Sayfa 1/193 1231151101 ... SonSon
Arama sonucu : 1538 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Orta Vadeli İnciler

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    396

Orta Vadeli İnciler

Orta vadeli yatırım söylemi göreceli bir zaman dilimi olsa da, bana göre 6 ay ile 12 ay arası bir süre, yatırım yapılan bir şirketin en az iki bilanço dönemini kapsayacağından bu tarife uygun bir vade anlamına gelmektedir.

Bu topik de yapacağım analizleri bu vade doğrultusunda yapmayı planlıyorum.

Öncelikle temel analiz mantığına uygun ve kimi zaman da teknik analiz kriterlerinden faydalanılarak yapılan analizler sonucu ortaya çıkan sonuçları, hiç kimsenin direk alım, satım kararları olarak uygulamamasını rica ediyorum.

Ayrıca benim incelemeye değer bulduğum şirketler dışında herhangi bir şirket hakkında soru sorulurken X şirket ne olur, X şirket hakkında ne düşünüyorsunuz gibi basit ve klişe sorulara cevap vermeyeceğimin bilinmesini isterim.

Ve ısrarla belirtmek isterim ki; bu topik de veya başka bir başlık altında yapacağım örnekleme çalışmalar kesinlikle şirket önerisi, yatırım tavsiyesi uzantısında değildir ve olmayacaktır. Benim tek yatırım tavsiyem yatırımcının temel analiz yapmayı ilke edinmesi gerektiği olur, başkasının yorumlarıyla bodoslama al/sat işlemleri yapılmaması gerektiği olur. Benim buradaki nihai amacım; temel analiz yöntemine ışık tutmaktır. Hiçbir karşılık beklemeden, şahsi menfaat gütmeden, sayısal verilere dayanarak ulaşacağım sonuçlara, yorumlara parelel yada aksi görüşü olan varsa, olumlu/olumsuz görüşünün sebep ve dayanağını belirterek burada paylaşsın lütfen, ki böylelikle beyin jimnastiği yapmış oluruz.

Bu tip çalışmalara katılım ne kadar fazla olursa doğru sonuçları bulma olasılığımız da o kadar artar.
    Borsa, korku değil eğlenceli bir gerilimdir. https://twitter.com/azizserin75

2. Hoşgeldin Yalın hocam

3. Yeni dersler alacağız bellli ki. Hayırlı olsun.

4. Hocam hayırlı olsun. Sizi takibe devam

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

5. Faydalı bir topik olacağına eminim. Hayırlı olsun.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    YTD

6. Hayırlı olsun.
    Dikkatle izlemeye devam. ;)

7. Gözümüz yollarda kalmıştı. sonunda bu topic'e tekrar kavuşabildiğimize çok sevindim. hoşgeldiniz!

Halka arzı çok kısa bir süre önce gerçekleşen FONET hakkında bir değerlendirme yapılabilir diye düşünüyorum. şirket bir yazılım şirketi ve hastane yazılımları üretiyor. şu an toplam ülke genelindeki ~950 devlet hastanesinin 145 adedinin yazılımını bu firma sağlamış. henüz özel hastanelere hizmet vermeye başlamamış. Java bazlı bulut teknolojisi için yatırım yapmış, bu yatırıma hayli para harcamış. 2017 yılında bitmesini planlıyor. halka arzın temelinde de yatırımın son aşamasının maliyetini karşılamak, kısa vadeli banka kredilerini kapamak ve firmanın finansal gücünü artırmak olduğunu okudum.

firmanın bilançosunu henüz inceleme fırsatı bulamadım ama son üç senede sürekli büyüyen bir FAVÖK oranı olduğunu ve 2016 yılında %34 FAVÖK yakaladığını biliyorum. Bir yazılım firması olarak yatırım giderleri azaldığında daha büyük marjlara ulaşabileceğini düşünüyorum. Ayrıca gelecekte hedef müşteri kitlesinin çok daha büyük bir bölümüne ulaşabileceğini düşünüyorum. Özel hastaneler de devreye girerse şirketin hizmet verdiği hastane sayısı oranında büyüme ihtimali olduğunu görüyorum.

halka arzdan sonra hisselerin büyük kısmını alan grup hiç güven vermiyor. fakat iyi yönetildiği takdirde, bu firma geleceğin firmalarından biri olabilir diye düşünüyorum.

ne dersiniz?

8. hayırlı olsun YALIN hocam...

Sayfa 1/193 1231151101 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •