Sayfa 862/862 İlkİlk ... 362762812852860861862
Arama sonucu : 6892 madde; 6,889 - 6,892 arası.

Konu: BRISA - Brisa Bridgestone

1.  Alıntı Originally Posted by JoNaThAn Yazıyı Oku
    Bilançonun iyi olduğunu kim çıkardı?

En büyük sıkıntı ödenen yıllık finansal giderler. Yanlış görmediysem son çeyrekte 100 milyona yakın bir gider söz konusu. Bunlar düşen faiz oranlarından kasıtlı olarak da yararlanmıyor olabilir belki. Ya da anlaşmalar baştan yapıldığı için hiç dokunmuyorlardır.

2020'ye bakmak lazım. Yoksa böyle gider bu.
    cep to cep..
    akbank'tan alınmıştır kuvvetle muhtemel alınan krediler..Niye güncellensin ki faiz oranı..
    Güler Sabancı bi cebinden diğer cebine koyuyor..
    {Hayat 3,5 ile 4 arasında bir şeydir.Ya üç buçuk atarsın,ya dört dörtlük yaşarsın}

2.  Alıntı Originally Posted by keko Yazıyı Oku
    tam anlamı ile bahar geldi diyemem ..ama baharın müjdecisi olan badem ağaçlarının çiçek açması gibi bir durum söz konusudur...bu yıl çeyreklerde 40-60 milyon aralığında karların olacağını yıl sonunda ise 160-240 milyon aralığında net karların oluşacağını tahmin ediyorum...aksaray fabrikasının üretimi artırması ciddi bir destek verecek brisaya...

brisa yatırımlarını tamamladığı için ciddi bir gideri olmayacak uzun yıllar boyunca...aksaray fabrikasına yaptığı giderlerin %60 nı da zaten devlet babaya vergi verirken vergiden düşecek...yani brisa bundan sonra çok az vergi verecek...bilançolarda da vergi geliri olarak görülecek bu...
    Brisa'nın karlılıkları çeyrek bazında değişebiliyor. Bu bağlamda biraz havayolu şirketleri gibi düşünebiliriz. En fazla kar 3. çeyrekte açıklanıyor. O nedenle, sonuçları görmenin gerekliliğine ben de inanıyorum ama 2020 ilk çeyreği ve ikinci çeyreği görmemiz gerekecek.

Diğer yandan, o fabrikanın maliyetinin %60'ını teşvikle yaptı olayı tam olarak öyle olmuyor sanırım. Bu konuyu teknik olarak bilenlerden bilgi almak lazım; o teşviğin belli bir zamanı oluyor, 2021'e kadar mesela ve belli ödemelerde indirim oluyor. Devletten kasaya bir para girmiyor yani. 3-5 milyon bir ekstrası olabilir ama 180 milyon dolarlık bir ekstra olacağına inanmıyorum. Zaten herkesin gözden kaçırdığı detay şu; fabrika 300 milyon dolara mal oluyor bu doğru. Ve şirket bunu ödüyor, bu doğru. Ama bunun dışında şirket her yıl 300-350 milyon tl faiz gideri ödüyor. 2018 ve 2019'da toplam ödenen faiz giderleri 650 milyon lira falan Bugünden 2025'e kadar ödenecek faiz giderleri benim kişisel tahminim, 1.5 milyar tlye rahat ulaşır. Yani o fabrika 300 milyon dolara yapılmıyor. Faiz giderlerini hesaba katarsak 600-700 milyon dolara yapılıyor. Bunu ev almak gibi düşünün. Evin değeri 400 bin. Krediyle alacaksın. 10 yıllık kredi çekiyorsun. Doğru, ev sahibinden 400 bine alıyorsun. Ama sana maliyeti kredilerle 800 bine geliyor. O hesap işte.

Bir diğer gözden kaçan detay; 2018'de yanlış aklımda kalmadıysa %88 kapasite kullanımı ile çalışan fabrikalar (toplam üretim kapasitesi), 2019'da %84 civarı bir kapasite ile çalışmış. %10-15 atıl kalmış olan bir kapasite var. Eğer pazar açılırsa ve önümüzdeki yıllarda bu kapasite yeni eklenecek kapasite ile birlikte aktif olarak kullanılırsa, sabit giderler yerinde kalacağı için kar kaldıraçlı olarak artabilir. Tabii ben bu esnada kişisel olarak hiçbir zaman Brisa'nın faiz giderlerinin düşeceğine inanmadım. Bu kredi kullanımını ve faiz olayını şirketlerin sisteme olan bir borcu olarak düşünüyorum; tıpkı devletlerde olduğu gibi, yüksek maliyetli astronomik giderli projeler; en başta sistemin kendisi için yapılır. Bu bağlamda, yıllık faiz ödemelerimiz, benim diğer şirketlerden de incelediğim kadarıyla, 2023'e kadar kademeli olarak 300 milyondan 500 milyona çıkabilir. Bu esnada Brisa sisteme olan borcunu öderken, cirosunu hem enflasyon bazında tl olarak, hem de adetsel bazda arttırmalı ve 7 milyara yaklaştırmalı. Bunun 1.6 milyarı brüt kara yansımalı, 600 milyonu genel yönetim ve pazarlama gideri, 500 milyonu da faiz gideri olmalı ki, geriye 500 milyon kar kalabilsin.

Bu işi ve gidişatın boyutunu zaman gösterecek.
    Acımızı çekeceğiz.

3.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    Hadi iyisiniz yine..
    Kaptiniz lokum temettuyu
    aynen iyi geldi valla sayın Dudu..
    evvelsi gün akü aldım 830 tl.ye..
    yaza doğru 25/45 R19 92W dört tane lastik alacaktım. arabanın masrafı çok oldu ..
    bedavaya geldi şükürler olsun..
    {Hayat 3,5 ile 4 arasında bir şeydir.Ya üç buçuk atarsın,ya dört dörtlük yaşarsın}

4. Epeydir takibimde elimde başka sa kağıtları var.genel sıkıntıları bu finansal giderleri çok yüksek sebebide kredileri muhtemeldir ki akbanktan kullanıyorlar sabancılar için bir cepten diğer cebe para transferi oluyor bizler içinse eziyet.

SM-A205F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 862/862 İlkİlk ... 362762812852860861862

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •