Sayfa 890/981 İlkİlk ... 390790840880888889890891892900940 ... SonSon
Arama sonucu : 7841 madde; 7,113 - 7,120 arası.

Konu: BRISA - Brisa Bridgestone

1.  Alıntı Originally Posted by emin Yazıyı Oku
    Brisa yı satacak olsalar dı neden gırtlağına kadar borca girdiler. Aksaray yatırımından sonra baktılar dövizin sert hareket yapmasından dolayı pişman oldular satıyorlar diyelim. İyi de adamlar profesyonel döviz borcunu da hedge etmişler yani döviz tarafında da ciddi bir zarar yok.
    Hedge etme olayının öyle olduğuna inanmıyorum. Sözde 330 milyon dolara fabrika yapıyorlar, güzel. Ama bu rakam ana maliyet ve ana para. Bunun haricinde o borcun faizi ve hedge etme masrafı var. 2016-2019 yılları arasındaki finansman giderlerine baktınız mı, yani ana paradan hariç olan rakama? 1 milyar tl civarı. Bu mu başarılı finansal yönetim Yanlışım mı var? Yatırım kararı alındığı zamanki dolar kurunu ortalama 4 tl alalım. Adamlar 1.3 milyar tlye yeni fabrika kurma kararı aldı, ancak 4 yılda ödedikleri faiz gideri 1 milyar. Önümüzdeki 4 yılda bir o kadar daha ödeyeceklerini zannediyorum. Yani o dönem 1.3 milyar maliyetle kurulma kararı alınan fabrikaya 8 yıl boyunca 2 milyar faiz gideri ödemiş olacaklar. Bu parayla en az 1 fabrika daha kurarlardı.

Bu bana göre kesinlikle bir finansal yönetim başarısı değil. Asla değil. Bu fabrika ki ihracat yapıyor ve ihracatta iç piyasaya göre çok az karla satış yapıldığı biliniyor; kendi başına ne kadar kar elde edecek ki 8 yıl boyunca kendi maliyeti dışında ödediği 2 milyar lirayı çıkaracak? Benim kızdığım husus budur.

Neyse, olan oldu, burayı tercih edenler etti. Zaman çoktan geçti. Brisa ve yönetilme şekli çöptür, doğru ama bunun bedeli çoktan ödendi. İşlerin iyi gittiği bir yıl 200 milyon kar açıklayacak basirete (tl bazlı 6 yıl önceki karı yani; hem de enflasyon ve dolar artışı hesaba katılmamış ) sahip olduğunu düşünüyorum, bu da bu çöpü 12-14 arasına atmaya yetebilir. Sonrasına bakılır. Bu kar rakamını gerçekleştirebilmeleri için de öyle sanayi grubunun başına getirilecek, doktora yapmış, yüksek lisans yapmış deneyimli yöneticilere de ihtiyaçları yok. 4 yıllık standart bir üniversiteden mezun olmuş, derslerine biraz özen göstermiş bir genci alsınlar yönetime, o da açıklatır Brisa'ya 5-6 yıl önceki tl bazlı karını CEO'lara MEO'lara gerek yok. Ortada bir şey yok çünkü.

Yazık. Ben radikal kapitalistim, ama dürüst ve şeffaf olacak şekilde. Ve düşünüyorum ki bir kanun olmalı; bankası olan bir grup başka sektörlere girememeli. Ya da giriyorsa asla kendi grubuna kredi verememeli. Bu baştan yasak olmalı. Bir siyasetçinin normal şartlar altında gidip şirket kurması ve konumunu kullanarak ona kar ettirmesi nasıl olacak şey değilse, şirket birleşmeleri yapan bir avukat nasıl ki hisse senedi alamıyorsa, bankacılıkla uğraşan bir grup da kendi grubundaki başka şirketlere bankasından borç verememeli. Yoksa her yıl 300-400 milyon faiz gideri öder. Bakın borç öder demiyorum, bu faiz giderini millet borç ödemesi zannediyor, değil. Bu tamamen mevcut borcun ekstra maliyeti.
    Her bir gerçek yatırımcıya karşılık gelirinin iki katını düzenli olarak harcayan 1000 iyi tüketiciye ihtiyaç vardır.

SA benim icin bitmistir.
    Bu iki harfi gordum mu yolun karsisina gecerim.
    Syg,
    "Boğa piyasaları karamsarlıkta doğar, kuşkuyla büyür, iyimserlikle olgunlaşır ve coşkuda ölür. Maksimum karamsarlık olduğunda alım zamanı, maksimum iyimserlikte de satım zamanı gelmiş demektir." Sir John Templeton

3.  Alıntı Originally Posted by metyusanus Yazıyı Oku
    Ahh ahh..10yl amma iyi firsatmis..simdi yine ayni terane bütün hisseler kopup gidiyor bu yine cuk yemis bülbül gibi...

Redmi Note 7 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Biz malımıza sahip çıktıkça daha çook bizi düşürmek için,bezdirmek için baskılayacaklar kesin..Ya nasip.
    {Hayat 3,5 ile 4 arasında bir şeydir.Ya üç buçuk atarsın,ya dört dörtlük yaşarsın}

4.  Alıntı Originally Posted by emin Yazıyı Oku
    Biz malımıza sahip çıktıkça daha çook bizi düşürmek için,bezdirmek için baskılayacaklar kesin..Ya nasip.
    Nezaman bir umut dogsa ..kursagimizda brakti haysiyetsiz brisa

Redmi Note 7 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Bazen koca ordular bile inancın,cesaretin ve bilgeliğin önünde eğilirler....biz!biat etmeyenler...

5. Sabredeceğiz inşallah hep birlikte bu işten karlı çılacağız her hisse zamanı gelince çıkar zamanı gelmesini bekleyeceğiz seneye Mayıs'a kadar bekleyin inşallah güzel olacak herşey

6.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    SA benim icin bitmistir.
    Syg,
    hala yürüyüş ve yaban mersinine devam ediyormusunuz saglıklı yaşamak önceliklerinizdendi sayın dudu ....

7.  Alıntı Originally Posted by Dudu Yazıyı Oku
    SA benim icin bitmistir.
    Syg,
    affınıza sıgınarak bir sorum olacak unlü bir cümleniz var ben acıkçası sadece onu takip ediyorum o ünlü söz 100 lerce kez tekrarlandıgındaki anı takip ediyorum ....

8. Acımızı cektik, cekmeye de devam edecegiz. Dunden bugune, bugunden yarina, seneye Mayis'tan gerekirse 2050-2100'e kadar.
    Her bir gerçek yatırımcıya karşılık gelirinin iki katını düzenli olarak harcayan 1000 iyi tüketiciye ihtiyaç vardır.

Sayfa 890/981 İlkİlk ... 390790840880888889890891892900940 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •