Sayfa 630/633 İlkİlk ... 130530580620628629630631632 ... SonSon
Arama sonucu : 5064 madde; 5,033 - 5,040 arası.

Konu: BRISA - Brisa Bridgestone

1.  Alıntı Originally Posted by Her dem yatırım Yazıyı Oku
    geçmiş 2 yıl bilançolarını inceleyip, son 200 forum sayfasını okuduktan sonra aklıma gelen tek şey..

Acaba her şey bankaya para transferi için bir düzenek mi?? Karar veremedim.
    Selamlar. Siz de bilancolarda gorduklerinizi, gozunuze takilanlari paylasabilir misiniz?
    Acımızı çekeceğiz.

2. Bence öncelikli olarak sorulması gereken bir soru var. Yolda lastiklere baktığımda 10 lastikten 3-4 tanesini Continental olarak gördüğüm oluyor.

Nasıl oluyor da, ithal bir ürün olan Continental piyasada bu kadar yaygın olabiliyor? Üstelik kaliteli bir marka, ucuza verilen, herkesin alabileceği seviyede bir ürün değil. Acaba araçların üzerinde fabrika çıkışlı olarak mı böyle geliyor? Yoksa insanlar yenileme pazarında bunu mu tercih ediyor? Eğer fabrika çıkışlı geliyorsa, bunu bir nebze anlarım. Ama yenileme pazarında fiyat uygunluğu bakımından tercih ediliyor, satılıyorsa anlayamam. Biz doların artışına sevinir, en azından iç pazarda orta-uzun vadede ithal ürünlerle daha kolay rekabet edebilecek, ihracat oranını da yükseltirse çok iyi olur, bu esnada ciro da artar ve borcu ezer diye düşünürken tersi oluyor. İhracat bir işe yaramıyor, iç pazar ise ithal ürünlerle doluyor.

Burada 1 yılda, 2 yılda bir kurtuluş olduğunu düşünmüyorum. Muhtemelen 2022-2023 yıllarına kadar beklemek gerekir. Borç o tarihlere kadar bitmez ama en azından yarı yarıya azalır.
    Acımızı çekeceğiz.

3.  Alıntı Originally Posted by JoNaThAn Yazıyı Oku
    Bence öncelikli olarak sorulması gereken bir soru var. Yolda lastiklere baktığımda 10 lastikten 3-4 tanesini Continental olarak gördüğüm oluyor.

Nasıl oluyor da, ithal bir ürün olan Continental piyasada bu kadar yaygın olabiliyor? Üstelik kaliteli bir marka, ucuza verilen, herkesin alabileceği seviyede bir ürün değil. Acaba araçların üzerinde fabrika çıkışlı olarak mı böyle geliyor? Yoksa insanlar yenileme pazarında bunu mu tercih ediyor? Eğer fabrika çıkışlı geliyorsa, bunu bir nebze anlarım. Ama yenileme pazarında fiyat uygunluğu bakımından tercih ediliyor, satılıyorsa anlayamam. Biz doların artışına sevinir, en azından iç pazarda orta-uzun vadede ithal ürünlerle daha kolay rekabet edebilecek, ihracat oranını da yükseltirse çok iyi olur, bu esnada ciro da artar ve borcu ezer diye düşünürken tersi oluyor. İhracat bir işe yaramıyor, iç pazar ise ithal ürünlerle doluyor.

Burada 1 yılda, 2 yılda bir kurtuluş olduğunu düşünmüyorum. Muhtemelen 2022-2023 yıllarına kadar beklemek gerekir. Borç o tarihlere kadar bitmez ama en azından yarı yarıya azalır.
    öyle yazdınki öyle anlattınki hani bir söz var yolu yokuş tut iniş gelirse şansına derler sen yolu yokuş deilde dağ yaptın inişi de ucurum yani çıkmasıda sorun inmeside sorun...napacaz şaştık kaldık....hiç elle tutulur bir tarafı yok bu hissenin artık 2050 de dese ac durup susuz durup bundan paramı alıp çıkmayacam.....inş bir aksilik olmassa.....

4. Geçen lastik başı Usd bazlı kar hesabı yaptık.. O açıdan bakmamıştım.

Durum şu; Brisa ürettiği her 1 lastik başına ortalama 1.5 usd net kar yapıyor. Borçların biraz daha hafiflemesiyle ve üretimin artmasıyla bu karın 2023 civarı lastik başına 3 usd'ye çıkacağını düşünüyorum. O dönem gerçekleşecek olan 14 milyon üretim adedi ile yıllık 42 milyon usd net kar mümkün. Doları 8 tlden hesaplarsak 300 milyonun üstünde net kar elde edebilir.

2030-2032 yıllarında, Aksaray'daki üretim kapasitesinin artırılmasıyla, şirketin toplamda 30 milyon yıllık üretim adedine ulaşma ihtimali olabilir. Lastik başına 3-5 usd arası bir net karla, 2030-2032 yılları dolaylarında şirketin yıllık 100-150 milyon usd net kar elde edebileceğini tahmin edebiliriz. Doları o yıllarda 20 tl civarında tahmin ediyorum. Eğer dolar kurundan negatif etkilenme olmaz da, dolar bazında lastik başına 3-5 usd net kar elde edebilirse, ortalama 12 yıl sonra 2.5-3 milyar tl yıllık net kar elde edilebileceğini söyleyebiliriz.

O döneme kadar şirkete toplamda 2.5-2.7 milyar usd arası yatırım yapmış olacaklar ve yıllık 150 milyon usd net kar elde ediyor olacaklar. Benim tahminlerim bunlar. Şirketin kar marjı düşük. Hatalı bulduğum en önemli konu, Türkiye'de üretim yapıyor olması. Aynı malları Çin'de ürettirip yurt dışından ithal bile getirse, suya sabuna dokunmadan, borca girmeden sadece dağıtım ağı ile birlikte lastik başına 2-3 usd kar yazabilirdi. Üretim büyük yük. Düşünceme göre Michelin, Continental bu şekilde piyasa hakimiyetini ele geçirmiş, güçlenmiş durumda.
    Acımızı çekeceğiz.

5. Halen buradayız nöbetteyiz..

Spek efendi, ağırdan tobo çizecek gibi geliyor,
    Tobo çizerse hedef 6,9 civarı olur.. ytd

Batuhan
    Bu görüşler yatırım tavsiyesi olmayıp tamamen benim hayal dünyamda uydurduklarımdır

6. Ne hayallerle aldık.............hayallllllll

bundan 4 ay kadar önce alırken yazmıştım. bugün de banka faiz gelirinden biraz fazlasına sattım. yatırımlarını büyük ölçüde tamamlamış olması nedeni ile almıştım. lastik sektörü konusunda pek fikrim yoktu. 2-3 hafta kadar önce arabanın lastiklerini değiştirdim. benim gibi güya bilinçli biri dahi 4-5 yılda değiştirmesi gereken lastikleri 7 yılda değiştirmişse gerisini siz düşünün. lastik fiyatları gerçekten pahalı, halkın alım gücünü zorluyor. michelin 4 mevsim aldım. herkesin kafasına lastik konusunda bir imaj oluşuyor ve tercihini o yönde kullanıyor. yani üretimi artırmakla satış hemen artmıyor. üstelik araba fiyatları çok artınca yeni araba satışlarının artmasını da pek beklemiyorum. böyle olunca başka bir hisseye geçmek için fırsat kolluyordum. bu demek değil ki hisse gitmez, ucuz gitme potansiyeli var. kalanlara bol şans, umarım kazanırsınız.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul / Montreal
    Gönderi
    8,932
     Alıntı Originally Posted by şef Yazıyı Oku
    bundan 4 ay kadar önce alırken yazmıştım. bugün de banka faiz gelirinden biraz fazlasına sattım. yatırımlarını büyük ölçüde tamamlamış olması nedeni ile almıştım. lastik sektörü konusunda pek fikrim yoktu. 2-3 hafta kadar önce arabanın lastiklerini değiştirdim. benim gibi güya bilinçli biri dahi 4-5 yılda değiştirmesi gereken lastikleri 7 yılda değiştirmişse gerisini siz düşünün. lastik fiyatları gerçekten pahalı, halkın alım gücünü zorluyor. michelin 4 mevsim aldım. herkesin kafasına lastik konusunda bir imaj oluşuyor ve tercihini o yönde kullanıyor. yani üretimi artırmakla satış hemen artmıyor. üstelik araba fiyatları çok artınca yeni araba satışlarının artmasını da pek beklemiyorum. böyle olunca başka bir hisseye geçmek için fırsat kolluyordum. bu demek değil ki hisse gitmez, ucuz gitme potansiyeli var. kalanlara bol şans, umarım kazanırsınız.
    Gule gule sefim..
    Sen aldin harcligini ciktin.
    Ben %25 kol kestim.
    Lastik sektoru les sektordur..
    Bunu akildan cikarmamak lazim.
    Eyl basindan beri yabanci ciddi mal almis ama devam eder mi acaba?
    8 e dogru doner verir mi?
    "Boğa piyasaları karamsarlıkta doğar, kuşkuyla büyür, iyimserlikle olgunlaşır ve coşkuda ölür. Maksimum karamsarlık olduğunda alım zamanı, maksimum iyimserlikte de satım zamanı gelmiş demektir."

Sayfa 630/633 İlkİlk ... 130530580620628629630631632 ... SonSon

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •