Sayfa 731/1078 İlkİlk ... 231631681721729730731732733741781831 ... SonSon
Arama sonucu : 8620 madde; 5,841 - 5,848 arası.

Konu: Sistem Takibi...

1. Başlıktaki teknikçi üstadlardan rica, ben teknikden anlamam

albrk'de dönen oyunları çözemedim bir türlü, ne takasdan ne teknikden bir şey çıkaramıyorum
    son günlerde ilginç hareketler yapıyorlar, uv'li bir teknik analiz lütfen, dolar ve tl bazında.

kimbilir belki dikkatinizden kaçmıştır bir ışık görürseniz ortak bile oluruz.

şimdiden teşekkürler.
    Son düzenleme : kitapci34; 05-01-2020 saat: 15:59.

Alıntı Originally Posted by Don Kişot Yazıyı Oku
    Üstadım bundan böyle her işe maydanoz olmayıp susma hakkımı kullanacağım.
    Yoksa kabak benim başıma patlıyor.

Eskiden İMKB yönetimi "Şu hissenin yarın rüçhan hakkı kullanımı/temettü ödemesi
    olduğundan ilk seans açılış fiyatı şudur" diye bir açıklama yayınlardı. Şimdilerde
    herşey KAP ta yayınlanan şirket açıklamalarına kaldı.

KAP ta sağolsun şirket duyurularını yıl yıl dosyalayıp arşive kaldırmış. 2018 deki
    133 duyuru arasından ilgili olanları aşağıya kopyalıyorum.

"Şirketimizin 24.05.2018 tarihinde yapılan Yönetim Kurulu toplantısında;

Şirketimizin çıkarılmış sermayesinin 1.000.000.000 TL'den 1.140.000.000 TL'ye
    çıkarılması sebebiyle ihraç edilecek 140.000.000 TL nominal değerli 140.000.000
    adet payın halka arz fiyat aralığının,Borsa İstanbul A.Ş. Toptan Alış Satış İşlemlerine
    İlişkin Uygulama Usulü ve Esasları çerçevesinde Borsa İstanbul A.Ş. tarafından,
    başvuru tarihinden önceki iş gününden başlamak üzere geçmiş 10 iş günü boyunca
    oluşmuş ağırlıklı ortalama fiyatların ortalaması alınıp en yakın fiyat adımına
    uyarlanması suretiyle tespit edilen baz fiyata +/- % 20 uygulanarak belirlenen ve
    tarafımıza bildirilen fiyat aralığı içerisinde kalmak üzere, 1 TL nominal değerli pay için
    halka arz fiyat aralığının 21,35 TL - 26,00 TL olarak belirlenmesine karar verilmiştir."

denmiş ve aracı kurumlar vasıtasıyla talep toplamak amacıyla tahta 7 Haziran 2018
    tarihine kadar işleme kapatılmış. Grafiklerdeki zaman boşluğu buradan kaynaklanıyor.

"Payları Borsamız Yıldız Pazar'da işlem gören Aselsan Elektronik Sanayi ve Ticaret
    A.Ş.'nin (Şirket) sermayesinin 1 milyar TL'den 1,14 milyar TL'ye artırılması dolayısıyla,
    ortaklarının rüçhan haklarının kısıtlanması suretiyle ihraç edilen toplam 140 milyon TL
    nominal değerli payların halka arzında 31/05-01/06/2018 tarihlerindeki talep toplama
    süreci tamamlanmış olup, söz konusu "Borsada İşlem Gören" nitelikteki payların satışı,
    1 TL nominal değerli pay için 21,35 TL fiyatla, Vakıf Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
    (alıcı/satıcı üye) aracılığıyla Toptan Alış Satış İşlemlerine İlişkin Uygulama Usulü ve
    Esasları çerçevesinde 05/06/2018 tarihinde gerçekleştirilecektir."

Hissenin arz öncesi son kapanış fiyatı 23.60, ayran sulandırıldığı için arzda oluşan
    satış fiyatı 21.35, tahtanın işleme açıldığı 7 Haziran 2018 deki başlangıç fiyatı
    20.92, o günkü en düşük fiyatı ise 20.70 tir. Grafikte hissenin o gün % 8.4 değer
    kaybettiği görülüyor. Ancak hesap makinesini elimize alırsak 100-14= 0.86 dan
    23.60*0.86= 20.29 rakamına ulaşıyoruz. Buradan da arzdan sonra hissenin
    makul seviyelerde fiyatlandığı hatta 7 Haziran 2018 kapanışı 21.60 den olduğuna
    göre primlendiğini anlıyoruz.

Olmaz öyle şey demeyin. Olur olur. Şirket arzda oluşan 21.35-1.00=20.35 lik
    Hisse Emisyon Primini ileri tarihlerde bedelsiz olarak ortaklarına dağıtır.

Bunlara akıl yormaktan vazgeçin. Eğer delikanlı İzmir den geldi ise onu
    Baba Parası filmine götürün. Sevgili yeğenime tasarruf ettiklerinizin nasıl
    harcayacağının yolunu gösterin.
    Her şey tamam da Üstadım,

"sermayesinin 1 milyar TL'den 1,14 milyar TL'ye artırılması"

sermaye arttırımı değil mi?

Eğer sermaye arttırımı ise neden veri sağlayıcı firmalar bunu verilerine işleyip bölünme işlemini gerçekleştirmemişler...

İşte burasını anlayamadım. Benim grafikte eğer bunu otomatik olarak yapsaydık, ne de güzel yerine oturuyordu. Ben de bunu tesâdüfî olarak gördüm.

"Görmez olaydın " diyebilirsiniz...

Fakat göz gördü mü kafa karıştırmaya başladı bir kere. Üzerinden aylar geçtiği halde benim kafadan hâlâ bu sorun gitmedi...!!!

Söz bu sorunu da kafamdan sileyim kimseye 1 hafta soru sormayacağım...

Benim grafik aşağıdaki sonucu otomatik verdi. Hata mı yaptı acaba?

İlk bölüm bülten verileri ile, ikinci bölüm ise benim otomatik bölünme sistemim ile düzenlendi. hiç boşluk olmaması ilginç değil mi? Geçmiş veriler de buna göre bölünmüş oluyor elbette...!!!

Bu arada oğlanın henüz sınavları bitmedi. Bütünlemeye kalmazsa 10-15 gün içinde gelir. Baba parası filmine dün kızım ve eşimle gitmiştim.

Çok çalışıyorum ama hep borsa çalışmıyorum. Meselâ az önce de Ekşi Mayalı Ekmek hamurumu yoğurdum, akşama pişmesi için aşamalarını gerçekleştiriyorum. Huyum kurusun boş duramıyorum. Boş durmaya alışınca da bu defa iş yapasım gelmiyor. En iyisi çalışmak yine de...

"Yatırım Tavsiyesi Değildir!"... Eğitim ve Bilgi amaçlı paylaşımlar yapıyorum.

Alıntı Originally Posted by kitapci34 Yazıyı Oku
    Başlıktaki teknikçi üstadlardan rica, ben teknikden anlamam

albrk'de dönen oyunları çözemedim bir türlü, ne takasdan ne teknikden bir şey çıkaramıyorum
    son günlerde ilginç hareketler yapıyorlar, uv'li bir teknik analiz lütfen, dolar ve tl bazında.

şimdiden teşekkürler.
    Ben grafiklerini vereyim...

Bir yorum yapan çıkar elbette...

ALBRK Canlı Grafikleri...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,945

albrk'de dönen oyunları çözemedim bir türlü, ne takasdan ne teknikden
    bir şey çıkaramıyorum

son günlerde ilginç hareketler yapıyorlar, uv'li bir teknik analiz lütfen, dolar ve tl
    bazında.

şimdiden teşekkürler.
    "Merak etmeyin, köşenin banisi ve hamisi Sn. T/A size yardımcı olur" dememe
    fırsat kalmadan grafikler paylaşılmış.

Size ortak olmak isterdik ama hem Sn. T/A, hem bendeniz 3 aylığa talim
    ediyoruz.

Siz mütevazilik edip "Teknik analizden anlamam" deseniz de hafızamın bir köşesinde
    kendi kendinize yetecek bilgi, beceri ve deneyime sahip olduğunuz bilgisi kalmış.
    https://twitter.com/DonKisot_BIST1
    Doğru olsam ok gibi yabana atarlar beni/Eğri olsam yay gibi elde tutarlar beni

5. Teşekkürler üstadlar.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,945
     Alıntı Originally Posted by T/A Yazıyı Oku
    ...
    "Görmez olaydın " diyebilirsiniz...

Fakat göz gördü mü kafa karıştırmaya başladı bir kere. Üzerinden aylar geçtiği
    halde benim kafadan hâlâ bu sorun gitmedi...!!!

Söz bu sorunu da kafamdan sileyim kimseye 1 hafta soru sormayacağım...

Benim grafik aşağıdaki sonucu otomatik verdi. Hata mı yaptı acaba?

İlk bölüm bülten verileri ile, ikinci bölüm ise benim otomatik
    bölünme sistemim
    ile düzenlendi. hiç boşluk olmaması ilginç değil mi? Geçmiş
    veriler de buna göre bölünmüş oluyor elbette...!!!
    ...
    Üstadım kendi kendime yaptığım aritmetik işlemler ile çıkarılan hesapta bir yanlışlık
    olmadığını dile getirmiştim. Demek ki meramımı ifade etmekte yetersiz kalmışım.

Üstteki grafiğe bakıldığında 22 Mayıs-7 Haziran 2018 tarihlerinde bir gariplik olduğu;
    araştırınca o tarihler arasında tahtanın kapalı olduğu anlaşılıyor. Alttaki grafiğe
    bakıldığında ise işlemlerin kesintisiz devam ettiği sonucuna varılıyor.

Pencerenin sağ köşesine gidildiğinde fiyat üstteki grafikte 25.66, alttaki grafikte
    ise 25.45 olarak görünüyor. Bütün bültenler, ekranlar fiyatı 25.66 olarak gösterirken
    siz niye "Hayır 25.45" diye ısrar ediyorsunuz.

Hiç kusura bakmayın herkesin "Amin" dediği yerde size uyup "Amen" diyemem.
    Deyip de sopayı yiyemem.
    https://twitter.com/DonKisot_BIST1
    Doğru olsam ok gibi yabana atarlar beni/Eğri olsam yay gibi elde tutarlar beni

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    2,974

şimdiden teşekkürler.
    Merhaba sevgili kitapçı34 GEDZA dan boşandınız da yeni heyecanlar mı arıyorsunuz
    Size bol şans dilemekten başka bir şey gelmez elimden, unutmayın takas herşeydir. Doğru yerden bakabiliyorsanız eğer.
    Sizce bir tüccar sadece bir yerden alım yapar, yoksa başka başka kapıları mı aralar, umarım bu ipucu size bir veri sağlar. Ancak çok zor bir yerde duruyorsunuz. Bizim orada buna "rüzgara karşı işemek " derler. Sabrınız varsa ki bunu GEDZA da teste tabi tuttunuz, gördüm. Bu ALBRK daha zor, peki anlaşalım daha kolay vedalaşabilirsiniz o kadar sığ değil. Ama değer mi ? Aylık grafikte akşam yıldızı dedikleri şeyi yapıyor sanırım.
    Tabi analiz in karşılığını hemen yapıştırıvereyim.
    Fransızca "anal" sözcüğünden türemiş bir kelimedir. Dolayısıyla devamında herkesin anal dan uydurması anlamını taşır.
    Sevgilerle
    Acı veriyorsa geçmiş; geçmemiş demektir.
    " Artık üç kişi takılıyoruz. Ben...Keyfim...Ve kahyası...Gerisinin......"

Alıntı Originally Posted by Don Kişot Yazıyı Oku
    Üstadım kendi kendime yaptığım aritmetik işlemler ile çıkarılan hesapta bir yanlışlık
    olmadığını dile getirmiştim. Demek ki meramımı ifade etmekte yetersiz kalmışım.

Üstteki grafiğe bakıldığında 22 Mayıs-7 Haziran 2018 tarihlerinde bir gariplik olduğu;
    araştırınca o tarihler arasında tahtanın kapalı olduğu anlaşılıyor. Alttaki grafiğe
    bakıldığında ise işlemlerin kesintisiz devam ettiği sonucuna varılıyor.

Pencerenin sağ köşesine gidildiğinde fiyat üstteki grafikte 25.66, alttaki grafikte
    ise 25.45 olarak görünüyor. Bütün bültenler, ekranlar fiyatı 25.66 olarak gösterirken
    siz niye "Hayır 25.45" diye ısrar ediyorsunuz.

Hiç kusura bakmayın herkesin "Amin" dediği yerde size uyup "Amen" diyemem.
    Deyip de sopayı yiyemem.
    Siz değil de ben meramımı anlatamıyorum Üstadım...

Ben neden sermaye arttı ise bu fiyatlara bölünme etkisi yapıp geçmiş verileri etkilemedi diye soruyorum...

Geçmiş veriler açısından %14 'lük bir düzletme var. Bu hiç de azımsanacak bir şey değil. Dediğiniz gibi 1-2 kuruş değil benim derdim...

Umarım bu defa anlatabildim...

Sayfa 731/1078 İlkİlk ... 231631681721729730731732733741781831 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •