca geçmiş yıllarda dövizli borcu ve net döviz açığı olan konfrut şu anda net döviz fazla pozisyonuna sahip. Türkiye’de 2022 yılında tarım beklentileri oldukça güçlü, çünkü yağışlar geçen yıllara göre oldukça tatminkar düzeyde, bu da konfrut’un iş hacmine olumlu katkı sağlayacak.

5) Konfrut her yıl cirosunu dolar bazında güçlü artırabilen borsadaki sayılı şirketlerden, dolar bazında 2016-15 Mn$, 2017-20 Mn$, 2018-29 Mn$, 2019-32 Mn$, 2020-39 Mn$ şeklinde gelişim gösteriyor. Ciro büyümesinin yanında borcu da çok sınırlı düzeyde, 2021 yılında 40-50 Milyon TL aralığında, 2022 yılında ise sermayesine yakın bir kar gelmesi çok sürpriz olmaz.

Türkiye tarım için en uygun ülke olmasına rağmen borsada güvenle satın alınablecek bir gıda/tarım şirketi bulmak pek kolay değil, konfrut gerek sahibi gerekse de faaliyetleri itibariyle yüksek güven veriyor.

Bu ana hatlar çerçevesinde 2022 haziran bilançolarının gelmesiyle yaklaşık 10 TL fiyat seviyelerine oturacağını düşünüyorum. Türkiye’nin en güçlü olacağı alanların başında tarım geliyor, tarım alanında borcu olmayan, dolaşımda sadece %22 pay olan, dünya devi patrona sahip bir şirkette uzun vadede daha iyi fiyatların da olacağını düşünüyorum.

Aslında Doehler Türkiye'deki tüm şirketlerini Konfrut çatısı altında toplasa çok daha doğru ve büyük bir şirket olur ama ona ilişkin fikir yürütmek pek kolay değil.

Sayfa 192/193 İlkİlk ... 92142182190191192193 SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •