Sayfa 735/1078 İlkİlk ... 235635685725733734735736737745785835 ... SonSon
Arama sonucu : 8620 madde; 5,873 - 5,880 arası.

Konu: Sistem Takibi...

Alıntı Originally Posted by selimtogrul Yazıyı Oku
    PETKM, GLRYH
    desem kızmazsın di mi üstadım
    PETKM Canlı Grafikleri...

"Yatırım Tavsiyesi Değildir!"... Eğitim ve Bilgi amaçlı paylaşımlar yapıyorum.

GLRYH Canlı Grafikleri...

Alıntı Originally Posted by T/A Yazıyı Oku
    Mantıklı ve güzel bir cevap...

Fakat yine beni tam tatmin etmiyor...

Sonuçta bu para şirketin kasasına girdi ve lot miktarı arttı değil mi?

Farz edelim her hangi bir şirket bedelli arttırımı yaptı ama hiç bir ortak buna katılmadı. Onlar da bu hisseleri bir yabancıya sattılar. Şimdi bu durumda şirket bedelli yapmış olmuyor mu? Sonuçta sermaye artmış oluyor...

Eğer bedelli yaptıysa ve her bir yeni hisseyi kaç liradan satacağını önceden belirlediyse; bu oranlarda geçmiş fiyat verisinde düzenleme yapılması gerekmiyor mu?

Eğer kaçırdığım ince bir detay varsa yaşlılığıma verin. Artık böyle ince noktaları kavramakta zorlanıyorum...

Sanırım bu konu bir neticeye varmayacak...

Rahatsızlık verdimse affola...

Artık tam tatmin olacağım cevap başka bahara kaldı...

Daha fazla sayfayı bu konu ile meşgul etmenin anlamı yok. Tek anlamayan da zaten benim sanırım...
    Üstadım, normal bir sermaye artırımında sermaye artırımı nominal bedel üzerinden bedelli veya bedelsiz olarak (iç kaynaklardan, dağıtılmayan kar üzerinden) artırılır. Mesela 100 milyon sermayeli bir şirket (hisse fiyatı 10 tl olsa) 100 milyon bedelli artırsa ortaklardan 100 milyon toplayacak sermayesi 200 milyon olacak, piyasa fiyatı 1 milyar olduğu halde.
    Yeni piyasa fiyatı (10+1)/2 =5,50 TL, eğer bedelli olmazsa 10/2 = 5 TL olacaktır. Fakat bu şirket sermayesini mevcut ortakların rüçhan hakkını kısıtlayarak sermaye artırırsa, mevcut piyasa fiyatı üzerinden borsada oluşacak fiyat üzerinden satacağı için artan lot miktarı X hisse fiyatı = hasılat kadar sermayesi artacağı için hisse fiyatında bir değişiklik olmayacaktır. Aynı örneği verirsek 100 milyon sermayeli şirket rüçhan hakkını kısıtlayarak %15 sermaye artırsa, yeni sermaye 150 milyon piyasa değeride 1,5 milyar olacağı için hisse değerinde herhangi bir değişiklik olmayacaktır....
    "Kûllî nefsin zâikatü'l-mevt...."

Alıntı Originally Posted by the. pathfinder Yazıyı Oku
    Üstadım, normal bir sermaye artırımında sermaye artırımı nominal bedel üzerinden bedelli veya bedelsiz olarak (iç kaynaklardan, dağıtılmayan kar üzerinden) artırılır. Mesela 100 milyon sermayeli bir şirket (hisse fiyatı 10 tl olsa) 100 milyon bedelli artırsa ortaklardan 100 milyon toplayacak sermayesi 200 milyon olacak, piyasa fiyatı 1 milyar olduğu halde.
    Yeni piyasa fiyatı (10+1)/2 =5,50 TL, eğer bedelli olmazsa 10/2 = 5 TL olacaktır. Fakat bu şirket sermayesini mevcut ortakların rüçhan hakkını kısıtlayarak sermaye artırırsa, mevcut piyasa fiyatı üzerinden borsada oluşacak fiyat üzerinden satacağı için artan lot miktarı X hisse fiyatı = hasılat kadar sermayesi artacağı için hisse fiyatında bir değişiklik olmayacaktır. Aynı örneği verirsek 100 milyon sermayeli şirket rüçhan hakkını kısıtlayarak %15 sermaye artırsa, yeni sermaye 150 milyon piyasa değeride 1,5 milyar olacağı için hisse değerinde herhangi bir değişiklik olmayacaktır....
    İşte aranan cevap bulunmuştur...

Ben de bayağı kafa yordum ve benzer bir sonuca ulaştım. Ben yazamadan siz yazmışsınız...

Elinize sağlık...

İlginize teşekkürler...

Şimdi evden çıkmak üzereyim, dükkana gidince matematiksel olarak ispatını yazacağım inşaAllah...

Alıntı Originally Posted by T/A Yazıyı Oku
    İşte aranan cevap bulunmuştur...

Ben de bayağı kafa yordum ve benzer bir sonuca ulaştım. Ben yazamadan siz yazmışsınız...

Elinize sağlık...

İlginize teşekkürler...

Şimdi evden çıkmak üzereyim, dükkana gidince matematiksel olarak ispatını yazacağım inşaAllah...
    Rica ederim üstadım, bir nebze yardımcı olabildimse ne mutlu, saygılar...
    "Kûllî nefsin zâikatü'l-mevt...."

Alıntı Originally Posted by the. pathfinder Yazıyı Oku
    Rica ederim üstadım, bir nebze yardımcı olabildimse ne mutlu, saygılar...
    Ne demek efendim, ilgilenmiş olmanız bile benim için önemlidir...

Şimdi gelelim benin nasıl fark ettiğime ve işin matematiksel formülüne...

Şu formül bu işin esasını oluşturuyor. Eskiden her yerde bulmak kolaydı, şimdi her firma bunu otomatik hesaplattıkları sayfalar açtıkları için hiç birisi formülü paylaşma gereği duymamış...

Para&Borsa sayfasında buldum. Onlara da ayrıca teşekkür ederim. Çok önemli bir formül...

R: Rüçhan Hakkı Kullanım Fiyatı,
    n1: Bedelli Sermaye Artırım Oranı,
    n2: Bedelsiz Sermaye Artırım Oranı,
    TEM: Hisse Başına Nakit Temettü Tutarı,

Bizi ilgilendiren bölüm bedelli kısmı olduğu için diğer parametreleri "0" kabul edebiliriz...

Yeni Fiyat = (21.35 + 21.35 * 0.14)/(1 + 0.14) = 21.35 elde ediyoruz...

Burada kilit nokta hissenin eski fiyatının fiyat toplama döneminde kapalı olmasından kaynaklı halka arz fiyatı olarak ortalama fiyat kabul edilmesidir...

Hisse bölünmezden önceki son işlem gününde 23.60 kapatmış olsa da (esas kafa karıştıran yer benim için burasıydı!) kapalı olduğu dönemde ortalama fiyat belirlendiği için yeni fiyat bu kabul ediliyor...

Sonuçta da matematiksel olarak da yeni fiyatla eski fiyat aynı çıkıyor. Düzeltme oranı bu durumda 1 olur ve etkisi olmaz...!!!

Aslında DonKişot üstad bunu detaylı olarak anlatmış ama ben anlamamışım...

Demem ki benim anlamam için gerekli kilit kelimeyi kullanmamış...

Kilit kelime bence hissenin Rüchan fiyatında. Bu durumda son fiyat ile rüchan aynı olunca fiyat değişmiyor...!!!

Aslında son kapanış fiyatının daha yüksek olması kafamı karıştıran bölüm ve hâlen de %100 içime sinmese de; talep toplama süresindeki oluşan ortalama fiyatın hissenin son fiyatı olarak kabul edilmesi bu açmazı çözüyor.

Bundan sonra böyle bir durumda aynı şekilde düşünmek gerekecek.

Bunun benim için önemi çok fazla. Çünkü BIST ham verilerini işlerken bunu normal bedelli gibi düşünürsem ve son kapanışı da 23.60 düşünürsem bu durumda grafik eski verilerinde düzeltme gerekir. Böyle yapınca da benim grafik farklılaşıyor ve bu da büyük sorun demek oluyor.

Beni yanıltan bilgileri aldığım İş Yatırım sayfasında Rüchan hakkı kullanma fiyatını belirtmemiş olmasıdır. Belirtmediği için ben de otomatik olarak bunu 1 TL olarak kabul etmiş oluyorum. Otomatik formül bu şekildedir...

Rüchan Fiyatı == Hisse Fiyatı kilit nokta...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,945
    Üstadım günaydın. Gününüz, haftanız güzel geçsin.
    Dün aceleyle çıkınca müsaade isteyemedim. Kusura bakmayın.
    Aslında ben size hak veriyorum.
    Yerinizde olsam ben de "Kedi buysa ciğer nerede, ciğer buysa kedi nerede"
    diye sorardım.
    Dow "Piyasa herşeyi bilir, fiyatlar herşeyi yansıtır" diyor ya biz de buradan
    yola çıkarak "Arzdan kazanılan para nerede" diye soruyoruz.
    Bunu yaparken fiyat barları ile sermaye arasında illiyet bağı kuruyoruz.
    İkinci halka arzın hissenin ve borsanın düşüş sürecinde yapılması; hisse
    fiyatının Haziran 2018 ve Ocak 2020 de aynı seviyelerde gezinmesi bizi
    bu yanılgıya düşürüyor kanısındayım.
    https://twitter.com/DonKisot_BIST1
    Doğru olsam ok gibi yabana atarlar beni/Eğri olsam yay gibi elde tutarlar beni

Alıntı Originally Posted by Don Kişot Yazıyı Oku
    Üstadım günaydın. Gününüz, haftanız güzel geçsin.
    Dün aceleyle çıkınca müsaade isteyemedim. Kusura bakmayın.
    Aslında ben size hak veriyorum.
    Yerinizde olsam ben de "Kedi buysa ciğer nerede, ciğer buysa kedi nerede"
    diye sorardım.
    Dow "Piyasa herşeyi bilir, fiyatlar herşeyi yansıtır" diyor ya biz de buradan
    yola çıkarak "Arzdan kazanılan para nerede" diye soruyoruz.
    Bunu yaparken fiyat barları ile sermaye arasında illiyet bağı kuruyoruz.
    İkinci halka arzın hissenin ve borsanın düşüş sürecinde yapılması; hisse
    fiyatının Haziran 2018 ve Ocak 2020 de aynı seviyelerde gezinmesi bizi
    bu yanılgıya düşürüyor kanısındayım.
    İyi akşamlar Üstadım...

Kusura bakmayım cevap yazamadım...

Bugün evde temizlik vardı, ben de dükkana gittim ve orada da biraz çalışayım dedim ama aksilikler çıktı. Eve dönünce de uyumuş kalmışım...

Şimdi uyandım ve bilgisayarı yeni açtım...

Verileri güncelledim...

Sonuç olarak kafamız rahatladı ve soruya cevap bulmuş olduk. Kafamdaki bir sorundan daha kurtuldum...

Fakat dediğiniz gibi para nerede? Bu para ortakların hakkı değil mi? Belki sizin dediğiniz gibi daha sonra dağıtırlar...!!!

Sayfa 735/1078 İlkİlk ... 235635685725733734735736737745785835 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •