Sayfa 187/193 İlkİlk ... 87137177185186187188189 ... SonSon
Arama sonucu : 1538 madde; 1,489 - 1,496 arası.

Konu: Orta Vadeli İnciler

1. Bu yorum şimdiye kadar geçen zamanda hatalı oldu bundan sonra da çok sert bir ralli ile borsa 3 dolara giderken arkadan baktıracak malesef. Bu yazı yazıldığı günlerde %50 maldaydım, 82 dibinde %100 ++ maldaydım şu an %80 maldayım bir miktar kar al yaptım borç harç kredi kapattım. Bu riske girmeden para filan kazanılmıyor malesef. 3 dolardan hisse senedi alıp düşünce de bir tur ağlar ky...
     Alıntı Originally Posted by decamercion Yazıyı Oku
    Ülke genelinin(ekonomi ile ilgili) öngörüsü aynı mart sonuna kadar deniliyor sonrası daha büyük kriz.
    Peki, şöyle düşünelim,
    Bu gün seçim ekonomisi uygulanıyormu hemde babalar gibi. belirli kesime bedava ELektrik , satış pazarları, dağıtılan krediler vs vs
    Bu güdüşatta Borsanın sürekli düşmesi gerekmez mİ?
    Seçim sonrası dağıtılan bu paralar bir şekilde tekrar toplanmaya çalışılacak yani borsa tarafı için bu olumlu bir ekonomik gelişme demek değil mi?
    Ama tersten baktığımızda da bu seçim ekonmisine düşmeyen borsa yarında zamlara negatif tepkimi verir?(tam tersi olması gerekir oysa)
    Birde global ekonmik kriz sesleri var tabii, Bu durmda gelişmiş ekonomiler piyasaya tekrar para pompalayack beklentileri?
    Aslında en güzeli semraynin bir kısmını faize kaydırmak, hatta buralardan dolar almak.

2. Turcas petrol son dönemde değişik hareketler yapmaya başladı. Bir üstad analiz yapabilir mi?
    Cari SPK mevzuatı çerçevesinde, asla yatırım tavsiyesi değildir.
    Kaptanın ustalığı deniz durgunken anlaşılmaz. LUKIANOS

3. SPK bülteninde kararla ilgili yer alan açıklamanın tamamı şu şekilde:

Zeynep TÜMER’in Kervansaray Yatırım Holding A.Ş. (Şirket) sermayesinde sahip olduğu ve Şirket sermayesinin %51,79'unu temsil eden payların Ertan SAYILGAN'a, %10,27'sini temsil eden payların Selim SAYILGAN'a devri sonucunda Şirket'in yönetim kontrolünü elde eden Ertan SAYILGAN ve Selim SAYILGAN tarafından Kurulumuzun II-26.1 sayılı Pay Alım Teklifi Tebliği (Tebliğ) hükümleri uyarınca 1 TL nominal değerli paylar için 0,27 TL olarak belirlenen pay alım teklifi fiyatı üzerinden
    Şirket’in diğer ortaklarına yönelik pay alım teklifi yükümlülüğünün yerine getirilmesi amacıyla hazırlanan pay alım teklifi bilgi formunun Kurulumuzca onaylanması ve fiili pay alım süresi olarak asgari 2 aylık süre verilmesine ilişkin başvurusunun değerlendirilmesi sonucunda;

a) “Pay Alım Teklifi Bilgi Formuâ€nda yer alan 1 TL nominal değerli paylar için belirlenen 0,27 TL zorunlu pay alım fiyatı yanında Şirket pay fiyatının belirlenmesi amacıyla Tebliğ’in 15 inci maddesinin 4’üncü fıkrası kapsamında değerleme raporu istenmesine ve değerleme raporunda bulunacak değerin 0,27 TL’den yüksek çıkması durumunda değerleme sonucu bulunacak yüksek değerin zorunlu pay alım teklifi fiyatı olarak esas alınması, değerleme raporunun imzalandığı tarih itibariyle Şirket
    tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda özel durum açıklaması yapılması ve söz konusu özel durum açıklamasını takip eden en geç bir iş günü içerisinde başlanacak şekilde aradaki farkın 5 iş günü içerisinde nakit olarak daha önceden pay alım teklifine katılmış yatırımcılara nakden ödenmesi şartıyla, 1 TL nominal değerli paylar için 0,27 TL üzerinden fiili pay alım teklifinin başlatılmasını teminen “Pay Alım Teklifi Bilgi Formuâ€nun onaylanmasına,

b) Değerleme raporunun hazırlanması için Kurul Karar tarihinden itibaren Ertan SAYILGAN ve Selim SAYILGAN’a 30 günlük süre verilmesine,

c) Değerleme raporunda bulunan fiyatın 1 TL nominal değerli paylar için 0,27 TL’den yüksek çıkması ve yukarıda (a) bendi çerçevesinde gerekli ödemelerin zamanında yapılmaması halinde pay alım teklifinde bulunma yükümlülüğünün yerine getirilmediğinin ve ödeme için verilen son gün itibariyle oy haklarının donduğunun kabul edilmesine,

d) Pay alım teklifi yükümlülüğü bulunan Ertan ve Selim SAYILGAN’ın 30.09.2019 tarihine kadar pay alım teklifine başlamamaları halinde oy haklarının kendiliğinden donacağı hususlarında bilgilendirilmelerine karar verilmiştir.

yalın ustap kervin için degerleme kç tl gibi fiyat öngörünüz vardır spk defter degerinden çagrıya onay verdi bilgilendirirseniz sevinirim

4. Unutulmuş/Unutturulmuş Bir Hisse : Ege Gübre

Ek 23326

Ege Gübre tahtasında likidite olmadığı için çok sınırlı yatırımcı grubu ile hayatına devam ediyor. Oysa barındırdığı değer piyasa değerine göre çok ciddi. İsmi gübre olmasına rağmen aslında bir liman şirketi. Orta ve uzun vadeli yatırımcıların takibine almasında ciddi fayda görüyorum.

Tablodan görüleceği üzere eggub son 10 yılda çoook ciddi yol aldı.

Limanı yapımından kalan 43 Milyon dolarlık borcunu kapattı.

Liman cirosunu kurdaki artışa rağmen 20 milyon dolar seviyesine çıkarttı (bunun yaklaşık 9 milyon doları konteyner liman kirası)

İsmi ege gübre olmasına rağmen esasında liman gözüyle bakmalı, liman kar marjı neredeyse %75 düzeyinde. Konteyner limanını devralırsa liman cirosu yükselecek ama karlılık %60'ın altına düşmez. Dünyanın her yerinde liman işi imtiyazlı ve karlı bir iştir. Çünkü her isteyen liman kuramaz, çok büyük yatırımlar gerektirir bu sebeple yatırım sonrası işletme karı yüksektir. Ege gübre konteyner limanı türkiyede en büyük ilk 10 liman içindedir, konteyner işi yapan 20 liman vardır.

Limandan istikrarlı ve yükselen şekilde yılda 15 milyon dolar civarında faaliyet karı elde ediyor, borcu yok, piyasa değeri ise 60 milyon dolar civarında. 4 yıllık faaliyet karı ile işlem görmesi hiç makul değil. Dünyada limanlar yıllık kazançların 15-20 katı ile işlem görüyorlar.

Türkiye borsasında gelirleri dolar bazında gelişen ve istikrarlı kara sahip çok az sayıda şirket vardır. Konteyner işletmecisi şirketin paylarının alınması ile liman cirosu daha da büyüyecek. Büyük ihtimalle de aynı çatı altında yıllık 15 milyon doların daha da üzerinde faaliyet karı elde edilecek.

Limanın bulunduğu bölge Aliağa her geçen gün konteyner trafiğinden daha fazla pay alıyor. Yıllık 15 milyon dolar faaliyet geliri Aliağa Bölgesindeki fazla kapasiteye (ege gübre, nemport ve petlim limanlarının toplam kapasitesi 3 milyon TEU, yıllık iş hacmi ise henüz 1 milyon TEU) rağmen elde ediliyor. Bölgedeki kapasite doldukça liman hizmet fiyatları yükselecek ve karlılık daha da artacak.

Ege gübrenin 700 dönüm kendine ait arsası var, Türkiye'de bu ölçüde büyük alana sahip başka bir liman varmı bilmiyorum, liman geri sahası iş hacmini büyütmek için kritik önemde, çünkü liman sahasının içinde ne kadar büyük operasyon (depolama / gümrüksüz saha) yapabilirseniz o kadar değerli. Arsanın dönümü 1 milyon TL olsa arsanın değeri 130 milyon dolar eder, şu andaki piyasa değerinin 2 katı. Arsa dışında liman yapım izni almak türkiye'de yıllar alır. Aliağa gibi derin denizi olan doğal limanlar işletme için büyük avantaj, çünkü yeni nesil gemilere uygun. İzmir limanına yeni nesil büyük gemiler gelemiyor. Limanı yapmak için de yaklaşık 100 milyon dolar yatırım gerekir.
    Arsa ve liman yatırımı ve ekipmanlar ile birlikte çok rahat 250 Milyon dolarlık bir yatırım değerinden bahsediyoruz. Sıfırdan yapılsa bu yatırımı devreye almak ise en az 5 yıl.

Yatırım değeri piyasa değerinin en az 4-5 katı bir şirketten bahsediyoruz.

Gübre işinden bahsetmeyi gereksiz buluyorum. Yatırımcılar gübre işine bakarken "kuşa bak kuşa" kandırmacasında olduğu gibi şirketi ıskalıyorlar. Gübre işinden her yıl ortalama 2-3 milyon dolar zarar ediliyor. Bu zarar temel olarak ithal girdilerin fiyatlara yansıtılmamasından kaynaklanıyor. Gübre işini kapattık deseler şirket 15 milyon dolar faaliyet karı ile göz kamaştıracak. Gübre işindeki kritik konu döviz kurunun yatay seyretmesi, 2019 yılı bu anlamda gübre sonuçlarını olumlu etkileyecek. Belki de gübreden hiç zarar yazılmayacak. Kur hızlandığında ise yine yılda 2-3 milyon dolar ortalama zarar olabilir.

Takip edilecek ilk konu TCE EGE şirketinin satın alınması olacak. Bakalım nasıl bir alışveriş olacak. Şirketi almak için ne kadar para ödenecek, şirketin ne kadar borcu var? TCE EGE nin ne kadarlık ekipman vb mal varlığı var. 15 milyon dolarlık liman faaliyet karı ile kaç yıl içinde üstlenilecek borçlar tümden temizlenmiş ve "kiracısız, kendi ekipmanları ve ekibi ile kendi limanında hizmet veren şirket" haline geleceğiz.

10 yıl içindeki gelişimine bakınca bu duruma gelmesi çok uzun süre almayacak görünüyor, ama birçok yatırımcı için 1 yıl daha beklemek çok zor oluyor biliyorum.

Ama borsa hayatımda değeri ortaya çıkmayan şirket görmedim.

Sabreden hak ettiği değere kavuşacak diye düşünüyorum.

Tavsiye değildir.

5. Türkiye'nin En Büyük 10 Konteyner Limanı Arasındaki Ege Gübre'nin Potansiyel Değeri

Ek 23380

Ege Gübre'nin bir gübre şirketi olmadığını gerçek değerinin Konteyner ve Dökme/Sıvı Yük Limanından geldiğini sürekli vurguluyoruz.

Yukarıdaki tabloda Türkiye'nin konteyner limanları var. Kapasite olarak bakıldığında konteynerde Türkiye'nin 10.büyük limanı. Potansiyel olarak bakıldığında ise diğer tüm limanları geçebilecek kapasiteye sahip, bölgede yükler artarsa kapasiteyi genişletmesi çok kolay. Çünkü 700 dönüm (kendine ait) +50 dönüm (dolgu) alana sahip. Sanıyorum ilk 10 konteyner limanın ortalama arazi büyüklüğü 300-400 dönüm arasındadır. Liman operasyonunda liman geri sahası kritik öneme sahip, ne kadar büyük alan varsa iş hacmini o kadar büyütmek mümkün.

Yine önemli bir husus listedeki ilk 10 şirketin bazılarının arsası kendine ait değil, bazıları da belirli süre ile işletme hakkına sahip. Süre bitince limanı devlete geri vermeleri gerekiyor. Ege Gübre ise kendine ait arazi üzerinde operasyonlarını yürütüyor. Dünyada da kendi arazisi üzerinde operasyon yapan az sayıda liman vardır. Çünkü liman yatırımları çok maliyetli olduğundan altyapı devlet tarafından yapılıyor ve belirli süreler ile işletmeye kiraya veriliyor.

Değerlere gelince kapasite olarak Ege Gübrenin 2 katı olan şirketler 1 milyar dolarların çok üzerinde fiyatlarla el değiştiriyor. Bu fiyatlarla el değiştiren şirketlerin ayrıca ciddi finansal borçları da var. Ege Gübre'nin ise halihazırda finansal borcu yok, konteyner liman iskelesi kadar bir de dökme ve sıvı yük iskelesi var. Ege Gübre'nin şu andaki piyasa değeri 65 Milyon Dolar.

Ege Gübrenin ve Aliağa Bölgesinin şu andaki dezavantajı bölgedeki kapasite fazlası sebebiyle liman hizmet bedellerinin düşük olması, ama Aliağa bölgesi Türkiye'deki diğer tüm bölgelerden daha hızlı büyüyor, Türkiye konteyner iş hacminden aldığı pay her geçen gün artıyor. Bu durum gelecek yıllarda daha yüksek fiyatlarla hizmet verilmesine olanak sağlayacak ve şirketin ciro ve karı daha da artacak.

Eskiler zaten malının kıymetini biliyor, bu sebeple fiyat zirve seviyesine gelmesine rağmen satıcı yok gibi. Ama yeni gelecekler de aldıkları malın değerini bilsinler isterim.

Naçizane tavsiyem borsada 30-40-50 TL gibi fiyatlarla veya salt grafiklere bakarak (zirve yapmış alınmaz vb) alım satım kararı vermeyin, şirketin olması gereken gerçek değerine odaklanın derim.

Tavsiye değildir.

6. Ege Gübre Limanının İş Hacmi Özellikle 2019 Yılında Gelişiyor

Ek 23457

Ege Gübrenin limanında konteyner, dökme ve sıvı her türlü yük elleçlenebiliyor. Ve limanın iş hacmi her geçen sene gelişiyor, özellikle 2019 yılında ciddi gelişim var.

Yukarıdaki tabloda görüleceği üzere konteyner iskelesinde 2018'in ilk yarısında 140.000 TEU işlem yapılmış iken bu sene ilk yarıda 166.000 TEU işlem yapıldı. Gözünüzde canlanması için bu aynı zamanda limana 6 ayda 140.000 tırın girip çıktığını da gösteriyor, limana günde neredeyse 1000 tır girip çıkıyor.

2018 ilk yarısına göre limanın konteyner iş hacmi %19 artmış durumda, kriz senesinde çok iyi büyüme bence.

Dökme yük iskelesinde ise 2018 ilk yarıda 1,28 milyon ton işlem yapılırken bu sene ilk yarıda 1,4 milyon ton işlem yapılmış, yüzde 10 civarında bir büyüme var. Sanıyorum bu sene 3 milyon ton ile rekor kırılacak.

Liman işlemleri tümüyle döviz bazında fiyatlandığı için şirketin liman gelirleri de dolar bazında %10'dan daha fazla artmış oldu. Borsada gelirini dolar bazında artırmayı beceren şirket sayısı bir elin parmağını geçmez herhalde.

Aliağa limanlarının Türkiye konteyner payı da sürekli gelişiyor, 2017 yılında %7,94 olan pay 2018 de %8,7, 2019 ilk yarısında ise %9,77 ye ulaştı. Bu seviye rekor payı ifade ediyor. Aliağada 3 konterner limanı (Ege Gübre, Nemport, Petlim) arasında Ege Gübre'nin payı yaklaşık %30 civarında, sanıyorum sene sonunda payı biraz daha artacaktır. İşletmenin devralınması ile daha da artmasını beklerim.

Aliağa limanlarının Türkiye dökme yük payı da sürekli gelişiyor, şu anda rekor düzeyde. 2017 ve 2018 yılında %11,8 olan oran 2019 ilk yarıda %13,3 seviyesinde. Ege gübrenin Aliağa içinde dökme yüklerden aldığı pay da büyüme içinde 2017 ve 2018 de %4,1 iken bu sene ilk yarıda %4,5 düzeyinde.

Özetle limanın bulunduğu yere gelen yük hacmi her geçen gün artıyor. İlaveten Ege Gübre'de bulunduğu bölgeden daha fazla pazar payı alıyor.

Yabancı yatırımcıların en fazla önemsediği konu istikrarlı karlılık ve büyümedir, ancak Ege Gübre henüz yabancı yatırımcıların radarına girebilecek piyasa değerinde değil, belki fiyat 100 TL olduğunda yabancı yatırımcı (ege endüstri de düşük değerde iken yabancı yoktu ama şimdi ciddi payları var) görürüz.

Aslolan fiyat değil değerdir. Şirketin değeri birçok borsacının tahmin edemeyeceği kadar yüksek.

Tavsiye değildir

7. Çimento Şirketleri Birleşmesinden Bolu Kazançlı Çıkacak

Başlık biraz iddialı oldu ama Klinker Kapasitesi üzerinden yaptığım hesaplama aşağıda yer alıyor.

Birleşme ile halka açık şirketlerin toplam piyasa değeri değişmeyecek, ama toplamdan aldıkları pay değişecek. Şu anda 5 halka açık şirketin toplam piyasa değeri 6.459 milyon TL. Birleşme bugün olsa idi toplam 6.459 milyon TL sabit kalacaktı ama 5 şirketin her birinin toplamdan alacağı piyasa değeri farklılaşacaktı.

Piyasada bu konuda ciddiye alınacak hiç analiz görmedim, borcu olan kazançlı çıkacak, piyasa değeri büyük olan kazançlı çıkacak vb lise öğrencisi tahmini yapan yaklaşımlar görüyorum. Yapılacak olan işlem tüm şirketlerin gerçek değerini hesaplamaktan geçiyor. Seçilecek kuruluş tüm şirketlerin farklı yöntemler ile ayrı ayrı makul ve gerçekçi değerlerini hesaplayacak ve yeni yapıdan alacakları payı hesaplayacak.

Ek 23914

Yukarıdaki tabloda 5 halka açık şirketin piyasa değerleri, klinker kapasiteleri, ekonomi bozulmadan önceki dönem olan 2017 yılı ciroları ve son durum özkaynakları var.

-1 Milyon Ton klinker kapasitesinin değerini yaklaşık 85 milyon dolar olarak kullandığımda
    -Aslan Çimento'nun çimento dışı varlık değerini 2 milyar TL kullandığımda
    -2017 yılındaki değerler ile ciro/klinker kapasitesi rasyosunu düzeltme için kullandığımda (bazı şirketlerin kapasitesi yüksek ama cirosu düşük, tam tersi de var)
    -Mevcut net finansal borçlarını kapasite değerinden düştüğümde.
    Yukarıdaki tablo oluştu.

Buradan görünen sonuç; Bolu Çimento bu birleşmeden çok çok ciddi kazançlı çıkacak.

-Adana Çimento biraz kayıp yaşıyor görünsede A B ve C Grubu hisseler olduğu için bana göre A Grubu yine de kazançlı çıkacak. C Grubu ciddi kayıp yaşatacak.
    -Aslan Çimento'nun eğer gayrimenkul varlığına 2 milyar TL'den daha fazla değer biçilirse belki zararı hafifler, ama daha düşük belirlenirse daha yüksek kayıp yaşatır.
    -Mardin bana göre nötr
    -Ünye bir miktar kazançlı çıkabilir.

Bu tabi benim klinker kapasitesi üzerinden ve bazı kabuller ile ulaştığım sonuçlar. Birleşme raporunu hazırlayacak kuruluş detaylı inceleme yaparak oranları çıkartacak. Birden fazla yöntem kullanarak oran belirleyebilir.

Hangi şirkette birleşme olacağı da ayrı bir spekülasyon, hangi şirkette birleşme olacağı kayıp kazanç durumunu değiştirmez. Örneğin Aslan Çimento'da birleşme olursa aslan çimento hissedarları yine kayıp yaşayabilir. Bana göre Adana çatısında birleşme olmaz çünkü çok farklı imtiyazlar var.

Tabi bir de Oyak Grubu'nun 5 çimento şirketindeki payı ve halka açıklık oranları farklı, ama ne Oyak Grubu'nun halka açık payların hakkına göz dikeceğini düşünürüm, ne de SPK'nın buna göz yumacağını düşünürüm.

Tabi tüm şirketler için ayrılma hakkı oluşacağı için yatırımcılar zarar görmemek için ondan da faydalanabilirler.

Bu şirketlerin dışında Oyak Çimento bünyesinde Denizli Çimento var, zamanında 500 Mn $ değer ile alınmıştı, bir de kağıt ambalaj operasyonları var.

Al Sat Tavsiyesi değildir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    396
    Herkese selamlar.

Epey zamandır burada paylaşımlarda bulunmuyordum ama bu forum benim için her zaman özeldir çünkü geçmişte çok zamanım geçti burada ve finansal okur yazarlığımın gelişiminde bu forumun çok katkısı oldu bana.

Son zamanlarda twitter üzerinde paylaşımlar yapıyorken özellikle temel analize dayalı şirket seçimlerinde insanların çok zorlandığını görüyorum, bu tür arayışta olan insanlara belki faydası olur diye kendimde sıklıkla kullandığım bir kaç temel analiz yöntemini yine twitter üzerinde paylaştım ama bu paylaşımlarım çok uzun olunca tabi twitter da okumak epey zor oluyordu. Ben de bu paylaşımlarımı daha derli toplu okunabilmesi için burada da paylaşmaya karar verdim.

Örnek olması adına yaptığım sektörel analizi tek parça olarak burada yayınlayacağım, biliyorum epey uzun ama konunun anlaşılabilmesi için böyle uzun olması gerekti. Üşenmeyip okursanız ve öğrenip uygularsanız yatırımlarınızda sizlere çok büyük katkılar sağlayabileceğini düşünüyorum.

Elimden geldiğince anlaşılır olmasına gayret ettim ama yine de anlatamadığım noktalar olursa soru - cevap şeklinde yardımcı olmaya çalışırım.

Öğrenme hevesinde olan, çabalayan herkese kolaylıklar ve başarılar dilerim.

Saygılarımla

Aziz Serin
    Borsa, korku değil eğlenceli bir gerilimdir. https://twitter.com/azizserin75

Sayfa 187/193 İlkİlk ... 87137177185186187188189 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •