Sayfa 791/909 İlkİlk ... 291691741781789790791792793801841891 ... SonSon
Arama sonucu : 7265 madde; 6,321 - 6,328 arası.

Konu: CEMAS - Cemas Döküm

1. Her sene bedelli deniyor ama 2011de %223, 2020 de %100, birde bu yeni geçen olursa 3. olacak. Bu sene bir çok hisse %200 üstünde yaptı. Ayrıca 400küsür milyon küçük yatırımcıda olduğunu mu düşünüyorsunuz? Büyümeler sancılı olur. Bana göre şu an ederinde, lakin şu an değil geleceği lazım bana, yatırımların kar getireceğini düşünüyorsanız sıkıntı yok, 1 milyara yakın sermaye ile ne kadar kar getirecek, ne işler yapacak. Parayı hiç edeceklerini düşünüyorsanız olay farklı. Gelecek projeksiyonunu iyi çizmek lazım. YTD cemas.jpg

Sanırım Bedelliyi spk onaylamazsa hareket yukarı bedelli onaylanırsa düşmeye devam eder gibi.Tabi benim senaryom.Cemaş ta ne senaryo biter ne tiyatro ne film.

Kendi Görüşümdür.Yatırım Tavsiyesi Değildir.

3. İyi akşamlar herkese.
    1,26 tan 8000 adet Cemaş var elimde.Geçen seneki bedeliiden sonra almıştım. Şimdiki bedelliyi öngörmediğim için ve daha da gider diye elimde tuttum. Ben küççücük yatırımcıyım ve bedelliye katılmam için sanırım 8.000 tl gerekiyor.
    Şimdi işin ehli arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim.
    -1,26 maliyet ile , diyeli ki şuan ki 2,14 fiyat ile bedelliye katılmak mantıklı (karlı) mı dır ?
    - Yoksa bu fiyatlardan çıkmak mı daha karlıdır ?
    Şimdiden teşekkür ederim.

Duhul
    Mar 2020
    İkamet
    İSTANBUL
    Gönderi
    632
    Son alımı da buradan yapalım dedik,
    pazartesi tavan falan yapmazsa seviniriz,
    bir bedelli macerası yaşayayım benim için ilk olacak,
    bedellileri eğer doğru kullanıldığı takdirde seviyorum, faizsiz borç alarak yatırım yapmış olur,
    tabi yeter ki doğru değerlendirildiği ve şeffaf şekilde net bilgi verildiği takdirde,
    hayırlısı artık bekleyip göreceğiz.

Duhul
    Mar 2020
    İkamet
    İSTANBUL
    Gönderi
    632
    Gördüğüm ve anladığım kadarı ile;
    Şirket satışlarını artırıyor bu güzel,
    2019 yılında 145 milyon satış geliri varken 2020 3ç itibariyle 141 milyon satış gelirine ulaşmış.
    ancak şirket yeni yatırımları için borçlanmış ve finansal gelirler net kara ciddi etki yapmış.
    3. çeyrek itibariyle 5.6 milyon TL faaliyet karına karşın 89.4 milyon net kar elde etmiş.
    Şirket artan satışlar sebebiyle kapasiteyi artıracak yatırımlar için de bedelliye gideceğini belirtmiş.
    Eğer şirketin yatırımları ciddi katkı sağlayacaksa yüksek faizle borçlanma yerine bedelliye gidilmesi daha mantıklı geliyor.
    Kısa zaman içerisinde 2 bedelli çok beklendik bir durum değil ve tepki çekmesi de normal
    ancak şirketin büyümek için gerçekten ihtiyacı varsa bedelli şirket için faizsiz iyi bir kaynak olacaktır.
    Yüksek faiz karın önemli bir bölümünü süpüreceğinden şirket uzun süre borçlulukla uğraşmak zorunda kalabilir.
    Bu da şirketin piyasa değerini olumsuz etkiler.
    İnşallah yeni yatırımlar satışlara ve kara olumlu etki sağlayarak reel büyüme sağlayabilir.
    ayrıca son çeyrek bilançosu da satışların büyümesi ile ilgili fikir vermesi açısından oldukça önemli duruyor.
    lehte aleyhte fikri olan büyüklerimiz de fikirlerini paylaşırsa seviniriz, yeni takip ettiğim bir şirket ve fazla bilgimiz yok doğal oalrak yanılabiliriz,
    Son bir not, şirket sahiplerinin piyasadaki itibarlarını kazanmaları için bu süreç sonunda başarılı olmaktan başka çareleri yok.

SPK bedelli yi onaylamayabilirrrrr.

Kendi Görüşümdür.Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Duhul
    Mar 2020
    İkamet
    İSTANBUL
    Gönderi
    632
    Faaliyet raporunda ortaklık yapısı;
    Zafer BEKEN %5
    Işıklar Enerji %5,83
    Işıklar Pazarlama Aş. %1,73
    Diğer %91,39 görünüyor,
    Ama başka bir yerde borsa direkt sitesinde;
    USAŞ YATIRIMLAR AŞ %74,81
    Diğer %25,19 görünüyor,
    Kapta güncel ortaklık yapısı menüsünde de, %5 üzeri ortak bulunmamaktadir diyor,
    hangisi doğru kafam karıştı yine

Duhul
    Mar 2020
    İkamet
    İSTANBUL
    Gönderi
    632
    Şirketin geçen yıl yaptığı bedelliden gelen 240.192.989,03 TL'si fon girişi ile yaptığı faaliyetler;
    (kaynak: https://cemas.com.tr/yatirimci.php?l...iyet-raporlari)

1. 31.01.2020 tarihinde, Şirketimizin Finansbank Rıhtım Kadıköy Şubesindeki rotatif kredi borcu (ana para + faiz) toplam 3.036.356 TL kapatılmıştır.
    2. 04.02.2020 tarihinde, Sermaye Artırımından Elde Edilecek Fonun Kullanımına İlişkin Rapor'da belirtilen 2 adet CNC İşleme Makinası yatırımından biri, 250.000 € + % 8 KDV bedel ile satın alınmıştır.
    3. 05.02.2020 tarihinde, Fiba Faktoring'den kullanılan kredi, 375.235,57 € anapara ve 3.178,42 € birikmiş faiz ve komisyon olmak üzere toplam 378.413,99 € itibarıyla kapatılmıştır.
    4. 10.02.2020 tarihinde, bağlı ortaklığımız BND Elektrik Üretim A.Ş.'nin 2015 yılında Odeabank'tan kullandığı 19.000.000 USD tutarındaki döviz kredisinin bakiyesi ile erken kapama maliyeti toplamı 13.616.329 USD (karşılığı 78.928.326,62 TL) kapatılmıştır. Kredinin kapatılması akabinde Işıklar Grubu şirketlerinin söz konusu kredi için verdiği (finansal tablo dipnotlarında görülen) teminat, rehin, ipotek ve kefaletlerin tamamı geri alınmıştır, kaldırılmıştır, fek edilmiştir.
    5. 18.02.2020 tarihinde Şirketimizin QNB Finans Finansal Kiralama A.Ş.'ye olan 329.770 € (avro) bakiye faktoring borcu kapatılmıştır.
    6. 26.02.2020 tarihinde Şirketimizin Alternatif Finansal Kiralama A.Ş.'ye olan 765.733,71 € (avro) bakiye leasing borcu kapatılmıştır.
    7. 3/6
    8. 03.04.2020 tarihinde Japon Yamazaki Mazak firması ile 03.04.2020 tarihinde 145.000 €+%8 KDV satın alma sözleşmesi imzalanmıştır. Japonya'da özel üretimi yapılan "SmoothC Kontrollü Yamazaki Mazak C eksenli Mega Turn 500M CNC Tezgah" Ekim 2020 tarihinde Şirketimize teslim edilmiştir.
    9. 06.04.2020 tarihinde 2 adet mobil bilye ayıklama makinası, üretim süreçlerinin tamamlanması ve teknik kabullerin yapılmasının ardından kullanıma alınmıştır.
    10. 10.04.2020 tarihinde 1 Adet Metal Talaş Sıkıştırma Makinası üretimi için AYMAS firması ile KDV hariç 125.000 Avro bedel üzerinden sözleşme imzalanmıştır. Sözleşme gereği özel üretimi yapılan Metal Talaş Sıkıştırma Makinasının kurulumu tamamlanarak faaliyete geçmiştir.
    11. 15.05.2020 tarihinde 2 adet taşlama makinesi alımı için 574.000 Avro bedelle Japon Koyoma firması ile anlaşılmıştır. Fon kullanım yeri raporunda 2 adet taşlama makinesi alımı için 440.000 Avro bedel öngörülmüş ise de makinelerden biri planlanandan daha büyük ve üst model alındığından maliyet yükselmiştir. Japon Koyoma firması ile yapılan sözleşme gereği Japonya'da üretilen 2 adet taşlama makinesinin fabrikamızda kurulumu tamamlanarak faaliyete geçmiştir. Bu makine yatırımları ile birlikte Mercedes, MAN ve Ford firmalarına ürettiğimiz parçaların hem daha kaliteli ve hatadan arınmış olması sağlanacak, hem de üretimde maliyet avantajı sağlanacaktır.
    12. 04.06.2020 tarihinde “Kalıplama Hattı ve Kum Hazırlama Üniteleri” işinin bir kısmına tekabül eden hat ve ünitelerin imalatı ve kurulumu için yeni teknoloji hatlarda Dünyanın en büyük üreticilerinden DISA Industries A/S (Danimarka) ile 895.000 Avro bedel ile sözleşme imzalanmıştır. Söz konusu hattın, kum hazırlama mixerleri ve üniteleri ile beraber 6 ay içinde tamamlanıp, fabrikamızda kullanıma geçmesi beklenmektedir.
    13. 30.06.2020 tarihinde Soğutma Üniteleri için kalıp kum soğutma teknolojilerinde lider firmalardan Simpson Technologies GmbH (Almanya) ile sözleşme imzalanmıştır. Söz konusu özel üretim soğutma ünitesi, parça ve bilya dökümlerinde sıcaklık ve kalıp sertliğini optimum ayarlara getirmek suretiyle ürün kalitemizi arttıracaktır. Ayrıca, Japon Takisawa marka Nex 110 modeli 2 eksenli ilave bir CNC tezgahı alınmış, fabrikamızda bu hafta üretime geçmiştir. Anılan yatırımların toplam bedeli 284.000 Avro'dur.
    14. 22.07.2020 tarihinde "Kalıplama Hattı ve Kum Hazırlama Üniteleri" 2. hattının yapımı için Heinrich Wagner Sinto (HWS-Almanya) firması ile 2.750.000 Avro bedel üzerinden sözleşme imzalanmıştır. Şirketimiz için özel olarak Almanya'da üretilecek söz konusu yeni hat, mevcut hatlarımızdan daha büyük ve iki katından daha hızlı olacaktır. Bu yeni hattın, 8 ay içinde üretiminin tamamlanıp, nakliye (1 ay süreceği öngörülmektedir), montaj ve deneme süreçlerinden (4 ay süreceği öngörülmektedir) sonra 13 ay içinde fabrikamızda kullanıma geçmesi beklenmektedir. Söz konusu hat yatırımı ile birlikte özellikle otomotiv parça üretim kapasitemiz artacak, üretim hataları düşecek, hat hızı ve büyüklüğü sebebiyle maliyetlerimiz azalacaktır.
    15. 06.08.2020 tarihinde Kalıplama Hattı ve Kum Hazırlama Üniteleri için Kum Hazırlama Sistemi yapım anlaşması CMS Çetin Döküm Makina San. Tic. Ltd. Şti. ile 550.000 Avro fiyatla bedel üzerinden sözleşme imzalanmıştır. Söz konusu kum hazırlama sistemi, yeni alınan ve Aralık ayında kurulumu tamamlanması planlanan DISA hattımız için kullanılacak olup inşaatları ile beraber 5 ay içinde üretiminin tamamlanıp, fabrikamızda kullanıma geçmesi beklenmektedir.
    16. 4/6
    17. 02.09.2020 tarihinde birinci yeni dikey hattımızın soğutma ünitelerine ek olarak, ikinci yeni yatay hattımızla beraber kullanılacak mixer ve soğutma ünitelerinin yapımı için Simpson Technologies GmbH (Almanya) ile 550.000 Avro tutarında yeni bir anlaşma yapılmıştır. Söz konusu özel üretim mixer ve soğutma üniteleri, parça ve bilya dökümlerinde sıcaklık ve kalıp sertliğini optimum ayarlara getireceğinden ürün kalitemizi arttıracaktır. Bu yeni ünitelerin 8 ay içinde üretiminin tamamlanıp, fabrikamızda kullanıma geçmesi beklenmektedir.
    18. 19.10.2020 tarihinde Şirketimizin döküm faaliyetlerinde, özellikle ergitme safhasında yer alan indüksiyon ve döküm ocaklarında, kullanılan yüksek miktarlardaki elektrik enerjisi nedeniyle katlanılan yüksek elektrik maliyetlerini düşürmek üzere Kırşehir'deki fabrika arazisinin bulunduğu parselde yaklaşık 80 dönümlük alanda güneş enerjisi santrali (GES) kurulması için gerekli izinler alınmış, altyapı hazırlanmış ve projenin yapımı için Solargüç Enerji Sistemleri A.Ş. ile 2.868.000 ABD Doları bedel üzerinden sözleşme imzalanmıştır. Söz konusu GES'te HT-SAEE firmasının Türkiye'deki fabrikasında üretilen 400 W gücünde güneş enerji panelleri kullanılacaktır. PV paneller Bifacial Perc teknolojisine sahip olup yansıyan güneş ışınlarını da elektrik enerjisine dönüştürerek verimliliği ve enerji üretimini Mono Perc panellere göre %10 artırabilmektedir. Türkiye'de uygulanan ilk Bifacial Güneş Enerjisi Santralı olma özelliğine sahip olacak santralın 2021 yılı Nisan ayında devreye alınması planlanmıştır. Proje tamamlandığında 5900 kWe elektrik enerjisi üretme kapasitesinde olacak olup, Şirketimizin yıllık enerji ihtiyacının 10.504.000 kWh kadarını söz konusu GES'ten sağlayacağı beklenmektedir. Böylelikle yıllık enerji maliyetindeki azalmanın 800.000 ABD Doları civarında olacağı hesaplanmıştır.

Sayfa 791/909 İlkİlk ... 291691741781789790791792793801841891 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •