Sayfa 150/193 İlkİlk ... 50100140148149150151152160 ... SonSon
Arama sonucu : 1538 madde; 1,193 - 1,200 arası.

Konu: Orta Vadeli İnciler

1. #FROTO oldukça güzel bir yıl sonu bilançosu ile yatırımcılarını selamladı. Borç kalemleri dışında her şey olumlu diyebilirim. Özellikle özsermaye karlılığı %40 gibi mükemmel bir seviyeye çıkmış.
    Satışlar, net kar ve faaliyet karı hem çeyreksel hem de dönemsel çok güzel bir artış göstermiş.

Tablo üzerinde de görüldüğü gibi özsermaye, kaydırılmış ciro, kaydırılmış efk ve net karda ivme hep yukarı gerçekten çok güzel.
    ancak fk ve pd/dd kısmında çok da iskonto gözükmüyor. Dolayısıyla bu tablonun piyasa tarafından fiyatlandığını söyleyebilirim.
    Tek bir sıkıntı belki, şirketin likidite oranları sınırda. kısa vadeli ve uzun vadeli borç kalemleri hem çeyreksel hem de yıllık olarak epey artmış. Bu durumdan şirketin temettü dağıtım miktarını biraz kısıp likiditeyi güçlendirerek çıkması bence daha makbul olur.
    Elinde olanlara hayırlı olsun.

İyi ki bilmiyor kalabalıklar,/ Yağmura bakmayı cam arkasından/
    İnsandan insana şükür ki fark var; / -Birine cennet birine zindan- /İyi ki bilmiyor kalabalıklar

2. Bu da İşYatırımın Ford değerlendirmesi;

"4Ç17 net kar rakamı beklentilerin üzerinde gerçekleşirken karlılıkta negatif sürpriz
    4Ç17 net kar rakamı beklentilerin üzerinde gerçekleşirken karlılıkta negatif sürpriz Ford Otosan 4Ç17’de beklentilerin üzerinde (İş Yatırım: 477 milyon TL; Piyasa: 459 milyon TL) yıllık bazda %61 artışla 510 milyon TL net kar rakamı açıkladı. Net kardaki artış güçlü satış gelirleri büyümesinden ve kur farkı gelirlerinin katkı sağladığı diğer gelirler kalemindeki artıştan kaynaklanmaktadır. Şirket 4Ç17’de beklentilerle uyumlu (İş Yatırım ve Piyasa: 8.2 milyar TL) yıllık bazda %45 artışla 8.2 milyar TL ciro ancak beklentilerin altında (İş Yatırım: 624 milyon TL; Piyasa: 656 milyon TL) yıllık bazda %42 artışla 595 milyon TL FAVÖK rakamı elde etti.

Yorum: 4Ç17’de beklentilerin üzerinde gerçekleşen net kara rağmen, zayıf faaliyet kar marjlarına piyasa tepkisi olumsuz etkisi olabilir."

http://rapor.isyatirim.com.tr/2_20180213004521044_1.pdf

Yatırım tavsiyesi değildir, olamaz.
    Burada yer alan bilgiler, yorumlar ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Yatırımcının mali durumuna veya risk ve getiri tercihlerine uygun olmayabilir.

3. Herkese merhaba,

MRDIN çimento geçen sene 38 mn TL net kar edip 29,8 mn TL temettü vermişti.
    Bu sene 9 aylık karı 36,3 mn, yıllık kar beklentim 50 mn TL, temettü beklentim de 41 mn TL..

Irak'a 5 milyar $ kredi açıyoruz ülkenin yeniden inşası için, ciddi bir inşaat malzemesi ihracatı artışı olabilir İŞİD sonrası o bölgeye, bence güzel temettü veren ve son 3-4 sene bölgedeki İŞİD karışıklığı yüzünden karlılıkları buralara düşen MRDİN enteresan olabilir, incelemenizi tavsiye ederim..
    Yazılarımın tamamı (SPK) Sermaye Piyasası Kanunu ; md 101, md 103, md 104, md 106, md 107, md 110 ve tüm ilgili maddeleri kapsamında yatırım danışmanlığı olarak değerlendirilemez. Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

4.  Alıntı Originally Posted by oldwolf Yazıyı Oku
    Herkese merhaba,

MRDIN çimento geçen sene 38 mn TL net kar edip 29,8 mn TL temettü vermişti.
    Bu sene 9 aylık karı 36,3 mn, yıllık kar beklentim 50 mn TL, temettü beklentim de 41 mn TL..

Irak'a 5 milyar $ kredi açıyoruz ülkenin yeniden inşası için, ciddi bir inşaat malzemesi ihracatı artışı olabilir İŞİD sonrası o bölgeye, bence güzel temettü veren ve son 3-4 sene bölgedeki İŞİD karışıklığı yüzünden karlılıkları buralara düşen MRDİN enteresan olabilir, incelemenizi tavsiye ederim..
    Dostum, Mardinde karlılık sıkıntısı pk yoktu desem yeridir...tüm sıkıntı son 3-4 senede malum hep satışlardaydı. Net kar oranı da hep 26 ile 30% arasıydı.
    Yani son çeyreğin 30% net kar marjı ve son 3 çeyrekte oluşan 132 milyonu satış rakamının üzerine muhtemel bir 40-45 milyon son çeyrek hasılatı eklersek...172-177 m. arası bir 2018 hasılatı çıkabilir.
    Bu da 30% marj ile 51,5-53 milyon arası bir net kar gibi görünüyor benim için. Yani bahsettiğin 50 milyon TL kar gayet mantıklı.

Son 3 senede uygulanan 92-93 % gibi olan bir kar dağıtım payı ile 46-48 milyon arası bir brüt temettü de bence gayet mümkün. Bu da yapar 42-44 kuruş gibi - senet başına...4.22 ye fiyatlanan bir şirket için 10,0 ile 10,4% temettü oranı fena değil.
    Benim gibi kağıdı portföyünde evladiyelik tutan ve senet fiyatı yükselmesine oynamayan uzun vade yatırımcılar için ideal şirket. Senet fiyat beklentisi içinde olanlar için tabi ki fazlasıyla sıkıntılı kağıt.

5.  Alıntı Originally Posted by epikur Yazıyı Oku
    Dostum, Mardinde karlılık sıkıntısı pk yoktu desem yeridir...tüm sıkıntı son 3-4 senede malum hep satışlardaydı. Net kar oranı da hep 26 ile 30% arasıydı.
    Yani son çeyreğin 30% net kar marjı ve son 3 çeyrekte oluşan 132 milyonu satış rakamının üzerine muhtemel bir 40-45 milyon son çeyrek hasılatı eklersek...172-177 m. arası bir 2018 hasılatı çıkabilir.
    Bu da 30% marj ile 51,5-53 milyon arası bir net kar gibi görünüyor benim için. Yani bahsettiğin 50 milyon TL kar gayet mantıklı.

Son 3 senede uygulanan 92-93 % gibi olan bir kar dağıtım payı ile 46-48 milyon arası bir brüt temettü de bence gayet mümkün. Bu da yapar 42-44 kuruş gibi - senet başına...4.22 ye fiyatlanan bir şirket için 10,0 ile 10,4% temettü oranı fena değil.
    Benim gibi kağıdı portföyünde evladiyelik tutan ve senet fiyatı yükselmesine oynamayan uzun vade yatırımcılar için ideal şirket. Senet fiyat beklentisi içinde olanlar için tabi ki fazlasıyla sıkıntılı kağıt.
    Şirketin 2011 karı 50 mn $ dı örneğin, bugün 50 mn Tl karlara sevinir olduk..Bu geçmişe göre düşük karlılığa göre yine de fiyat/verim bana da makul geliyor, zaten dikkat çekmek istediğim nokta buydu..
    Yazılarımın tamamı (SPK) Sermaye Piyasası Kanunu ; md 101, md 103, md 104, md 106, md 107, md 110 ve tüm ilgili maddeleri kapsamında yatırım danışmanlığı olarak değerlendirilemez. Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    396
    Sorulara cevap veremediğim için kusura bakmayın. Cevap veremiyorum çünkü incelemeden üstün körü gelişi güzel cevap olsun istemiyorum ve kısıtlı vaktim ile yeni gelen bilançoları süzmeye çalışıyorum.

Şimdiye kadar beğendiğim şirketler daha öncede belirttiğim gibi EREGL HEKTS TOASO

Bugün açıklanan bilançolardan gözüme batan ise BUCIM oldu ama henüz detaylı bakamadım ve faaliyet raporlarını okuyamadım. İlk fırsatta bu şirketi inceleyeceğim.
    Borsa, korku değil eğlenceli bir gerilimdir. https://twitter.com/azizserin75

7. Aksa çok güzel bir bilanço açıkladı. Birkaç kalem dışında kusursuza yakın diyebilirim. Satışlar, kar, esas faaliyet karı hem çeyreksel hem de yıllık çok güzel bir artış göstermiş. son 3 yıldır dowaksa beklentisi ile birlikte 12-13 aralığında seyreden fk gelen bu tablo ile 9,15'e indi. Son derece güzel.
    Cari oran likit oran biraz sınıra yakın. şirketin yatırımları dolayısıyla kısa vadeli borç kalemi biraz kabarık. ancak şu an için sıkıntı yok.

şirket mevduatlarını dolar olarak tutmayı tercih ediyor. Böylece kur riskine karşılık biraz da olsa kendini korumuş oluyor.

şirketin dow chemical ile %50 ortak olduğu dowaksa hala zarar ediyor. dowaksa yılı 96 milyon zararla kapamış. Buradan şirketin zararı 48 milyon olmuş. Henüz faaliyet raporu kap'a gönderilmediği için bu zararın sebeplerini ve dowaksa operasyonunun bu seneki detaylarını bilemiyoruz.

Finansal borç kısmı maalesef dolar kurundan. Mevduattaki dolar varlığını epey aşan kısa vadeli finansal bir borç söz konusu. Burayı pek sevmedim. Ancak 1 yıl sonra yeni bir borçlanmaya gidilmezse toplam kredilerin büyük kısmı kapatılıyor.

ciro tarihinin en yüksek seviyesine gelmiş. Büyük başarı. Bu dönem net kar marjı finansal giderlerin de etkisiyle biraz düşse de özsermaye karlılığı ivmesi yukarı gitmiş. Oldukça güzel. Kaydırılmış net kar gayet güzel. Özellikle dowaksa zarardan kara geçerse şirket net kar ve karlılık olarak çok daha iyi seviyelere gelecek.
    Fk hem sektör ortalamasına göre hem de şirketin fk ortalamasına göre makul sayılabilecek bir seviyeye inmiş.
    Şirket tam bir temettü şirketi. Son 9 yıldır temettü veriyor. Ve geçen yıl karının %85'ini dağıtmış. Bana kalırsa bu sene likitidesini güçlendirip finansal borçlarını ödeyebilmek için daha makul bir miktarda temettü verse daha iyi olur.

Velhasıl Şimdiye kadar açıklanan bilançolar içerisinde bana göre zaten fiyatlanmış Ereğli'yi bir kenara koyarsak, Bursa çimento ile beraber en iyisini bu akşam AKSA gönderdi. Yatırımcısına hayırlı olsun.
    Son düzenleme : monaroza; 16-02-2018 saat: 23:59.

İyi ki bilmiyor kalabalıklar,/ Yağmura bakmayı cam arkasından/
    İnsandan insana şükür ki fark var; / -Birine cennet birine zindan- /İyi ki bilmiyor kalabalıklar

8.  Alıntı Originally Posted by monaroza Yazıyı Oku

#FROTO oldukça güzel bir yıl sonu bilançosu ile yatırımcılarını selamladı. Borç kalemleri dışında her şey olumlu diyebilirim. Özellikle özsermaye karlılığı %40 gibi mükemmel bir seviyeye çıkmış.
    Satışlar, net kar ve faaliyet karı hem çeyreksel hem de dönemsel çok güzel bir artış göstermiş.

Tablo üzerinde de görüldüğü gibi özsermaye, kaydırılmış ciro, kaydırılmış efk ve net karda ivme hep yukarı gerçekten çok güzel.
    ancak fk ve pd/dd kısmında çok da iskonto gözükmüyor. Dolayısıyla bu tablonun piyasa tarafından fiyatlandığını söyleyebilirim.
    Tek bir sıkıntı belki, şirketin likidite oranları sınırda. kısa vadeli ve uzun vadeli borç kalemleri hem çeyreksel hem de yıllık olarak epey artmış. Bu durumdan şirketin temettü dağıtım miktarını biraz kısıp likiditeyi güçlendirerek çıkması bence daha makbul olur.
    Elinde olanlara hayırlı olsun.
    mctas için ne düşünüyorsun sn monaroza
    twitter/borsasihirbazi

Sayfa 150/193 İlkİlk ... 50100140148149150151152160 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •