Sayfa 174/193 İlkİlk ... 74124164172173174175176184 ... SonSon
Arama sonucu : 1538 madde; 1,385 - 1,392 arası.

Konu: Orta Vadeli İnciler

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    396
     Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    İhracat şansı ?

Bknz mardin.
    Bildiğim kadarıyla sabancının diğer çimento şirketleri ihracat tarafında daha ön plandalar. Afyon iç pazar ve bölgesel olarak öne çıkabilir.
    Borsa, korku değil eğlenceli bir gerilimdir. https://twitter.com/azizserin75

2. Nakliye maliyeti çimentoda çok önemli.

Mardin'de, oyak grubu şirketlerini kullanabilirdi.Ancak; Mersin'e Adana'ya uzak.

Afyon kötüdür manası çıkmasın.

İç pazara mahkum demek istiyorum.

Bolu gibi de olabilir.
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    396
     Alıntı Originally Posted by yarımada Yazıyı Oku
    Bende bu konuda birkaç kelime yazacaktım. Sn. Yalın ile benim fikirlerimin örtüşmediği nokta burası. Daha önce de yazmıştım Sn.Yalın geçmişte oluşan fiyat ve karlılık rakamları ile mevcut fiyat ve karlılık rakamlarını karşılaştırarak yorum yapıyor. Geçmişte oluşan değer bir sebeple yükselmiş olabilir bu da mevcut değerin düşük gözükmesine sebep olabilir.

Ben ise mevcut mali tablolara bakarak şirket o değeri eder mi diye yorum yapmaya çalışıyorum.

Afyon çimento özelinde gidersek net kar rakamı finansal gider ve arsa satışından dolayı yanıltıcı olacağı için Sn. Yalın'ın yaptığı gibi EFK üzerinden gidersek yıllık 29 milyon EFK elde eden şirket 750 milyon tl eder mi? Seneye 40 milyon EFK elde etse eder mi? 50-60 milyon EFK elde etse eder mi? Borsada şu andaki şirket değerlemelerine göre etmez. Ben bundan dolayı bu şirkete yatırım yapmam.

Mesela şu an çok vaktim yok ama çimento şirketlerinin EFK'sının kaç katından işlem gördüğüne bakarsak daha net bir sonuç ortaya çıkar.
    Yazdıklarınızdan benim sanki sadece geçmiş veriler ile temel analiz yaptığım ve gelecek dönemleri hesaba katmadığım varsayımı çıkıyor.

Kesinlikle böyle bir durum yok...

Afyon çimento analizinin daha başında bu konuya dikkat çektim, gelecek dönemler hedef rakamlar vermek istemiyorum diye.

Geçmiş verileri kullanmamın sebebini analiz de yeterince vurguladım sanıyordum, geçmiş karlardan daha yüksek kar eden şirketin fiyatı kar kadar artmamıştır, bunu vurgulamıştım.

Çimento şirketlerinin esas faaliyet karlarını karşılaştırmak iyi fikir sektör ortalaması da ortaya çıkar böylece. Fakat sadece son çeyrek verisi veya son yılın verisi ile böyle bir karşılaştırma yapmak da çok sağlıklı olmayabilir. Zira trend seyri de önemlidir. Trend seyri konusunda biliyoruzki afyon çimentonun esas faaliyet kar rakamı büyüyen trenddedir. Diğer şirketler üzerinde böyle bir çalışma yapan biri olurda faydalı olur bence de.

4.  Alıntı Originally Posted by YALIN Yazıyı Oku
    Geçmiş verileri kullanmamın sebebini analiz de yeterince vurguladım sanıyordum, geçmiş karlardan daha yüksek kar eden şirketin fiyatı kar kadar artmamıştır, bunu vurgulamıştım.
    Zaten benim değinmek istediğim nokta tam da burası. Geçmişte oluşan fiyat mali tablolar ile alakası olmayan spekülasyonla oluşmuş bir fiyattı. O fiyatı baz alarak şu anda daha yüksek karlarla fiyat kar kadar artmamış yorumu doğru bir çıkarımdır ancak bu şirketin (en azından benim açımdan) ederinden yüksek işlem gördüğü gerçeğini değiştirmez.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    396
     Alıntı Originally Posted by yarımada Yazıyı Oku
    Zaten benim değinmek istediğim nokta tam da burası. Geçmişte oluşan fiyat mali tablolar ile alakası olmayan spekülasyonla oluşmuş bir fiyattı. O fiyatı baz alarak şu anda daha yüksek karlarla fiyat kar kadar artmamış yorumu doğru bir çıkarımdır ancak bu şirketin (en azından benim açımdan) ederinden yüksek işlem gördüğü gerçeğini değiştirmez.
    Tabiiki hepimiz aynı görüşte olmayabiliriz. Saygı duyuyorum bu fikrinize.

Sektörel efk karşılaştırma fikriniz için de çok teşekkür ederim, yapılabilirse faydalı bir yol gösterici olur.

6. Yazılan yazılmış zaten. O zaman çok net birşey yazayim. şahsen bu kağıdın 8 i geçmesini hiç istemem. Çünkü kısada yapabilene müthiş trade veriyor.dikkat edin yapabilene.

Son birkaç çeyrekteki kapasite kullanım oranlarını öğrenmek yerinde olur diye düşünüyorum. Çimento sektöründe arz fazlası mevcut birkaç yıldır. Diğer yandan elektrik ve doğalgaza zam yapıldı birkaç ay önce. 2018 de SMM ni artıran unsurlardan olacaktır. Bir de mevcut konjonktürde kambiyo zararı yazması büyük olasılıkla mümkün. Bu da net kar rakamını düşürecek. Her ne kadar EFK üzerinden de gitsek piyasa fiyatlamasında Net kar rakamı da dikkate alınmaktadır.

SM-N900 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

8.  Alıntı Originally Posted by ozanz Yazıyı Oku
    Sayin Yalin,
    Afyon Cimento yerine onun karinin yansiyacagi CIMSA'yi dusunuyorum. Afyon'un finansallarina detaylarina bakmadim ama elde edecegi karin ve arsa satisi in CIMSA'ya akacagini dusunuyorum. Eskisehir yatirimlarinin bitmesi, CIMSA'nin ihracat basarisi ve bu sene odeyecegi dusuk temettu ile CIMSA'yi ciddi ciddi begeniyorum. Ama tabi enerji maliyetlieri konusu sikinti.
    Syg.

hisse.net kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi
    Aynı görüşteyim,benim de tercihim Cımsa..Mersin Akkuyu da asıl önemli ilave potansiyel.

Sayfa 174/193 İlkİlk ... 74124164172173174175176184 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •