Sayfa 69/157 İlkİlk ... 1959676869707179119 ... SonSon
Arama sonucu : 1253 madde; 545 - 552 arası.

Konu: ASYAB - Asya Katılım Bankası A.Ş.

1. sayın cinali bey ben kasada karşılık olduğu için biraz daha pozitif düşünüyorum. sürecin çok uzayacağını düşünmüyorum. iflas masası alacaklılara çağrı yaptı, hatta dolaylı olarak bize de çağrı yaptı kimi arkadaşlar icraya kimiside ümraniye ye başvuru yaptık. alacaklılar aradan çıktıktan sonra bizim yol haritamız belli olacaktır.

Duhul
    May 2017
    İkamet
    rize
    Gönderi
    531
    Arkadaşım bizim hisse senedi durumumuz aracı kurumlarda adeti ismi vs belli kayıtlı eğerki hisse sahiplerine ödeme yapılacaksa illaki tmsf ye başvuru dilekçesi verenleremi ödeme yapacaklar bu saçma olmazmı? Benim 3000 adet hissem var bunun için gidip tmsf ye niye dilekçe vereyimki zaten aracı kurumda kayıtlı gözüküyor...bilgisi olan cevap lütfen!

Alıntı Originally Posted by murat3244 Yazıyı Oku
    sayın cinali bey ben kasada karşılık olduğu için biraz daha pozitif düşünüyorum. sürecin çok uzayacağını düşünmüyorum. iflas masası alacaklılara çağrı yaptı, hatta dolaylı olarak bize de çağrı yaptı kimi arkadaşlar icraya kimiside ümraniye ye başvuru yaptık. alacaklılar aradan çıktıktan sonra bizim yol haritamız belli olacaktır.
    kasada karşılık olduğundan nasıl bu kadar emin olabiliyorsun verdiği krediler yurtdışı kaynaklı karşılığı olmayan usulsuz ve teminatı olmayan kredilermiş.
    kağıt üzerinde hesapta görüllen ama olmayan bir meblağ olduğunu düşünmekteyim belki sorumlu yönetim kuruluna bunlar rucu ettirilirse bize bir şey inşallah kalır ama buda ne zaman bilemeyiz bir arkdaş 15 bin lotu 5000 tl.ya virman yapmış

4. Tmsf başkanı sayın gülün açıklamaları herkesi memnun edecek mebla var diye. Temennim bu yönde. Nisan sonuna kadar bir açıklama yapacaklarını düşünüyorum. iflas masasinin 6 ayı bu tarihlerde dolduruyor. 15 000 lotu .33 den veren arkadaş demekki bıkmış beklemekten. Alan arkadaşta beklentisi olduğu için almıştır yoksa kimse parasını sokaga atmaz.

5.  Alıntı Originally Posted by muhammerb Yazıyı Oku
    Arkadaşım bizim hisse senedi durumumuz aracı kurumlarda adeti ismi vs belli kayıtlı eğerki hisse sahiplerine ödeme yapılacaksa illaki tmsf ye başvuru dilekçesi verenleremi ödeme yapacaklar bu saçma olmazmı? Benim 3000 adet hissem var bunun için gidip tmsf ye niye dilekçe vereyimki zaten aracı kurumda kayıtlı gözüküyor...bilgisi olan cevap lütfen!
    Arkadaşım senin ve bizim için bir sorun yok zaten onun için mağduruz diyoruz ama,
    a gurubunda olupta b gurubundan hissesi olanlar. Fetocu olup ta yurt disinda ve ceza evinde olanlar. Arananlar, kaçaklar yani kısaca ayrıştırma diye düşünüyorum.

6.  Alıntı Originally Posted by murat3244 Yazıyı Oku
    sayın cinali bey ben kasada karşılık olduğu için biraz daha pozitif düşünüyorum. sürecin çok uzayacağını düşünmüyorum. iflas masası alacaklılara çağrı yaptı, hatta dolaylı olarak bize de çağrı yaptı kimi arkadaşlar icraya kimiside ümraniye ye başvuru yaptık. alacaklılar aradan çıktıktan sonra bizim yol haritamız belli olacaktır.
     Alıntı Originally Posted by cinali Yazıyı Oku
    kasada karşılık olduğundan nasıl bu kadar emin olabiliyorsun verdiği krediler yurtdışı kaynaklı karşılığı olmayan usulsuz ve teminatı olmayan kredilermiş.
    kağıt üzerinde hesapta görüllen ama olmayan bir meblağ olduğunu düşünmekteyim belki sorumlu yönetim kuruluna bunlar rucu ettirilirse bize bir şey inşallah kalır ama buda ne zaman bilemeyiz bir arkdaş 15 bin lotu 5000 tl.ya virman yapmış
    15 bin lotu 5000 tl.ya virman yapmış

ben buna takıldım. Alan arkadaş niye alıyor. bu paranın geri döneceği garantisi % 20 oranında bile değil benim görüşüm.
    parasını çöpe mi atıyor anlamadım gitti.

7. İflas İdaresinin Görevleri
    İflas idaresinin görevi, iflas dairesinin denetimi altında iflas masasını idare ve tasfiye etmektir. İflas idaresinin görevi iflasın kapatılmasına kadar devam eder.Tasfiye sırasında masanın menfaatlerini gözetmek zorundadır.Masanın teşkili safhasında defteri tutulan ve muhafaza altına alınan masa mallarını muhafaza etmeye devam etmek ve masa mallarını çoğaltmak.Masanın pasifini tespit etmekBundan sonra iflas idaresi ikinci alacaklılar toplantısı için çağrı yapar ve elde ettiği paraları alacaklılara paylaştırır.Masada mal kalmadığı takdirde, iflasın kapatılmasına karar vermesi için ticaret mahkemesine müracaat eder.

i) Alacakların İncelenmesi
    Adi tasfiye ilanı ile, müflisten alacaklı olanlara ve müflisin elindeki mallar üzerinde istihkak iddiasında bulunanlara, alacaklarını veya istihkak iddialarını yazdırmaları için bir aylık süre verilir. Bu sürenin bitiminde iflas idaresi masaya yazdırılan her alacağı ve istihkak iddiasını inceleyerek; Alacağın mevcut olup olmadığını,

Mevcut ise ne nisbette mevcut olduğu,
    Alacak yazdıran kimsenin gerçek alacaklı olup olmadığı,
    Alacağın imtiyazlı olup olmadığı,
    İmtiyazlı ise sırasının ne olduğunu araştırır.
    Müflisin yapacağı açıklamaların yanı sıra, alacak veya istihkak iddiasında bulunanların gösterecekleri delillere göre edineceği kanaat uyarınca her alacak ve istihkak iddiası hakkında açık bir şekilde kabul veya ret kararı verir.

İflas idaresinin kabul veya ret kararlarına karşı ilgililer.

ii) Alacakların Sırası
    İflasta ilk ayırım, adi ve rehinli alacak olarak yapılır. Rehinli alacaklar rehinli malın satışından elde edilecek bedelden öncelikli olarak alacaklarını elde etmek hakkına haizdirler. Rehinli alacakların dışında kalan diğer alacaklar adi alacaklar olarak nitelendirilir ve bunlarda sıra şu şekildedir;

1) İmtiyazlı alacaklar.

1.sıra
    a) İflasın açılmasından önceki bir sene için hizmetçi ücretleri.
    b) İflasın açılmasından önceki altı ay için çalışanların ücretleri.
    c) İflasın açılmasından önceki altı ay için işçi ücretleri.
    d) Cenaze masrafları.
    e) İlama müstenit karı koca ve çocuk nafakaları.

2.sıra
    Velayet ve vesayet sebebiyle malları müflisin idaresine bırakılmış olan kimselerin bu yüzden alacakları.

3.sıra
    a) İflasın açılmasından önceki bir sene için doktor, eczacı, ebe alacakları ve borçlu ile ailesinin tedavi ve bakım masrafları.
    b) İflasın açılmasından önceki bir sene için acentaların acentalık sözleşmesinden doğmuş olan alacakları.

4.sıra
    Müflisin karısının şahsi mallarından dolayı alacağının yarısı.

5.sıra
    Her türlü vergiler ve amme alacakları.

2) İmtiyazsız alacaklar.

6.sıra
    Sayılanların dışında kalan her türlü alacaklar.Yukarıda sayılan altı sıranın her birindeki alacaklılar, kendi aralarında eşit haklara sahiptirler. Toplanan para öncelikle birinci sıradaki alacaklılar arasında eşit şekilde paylaştırılacaktır. Birinci sıradaki alacaklılar alacaklarını tamamen almadıkça ikinci sıradaki alacaklılara hiçbir şey dağıtılamaz. Bu şekilde sonraki sıralara dağıtım yapılır. En son altıncı sıradaki imtiyazsız alacaklılar arasında paylaştırılır. Kalan para altıncı sıradaki alacakları ödemeye yetmezse, her alacaklıya alacağı nispetinde ödeme yapılır. Buna garameten paylaştırma denilir.

iii) Sıra Cetveli
    Sıra cetvelinde masaya yazdırılan her alacak ve istihkak iddiasının iflas idaresi tarafından kabul edilen miktarı ve sırası gösterilir. Reddedilen alacaklar da red sebepleriyle birlikte gösterilir.Cetveli doğru bulmayan ilgililer şikayet veya itiraz yoluna başvurabilirler. Sıra cetveli düzenlenirken uyulması gereken iflas hukuku kurallarına aykırı hareket edildiği veya yapılan muamelenin hadiseye uygun olmadığı iddia edilirse, bu durumda İcra Tetkik Mercii’ne şikayet yapılması gerekir.Bir alacaklı alacağı hakkında verilen kararın esasına veya başka bir alacaklının alacağına veya onun sırasına itiraz ediyorsa sıra cetveline itiraz yolu ile ticaret mahkemesinde dava açmak zorundadır.Sıra cetveline karşı yedi gün içinde şikayet ve itiraz davası yoluna gidilmezse veya gidilir de şikayet veya itirazlar reddedilirse, sıra cetveli kesinleşir. Böylece kesinleşen sıra cetveline göre pay cetveli düzenlenir ve paylaştırma yapılır.

e. İkinci Alacaklılar Toplantısı
    İflas idaresi, alacakların incelenmesini bitirdikten sonra, düzenlediği sıra cetvelini iflas dairesine verir ve ilan ederek alacaklıları ikinci alacaklılar toplantısına davet eder. İkinci alacaklılar toplantısı için sıra cetvelinin kesinleşmesi şart değildir. Toplantıya alacakları kısmen veya tamamen kabul edilmiş olan alacaklılar davet edilir. Alacakları tamamen reddedilmiş olanlar toplantıya katılamazlar.Toplantıda iflas idaresi alacaklılara borçların durumu hakkında açıklayıcı bir rapor verir.Alacaklılar, rapordan sonra iflas idaresini görevde bırakmak isteyip istemediği ve masanın menfaati için gerekli gördüğü diğer konular hakkında bir karar verir.

i) Paraya Çevirme
    İflas masasının aktifi ve pasifi tesbit edildikten sonra iflas idaresince masa mallarının paraya çevrilme işlemlerine başlanır. Normal olarak açık artırma suretiyle satışların yapılmasıdır. Ancak, ikinci alacaklılar toplantısında bazı malların pazarlık suretiyle satışına karar verilebilir. Bu durumda bu malların satış işlemleri pazarlık suretiyle yapılır.

ii) Paraların Paylaştırılması
    Satış safhası bittikten ve satılan malların bedeli tahsil edildikten sonra, masada toplanan paraların alacaklılara paylaştırılmasına geçilir.İflas idaresi kesinleşen sıra cetveline göre bütün alacaklılara düşen hisseleri gösterir pay cetveli düzenler. Her sıradaki alacaklı kendi arasında, alacakları nisbetinde olmak üzere eşit bir şekilde paylaştırılır. Buna garameten paylaştırma denir. İflas idaresi pay cetveli ile birlikte son hesabı yapar, iflas dairesine verir ve alacaklılara tebliğ ettirir. Alacaklılar tebliğden itibaren yedi gün içinde pay cetveli ve son hesap hakkında İcra Tetkik Mercii’ne şikayette bulunabilirler.Pay cetvelinin kesinleşmesinden sonra kesin dağıtıma geçilir. Dağıtım neticesinde bazı alacaklılar alacaklarını tam olarak alamadıkları takdirde bunlara ödenmeyen kısım için aciz belgesi verilir.

f. İflasın Kapanması
    Masadaki paranın kesin dağıtılması ve aciz belgelerinin dağıtılması ile tasfiye işlemleri tamamlanmış olur. İflas idaresi tarafından iflasa karar vermiş olan ticaret mahkemesine müracaat edilerek iflasın kapanmasına karar vermesi talep edilir.Ticaret mahkemesi yapacağı inceleme neticesinde, iflas tasfiyesinin kanun hükümlerine uygun olarak yapılıp bittiğini tesbit ederse, iflasın kapanmasına karar verir. Bu karar ilan edilir ve iflas idaresinin görevi son bulmuş olur; iflas hali sona erer ancak, müflisin müflislik sıfatı kalkmaz. Bunun için itibarın yerine getirilmesi yoluna başvurulması gerekir.

g. İflasın Kaldırılması
    Tasfiye devam ederken, müflis bütün borçlarını tamamen öder veya alacaklıların rızasını alabilirse, ticaret mahkemesine müracaat ederek iflasın bütün neticeleri ile birlikte kaldırılmasını isteyebilir.

Ticaret mahkemesi gerekli incelemeyi yaparak istemi yerinde görürse iflasın kaldırılmasına karar verir.

KAYNAK: http://www.hukuksokagi.com/makale/iflas-proseduru.html

Bunu paylaş:

8. burada dikkatimi çeken tüm aktiv ve pasif mal varlıkları nakte çevrilerek diyor ama bizde öyle birşey olmadı nakte çevrilmeyen birçok aktif ve pasif var, demek ki alacakları nakit olarak karşılamasa iflas masası çağrı yapmaz. tüm varlıklar nakte döndükten sonra biz a gurubundan önceki alacaklıları oluyoruz.
    bana göre en önemli kısım işliyor su anda. alacaklılar dan kalan meblağ, gayrimenkul ve şirketler bize paylaştırılır. alacaklıların toplam alacağı ne kadar???? her şey bu sorunun cevabında saklı ve beklemedeyiz.

Sayfa 69/157 İlkİlk ... 1959676869707179119 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •