Sayfa 178/193 İlkİlk ... 78128168176177178179180188 ... SonSon
Arama sonucu : 1538 madde; 1,417 - 1,424 arası.

Konu: Orta Vadeli İnciler

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    396
    Geçtiğimiz yıl mayıs ayında incelemiştik, çokta farklı düşünmüyoruz aslında, iyi bir sektörde verimli çalışması gereken bir şirket aslında... Son dönem bilançosuna vs bakmadım ama son günlerdeki fiyat hareketleri hoş gibiydi ve tekrar bakayım istiyordum bende... İşk fırsatta bakar düşüncemi yazarım dostm.

Alıntı Originally Posted by steve_harris Yazıyı Oku
    Dostlar,

Malum borsamızda Googlelar, Facebooklar, Apple'lar yok. Gerçek anlamda teknolojiyle ve bilişimle ilgilenen şirketlerimizin sayısı iki elin parmaklarını geçmez. Ben bir süredir gözümü FONET'e dikmiştim. Şirket hakkında pek birşey bilmesemde medikal / hastane yazilimları üretmesi ve sonuçta katma değeri yüksek yazılım işiyle uğraşıyor olması beni cezbetmişti. Halka arzına niyetlenmiştim ama işin içinde Metro'nun ve Galip beyin olduğunu görünce uzak durmuştum ki halen de almadım.

Aradan aylar geçti gene bir almaya niyetlendim zira her gun yeni hastane açılan ülkemizde iyi bir iş kolu olabileceğini düşünüyorum hastane yönetim yazılımlarının. Ben şahsen almayı düşündüğüm şirketi inceleyip, faaliyet raporlarını okuduktan sonra bir de çalılanlarını LINKEDIN'den incelerim. Ortak olacağım şirketin çalışanlarının genel anlamda kalitelerini ve tecrübelerini ölçebildiğim kadar ölçmek isterim. FONET çalışanlarını incelediğimde malesef durumun çok iç acıcı olmadığını görüp gene vazgeçtim.

Soruma gelirsek, aranızda benim yaşadığım ikilemi yaşayıp FONET'i alım gözüyle inceleyen oldu mu acaba? Fikirlerinizi duymak isterimm.

Bu forumda ki en değerli başlık olarak bu başlığı gördüğüm ve çok değerli paylaşımlar yapıldığı için Sayın Yalın beyin izniyle bu soruyu burada sormak isterim.
     Alıntı Originally Posted by Kastrat Yazıyı Oku
    Gözümüz yollarda kalmıştı. sonunda bu topic'e tekrar kavuşabildiğimize çok sevindim. hoşgeldiniz!

Halka arzı çok kısa bir süre önce gerçekleşen FONET hakkında bir değerlendirme yapılabilir diye düşünüyorum. şirket bir yazılım şirketi ve hastane yazılımları üretiyor. şu an toplam ülke genelindeki ~950 devlet hastanesinin 145 adedinin yazılımını bu firma sağlamış. henüz özel hastanelere hizmet vermeye başlamamış. Java bazlı bulut teknolojisi için yatırım yapmış, bu yatırıma hayli para harcamış. 2017 yılında bitmesini planlıyor. halka arzın temelinde de yatırımın son aşamasının maliyetini karşılamak, kısa vadeli banka kredilerini kapamak ve firmanın finansal gücünü artırmak olduğunu okudum.

firmanın bilançosunu henüz inceleme fırsatı bulamadım ama son üç senede sürekli büyüyen bir FAVÖK oranı olduğunu ve 2016 yılında %34 FAVÖK yakaladığını biliyorum. Bir yazılım firması olarak yatırım giderleri azaldığında daha büyük marjlara ulaşabileceğini düşünüyorum. Ayrıca gelecekte hedef müşteri kitlesinin çok daha büyük bir bölümüne ulaşabileceğini düşünüyorum. Özel hastaneler de devreye girerse şirketin hizmet verdiği hastane sayısı oranında büyüme ihtimali olduğunu görüyorum.

halka arzdan sonra hisselerin büyük kısmını alan grup hiç güven vermiyor. fakat iyi yönetildiği takdirde, bu firma geleceğin firmalarından biri olabilir diye düşünüyorum.

ne dersiniz?
     Alıntı Originally Posted by YALIN Yazıyı Oku
    Sayın Kastrat

FONET

Bahsettiğiniz şirket ile ilgili yaptığım araştırmaları derledim. Sizinde vurguladığınız gibi şirketin bulunduğu sektör ve faaliyet yürüttüğü alan hakikaten henüz çok bakir sayılır ve dolayısıyla sektörün ve bu şirketin büyüme potansiyeli taşıdığını söylemek de doğru olur.

Şirketin halka arzı sırasında özet bilgi olarak sunulmuş dökümanını okudum, okumak isteyenler buradan okuyabilir. http://fonetyazilim.com/images/yatir...ileri/Ozet.pdf

Dikkatimi çeken başlıklar detaylar ise;

*Şirketin lokomotif ürünü (FONET HBYS) Hastane Bilgi Yönetim Sistemi. Yazılım ürünlerinin tamamı şirketin kendi mühendisleri tarafından üretilmiş ve mülkiyetleri şirkete aittir.
    Demek ki arge güzel çalışıyor. Şirketin kendi üretip sattığı ürünlerde katma değeri yüksek olur, kar majının da yüksek olabileceği beklentisi oluşuyor haliyle gelir tablosun da bakacağız bunlara.

**Bugün itibarı ile ülkemizde 1533 hastane bulunmakta ve bunun %56 sı sağlık bakanlığına ait. Bu hastanelerin toplam hasta yatak sayısı 209.648 dir ve bu rakam oecd ortalamasının oldukça altına kalıyor.
    Türkiye bilişim sanayicileri derneği raporlarına göre ülkemizdeki bilişim pazarının 2015 yılı sektör büyüklüğü 83,1 milyar TL dir, 2016 yılına ise %15-%20 büyüme öngörülmüş. Sağlık bilişiminin payı belirtilmemiş ama bu sektörde faaliyet yürüten irili ufaklı 40 şirketin olduğu belirtilmiş ama bu büyük pastaya göre şirket sayısı da bence az. Şirket şimdilik 145 hastaneye hizmet verebiliyor ve henüz özel hastanelere hizmet vermiyor. Büyüme potansiyeli de burada ortaya çıkıyor. Şayet şimdiye kadarki faaliyetleri düzgün ilerlemiş ve karlılığı iyiyse, sektördeki büyüme potansiyelini oldukça verimli kullanabilir.

Buraya kadar okuduklarımdan bende de güzel intibalar bıraktı bu şirket.

Özet bilgiler içerisinde şirket kendi mali analizini de yapmış, hatta gelir tablosunu da yorumlamış ama benim asıl ilgi alanım zaten bu iki kısım olduğu için ben bu analizi ve yorumu görmezden geldim. Kendim bakmalıyım şirketin mali durumuna ve gelir tablosuna. Çünkü her zaman vurguladığım üzere şirketin mali yapısında veya gelir tablosunda varolan durumlar önümüzdeki dönemleri nasıl etkiler bilmek gerekir ve buna göre beklentiye girmek gerekir.

Şirketin elimizde son üç yılına ait veriler var ve bu verilere göre mali yapısında önemli gördüğüm kalemleri ve büyük montanlı değişimleri işaretledim.

Şimdi tek tek bu işaretli kalemleri sorgulayalım.
    Son üç yılda toplam varlıklar 24.1 – 28.3 ve 36.4 milyon TL olmuş, başka hiçbir veriye bakmamış olsak bu gidişat güzel bir büyümeye işaret ediyor ama biz tabi ki başka verilere de bakacağız.
    Son üç yılda toplam varlıkların büyük bir kısmı duran varlıklarda birikiyor, dönen varlıklar rakamları standart olmayan oranlarda toplam varlıkların içerisinde genelde daha az yer tutuyor. Bunun meali; hani çok olumsuz bir durum değil elbette ama şirket daha az likit yapıda çalışıyor demektir ve bu durum genelde şirketlerin nakit döngüsünü zorlar.

Peki az olan dönen varlıklar içerisindeki nakit para miktarının değişimine ne demeli önceki iki yılda kasa da yok denecek kadar az olan nakit para 2016 sonunda 2.1 milyon TL olmuş, bu para nereden gelmiş olabilir? Şirketin yayınlanmış mali dip notu bulunmamaktadır bu yüzden sağlıklı bir sorgulama yapılamıyor ama özet bilgilerde belirtildiği gibi şirket kredi çekmiş, yani nakit para artışının yaşandığı aynı dönemde artmış olan kısa vadeli finansal borç da dikkat çekiyor. Yani şirketin kendi üretebildiği bir nakit değildir. Bakın burası önemli bir durum, az sonra değineceğim bir iki hususla sizler de fark edeceksiniz buranın önemini.

Duran varlıklar; gayet güzel artmış görünüyor fakat bu artışın maddi olmayan duran varlıklardan kaynaklı oluşu beni çokta tatmin etmedi. Burada mali dip not olmayışının sıkıntısı daha büyük çünkü bilemiyoruz hangi duran varlığı neye göre arttı da her yıl 5 milyon TL gibi artış gösterdi maddi olmayan duran varlıkları. Ve bu sayede şirketin özsermayesi de son yıllarda yıllık 4 – 5 milyon TL gibi artış göstermiş, eh o zaman iyi denilebilir ama insanın aklına ister istemez şu soru gelmezmi, her yıl özsermayesi bu denli büyüyen bir şirket neden kendi içinde nakit arttıramıyor? İşte az önce bahsettiğim önemli durum burası. Özsermaye büyümesi de maddi olmayan duran varlık sayesinde artıyor. Yani tamam bu şekilde büyüme olmaz diyemem, elbette bu şekilde de büyüme olabilir hatta analizin başında belirtmiştim şirketin arge si güzel çalışıyor görünüyor diye ama hiç tanımadığım bir şirketin büyümesi daha somut veriler ile sağlanmış olsa daha güven verici olurdu. Netice de yeni bir şirket ve halka açıkken henüz tek bilanço dahi açıklamamış, halka açılış yaptığı kurummmm yani ne desem bilemiyorum, göz önüne alındığında güven duygusunu daha bir ön plana çıkarma ihtiyacı hissediyorum. Bu yüzden de şirketin yaşadığı bu agresif sayılabilecek büyüme oranını nasıl değerlendirsem bilemedim. Bu konuda şirkete tam anlamıyla güven duyabilmem için halka açıkken açıklayacağı bir iki bilanço ve gelir tablosunu görmem gerekir.

Şirketin gelir tablosu gayet iyi, satış artışı güzel, maliyetler satış artışından daha az artıyor ve karlılığı olumlu etkiliyor, son yıl da faaliyet giderleri de hem rakamsal hemde oransal olarak azalmış, tüm bunlarla beraber şirketin net kar marjı %50 civarında. Yani şirket cirosunun yarısını kar olarak yazıyor, gayet iyi bir durum. Bu tabloyu halka açıkken de sunarsa aramızdaki güven duygusu pekişecek

Bütün bunlardan sonra özellikle uzun vade adına bence dikkate alınmaya değer bir şirket FONET ama dediğim gibi güven duygusu önemli Kısa vade için düşer çıkar bir şey diyemem, hatta çok düşer çok çıkar ona hiç bir şey diyemem Bu yüzden şirketin fiyatı ile ilgili bir öngörüm yoktur.
    Borsa, korku değil eğlenceli bir gerilimdir. https://twitter.com/azizserin75

2. Hocam analiziniz cok guzel, elinize saglik. Tam dusundugum gibi iskolu cok gelecek vaadeden, potansiyeli kagit uzerinde cok olan bir sirket fakat gerek yonetimi gerekse arz eden firmadan oturu bir sure daha izlemeyi secmistim. Insallah yakin zamanda guven olusturabilirlerde UV portfoyumun bir parcasi olur

Saygilar
    SH

SM-N910C cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

3.  Alıntı Originally Posted by YALIN Yazıyı Oku
    Geçtiğimiz yıl mayıs ayında incelemiştik, çokta farklı düşünmüyoruz aslında, iyi bir sektörde verimli çalışması gereken bir şirket aslında... Son dönem bilançosuna vs bakmadım ama son günlerdeki fiyat hareketleri hoş gibiydi ve tekrar bakayım istiyordum bende... İşk fırsatta bakar düşüncemi yazarım dostm.
    arkadaşlar, bilişim sektöründe yeni aselsan arıyorsanız uzun vade (en az 10 yıl) netaş ve alcateli inceleyin derim iki şirket de telekom sektörü dönüştükten sonra yeniden yapılanarak bilişimde yeniden konumlandılar.

4.  Alıntı Originally Posted by emekli2 Yazıyı Oku
    arkadaşlar, bilişim sektöründe yeni aselsan arıyorsanız uzun vade (en az 10 yıl) netaş ve alcateli inceleyin derim iki şirket de telekom sektörü dönüştükten sonra yeniden yapılanarak bilişimde yeniden konumlandılar.
    Hocam Alcatel'i inceleyecegim. Ama benim icin Fonet'in piyasa degerinin netasin yaklasik 1/10'u olması daha cekici geliyor. iyi yonetildigi taktirde neden onumuzdeki 10 senenin flas hisselerinden biri olmasın...

Insallah Yalın hocamızın da aklinin bir kosesinde olurda 2018'in 3. veya 4. ceyreginde yeni analizini bizlerden esirgemez

5. Yalin hocam... Halka acilacak olan defacto ve şok un izahnamesini okudunuz mu acaba.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Körfez/Kocaeli
    Gönderi
    1,385
    Yalin hocam bu uluunu incelediniz mi? Incelediyseniz finansal giderlerin yuksekligi sizce kronik mi yoksa ileride duzelecek gibi mi? Hafiften biriktirmeye basladim ama efksinda yukselme yok. Kapasite artisiyla olur diye bekliyorum.

HTC One M8s cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Vakitsiz öten horozun başını keserler...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    396
     Alıntı Originally Posted by kingsailor Yazıyı Oku
    Yalin hocam... Halka acilacak olan defacto ve şok un izahnamesini okudunuz mu acaba.
    Okumadım hocam, fikrim yok ne yazıkki.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    396
     Alıntı Originally Posted by bahmet Yazıyı Oku
    Yalin hocam bu uluunu incelediniz mi? Incelediyseniz finansal giderlerin yuksekligi sizce kronik mi yoksa ileride duzelecek gibi mi? Hafiften biriktirmeye basladim ama efksinda yukselme yok. Kapasite artisiyla olur diye bekliyorum.

HTC One M8s cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Son iki dönemini incelemedim hocam, geçtiğimiz yıl ortalarında bu şirket adam olmaz mealinde bir analizim olmuştu ama akabinde hisse fiyatı alıp başını gitmişti yukarılara, bende burada yanıldım bu şirket hakkında diye yazdıktan hemen sonra bu defa hisse fiyatı tepe takla düşmüştü... Demem o ki bu şirket bizlerin yaptığı analizlerden yada beklentilerden farklı bir şekilde fiyatlandırılabiliyor, o yüzden ben bu şirket hakkında birşey söylemek istemiyorum.

Sayfa 178/193 İlkİlk ... 78128168176177178179180188 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •