Sayfa 934/1078 İlkİlk ... 4348348849249329339349359369449841034 ... SonSon
Arama sonucu : 8620 madde; 7,465 - 7,472 arası.

Konu: Sistem Takibi...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    2,965
     Alıntı Originally Posted by Dandanakan Yazıyı Oku
    Yalnız endex düşşe bile hisse bazlı hareketler her daim oluyor,bu sıra yüksek bedelsiz taşıyanlar revaçta.
    Birde bankalar adına bu aktif rasyo hikayesi var 31 aralıkta kalkacakmış diye bir haber gördüm sen araştırdınmı bu konuyu selim.
    Bedelliler milleti yaktı geçirdi abi. Konuyu bilmeyen ky hep yüksekten maliyetlendi. Şimdi maliyet ortalaması da yapamadıklarından elde mal çakılı bekliyor. Bedelsizler bir nebze olsun daha zevkli herkes hayatından memnun görünüyor. Bende bir bedellinin peşine düştüm. Bedelliden sonra birazcık mal toparlayayım dedim. Hemen A1 ve İnfo karşılıklı mal paslamaya başlayınca kestim. Tek tek lot sayıyorlar galiba. Benim ortalama görünen maliyetimde bekliyor 2-3 gündür. Aslında bilse 3/1 i bedava 0 maliyetli mal tepeme biner.
    Bankalar hakkında bilgim yok abi. Onların ayrı bir bakış açısı var diye sadece anormal düşüşlerde girip vakit geçirip çıkıyorum eksi bakiye yazmadığım sürece de taşımıyorum. Yanlız bu konudan bir yerde bahsedildiğini gördüm ama ilgi alanımda değil diye üzerinde durmadım.
    Acı veriyorsa geçmiş; geçmemiş demektir.
    " Artık üç kişi takılıyoruz. Ben...Keyfim...Ve kahyası...Gerisinin......"

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    2,965
    Bu vesileyle öğrenmiş oluruz hep beraber :

Aktif rasyo son dakika kararı ile BDDK tarafından kaldırıldı. Yaşanan flaş gelişnme sonrasında "Aktif rasyo ne demek?" sorusunun cevabı da ekonomi çevreleri tarafından emrakla araştırılmaya başlandı. Merak edip araştıranlar için haberimizde "Aktif rasyo ne demek?" sorusunun cevabını haberimizde derledik. İşte, detaylar...

AKTİF RASYO NE DEMEK?

BDDK özellikle özel bankaları daha fazla kredi vermeye teşvik etmek için bugün yeni bir karar aldı. Aktif rasyosu ismi verilen bir denkleme göre bankalar belli oranlarda kredi vermesi, menkul kıymet alması veya TCMB ile swap(takas) yapmaları isteniyor. Bankalar, topladıkları mevduat ile bu kaynağı değerlendirdikleri krediler, menkul kıymetler ve swap işlemleri arasında bu formüle göre bir denge kurmak zorundalar.

BDDK KARARI

Kurulun 24.11.2020 tarihli toplantısında, 24.11.2020 tarih ve 24049440-010.09- E.17434 sayılı yazı ve ekinin incelenmesi neticesinde

5411 sayılı Bankacılık Kanununun (Kanun) 93 üncü maddesi ile 43 üncü maddesinin ikinci fıkrası uyarınca,

Covid-19 salgını nedeniyle küresel piyasalardaki belirsizliklerin ve risklerin yüksek olduğu bir dönemde, pandemi sürecinin ekonomimize, piyasaya, üretime ve istihdama olumsuz etkisini mümkün olan en az seviyeye indirmek ve bankaların ellerinde bulundurduğu kaynakların etkin bir şekilde kullanılmasını sağlamak amacıyla 18.04.2020 tarihli ve 9000 sayılı, 30.04.2020 tarihli ve 9003 sayılı Kurul Kararları ile 01.05.2020 tarihinden itibaren bankalarca uygulanmasına karar verilen ve 29.05.2020 tarihli ve 9042 sayılı, 10.08.2020 tarihli ve 9125 sayılı, 28.09.2020 tarihli ve 9170 sayılı ve 26.10.2020 tarihli ve 9238 sayılı Kurul Kararları ile revize edilen Aktif Rasyosu (AR) düzenlemesinin normalleşme adımları çerçevesinde tekrar değerlendirilmesi sonucunda,

- AR hesaplanmasına son verilmesine ve buna ilişkin yukarıda yer verilen tüm Kurul Kararlarının 31.12.2020 tarihi itibariyle yürürlükten kaldırılmasına,

- Bu Kararın Kuruluş Birliklerine duyurulmasına ve Kurum web sitesinde yayımlanmasına karar verilmişti

3. Bu aktif rasyo meselesi bankalara yarar diye biliyorum yani banka alınır babında değilde buna bağlı olarak endex yükselir onun için belirttim.
    Ayrıca lotları sayıyorlar hiç şüphen olmasın.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    2,965
     Alıntı Originally Posted by selimtogrul Yazıyı Oku
    AKTİF RASYO NE DEMEK?

BDDK özellikle özel bankaları daha fazla kredi vermeye teşvik etmek için bugün yeni bir karar aldı. Aktif rasyosu ismi verilen bir denkleme göre bankalar belli oranlarda kredi vermesi, menkul kıymet alması veya TCMB ile swap(takas) yapmaları isteniyor. Bankalar, topladıkları mevduat ile bu kaynağı değerlendirdikleri krediler, menkul kıymetler ve swap işlemleri arasında bu formüle göre bir denge kurmak zorundalar.

Yanlız burası ilginç. Burada bahsedildiği şekilde menkul kıymet alması isteniyor açıklaması dikkatimi çekmemişti. Fakat üzerinde biraz durup düşününce maliyeti sıfır yada sıfıra yakın, maliyetlenmeye çalışması demek geçici bir süre için menkul kıymet fiyatlarının şişmesine sebep olabilir.Ancak bu menkulü karlı satmak gibi bir hevese kapılırsa piyasayı alt üst edecek bir kaos ortamı oluşturacak altyapı sağlanmış olur. Sonuçta zaten kamu bankalarının sırtında pandemi döneminde verilmiş olan ve geri ödemesi sanırım Aralık ayında başlayan bir süreç olması lazım. Tıpkı SGK uygulamalarında olduğu gibi eğer ötelenen ve ertelenen SGK ödemelerinin yaratacağı kambur gibi abuk subuk bir şey olabilir. Bu konu etraflıca düşünüp tartışılması gereken bir konu. O zaman ben bankalara ilgi duymuyorum en azından bu süreçte diye ilgilenmedim. Bir süre bankalardan uzak durmak gerekebilir

5. Yarını bir izleyelim daha net fikir sahibi oluruz.
    Birde kafamda şöyle bişey var bu turp kafalı iş adamı borsa ile çok ilgiliydi, görev değişimi 20 ocak gibi diyorlar şimdi bu turp ocak ayına kadar dowu yükseltip gider ayak bidona çakarmı diye

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    2,965
     Alıntı Originally Posted by Dandanakan Yazıyı Oku
    Yarını bir izleyelim daha net fikir sahibi oluruz.
    Birde kafamda şöyle bişey var bu turp kafalı iş adamı borsa ile çok ilgiliydi, görev değişimi 20 ocak gibi diyorlar şimdi bu turp ocak ayına kadar dowu yükseltip gider ayak bidona çakarmı diye
    Ağzından yel alsın. Valla üstad duymasın bütün senaryolar yatar. Biraz gazımızın gitmesi iyi olur düşüncesindeyim. ama iyi gidiyo be abi

7. Tamam tamam hayırlı geceler selim

Günlerdir gözüme çarpan bir oluşum var. Bugün gelen AB haberinden sonra paylaşmam gerektiğini düşündüm...

Ortada bir Yukarı Kama var. Kama kime saplanacak, yakında belli olur... Dönüp bize mi saplanacak ki normal yön o şekildedir, yoksa piyasa yapıcılara mı saplanacak...?

Dikkatli olmakta fayda var...

AB kararlarından bir şey çıkacağını sanmıyorum ama spekler bunu kullanabilirler...

"Yatırım Tavsiyesi Değildir!"... Eğitim ve Bilgi amaçlı paylaşımlar yapıyorum.

Sayfa 934/1078 İlkİlk ... 4348348849249329339349359369449841034 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •