Sayfa 415/1009 İlkİlk ... 315365405413414415416417425465515915 ... SonSon
Arama sonucu : 8072 madde; 3,313 - 3,320 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz

1. Sayın rxpu,

Foruma yaptığınız katkılarınız için çok teşekkürler.

Portföyünüzde usd/eur/altın/hisse olmamasının nedenlerini paylaşabilirmisiniz?

%100 tl portföyünüz olduğunu anlıyorum, bu seviyelerden portföyünüze usd katmak size rasyonel gelmiyor mu?

Hedeflediğiniz bir usd seviyesi var mı alım için?

Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Son 17 senedir hep TL mevduattaydım. En son 18-19 sene önce dolar mevduat yapmıştım. O nedenle hesaplama TL mevduatçı için önemli bir hesaplama.

Alıntı Originally Posted by Moruk Yazıyı Oku
    Abi caponyada halk pahalilikla mücadelede zorlanıyor
    Bi deval de havlu atarlar
    Dünyadaki işletmeleri alanlar ya zengin capon
    Ya yen zengini başkaları
    Sermaye global artık unutma :-)
    Neden tüm gemiler liberya bandirali yada niye Yatlar Virginia plakalı o misal yada bana öyle geliyo
    Ha bak Japon, halk, pahalılık dedinde aklıma geldi..

Bu üç kelimeyi aynı cümlede 3 kez kullanırsanız; ''ilk buluşma'da''..

Geçen gün burada bir borsa ve TA uzmanımız, FED'nin(ECB'nin) tek baktığı rakam enflasyon değil dedi..sıkılaştırma için büyüme, tarım dışı istihdam rakamları yeterli olabilir gibi bir şey söyledi..

Hemen söyliyeyim..adamların ödü kopuyor; fiyatlar artamaz ve Japonlar gibi deflasyona, yani fiyat düşüş sarmalına gireriz diye..belirtmek istedim..

MB'ları açısından, bundan sonrası sıkar artık..bakın birisi şöyle demiş:

Bir ders varsa, oda her zaman krizler olacaktır. Bazıları daha büyük, biraz daha küçük ama krizsiz bir dünya düşünülemez.
    Yaniiiiiiiiii...

3.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    2001 yılının başında dolar kurunun 0.6TL olduğunu hatırlatmak isterim. Bu rakama göre yine tasarruflar devlet eliyle eritilmiş oluyor.
    Merak ettiğimden soruyorum 94 doğumlu olduğumdan o günleri bilmiyorum 90'lı yıllar da dolar kuru 0.6 liralar daysa yurt dışından gelen ürün 100 dolarsa Tr'de 60 tl mi oluyordu? bu kur nasıl işliyordu o dönem, Tr'de bir çok şeyin ucuz olması lazım o zaman ama kimse o dönemlerden iyi bahsetmiyor.

4.  Alıntı Originally Posted by mfy94 Yazıyı Oku
    Merak ettiğimden soruyorum 94 doğumlu olduğumdan o günleri bilmiyorum 90'lı yıllar da dolar kuru 0.6 liralar daysa yurt dışından gelen ürün 100 dolarsa Tr'de 60 tl mi oluyordu? bu kur nasıl işliyordu o dönem, Tr'de bir çok şeyin ucuz olması lazım o zaman ama kimse o dönemlerden iyi bahsetmiyor.
    Hayır yahu.. TR de asla 1 TL nin altına USD molar gelmedi.. Sizler eski para yeni parayı karışıtıyorsunuz..

2001 krizinde

1USD =1300 TL civarı idi.... Sanırım...

Kriz sonrası 6000 TL olmuş olabilir..

5. 6 sıfır atıldı , atlamayın ...
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

6.  Alıntı Originally Posted by samadhi Yazıyı Oku
    Sayın rxpu,

Foruma yaptığınız katkılarınız için çok teşekkürler.

Portföyünüzde usd/eur/altın/hisse olmamasının nedenlerini paylaşabilirmisiniz?

%100 tl portföyünüz olduğunu anlıyorum, bu seviyelerden portföyünüze usd katmak size rasyonel gelmiyor mu?

Hedeflediğiniz bir usd seviyesi var mı alım için?
    Yüksek teknoloji ile düşük ithal girdili ürün tasarlayarak imal ettiğim ve ihracat yaptığım için döviz gelirim var. Giderlerimin %98'i neredeyse TL, gelirim ise %95 döviz. Bu dövizi bozarak TL'ye çeviriyorum ve TL mevduat yapıyorum. Bu şekilde bir hedge mekanizması uyguluyorum.

Dövizin bu seviyelere düşmesi benim için hem sevindirici hem üzücü. Nasıl ki bankalar size geliriniz ile uyumlu para biriminden borçlanın diyorsa, ben de giderim ile uyumlu para biriminden tasarruf etmeyi uygun buluyorum.

Bu seviyeler portföye usd katmak için uygun mu? sorusu benimle uyumlu bir soru değil, Benim cevap vermem gereken soru, bu seviyelerden döviz gelirini TL ye dönmeyi durdurmalı mıyım?. Bu sorunun cevabını henüz bulamadım....

Ne zaman ki üretimden çekilirim yani sizin deyiminizle portföyüm otomatik olarak döviz üretmeyi keser o zaman duruma göre kademeli olarak %50 USD %50 TL ağırlığa geçerim. Ama tahminlerime göre bunun olmasına 30 seneye yakın bir zaman var .
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

7.  Alıntı Originally Posted by selka Yazıyı Oku
    Hayır yahu.. TR de asla 1 TL nin altına USD molar gelmedi.. Sizler eski para yeni parayı karışıtıyorsunuz..

2001 krizinde

1USD =1300 TL civarı idi.... Sanırım...

Kriz sonrası 6000 TL olmuş olabilir..
    2001 yılının ocak ayında 1USD=0.6TL civarında alınıp satılıyordu. 2001 krizi ve devaluasyonu şubat 2001 de patlak vermişti. Yani 1 ay içinde 1USD 0.6TL den 1.7TL ye fırlamıştı. Bazen bana forumda neden 2013 yılını referans alıyorsun 2001 yılından beri TL sabit kaldı diyorlar da , önemle belirtmek isterim ki eğer 2001 yılını baz alırsam şu anki kura göre durum 2013 yılından daha da beter.

Ama derseniz ki insanlar TUİK in yaptığı gibi kendilerine en uygun yılı seçip öyle mutlu olacaklar, o konuda da mutluluklarını bölmek istemem tabi. TUIK büyüme serilerinde eksi büyüme ile dip yapmış 2009 yılını referans olarak kabul eden bir karar aldı. Tüm bürokrasi ve politikacılar çok mutlu oldu. Peki rxpu'nun hesabı saçma sapan bir şey olmuş , döviz 2001 yılından beri sürünüyor diyenler de mutlu olacaklar mı?
    Kağıt sabırlıdır.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

Son dönemde bazı şirketlerin tahvil ödemelerini zamanında yapamamaları ve borçlarında yapılandırmaya gitmeleriyle gözler özel sektör tahvillerine çevrildi.
    Özel sektör tahvillerinin toplam tutarı 60 milyar TL iken vadesinde geri ödenemeyen toplam tutar 500 milyon TL'ye yakın. 2016 yılı Şubatında ödenemeyen tutarın 135 milyon TL olduğu göz önünde bulundurulduğunda, son 1 yılda tutarın yaklaşık 3 kat arttığı görülüyor.

Kredi yapılandırmasında anlaşma sağlamayan Dünya Göz, 86 milyon liralık tahvil itfasıyla öne çıkıyor. BİS Enerji'nin 50 milyon TL, *GÇS Metal'in 35 milyon TL, Aynes Gıda'nın 100 milyon TL, Beykoz Doğa'nın 25 milyon TL, Pakpen'in 30 milyon TL, Bimeks'in 95 milyon TL, Akyürek'in 32 milyon TL ödemesi bulunuyor. Borçlarını yapılandıran bir diğer şirket TGS Dış Ticaret iken, Varyap yeniden yapılandırma sonrası 30 milyon TL tahvil ödemesi gerçekleştirmişti.
    Bunlar mümferit olaylar..hem toplam özel sektör tahvilleri içinde meblağ az..

Hemde hava güneşli ve açık..bak kırılgan beşli içinde artık sayılmayan Hindistan bile bu sene dörtlemiş..biz üçlemişiz çok mu..

Çok büyütüyorlar..

Record Defaults in India Worsen Nation's Bad Asset Pain

Nonpayment on bonds, syndicated loans already quadrupled this year

https://www.bloomberg.com/news/artic..._medium=social

Sayfa 415/1009 İlkİlk ... 315365405413414415416417425465515915 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz