Sayfa 114/193 İlkİlk ... 1464104112113114115116124164 ... SonSon
Arama sonucu : 1538 madde; 905 - 912 arası.

Konu: Orta Vadeli İnciler

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İzmir
    Gönderi
    1,018
     Alıntı Originally Posted by YALIN Yazıyı Oku
    Evet, f/k ve pd/dd rasyolarında önemli değişimler yaşanıyor.

hocam, şirket son çeyrek 21M kar ettiği halde özkaynakları 395M dan 358M 'a düşmüş. Bunun mantıklı açıklaması nedir acaba?
    tşk.., syg.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    396
     Alıntı Originally Posted by özmen Yazıyı Oku
    hocam, şirket son çeyrek 21M kar ettiği halde özkaynakları 395M dan 358M 'a düşmüş. Bunun mantıklı açıklaması nedir acaba?
    tşk.., syg.
    Duran varlıklar içerisindeki yatırım amaçlı gayrimenkuller kalemini dip notlardan inceleyiniz. Bu kalem periyodik bir şekilde artıyor azalıyor ve bu da özsermaye rakamına etkide bulunuyordur.
    Borsa, korku değil eğlenceli bir gerilimdir. https://twitter.com/azizserin75

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    396
    Baştan belirtmek isterimki amacım kesinlikle polemik değil...

2017 yılının haziran ayının ilk günlerinde LIDFA şirketi ile ilgili sayın Oralet_Osman bey ile anlaşamamıştık. Konu ile ilgili çok sayıda paylaşımlar var, isteyen o tarihlere dönüp okuyabilir ama ben sadece son yazışmaları tekrar buraya taşıdım.

Ve en son 5 haziranda demiştimki zaman hangi analizin doğru olduğunu gösterecektir...

Tabii ki Osman bey'inde burada cevap hakkı vardır ve fikir alışverişi yapmak adına bende merak ediyorum vereceği cevabı.

Bende size katılıyorum arkadaşlar, bu kar artışı fiyatlandı hatta bana sorarsanız bu kar artışından fazlası var fiyatın içinde.

Şirketin kar&fiyat ilişkisini şöyle tarif edeyim; kar rakamlarını dönemsel kıyaslamaktan farklı olarak bir de kaydırılmış yıllık olarak hesaplarsak (sürekli son bir yıl)

örneğin kaydırılmış yıllık kar rakamı performansı şu şekilde oluşmuş.

03,2016 döneminde 9,6 milyon TL
    06.2016 döneminde 14.7 milyon TL %53 artmış
    09.2016 döneminde 19,7 milyon TL %34 artmış
    12.2016 döneminde 21.3 milyon TL %8 artmış
    03.2017 döneminde 23.9 milyon TL %12 artmış

Şuan yanımda hesap makinası olmadığı için her çeyrek dönemdeki kar artışlarının yüzdesel değişim oranlarını kabaca hesapladığımda sırası ile %53 - %34 -%8 ve %12 ile kar artış hızında bir yavaşlama olduğunu görüyorum. Ama buna rağmen hisse fiyatı gördüğü en yüksek fiyatlara yakın seyrediyor ve bu kar artış hızındaki yavaşlamaya rağmen hisse fiyatı iskonto edilmiyor.

Bu durumun iki seçeneği var;

1) Hisse fiyatı ucuz değil.

2) Bu şirketin yatırımcıları kar artış hızının düşmüş olmasını geçici bir durum olarak görüyor olabilir.

Ucuz olmaması benim adıma cazip değildir, bana göre herhangi bir ürünü alıp satacaksam ucuz değilse neden alayım ki derim.

Kar artış hızı normale dönse yani kaydırılmış yıllık kar rakamı 06.2017 döneminde %30 yada %50 gibi artmış olsa acaba hisse fiyatı bundan ne kadar olumlu etkilenebilir diye kendime sorduğumda aklıma şu yanıt geliyor. Kar artış hızı düştüğünde hisse fiyatı ne kadar olumsuz etkilendi ise kar artış hızı normale döndüğünde de o derece olumlu etkilenir. Ama olumsuz etkilenmemiştiki Yani kar artış hızı normale dönmüş olamanın dışında ekstra artmış olmalıki hisse fiyatı da olumlu etkilenebilsin. Böyle bir olasılık ise skyland daki ofisler satılırsa olabilir elbette ama bununla ilgili bir şirket haberi göremedim şu zaman satılığa çıkaracağız diye, böyle bir durum gündeme gelecekse bu durum hisse fiyat grafiğine de yansıyabilir ama grafikte de böyle bir emare göremedim. Aslında burada yapılması gereken, her çeyrek için şirketin kar rakamını tahmin etmek ve ona göre beklentiye girmek gerekir. Skayland satışı olur yada olmaz bunu bir kenara koyarak bu şirketin ortakları yada ortak olmak isteyenleri mesela 06.2017 dönemi için kar tahminlerini hesaplayıp kaydırılmış yıllığa uyarlayıp ve hisse fiyatına dair kendince bir beklenti oluşturabilir.

Ben bütün bu anlattıklarımı üst üste koyarsam hisse fiyatından iskonto istemem gerekiyor Bu yüzden ucuz değil demiştim.
     Alıntı Originally Posted by Oralet_Osman Yazıyı Oku
    Yalın bey, bilirsiniz derler ki "İstatistik mini etek gibidir, çok şeyi gösterir ama en önemli şeyi göstermez". Olaya nasıl ve nereden baktığımıza göre değişiyor herşey. Yıllıklandırılmış verilere bakarsanız net kar artış hızı düşüyor ama ben de size elimizdeki en son veri olan 2017 ilk çeyrek sonucunu baz alarak,

1Ç2014 Net kar: 682.697 TL
    1Ç2015 Net kar: 695.889 TL
    1Ç2016 Net kar: 3.974.000 TL
    1Ç2017 Net kar: 6.604.000 TL

şunları gösterirsem kar artış hızında azalma falan değil tam tersine müthiş bir artış olduğunu görürüz. Hisse fiyatıyla ilgili tespitinizde hala en yüksek seviyelerine yakın seyrettiğini belirtmişsiniz ama bu hisse 7 lirayı geçmişti ve şu an zirve noktasından zaten %25 civarı aşağıda bulunmakta. Gördüğüm kadarıyla şirkete olan tüm eleştirilerinizin mihenk noktası fiyatının şu an olması gerekenden daha yüksek olduğu. Ancak geçen yıl yaptığı muhteşem kar artışından sonra bu yılın ilk çeyreğinde de geçen yılın ilk çeyreğine göre yine muhteşem bir net kar artışı yapan bir şirketi yıllıklandırılmış kazanç denen bir yöntemle kıyaslayıp kar artış hızının azaldığını söyleyip, bu fiyat olması gerekenden fazla, düşerse belki alırım demeye getiriyorsunuz.

Subjektif yani kişiye özel değerlendirmelerden bağımsız olarak düşünürsek Özkaynakları 119 mn lira olan ve geçen yıl 21 mn lira bu yıl belki de özsermayesi kadar yani 30 mn lira net kar edecek bir şirketin hisse fiyatına siz ne değer biçersiniz? Kaç lira olmalı ki fiyatı makul olsun? Bunun bilimsel bir değerleme yöntemi var mı? Formülü var mı? Bunu Lidfa'dan bağımsız olarak soruyorum.

X şirkete ortak olmak istiyorsam en en en temel olarak nelerine bakıp da almalıyım hissesini?

Sırasıyla diğer hisseleri de inceleyeceksiniz ve oradaki 2 hissenin Lidfa dan da yüzdesel olarak çok daha fazla kar artışı yapmış olduğunu hep beraber göreceğiz. Muhtemelen onlara da aynı mantıkla yaklaşacaksınız. Bu mantığınıza göre hiçbir yatırımcı ne kısa, ne orta ne de uzun vadeli olarak bu kar rakamlarıyla 96 liradan Tüpraş, 40 liradan Froto, 22 liradan Aselsan almamalı.

Tüpraş 70 olursa alırım, bu fiyat pahalı >>> Almadı, 115 TL oldu.

Olayı mı yaşanmalı illa ki?

Bu hisseleri incelemeye değer görmenizin muhtemelen en büyük sebeplerinden birisi (hepsine tam vâkıf değilim ama) çok iyi bir kar artış ivmesi yakalaması. Aynı mantıkla o zaman hele 1 yıl daha bekleyelim, bakalım tüm bu şirketler aynı güzellikte kar etmeye devam edecekler mi, ederlerse o zaman alırım bu hisseyi demeye benziyor bu biraz. Zaten asıl mesele de o değil mi? Şimdiden geleceği öngörebilmek ve bu fiyatlardan hisseye yatırım yapabilmek. Kront, Karel ya da Ulusoy vs 6 ay sonra hisse fiyatları %80 artarsa o fiyatlardan almanın da pek bir mantığı kalmıyor o zaman.

Zaten bahsettiğiniz şekilde bir hisse net kar artışını her dönemde yüzdesel olarak %30-%40-%50 vs gibi artan şekilde büyümeye devam ederse krallığını ilan etmiş olur. Böyle bir şirket var mıdır varsa bu periyoda nefesi en fazla kaç çeyrek yeter?

Sizi takip etmediğim için ve ilk olarak burada okuduğum için kıstaslarınızı bilmiyorum ama bizlere örnek bir şirket söyleseniz ve "Şirket dediğin böyle olur arkadaş, ben buna gömleğimi satar yine ortak olurum" dediğiniz bir örnek var mı? Halka açıklığının azlığından ve özsermayesinin görece azlığından bahsetmiştiniz Lidfa'nın. Aynı mantıkla Egeen, Aslan ya da Konya da size göre Lidfa ile bu yönlerden benzeşiyor mu? Olumsuz değerlendirilebilecek hisseler mi? Teşekkür ederim.
    Osman bey

İstatistik sonuçlarını ciddiye alırsınız yada almazsınız, kar performansına yan bakarsınız yada düz bakarsınız vs vs ne dersek diyelim piyasa bir şekilde doğru olan fiyatlamayı yapar. Aylardır piyasanın bu şirkete verdiği değer ortada, bakalım önümüzdeki aylarda nasıl reaksiyon verecek diyelim ve izleyelim.

Eğer benim dediğim gibi ucuz değilse, ya iskonto edilecek yada kaydırılmış yıllıkta hafif artan yada azalan kar rakamlarına hisse fiyatı olumlu yada olumsuz ciddi bir tepki vermeyecek.

Yada sizin dediğiniz olacak hisse fiyatı daha da yukarılara gidecek.

Zaman hangisinin doğru olduğunu gösterecek.

Umarım mavi yatay destek bölgesi tekrar çalışır ve daha aşağılara düşmez.

4. YALIN hocam emeğinize sağlık, ilgiyle takip ediyorum sizi..POLTK ve JANTSA hakkında bilgi vermeniz mümkün mü? Bu seviyeler alım için uygun mu? Teşekkürler..

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    396
     Alıntı Originally Posted by güneşş Yazıyı Oku
    YALIN hocam emeğinize sağlık, ilgiyle takip ediyorum sizi..POLTK ve JANTSA hakkında bilgi vermeniz mümkün mü? Bu seviyeler alım için uygun mu? Teşekkürler..
    Çok teşekkürler ilginiz için güneşş hocam.

POLTK hakkında bilgi sahibi değilim ama JANTS şirketini son çeyrekte farkettim ve son iki çeyrek dönemdir yakaladığı güzel ciro ve kar performansı ile benimde ilgimi çekiyor. Bu fiyatlardan alınır yada alınmaz demek haddim değil elbette ama ilerisi için umutlu olunabilecek bir şirket olarak görüyorum.

6. Yalın ustad senide iyi tanırım oralet osmanıda az uzaklardan tanırım.

lidfa örnegınız cok guzel bir tespit olmuş.

Bir çok arkadaşımız kaydırılım (yılllıklandırılmış) karların mucızesini henüz keşfedebilmiş değil.

şirketin gerçekten buyume trendı hakkında cok ıyı fıkırler veriyor.

izin verirseniz bende naçizane bu konuda tecrübelerimi belirtmek isterim faydalı olması açısından.

Şirket karlıklıklarını her seferınde kaydırılmış şekilde bakılması taraftarıyım. Hemen hemen bütün şirketin karları önceki SENEYE baktıgınızda artmış gibi görünüyur tabi düşenler varda genel anlamda diyorum.

Fakat bu bazan cok yanıltıcı görünüyor ozellıkle bilanconun içini dısını bilmeyenler gelen rakmlarla bir önceki senının aynı çeyreğini karsılastırmanın çok anlamlı oldugunu sanmıyorum.

Yatırımcıların bir çoğu oncekı sene ıle kıyaslayıp iyi işte yükselmiş diyor.

Halbukı kaydırılmış baktıgında her çeyreğin hızını artış ivmesini ne şekilde görebiliyorsun ve kaydırılmış baktıgında şirket ivme hızının gerçekten kalıcı sekılde arttırıp arttırmadıgı hakkında daha iyi fikir veriyor. Şirkette gerçekten bir iyileşme varsa bunu her çeyreğe yansıtmalı. kaydırılmış bakıldıgında önceki çeyreklerle kıyaslamaya sokmuş oluyorsunuz. Ve bu sekılde baktıgınnızda. şirketteki ivmenin kalıcı olup olmadıgı yoksa dönemlikmi kar ettiği hakkında cok iyi sinyaller alıyorsunuz.

Ayrıca tecrübelerim şunu bana gösterdi kaydırılmış karlardaki ivme devam ediyor diyelim. ivme hızı ufak oranlarda düşedebilir ama bariz bir düşüş varsa

örnegın

kaydırılmışlar %30 % 28 %29 %27 şeklinde artarak gidiyor diyelim.

bir sonraki bilancoda kaydırılmışın ivmesi %1 gibi marjınal bir değişikliğe ugradıgında aslında yine artmış %1 de olsa diyorsun ancak ivme hızında bir gerileme var.

benim tecrübem diyorki; hemen o bilancoyla beraber o hissede uzaklasılması taraftarıyım. bu noktada tabiki bir değer analizi yapılıp fiyatlanıp fiyatlanmadıgına göre beklenebilir.

ancak büyük olasılıkla bu ivme biranda %1 e kadar gerilemişse sonraki çeyrekde -%10 -%15 gibi gerilemeye baslıyor. istisnalar haricinde. Böyle bir riskte beklemektense gider ivmesini %30 la devam ettiren hisse alırım daha iyi.

Ben kaydırılmışlara haddinden fazla önem veriyorum.

lidfa kötü bir hissedir demiyorum. Demek istediğim kaydırılmışların verdiği fikir ile yıllıkta verilen fikir arasında bence bır ucurum var.

kaydırılmışlar her çeyrek ıcın fıkır verdıgı gıbı gerçekçi bir iyileşme hakkında daha net fikir veriyor ve daha erken hareket etme sansı tanıyorken oncekı yılla kıyasalamalar daha cok uzun vade acısından önem tasıyor diyebilirim.

zaten kaydırılmışlardaki ivmenın gıdısatını gördüğünüzde biliyorsunuzkı bir önceki yılla kıyaslandıgında da iyi olacaktır. kaydırılmış herşeyi kapsıyor.

BANVT ORGE bunların cıkısları tesaduf degil ve bence banvt yükselişinin haberler hiçbir alakasıda yok. EGEEN DÜŞÜŞÜ TESADUF DEGIL NE BILEYIM çimentolardaki hareketsızlık düşüş tesaduf değil. Hepside bilancolarla orantılı işler ve bunları kaydırılmışlar ile bence net şekilde görebiliyorsunuz.

NOT:LİDFA DÜŞER KALKAR DEMİYORUM BELKIDE UCAR FAKTORING FUKTORINGLERI DOGRU ANALIZ ETME YETENEGINE SAHIP DEGILIM. AMACIM KAYDIRILMIŞLARIN ÖNEMİ HAKKINDA BILGI VERMEKTİ.

Gorusmek uzere...

Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

Günaydın,
    Sayın erhanacikgoz1 merhaba,
    Mümkünse, aynı şirketlerin aynı özelliklerinin, kaydırılmamış grafiklerini ekleyebilirmisiniz.
    Karşılaştırma yapma açısından.
    Birde dönemsellik arzeden şirketlerden birini, örneğin ADEL ekleyebilirmisiniz.
    Katkılarınız için teşekkür eder Esenlikler dileriz.
    BİZ DEĞERİNİ ÖLÇERİZ,FİYATINA PİYASA KARAR VERİR.
    BURADA YER ALAN BİLGİLER YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİL,TAMAMI İLE ANALİZDİR.

8.  Alıntı Originally Posted by YALIN Yazıyı Oku
    Baştan belirteyim sayın legolas'ın kriterlerinden geçmişse mutlaka mantıklı sebepleri sebepleri vardır.

Önceki dönemlerde kalitesiz kâr yüzünden düşük fiyatlanıyormuş ama son üç çeyrek dönemdir şirket net esas faaliyet kârını yükseltmiş ve bu sebeple fiyatı da yükselmiş. Satış performansı da aynı şekilde son üç çeyrek dönemdir artıyor. Bu kriterlerin devam etme ihtimali varsa şirket adına umutlu olunabilir bencede. Hele ki katar ile bağlantıları varsa iş potansiyeli de yüksek olabilir...

Dikkat çeken bir şirket hocam, detaylı incelenmeyi hakediyor.
    Teşekkürler Yalın hocam. Umarım yeni bir orta vadeli inci adayidir detaylı inceleminizi dört gözle bekliyoruz

SM-T365 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 114/193 İlkİlk ... 1464104112113114115116124164 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •