Orta vadeli yatırım söylemi göreceli bir zaman dilimi olsa da, bana göre 6 ay ile 12 ay arası bir süre, yatırım yapılan bir şirketin en az iki bilanço dönemini kapsayacağından bu tarife uygun bir vade anlamına gelmektedir.

Bu topik de yapacağım analizleri bu vade doğrultusunda yapmayı planlıyorum.

Öncelikle temel analiz mantığına uygun ve kimi zaman da teknik analiz kriterlerinden faydalanılarak yapılan analizler sonucu ortaya çıkan sonuçları, hiç kimsenin direk alım, satım kararları olarak uygulamamasını rica ediyorum.

Ayrıca benim incelemeye değer bulduğum şirketler dışında herhangi bir şirket hakkında soru sorulurken X şirket ne olur, X şirket hakkında ne düşünüyorsunuz gibi basit ve klişe sorulara cevap vermeyeceğimin bilinmesini isterim.

Ve ısrarla belirtmek isterim ki; bu topik de veya başka bir başlık altında yapacağım örnekleme çalışmalar kesinlikle şirket önerisi, yatırım tavsiyesi uzantısında değildir ve olmayacaktır. Benim tek yatırım tavsiyem yatırımcının temel analiz yapmayı ilke edinmesi gerektiği olur, başkasının yorumlarıyla bodoslama al/sat işlemleri yapılmaması gerektiği olur. Benim buradaki nihai amacım; temel analiz yöntemine ışık tutmaktır. Hiçbir karşılık beklemeden, şahsi menfaat gütmeden, sayısal verilere dayanarak ulaşacağım sonuçlara, yorumlara parelel yada aksi görüşü olan varsa, olumlu/olumsuz görüşünün sebep ve dayanağını belirterek burada paylaşsın lütfen, ki böylelikle beyin jimnastiği yapmış oluruz.

Bu tip çalışmalara katılım ne kadar fazla olursa doğru sonuçları bulma olasılığımız da o kadar artar.