Sayfa 11/95 İlkİlk ... 9101112132161 ... SonSon
Arama sonucu : 753 madde; 81 - 88 arası.

Konu: (kod rakamlar)==>izmir'in dağlarında çiçekler açar..

1. yeni zirvelere yelken açmanın tam zamanıdır !!!!.

Kusura bakmayın anlayamadım.Dolarmı endeksmi ?

2.  Alıntı Originally Posted by STAH Yazıyı Oku
    bugün ısrarla 89.250 seviyelerindeki 1.ci direnç noktasının test edilme sebebi şimdi daha iyi anlaşılıyor...

her olumsuz ekonomi haberinde fişekleyen borsa için bu haberden daha güzel haber mi olur...?

1.5 ayda döviz rezervleri 23 milyar dolar erimiş...

yeni zirvelere yelken açmanın tam zamanıdır !!!!..

gecenin ilerleyen saatlerinde son durumlara bakarız...
    Keşke bilgisayarım olsaydı da şu rezerv milyarlarının yanına bist in o gün ki değerlerini koysaydım , acaba nasıl bir tablo çıkardı !!!

Ben kısa bir çıkarım yapayım 2014 rezerv verisinden 2013 rezerv verisini çıkarım , 6 k ilk erime var , 1 yılda !!!!

Şimdide 2017 Ocak verisinden , 2017 şubat verisini çıkarın , net hesap yapamıyorum sanırım 8 ya da 9 k çıkıyordu , 1,5 ayda !!!!!!

Şimdi dönün 2017 , 6 Ocak tarihinde bist in rakamına ve 2017 17 şubattı sanırım BİST'in rakamına bakın , RALLİ ,

Sadece çıkarım , iddaa değil , yorumdur

Piyasaya dolar basılıp , dolar dizginleniyor , dolara ters bist yukarııı ,

Ancak makas daralıyor referandumu beklemeden düzeltme gelmesi muhtemel ,

Yatırım tavsiyesi değildir ,

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

3.  Alıntı Originally Posted by piroglu82 Yazıyı Oku
    Keşke bilgisayarım olsaydı da şu rezerv milyarlarının yanına bist in o gün ki değerlerini koysaydım , acaba nasıl bir tablo çıkardı !!!

Ben kısa bir çıkarım yapayım 2014 rezerv verisinden 2013 rezerv verisini çıkarım , 6 k ilk erime var , 1 yılda !!!!

Şimdide 2017 Ocak verisinden , 2017 şubat verisini çıkarın , net hesap yapamıyorum sanırım 8 ya da 9 k çıkıyordu , 1,5 ayda !!!!!!

Şimdi dönün 2017 , 6 Ocak tarihinde bist in rakamına ve 2017 17 şubattı sanırım BİST'in rakamına bakın , RALLİ ,

Sadece çıkarım , iddaa değil , yorumdur

Piyasaya dolar basılıp , dolar dizginleniyor , dolara ters bist yukarııı ,

Ancak makas daralıyor referandumu beklemeden düzeltme gelmesi muhtemel ,

Yatırım tavsiyesi değildir ,

En alt ind. daralmaya dikkat !

Dolar rezervi herkeze acık bir bilgi.Buna göre borsa inip çıksaydı cok kolay tahmin edilebilir ve para kazanmak o kadar kolay olurdu.

5.  Alıntı Originally Posted by ssregitoss Yazıyı Oku
    Dolar rezervi herkeze acık bir bilgi.Buna göre borsa inip çıksaydı cok kolay tahmin edilebilir ve para kazanmak o kadar kolay olurdu.
    İnşallah yanılırız herkes kazanır

6.  Alıntı Originally Posted by STAH Yazıyı Oku
    bugün ısrarla 89.250 seviyelerindeki 1.ci direnç noktasının test edilme sebebi şimdi daha iyi anlaşılıyor...

her olumsuz ekonomi haberinde fişekleyen borsa için bu haberden daha güzel haber mi olur...?

1.5 ayda döviz rezervleri 23 milyar dolar erimiş...

yeni zirvelere yelken açmanın tam zamanıdır !!!!..

gecenin ilerleyen saatlerinde son durumlara bakarız...
    sanırım eski forumda yazdığım yazılar ile bağlantı olmadığı anda yapmaya çalıştığım vurgulama ve ironi anlaşılmaz hale geliyor...

demek ki düz yazmak gerekiyor..dolayısı ile bu kısmın yazılmamış kabul edilmesini rica ediyorum...

gelelim diğer konulara;

kod rakamda bir değişiklik yok...

kapanış<ortalama<88.310 denklemi gerçekleşmediği sürece ...YÖN YUKARI..

YOL HARİTASI

Direnç 3... 89.900

Direnç 2... 89.600

Direnç 1... 89.350

DENGE DEĞERİ.................89.050

Destek 1... 88.800

Destek 2... 88.500

Destek 3... 88.300

görüldüğü üzere 3.destek rakamı ile kod rakam aynı değerde..başka bir deyişle ,eğer denklem gerçekleşirse ne yiv kalır ne de set...DENGE DEĞERİNİN üzerinde kalındığı sürece endeksin dirençlerle mücadelesini izleyeceğiz...

endeksin ders kitaplarına geçecek NEGATİF UYUMSUZLUĞUNU izlemeye devam ediyoruz...

MB BRÜT DEVİZ REZERVİ NEDİR...?NET DÖVİZ REZERVİ NEDİR...?

Bu konu ile ilgili güncel bir çalışma bulamadım ama 2013 yılı için bir çalışma buldum...fikir vermesi açısından incelemekte faydalar vardır...

** Merkez Bankası’nın 2013 yılı sonunda 114 milyar doları döviz 20.9 milyar doları altın olmak üzere toplam 134.9 milyar dolar rezervi var.

** Bu rezervin 93.8 milyar dolarlık bölümü Merkez Bankası’nın döviz yükümlülüklerinden
    (borçlarından) oluşuyor.

Döviz yükümlülükleri ise şunlar:

1) 57.5 milyar doları bankaların zorunlu karşılık olarak yatırdıkları döviz

2) 16.2 milyar doları bankaların zorunlu karşılık olarak yatırdıkları altınlar

3) 6.4 milyar doları kamunun (devletin) döviz hesapları

4) 5.4 milyar doları, yurtdışındaki işçilerin döviz hesapları bakiyesi

5) 8.3 milyar doları bankaların döviz hesapları bakiyesi.

**134.9 milyar toplam rezervden 93.8 milyar dolar döviz yükümlülükleri çıkarılınca kalan 41.1 milyar dolar Merkez Bankası’nın net döviz rezervi olarak kabul ediliyor.

fikir olarak bakılması gerekir..çünkü;Uluslararası değerlemelerde döviz rezervinin neti değil, brütü ölçü olarak kabul ediliyor. Bu nedenle net-brüt spekülasyonu yapmak yanlış olur.

yine fikir olması açısından şöyle bir oranlama yapılabilir...

135 milyar doların neti 41 milyar dolar olursa

89 milyar doların neti kaç dolar olur..

89x41
    --------=27 milyar dolar...
    135

Rezerv yeterli büyüklükte mi?

198/12=17(yaklaşık)

- Önceki yıllarda döviz rezervinin ülkenin en az 3-4-6 aylık ithalatını karşılayacak olmasına bakılırdı. Türkiye’nin ortalama aylık ithalatı 17 milyar dolar. brüt üzerinden gidersek 89/17=5 ..Demek ki döviz rezervi 5 aylık ithalatı kolaylıkla karşılayabilecek ölçüde...net üzerinden gidersek yaklaşık 1.5 aylık ithalatı karşılayabilecek düzeyde...

- Daha sonra döviz rezervinin kısa vadeli borçları karşılayıp karşılamayacağı ölçü olarak kabul edildi...

her yıl döndürülmesi gereken borç tutarının 230 milyar dolar civarında olduğu yazılıyor...

MB brüt döviz rezervleri üzerinden gidersek;

89/230=%39

net üzerinden gidersek;

27/230=%12

karşılama oranı görüyoruz...

Ne var ki Merkez Bankası rezervleri ile ilgili bu tür hesaplar sadece Türkiye gibi döviz sorunu olan ülkeler için yapılıyor.

Birçok zengin ülkenin rezervi bizim rezervlere yakın büyüklükte. Döviz rezervleri Almanya’da 210 milyar dolar, Fransa’da 156 milyar dolar, İtalya’da 155 milyar dolar, İngiltere’de 136 milyar dolar. Ve de bu ülkeler için rezervlerin yeterli olup olmadığını kimse tartışmıyor.

Çok ülke döviz rezervini büyütmek istemiyor. Çünkü rezerv merkez bankaları için bir yük. Maliyeti var. Merkez bankaları yüksel maliyet ile döviz toplayarak onu, ucuz faiz ile sağda solda değerlendirmeye çalışmak istemiyorlar.

bu gerçeğin altını da çizmek gerekiyor...

böylece MB döviz konusunu-FİKİR VERMESİ AÇINDAN- elimizden geldiğince incelemeye çalıştık...

Alıntı Originally Posted by Ranger Yazıyı Oku
    yeni zirvelere yelken açmanın tam zamanıdır !!!!.

Kusura bakmayın anlayamadım.Dolarmı endeksmi ?
    arkadaşım yazan kişi kendi çapında makara yapmış.

8. bu duruma hiciv denir
    çook eskiden bu nikteydim, değiştim break34 oldum ,sonra yine en başa döndüm

Sayfa 11/95 İlkİlk ... 9101112132161 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •