Sayfa 87/164 İlkİlk ... 3777858687888997137 ... SonSon
Arama sonucu : 1310 madde; 689 - 696 arası.

Konu: MAVI - Mavi Giyim San. ve Tic. A.Ş.

1. Çoğu kişinin bilmediği bir durumdan bahsetmek istiyorum. Çoğumuz Mavi neden büyük oranda halka arz gerçekleşti? Bende yeni öğrendim meğer şirket 2008 yılında Turkven'e (yatırım fonu) satılmış. Fonunda,zamanında şirketi büyüttükten sonra en geç 2020 yılına kadar satma planı varmış. Aşağıdaki yazıda da bu durum açıkça belirtilmiş.Adamlar halka arz yoluyla bu işi yapmış görünüyor.

SPK Kanunu ; madde 101, 103, 104, 106, 107, 110 ve diğer ilgili maddeleri kapsamında yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı olarak değerlendirilemez.

2.  Alıntı Originally Posted by Blues and Jazz Yazıyı Oku
    Çoğu kişinin bilmediği bir durumdan bahsetmek istiyorum. Çoğumuz Mavi neden büyük oranda halka arz gerçekleşti? Bende yeni öğrendim meğer şirket 2008 yılında Turkven'e (yatırım fonu) satılmış. Fonunda,zamanında şirketi büyüttükten sonra en geç 2020 yılına kadar satma planı varmış. Aşağıdaki yazıda da bu durum açıkça belirtilmiş.Adamlar halka arz yoluyla bu işi yapmış görünüyor.

Bunu halka arz edilirken okumuştum. TURKVEN tam anlamıyla gezer sermaye, büyüme planını projeni anlatıyorsun, olumlu karşılarlar ve finansal raporların ile büyüme planın makul karşılanırsa, belirli bir periyot sana ortak oluyor, işin başından çıkış zamanları belli. Mavi bu geçici yatırımı kullanarak büyüdü, hem de bir hayli segment atladı; yurtdışında satış mağazaları vs. Halka arz gerçekleştirmeleri sebebi de Turkven'in çıkış tutarını karşılamaktı. Turkven ayrıldı, borsaya kote büyük bir şirket sahibi oldular. Olumsuz mu, derseniz. Bence çok mantıklı. Sonu da iyi olur inşallah. Ancak tek sıkıntı, bu büyük yapının maliyeti de büyük. Kot fiyatları collins vs ile karşılaştırınca çok yüksek kalıyor. Satış rakamlarına bu nasıl yansır, bu strateji ile büyüyebilir mi? Bilemiyorum. Çünkü tüm sektörler artık low-cost strateji ile hareket ediyor. Hayırlısı olsun, bakalım.
    http://bilgigossip.com/mavi-turkven-...rlesme-sureci/
    Turkven'in Aktif yatırımları kısmında Mavi Jeans görünmüyor.
    http://turkven.com/tr/aktif-yatirimlar.htm
    YTD

3.  Alıntı Originally Posted by Blackk Yazıyı Oku
    Bunu halka arz edilirken okumuştum. TURKVEN tam anlamıyla gezer sermaye, büyüme planını projeni anlatıyorsun, olumlu karşılarlar ve finansal raporların ile büyüme planın makul karşılanırsa, belirli bir periyot sana ortak oluyor, işin başından çıkış zamanları belli. Mavi bu geçici yatırımı kullanarak büyüdü, hem de bir hayli segment atladı; yurtdışında satış mağazaları vs. Halka arz gerçekleştirmeleri sebebi de Turkven'in çıkış tutarını karşılamaktı. Turkven ayrıldı, borsaya kote büyük bir şirket sahibi oldular. Olumsuz mu, derseniz. Bence çok mantıklı. Sonu da iyi olur inşallah. Ancak tek sıkıntı, bu büyük yapının maliyeti de büyük. Kot fiyatları collins vs ile karşılaştırınca çok yüksek kalıyor. Satış rakamlarına bu nasıl yansır, bu strateji ile büyüyebilir mi? Bilemiyorum. Çünkü tüm sektörler artık low-cost strateji ile hareket ediyor. Hayırlısı olsun, bakalım.
    http://bilgigossip.com/mavi-turkven-...rlesme-sureci/
    Turkven'in Aktif yatırımları kısmında Mavi Jeans görünmüyor.
    http://turkven.com/tr/aktif-yatirimlar.htm
    YTD
    Değerli bilgiler için teşekkürler Sn.Blackk!
    Satış fiyatı diğer markalara göre yüksek kalıyor çünkü şirket marka adını kullanıyor. Hepimiz biliyoruz ki Mavi TR'nin marka değeri en yüksek şirketlerinden..
    Syg.
    SPK Kanunu ; madde 101, 103, 104, 106, 107, 110 ve diğer ilgili maddeleri kapsamında yatırım tavsiyesi ve danışmanlığı olarak değerlendirilemez.

4.  Alıntı Originally Posted by Blues and Jazz Yazıyı Oku
    Değerli bilgiler için teşekkürler Sn.Blackk!
    Satış fiyatı diğer markalara göre yüksek kalıyor çünkü şirket marka adını kullanıyor. Hepimiz biliyoruz ki Mavi TR'nin marka değeri en yüksek şirketlerinden..
    Syg.
    İçinde bulunduğumuz konjonktür tüketiciye bu tarz bir hareket opsiyonu artık tanımıyor, diye düşünüyorum.
    Gıda gibi sektör olmadığı için, genelin orta-alt gelirli olduğu toplumlarda tüketicinin ilke feragat edeceği sektörlerden bence, giyim.
    Ürün satış fiyatları karlılığı olumsuz etkileyecek bence. Marka değeri daha düşük ama çok satış gerçekleştiren firmaların
    bilançoları daha olumlu etkilenecektir. Tabii ki bu benim şahsi kanaatim. H&M, Collins, LCW, DeFacto...
    AVM 'lere gidince bu gözle daha fazla bakacağım. Reklam, kira, vs gibi sabit masraflar fiyat rekabetini MAVİ için zorlaştırıyor.
    Giyim firmalarının borsaya kote olma çalışmalarının artması da bence bundan kaynaklanıyor.
    Beymen bile halka arz olma peşinde. Halbuki segment olarak halka hitap etmiyorsun. Üst düzey gelire sahipler bile etkilendi demektir bu. YTD.

5. Tabii ki bu faaliyet öngörüsü, şirketin sahip olduğu gayrimenkuller, nakit yapısı gibi bir çok etmen borsa değerine tesir edebilir.
    Saygılar,
    YTD

6.  Alıntı Originally Posted by Blackk Yazıyı Oku
    Gıda gibi sektör olmadığı için, genelin orta-alt gelirli olduğu toplumlarda tüketicinin ilke feragat edeceği sektörlerden bence, giyim.
    Ürün satış fiyatları karlılığı olumsuz etkileyecek bence.
    Sn.Blackk değerli görüşleriniz için tşk ederim.
    Yukarıdaki söyleminize katılıyorum fakat artık toplum olarak marka özentisi bir gençlik gümbür gümbür geliyor. Mesela Iphone vb. gibi ürünlerin TR'de ciddi pazar elde etmesi belki biraz bundan kaynaklanıyor. Teknik olarak bu durumu tam açıklayamıyorum ama Starbucks vb. ortamlarda gördüğüm yeni nesil çok farklı eksende geliyor.
    ------
    Asıl dikkatimi çeken bir konu, sosyal medyada kullanıcı yorumlarına baktığımda, Mavi'den aldığı ürünlerin kalitesinde geçmiş yıllara göre belirgin bir düşüş olduğu konusunda serzenişler çok çok fazla. Yine birçok yorumda, kaliteyi haketmeyen yüksek fiyattan, ürünlerin çabuk bozulmasından ya da eski Mavi'nin ürünlerine göre dayanıklık sürelerinin azalmasından şikayetçi.
    Mavi'de bir strateji uygulanıyor gibi ama tam çözmüş değilim. Daha çok ciroya yönelik bir hamle ve kaliteden ödün verilerek yapılıyor gibi ama sonuçlara bakıyorsun tüm mali rasyolarda ciddi yükselişler var. Ciro ve büyüme oranları da gayet iyi. Hatta son 2-3 bilanço beklentilerin üzerinde geldi. Benim asıl ilgilendiğim büyüme hikayesini ne zamana kadar sürdürülebilir yapacak? Sonuçta Mavi gibi bir marka yaratan TR kökenli şirket çok az. Burada ayrı bir başarı var ve bu gizemli başarı gelecekte de sürdürülebilecek mi? Aracı kurumların raporlarına bakıyorsun hepsi Mavi'yi yerlere göklere sığdıramıyor.Halka arzda ve sonrasında yabancı yatırımcı malı aldı. Bireysel yerli yatırımcı da pek mal yok. Yerli yatırımcıların yorumlarına bakıyorsun çoğu pahalı vb. diyerek uzak duruyor fakat elin yabancısı malları silip süpürdü bizim mi göremediğimiz bir şey var?
    en çok merak ettiğim 5-6 yıl sonra şirketin hisselerinin nerelerde olacağı? Syg.

7.  Alıntı Originally Posted by Blues and Jazz Yazıyı Oku
    Sn.Blackk değerli görüşleriniz için tşk ederim.
    Yukarıdaki söyleminize katılıyorum fakat artık toplum olarak marka özentisi bir gençlik gümbür gümbür geliyor. Mesela Iphone vb. gibi ürünlerin TR'de ciddi pazar elde etmesi belki biraz bundan kaynaklanıyor. Teknik olarak bu durumu tam açıklayamıyorum ama Starbucks vb. ortamlarda gördüğüm yeni nesil çok farklı eksende geliyor.
    ------
    Asıl dikkatimi çeken bir konu, sosyal medyada kullanıcı yorumlarına baktığımda, Mavi'den aldığı ürünlerin kalitesinde geçmiş yıllara göre belirgin bir düşüş olduğu konusunda serzenişler çok çok fazla. Yine birçok yorumda, kaliteyi haketmeyen yüksek fiyattan, ürünlerin çabuk bozulmasından ya da eski Mavi'nin ürünlerine göre dayanıklık sürelerinin azalmasından şikayetçi.
    Mavi'de bir strateji uygulanıyor gibi ama tam çözmüş değilim. Daha çok ciroya yönelik bir hamle ve kaliteden ödün verilerek yapılıyor gibi ama sonuçlara bakıyorsun tüm mali rasyolarda ciddi yükselişler var. Ciro ve büyüme oranları da gayet iyi. Hatta son 2-3 bilanço beklentilerin üzerinde geldi. Benim asıl ilgilendiğim büyüme hikayesini ne zamana kadar sürdürülebilir yapacak? Sonuçta Mavi gibi bir marka yaratan TR kökenli şirket çok az. Burada ayrı bir başarı var ve bu gizemli başarı gelecekte de sürdürülebilecek mi? Aracı kurumların raporlarına bakıyorsun hepsi Mavi'yi yerlere göklere sığdıramıyor.Halka arzda ve sonrasında yabancı yatırımcı malı aldı. Bireysel yerli yatırımcı da pek mal yok. Yerli yatırımcıların yorumlarına bakıyorsun çoğu pahalı vb. diyerek uzak duruyor fakat elin yabancısı malları silip süpürdü bizim mi göremediğimiz bir şey var?
    en çok merak ettiğim 5-6 yıl sonra şirketin hisselerinin nerelerde olacağı? Syg.
    12 yaşında çocuğuma kot bakarken dikkatimi çeken nokta pamuk oranı düşüklüğü idi, Collins yüksek pamuk oranı ile daha düşük fiyat teklif ettiği için oradan aldım. Çocuğum bahsettiğiniz diğer iki markayı ısrarla kullanırken, Mavi'de o kadar ısrarcı olmadı. Diğer iki markaya oranla, O kadar yüksek değil marka algısı. Apple'ın üzerinde ben ısrarcıyım, çünkü gerçekten yazılım ve kullanım süresi olarak çok memnunum. Yaşım gereği Levis'ın piyasayı kasıp kavurduğu yılları bildiğim için, sanki o kadar talep ve konuşulan bir marka değil izlenimi var bende. Ben çok borsa rakamlarını bilemeyeceğim, ama bu fiyatlar sanki yüksek gibime geliyor. Kısa-Orta vadede daha makul fiyatlardan alım fırsatı vereceğini düşünüyorum. Ama kesinlikle yatırım tavsiyesi veremem. Hayırlısı olsun, hepimiz için.

8. Hissede haftalık trend düşüş baskısı altında..

Sayfa 87/164 İlkİlk ... 3777858687888997137 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •