Sayfa 4/335 İlkİlk ... 234561454104 ... SonSon
Arama sonucu : 2675 madde; 25 - 32 arası.

Konu: BSOKE - Batısöke çimento

1. emeğine sağlık ulas351 kardeşim.Ben de yakından takip ediyorum gelişmeleri.Yatırımdan dolayı hisse bir müddet daha bu seviyelerde kalabilir ama gerçekten ilerisi için çok olumlu şeyler vaadediyor.

2.  Alıntı Originally Posted by bahmet Yazıyı Oku
    Dolar degil de tl diyecektiniz sanirim.
    Hayır değerli kardeşim.Aynen dolar.Neden dolar olduğuna gelince.Yapılan ek fabrika ve tesisleri görseniz "bu dolara bu fabrika çıkmaz " diyeceksiniz.Size kalem kalem "zemin iyileştirme" için ne kadar kazık çakıldı ve kaç dolar bütçe ayrıldı.Üst yapı için ne kadar dolar bütçe ayrıldı.Çelik konstrüksiyon için ne kadar dolar ayrıldı.Sazli dağından alınacak ham madde için yapılan(belkide dünyada örneği tek olacak) yürüyen bant sistemi için ne kadar dolar gidecek kalem kalem(yaklaşık olarak) sayabilirim.Yukarıda inşaat resimleri yükledim.bikindigi üzere çimento fabrikalarında genellikle döner fırın kullanılır.Bati Söke'de belkide Türkiye'de ilk olacak katlı fırın sistemi inşaa edilmekte.Firin kule yüksekliği bittiğinde yaklaşık 160 metre olacak buda saatlik üretim kapasitesini ikiye üçe katlayarak.Buradan zaman zaman inşaat resimleri yükleyeceğim.Dedigim gibi bu hisseyi günlük düşünenler yanasmasin.En az iki üç yıllık olarak haftada bir kaç paket sigara parası kadar alsın kenara atsın.Ozellikle genç ve sapirli arkadaşlar.Yeni evlenmiş arkadaşlar.Cocugu küçük olupta 18 yaşına geldiğinde ona bir gelecek bırakmak isteyenler.Alin atın kardeşim.Haaa bu ara bir söylenti ama .Bilindiği gibi batianadolu fabrikası İzmir'in içinde kaldı.hayal bu ya bakarsın adamlar" kardeşim batisoke ve batı anadoluyu" birleştirdik.İzmir fabrikasını şehir içinde kaldığı için kapattık"derlerse sasirmam benimkisi sadece hayal.Sakin yatırım tavsiyesi olarak algilamayin.Unutmayin en doğru karar kendi Verdiğiniz karardır.

General Mobile 4G cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Körfez/Kocaeli
    Gönderi
    1,385
     Alıntı Originally Posted by ulas351 Yazıyı Oku
    Hayır değerli kardeşim.Aynen dolar.Neden dolar olduğuna gelince.Yapılan ek fabrika ve tesisleri görseniz "bu dolara bu fabrika çıkmaz " diyeceksiniz.Size kalem kalem "zemin iyileştirme" için ne kadar kazık çakıldı ve kaç dolar bütçe ayrıldı.Üst yapı için ne kadar dolar bütçe ayrıldı.Çelik konstrüksiyon için ne kadar dolar ayrıldı.Sazli dağından alınacak ham madde için yapılan(belkide dünyada örneği tek olacak) yürüyen bant sistemi için ne kadar dolar gidecek kalem kalem(yaklaşık olarak) sayabilirim.Yukarıda inşaat resimleri yükledim.bikindigi üzere çimento fabrikalarında genellikle döner fırın kullanılır.Bati Söke'de belkide Türkiye'de ilk olacak katlı fırın sistemi inşaa edilmekte.Firin kule yüksekliği bittiğinde yaklaşık 160 metre olacak buda saatlik üretim kapasitesini ikiye üçe katlayarak.Buradan zaman zaman inşaat resimleri yükleyeceğim.Dedigim gibi bu hisseyi günlük düşünenler yanasmasin.En az iki üç yıllık olarak haftada bir kaç paket sigara parası kadar alsın kenara atsın.Ozellikle genç ve sapirli arkadaşlar.Yeni evlenmiş arkadaşlar.Cocugu küçük olupta 18 yaşına geldiğinde ona bir gelecek bırakmak isteyenler.Alin atın kardeşim.Haaa bu ara bir söylenti ama .Bilindiği gibi batianadolu fabrikası İzmir'in içinde kaldı.hayal bu ya bakarsın adamlar" kardeşim batisoke ve batı anadoluyu" birleştirdik.İzmir fabrikasını şehir içinde kaldığı için kapattık"derlerse sasirmam benimkisi sadece hayal.Sakin yatırım tavsiyesi olarak algilamayin.Unutmayin en doğru karar kendi Verdiğiniz karardır.

dediğinizde bir yanlışlık var... veya yanlışlık olmasını umuyorum. batısökenin 600 milyon dolar kaynak bulması imkansız.. batıçim bile o kaynağı varlık satışı yapmadan bulamaz.. yatırımın toplam tutarı 132 milyon euro diye hatırılıyorum.. bunun da 112.7 milyonunu borçlandılar.. açıklaması da aşağıda:

''Şirketimizin 21.06.2013 tarihli özel durum açıklamasına konu 2.000.000 ton /yıl üretim kapasiteli komple bir klinker üretim hattı yatırımına ilişkin teknik çalışmalar sonucunda üretim kapasitesi 1.650.000 ton/yıl olarak değiştirilmiştir.

Ayrıca bu gün yatırımın finansmanında kullanılmak üzere Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. ile 2 yıl geri ödemesiz toplam 12 yıl vadeli 50 milyon EURO ve Türkiye İş Bankası A.Ş. ile 2 yıl geri ödemesiz toplam 12 yıl vadeli 62,7 milyon EURO olmak üzere toplam 112,7 milyon EURO kredi sözleşmesi imzalamıştır.''

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Körfez/Kocaeli
    Gönderi
    1,385
    yok eğer dediğiniz gibi 600 milyon dolar yatırım haracaması olacaksa hapı yuttu batısöke yatırımcısı.. 600 milyon dolar 2.2 milyar tl yapar.. hiç gerçekçi değil.. belki 20-30 milyon euro tahminden fazla tutabilir ama bu kadar hesap şaşması olmaz.. bunun dışında uzun vade için katılıyorum. herkes farkında...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Körfez/Kocaeli
    Gönderi
    1,385
    Ayrıca batısöke için yapılacak en doğru adım enerjideki payını batıçime satması olurdu... 40 milyon dolara satsa şu anki bilançosuna göre 5 yıllık borcunu karşılayacak kaynağa sahip olur.. tam kapasite çalıştığında ise 2-3 yılda borcunu çok ciddi haffiletir.. bedelliye veya tahvil ihracına gerek kalmaz.. ama bu aşırı basiretsiz ve işbilmez yönetim faizle borçlanmayı tercih edebilirr..

bu arada yatırımın zamanlamasının yanlış olduğunu hala göremeyen var mı? 2008 krizinden dolayı etelenmeseytdi bugün batısöke ne durumda olurdu? tahmin edebiliyor musunuz? yani kısaca yönetim sucks.

6.  Alıntı Originally Posted by ulas351 Yazıyı Oku
    Ayrıca yeni ek fabrika için yapılan yatırım öyle az buz bir yatırım değil.İnsaatin içinde birisi olarak ,yapılan yatırım yaklaşık 600 milyon dolar ve bildiğim kadarıyla batı Söke sahipleri bu yatırımı fazla banka kredisine başvurmadan kendi öz kaynakları ile yapmaya gayret gösteriyorlar.Demem o ki bir iki sene içinde hatırı sayılır bir modern bir fabrika olacak.Bu sene yazan zarar kesinlikle faaliyet zararı değil.Tamamen yatırım zararı.24 saat fabrikaya giren çıkan nakliye araçlarına bakmaktan başınız döner.Bu hissede günlük düşünen arkadaşlar uzak dursun derim.Bu hisse için en az bir iki sene düşünün.YTD

Bu mesajı yeni gördüm.Bu mesajı yazan arkadaşımız kusurabakmayın sizin herhalde üstünüz bu yazıyı yazdığınız sabah biraz açık kalmış.Evet bizimde özellikle başımız çok döndü.Ama meram anlatmaktan.
    Lütfen dersinize çok iyi çalışmadan bazı konulara girmeyin.İLeride iyi olmalı o tamam ama biz 5 yıla yakındır BTCIM de havanda su dövüyoruz.Biz yanlış yaptık sanmayın dövdürtüyorlar.Umarım bu yazımı da yapıcı bir eleştiri olarak düşünürsünüz.

7.  Alıntı Originally Posted by bahmet Yazıyı Oku
    Ayrıca batısöke için yapılacak en doğru adım enerjideki payını batıçime satması olurdu... 40 milyon dolara satsa şu anki bilançosuna göre 5 yıllık borcunu karşılayacak kaynağa sahip olur.. tam kapasite çalıştığında ise 2-3 yılda borcunu çok ciddi haffiletir.. bedelliye veya tahvil ihracına gerek kalmaz.. ama bu aşırı basiretsiz ve işbilmez yönetim faizle borçlanmayı tercih edebilirr..

bu arada yatırımın zamanlamasının yanlış olduğunu hala göremeyen var mı? 2008 krizinden dolayı etelenmeseytdi bugün batısöke ne durumda olurdu? tahmin edebiliyor musunuz? yani kısaca yönetim sucks.
    Kambiyo yönetimlerini düzgün yapabilselerdi ya da şirketin finans kısmı bari gerçek profosyonellerin elinde olsaydı bazı şeylere hiç gerek kalmazdı.Şimdi bu hallerde olmazlardı.Belirli sebeplerden dolayı bu yolu seçtiler ama dolar-tl dayanınca 4 de dalda duran ürküttükleri kuşlara değdi mi bana sorarsanız değmedi fatura çok ağır oldu.Şimdi yazmaya başlıcaz mürekkebimiz yetmeyecek en iyisi ben susayım. Arkadaş demiş ya 18 yaşında çoçuk için ilerisi için demiş ya biz de 7 taşında var bizde 5 sene önce bunun için aldık çocuğa 5 senedir bir oyuncak almak nasip olmadı.Yazıyı okudum ya kendimi tutamadım yazdım.

8. Arkadaşın birimi çok heyecanlandırmış bu yatırım heyecandan rakamları bile alt üst etti )

Bu yatırım 600 milyon lira civarında. Ve şirket Özkaynak olarak en fazla 100 milyon civarında katkıda bulunuyor, kalanı finans borç desteği. Geçmiş yıllar bilançolarına iyi bakın şirketin likit ve özkaynak gücü ortada. Nerden çıkardı bu 600 milyon dolar yatırımı be çoğunluğu özkaynaklardan karşılanıyor efsanesini Yatırım harcaması 600 milyon dolar olsa şirkret döviz bazında finans borç altında ezillir uzun yıllar.

Ayrıca şuanda bile yüklü miktarda finans borç oluşmuş durumda, bu yeni fabrikanın maksimum kapasitesi maksimum ciro ile karı hesaplamasan atıp tutmamalı. Bu döviz bazlı finans borcu ne kadar zamanda eritebilir ve ne ne zaman karlılık üretip karpayı dağıtabilir iyi hesaplamalı.

Birde üretileni pazarlama gücü de ayrı bir nokta. Bir başka arkadaşında belirttiği gibi inşaat seltörünün trendi hiç iyi gitmiyor buda yeni rekabet koşulları ve sektörün karlılığını düşürebilir.

Genel olarak böyle bşr yatırım olumlu ve beklenti olulturuyor ama yatırıma paralel olarak sektörün iyi olması karlılığın iyi noktada kalabilmesi gerekli. Yanı gelişen koşulları iyi takip etmeden hemen böyle yükseklerden uçmamalı.

Bir başka arkadaşın belirtilği gibl enerji kısmını batıçim e devretmesi kaynak oluşturmada olumlu elbet. Aslında batıçim ile tam bir birleşmeye gidilse daha iyi olur finans borçları yüklenmede daha iyi bir sinerji oluşurdu

Sayfa 4/335 İlkİlk ... 234561454104 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •