Sayfa 686/1078 İlkİlk ... 186586636676684685686687688696736786 ... SonSon
Arama sonucu : 8620 madde; 5,481 - 5,488 arası.

Konu: Sistem Takibi...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    2,966
     Alıntı Originally Posted by T/A Yazıyı Oku
    Hayırlı Haftalar...

Bir süredir üzerinde çalıştığım ama ancak dün gece tamamlayabildiğim bir projem vardı...

Hisse senetlerinin ham fiyat verileri ile grafiğini görmek istiyordum.

Yani bölünmeleri ve temettüleri dikkate almadan, sadece Bülten 'de verilen değerlerle grafikleri hep merak ettim.

Bu durumda 1 gün önce fiyat 10 TL iken grafikte de 10 TL görünürken, ertesi gün bölündüğünde 5 TL olduğunda fiyat ertesi gün 5 TL olacak ama 1 gün önceki fiyatı yine grafikte 10 TL olarak görünecek. Yani gün içindeki fiyatları baz alacak. Geçmiş verileri bölünmeler etkilemeyecek...

BIST verileri en erken 1998 yılına dayanıyor. Daha eski bültenlere ulaşamadım. O nedenle şimdilik;

- Başlangıç tarihimiz : 01/10/1998

İnşaAllah daha eski bültenlere eğer varsa ulaşırım ve daha geniş kapsamlı grafikler hazırlayabilirim. Esas film zaten bu tarihlerden önce dönmüştü. Neyse ki; en azından 2000 yılı zirvelerini görebiliyoruz... :ok

Örnek olarak ASELS grafiğini paylaşıyorum...

Sizin için önemli olan bir hisse varsa paylaşabilirim...
    diyerek yeni bir başlık açmışsınız sevgili üstadım. Her ne kadar başlık altında karalamasamda okuyorum. Ama buradan ben bişey çıkartamadım. Eğer müsaitseniz bu konuyu biraz açar mısınız ? Burada ne demek istiyorsunuz
    Bu arada eeey hayat2000 geldinse ses ver. Ben şimdi üstattan açıklama talebinde bulundum diye değerli bilgem hazır sesini çıkarttı bu hınzır diye uzun zamandır beni fırçalamamıştı. Birikmişleriyle üzerime gelir. Ses ver bana eyy hayat
    Acı veriyorsa geçmiş; geçmemiş demektir.
    " Artık üç kişi takılıyoruz. Ben...Keyfim...Ve kahyası...Gerisinin......"

Alıntı Originally Posted by selimtogrul Yazıyı Oku
    diyerek yeni bir başlık açmışsınız sevgili üstadım. Her ne kadar başlık altında karalamasamda okuyorum. Ama buradan ben bişey çıkartamadım. Eğer müsaitseniz bu konuyu biraz açar mısınız ? Burada ne demek istiyorsunuz
    Bu arada eeey hayat2000 geldinse ses ver. Ben şimdi üstattan açıklama talebinde bulundum diye değerli bilgem hazır sesini çıkarttı bu hınzır diye uzun zamandır beni fırçalamamıştı. Birikmişleriyle üzerime gelir. Ses ver bana eyy hayat
    Hayırlı akşamlar...

Şimdi ortada bir durum var. Bu da hisselerin Bedell/Bedelsiz/Temettü ile fiyatlarının düzeltilmesi ve dolayısıyla grafiklerinin değişmesi olayı...

Eğer bu bölünmelerin etkisini grafiğe yansıtmamış olsaydık nasıl gir durum oluşurdu?

Şimdi aşağıda size MRDIN için 3 ayrı grafik veriyorum. Örnek olsun diye MRDIN 'i verdim. İsteyen olursa istediği hissenin benzer grafiklerini atabilirim...

1. grafik bizim standart kullandığımız grafik. Hem bedelli/bedelsiz ve hem de temettülerin fiayata yansımış hali...

2. grafik ise bedelli ve bedelsiz yansımış ama temettü yansımamış hali... (TradingView benzer bi veriyi sağlıyor...)

3. grafik
    ise fiyatların bedelli/bedelsiz/temettü 'den hiç etkilenmemiş hali...

Sonuçlar çok ilgi çekici...

Şimdi acaba bu grafiklerden hangisini kullanmalıyız, hangisi daha doğru sonuçlar verir...

Meselâ Trend çiziyoruz ama hangisindeki geçerli. Ben sadece yatay trendlerin bazılarını örnek olsun diye çizdim. Yükselen ve Düşen Trendler de benzer şekilde çizilebilir.

"Yatırım Tavsiyesi Değildir!"... Eğitim ve Bilgi amaçlı paylaşımlar yapıyorum.

Şu ana kadar cevap yazan olmamış ...

Bu durumda bir grafik ve soru ile olaya yeni bir boyut katayım...

ASELS...

Tarih -> 2018-06-05
    Halka Arz Oranı -> %14
    Eski Sermaye -> 1,000,000,000 TL
    Yeni Sermaye -> 1,140,000,000 TL

Şimdi ben bilemediğim için soruyorum. Burada hissenin lot miktarı değişeceği için ortada bedelli bir sermaye arttırımı olmuş oluyor değil mi? Oran %14. Ben bunu sermaye artışından da görebiliyorum...

Şimdi bize sunulan MATRIKS tarafından sağlanan grafiğe bakalım:

- Peki burada %14 'lük etkiyi görebiliyor muyuz?!

Ben göremedim ve elimle hesapladım. Açılış tam olması gereken yerden açılmış ama ortada büyük bir GAP bırakmış...

Benim bilmediğim ve atladığım bir şey mi var??? Yıllardır bu verilere ve grafiklere güvenerek hiç sorgulamadan kullandım. Şimdi kafam karıştı.

Bir de BIST verileri ile elde edilmiş ve bölünmelerin ilave edildiği grafiğe bakalım.

Her şey olması gerektiği gibi görünüyor....

Lütfen, konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar bana ve bu konuyu merak eden arkadaşlara aydınlatıcı bilgi verebilir mi?

Şu anda resmen şaşırmış vaziyetteyim ve ilerleme yapamıyorum. Bu sorunu çözersek ve bu verilere güvenebilirsek ona göre devam edeceğim...

Olaya bir de TradingView penceresinden bakalım...

Bölünme burada da görünmüyor...!!!

Buradaki fiyatlar temettüden arındırılmış fiyatlar. Gerçi TradingView sağolsun her 2 fiyat türünü sağlıyor. İsteyen istediğini kullanıyor. Kendilerini tebrik ediyorum...

Fakat hangisinin doğru olduğuna da bir karar vermek gerekir diye düşünüyorum?

Ya ben ciddi bir hata hata yapıyorum ya da veri sağlayıcı firmalar bu halka arzı fiyatlara hiç yansıtmamışlar?!!!

Bilgi verebilen olursa çok memnun olurum...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    2,966
    Hayırlı akşamlar...

Şimdi ortada bir durum var. Bu da hisselerin Bedell/Bedelsiz/Temettü ile fiyatlarının düzeltilmesi ve dolayısıyla grafiklerinin değişmesi olayı...
    Allah razı olsun abi. 1 gram aklımız vardı. Sabah sabah onu da kaybetmemizi sağladın

1 gr. aklımız varsa şimdi 2 gr. olmuştur...

Her bilgi ekstradan beyin demektir...

Konuya cevap veren yok maalesef...

Kimsenin bir fikri mi yok, sayfayı okuyan mı yok?!

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    2,966
    Konuya cevap veren yok maalesef...

Kimsenin bir fikri mi yok, sayfayı okuyan mı yok?!
    Endeks biraz hareketli hafif düşecek izlenimi var. Herhalde herkes pozisyon kapatma peşinde üstadım

Sayfa 686/1078 İlkİlk ... 186586636676684685686687688696736786 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •