Sayfa 1014/1078 İlkİlk ... 1451491496410041012101310141015101610241064 ... SonSon
Arama sonucu : 8620 madde; 8,105 - 8,112 arası.

Konu: Sistem Takibi...

Sabah bir arkadaş yazdı ,"satayım mı?" diye..

"Satıyorsan hepsini sat" dedim. Hepsini birden satmaya eli varmamış. Az bir miktarını satmış, gerisini pasife yazmış ama almamışlar... Bir defa önceki seviyeleri gördükten sonra daha aşağıdan vermek çok zor geliyor insana...

Öğleden sonra moraller bozuk beni tekrar aradı... İyice çökmüştü...

Eğer bu piyasada ayakta kalmak istiyorsa insan 1-2 kademeye bakmaz. Yok eğer yatırım ve hedef odaklı bakıyorsa olaya düşüşler sadece fırsattır...

Ben bunca yıllık borsa hayatımda şunu öğrendim:

Eğer tahta yapıcı, spek vb. değilsen:

- Bu işi ne kadar az bilirsen ve hep yatırım olarak görüp, beklersen ama doğru hissede; çok bildiğini sanan üstatlardan kat ve kat fazla başarılı ve kazançlı olursun...

O nedenle bırakın dökülen dökülsün. Gelecek günler daha güzel olacaktır...

"Yatırım Tavsiyesi Değildir!"... Eğitim ve Bilgi amaçlı paylaşımlar yapıyorum.

Alıntı Originally Posted by T/A Yazıyı Oku
    Bizimki "hocanın vurduğu yerden gül biter" misali alyel hanım...

Ağacı budamaktaki amaç daha gür çıkmasıdır... Bu da aynı hesap...

Şimdi ağaçtaki çalı çırpı niteliğinde olan dallar budandı, budanıyor. Sonrasında yine daha gür dallar vermeye başlayacaktır...

Beklemesini bilmeyen elindekinden de olur...

Küçük lotlarla bir ihtimal sat/al olabilir ama büyük lotlarla ancak dökülenler toplanır...

Bu aşamada "dövene elsiz, sövene dilsiz" olmak lâzım...
    Yaşadıklarından öğrenmek, herkesin başarabildiği bir şey değil.
    Başarabilenler eylemiyle de, söylemiyle de farkediliyor.
    Takip etmek ve küçük alıştırmalarla geçti yıllarım borsa da.
    Kısmetse bahara kılıç kuşanma zamanı benim için.
    "Öğrenenler" den öğreneceğim her sözcük değerli bu anlamda .
    Var olun

Alıntı Originally Posted by alyel Yazıyı Oku
    Yaşadıklarından öğrenmek, herkesin başarabildiği bir şey değil.
    Başarabilenler eylemiyle de, söylemiyle de farkediliyor.
    Takip etmek ve küçük alıştırmalarla geçti yıllarım borsa da.
    Kısmetse bahara kılıç kuşanma zamanı benim için.
    "Öğrenenler" den öğreneceğim her sözcük değerli bu anlamda .
    Var olun
    Burada bir aile gibi dertleşip, dost meclisi kuruyoruz...

Hepimiz çok hata yapıyoruz, çünkü bilinmeze doğru gidiyoruz... Çok değişken var...

Birbirimize destek ve yardımcı olmaya çalışıyoruz...

Herkes birbirinden bir şeyler öğreniyor...

Asıl başarı k/y gibi düşünmekten vazgeçtiğmiz anda başlıyor... Can alıcı nokta burada başlıyor...

Bunu fark etmeme yardımcı olan dostum thejackalav. 'a minnet ve şükran borçluyum... Hakkı ödenmez, değerli bir kişidir...

Bir müsibetin bin nasihattan evla olması, sanırım değerini hiç yitirmeyecek değerli forumdaşım T/A.

Teori/pratik birlikteliği vardır jargonda; günlük yaşamda özünün sözünün bir olması yani savunduğun gibi yaşa anlamında.

Borsada bu, teoride olması gerekenlerle gerçekleşenlerin aynı olması anlamındadır.

Oysa böyle olmadığı, hele de bizim BİST cikte, terminolojiye yeni anlamsız katkıların yapıldığı gerçektir.

Bu durumda k/y gibi düşünmekten vazgeçmek için, önce her k/y kendi bacağından asılacak, o kıtaları yeniden ve yeniden keşfedecek, gücü yeterse devam edecek

Teori/pratik birlikteliğini, benim için gerçek anlamda başlayacak borsa deneyimimde başta başaramayacağımı biliyorum/kuvvetle tahmin ediyorum

Umarım son kurşunum, can alıcı, benim için de kurtarıcı olur

Hamiş: sevgili kardeşim MR&MRS'ye mahsus selam

Madem bugün borsamız düştü, bir bakalım neden düştü...

Grafikten de görüldüğü üzere, çok teknik bir yerden, önemsiz bir bahane ile düşmüşüz... Demek ki, işi kılıfına uydurmuşlar...

Peki bu kadar hızlı niye düşmüşüz... Bir acelemiz var gibi... Çıkar kokusu yakında...

Olan oldu bir kere... Şimdi bu endeks nerede durur derseniz:

- Ya buradan döner, çünkü %23.8 'lik fiboya kadar düşmüşüz...

- Ya da 1.396 seviyesine kadar düşüş devam eder... O da %38.2 fibo yapıyor...

Yarın da aynı hızla düşerse zaten hemencecik oraları görürüz...

Çok nâdir paylaştığım uzun vade endeks grafiğime göre de, şu anki durumu değerlendirirsek, bu düşüşün bir önemi kalır mı?

AYI piyasasını bekleyen arkadaşlar grafikten görüldüğü üzere 1.208 seviyelerini bekliyorlardır...

Onlar bu seviyeleri bekleye dursunlar, biz ileriye bakınca bizi 2.021 ve 2.340 hedeflerini beklediğini görebiliyoruz...

Hem de öyle çok uzak bir zamanda değil, önümüzdeki 6 aylık bir süreçte...

Bakalım gelecek ne gösterecek...?

Grafiğin devamı da var. Zamanı gelince yine birlikte bakarız...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    TÜRKİYE CUMHURİYETİ
    Gönderi
    6,160
    emeklerinize sağlık
    mesaj alınmıştır prenses
    Bir Anda Sabah Olmaz Ebeda
    :

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    2,974
     Alıntı Originally Posted by T/A Yazıyı Oku
    Burada bir aile gibi dertleşip, dost meclisi kuruyoruz...

Hepimiz çok hata yapıyoruz, çünkü bilinmeze doğru gidiyoruz... Çok değişken var...

Birbirimize destek ve yardımcı olmaya çalışıyoruz...

Herkes birbirinden bir şeyler öğreniyor...

Asıl başarı k/y gibi düşünmekten vazgeçtiğmiz anda başlıyor... Can alıcı nokta burada başlıyor...

Bunu fark etmeme yardımcı olan dostum thejackalav. 'a minnet ve şükran borçluyum... Hakkı ödenmez, değerli bir kişidir...

Alıntı Originally Posted by selimtogrul Yazıyı Oku
    Endeks daha da düşer önemli olan senin elindeki de düşer mi?
    Düşerse ne yaparım ?
    A planı B planı ve C planı hazır mı ?
    Gidip çeyrekleri bozayım bari para bitti.
    Ustanın lafının üzerine laf söylemek bize düşmez.
    "Ama bana eşekten düşmüş birini getirin sözü " söylenirse işte ben ordayım. Üstü üstüne bir hafta yazıyla 7 gün taban yemiş bir hisseden yüzde 200 karla çıkabilme becerisi gösterdiğim gün dedim ki : Hamdım, piştim. ama daha henüz olmadım ne zaman oluyorsunuz biliyor musunuz?
    Birinin düştüğünü gördüğünüzde yüzüne sımsıcak gülümseyip elinden tutup haydi kalk daha oyun bitmedi deyip ona yol gösterdiğinizde.
    Değerli üstadım elbet xu100 için bize yol gösterecektir. Bu konuda şüphe götürmez bir gerçek var. Önümüzde çok yolumuz var ama çok aydınlık bir yol. Bu cendereden kurtulmanın bir yada birkaç yolu var. Bunlardan ilki bu işi sizin öğrenmeniz gerektiği. İkincisi ise herkesi dinleyip kendi bütçenize göre kendi kararlarınızı verdiğiniz ve kesinlikle kredisiz, borçsuz ve size lazım olmayan bir parayla bu mecrada bulunmanız. Gerisi zaten çorap söküğü gibi geliyor. Satış için fiyat gerekli ama sakın Fiyat a odaklanmayın. o sizi yanıltabilir. Satın aldığınız rakam ile sattığınız rakam arasında olan fark size kar görünür. Kesinlikle birim adedi gözardı etmeyin Sakin olmaya gayret gösterin. Tahtada bir aşağı bir yukarı inip çıkan rakamlar o esnada sizi aldatabilir. Hesabınızda görünen eksi bakiye sadece siz sattığınız, tüm malınızı elden çıkardığınız anda gerçekleşir. Unutmayın düşen bıçak tutulmaz, maliyet düşürmek için acele etmeyin. Bir hafta yada bir ay bu ekranlara bakmadığınızda hayat durmaz. Devam eder. o psikolojiye sakın yenilmeyin. Camı açın sigara içiyorsanız hava soğuk bile olsa bir sigara için yada neyse o soğuk iliklerinize kadar işlesin. Yaşadığınızı hissedin. Siz yaşadığınız sürece içinde olduğunuz her zorluğu aşabilecek bir bünyede yaratıldığınızı unutmayın PES ETMEYİN.
    Sevgiler saygılar,hürmetler bu vesileyle uzun zamandır yazılarına, nüktelerine, fırçalarına ve bilgeliğine hasret kaldığımız DON KİŞOT hasretle ellerinizden öpüyorum.
    Acı veriyorsa geçmiş; geçmemiş demektir.
    " Artık üç kişi takılıyoruz. Ben...Keyfim...Ve kahyası...Gerisinin......"

Sayfa 1014/1078 İlkİlk ... 1451491496410041012101310141015101610241064 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •