Sayfa 523/1009 İlkİlk ... 23423473513521522523524525533573623 ... SonSon
Arama sonucu : 8072 madde; 4,177 - 4,184 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz

1. ECB para basmaya devam ediyor.

2. TRUMP ın bütün tiyatrosu dolar aşırı değerlenecek zokayı tuttuk ne yapacağız oyunu. QE de yapamıyoruz. En iyisi İran, Kuzey Kore, Katar,... sırada kim varsa hepsi ile dalaşıp film çevirelim. Hem silah satarız hem de doların artmasını en azından bir müddet engelleriz.

3.  Alıntı Originally Posted by enki Yazıyı Oku
    Sn. Selka doğru yolu bulmuş gibisiniz(neyse espriydi, keşke almak zorunda kalmasaydık)..

3-5 ay önceydi sanırım..%50-%50 TL-Dolar geceleri rahat uymak için iyi olur diyordunuz..benim mantığımda bu gibiydi yıllardır(döviz daha düşük ama)..ancak size göre faz farkıyla 2016'da TL'leri dolar yapmak zorunda kalmıştım..selamlar..

Nerede erisin..
    Sn.Enki hala aynı düşüncedeyim. Rahat olup hayatı yaşayabilmek için %50 USD %50 TL derim.. Yalnız; 3,50 altına gelen kur beni tahrik etti. 3,47 TL de dayanamadım. Almaya başladım. 3,45 de sert alımlarda bulundum... En son 3,4071 TL yi görünce gen aldım. Şu an tekrar hesabımı yaptım. %93 USD %7 TL deyim... İner mi? Sanki momentum iner gibi diyor. Pazartesi büyüme rakamı bence önemli.. Takip edip izlemek gerek...

3,31 TL ler bir teknik olarak mümkün ama ben 3,31 TL altını pek olası bulmuyorum. Hatta 3,30-3,35 bandında en fazla bir kaç gün içinde yeniden 3,35-3,40 bandına yerleşir diyorum...

Yakalayan olursa...

3,31 altı olmaz mı? olabilir.. O da onların olsun.. Ne diyeyim ki..

Alıntı Originally Posted by eksina Yazıyı Oku
    Varlik fonuda batti gibi is goremez oldu. Hatta batti diyorlar....
    Varlık fonunun karları nerelere rücuu edildi? Bilmek isterdim.. Daha doğrusu Sn.CB nımız varlık fonunda hedeflenen amaca bir türlü ulaşamadık dedi..

Doğrusu her gün her saat piyasaları takip eden birisi olarak bu varlık fonu ile ne hedeflenmişti ben bilmiyorum.

Varlık fonunun bu denli hırpalanıp, ortada kalması hoş değil..

Alıntı Originally Posted by selka Yazıyı Oku
    Değerli arkadaşlar TCMB mız son 30 iş günüdür sabah saat 11 gibi döviz depo ihalesine çıkıyor.. Amaç burada bankalrın TL ve YP miktarınna ayar vermek sanırım...

Sanırım bu sefer ki ihaleye 980 milyon USD teklif gelmiş... Bunu nasıl yorumlamak gerekir? Bankalar MB sına TL verip YP mı istemiş yoksa TL isteyip YP mı satmış şeklinde mi anlamak gerekir?

Teşekkürler...
    Benim bu soruya kimse cevap yazmamış...

4.  Alıntı Originally Posted by mme Yazıyı Oku
    Temel veya makro yönlü bir değerlendirme yapmadım. Tamamen teknik yönlü, ortalamalar ve takip ettiğim indikatörler bağlamında yaptım. Tepki tabi ki olacaktır. Ben de yılsonuna kadar olan süreçte aşağı bir tepki bekliyorum. DXY deki yukarı tepkiyle birlikte. İşte o tepki de doların yukarı (belki de son) tepkisiyle aynı döneme denk gelebilir.

YTD
    beklediğiniz bu dolar tepkisinde doların ulaşacağını düşündüğünüz bir değer var mı?ör:3.60-3.70 vb ve ortalama bir zaman aralığınız var mı? ör kasım veya aralık gibi? teşekkürler...

5.  Alıntı Originally Posted by watcher46 Yazıyı Oku
    beklediğiniz bu dolar tepkisinde doların ulaşacağını düşündüğünüz bir değer var mı?ör:3.60-3.70 vb ve ortalama bir zaman aralığınız var mı? ör kasım veya aralık gibi? teşekkürler...
    Siz bu soruları o eskiden çok övdügünüz, biz eleştirdiğimizde bize onu savunmak için bir yığın şey yazdığınız Stonhand ustaniza sorun.
    zamanında haklı eleştirilerimizi görmezden geldiniz bir çoğunuz.

6.  Alıntı Originally Posted by sadecegrafik Yazıyı Oku
    Dolar endeksi ne zamandan beri değer kazanıyor? Şimdi biraz ara verdi. Tiyatro oynanıyor. Tüm dünya dolar borçlu. FED eğer QE yapmazsa DXY nin artması zorunlu. Arz Talep kanunu Yer Çekimi kanunu gibidir.

Aşağıda kırmızı noktayı koydum. Müstehcen olduğu için değil tabi. QE nin gittiği an DXY uçmuş. FED in varlıklarında bir artış olması DXY nin daha fazla değer kazanması zaruridir. Diğer CB ler yani merkez bankalari QE ye devam ettiler. Dünyanin 2/3 lük borcu Dolar$ borcudur. Dolar$ arzı artmazsa bu borç ödenirken DXY sürekli değer kazanacaktır. Arz Talep kanunu Yer Çekimi kanunu gibidir. Karşı gelemezsin. FED in faiz arttırmasına veya TAPER yapmasına gerek yok. QE yapmadığı sürece DXY yükselir. Öyle ya da böyle.

Gerisi Tiyatrodur!

Bu sebeple uzun vadede bundan kurtuluş mümkün olmadığı için ticaret aniden durabilir. Phoenix in pipisi işte bu noktada devreye girecek. .........
    sizin FIAT para sisteminden herhalde haberiniz yok veya da FIAT'ın yalnızca bir araba markası olduğunu düşünüyorsunuz, dünyadaki tüm ülkelerde artık "fraksiyonel rezerv para sistemi" uygulanıyor, ayrıca isteyen merkez bankası kendi ülke borçlarını seküritizasyona tabi tutabiliyor yani menkulleştirebiliyor aynen ECB BoJ BoE FED vs nin yaptığı gibi, mesela Japonya merkez bankası her sene yıllık GSMH'nin %10 una yakın kamu borçlarını menkulleştirir ve bu nedenden dolayı BoJ nın elindeki Japon devlet tahvilleri yıllık GSMH nin %150 si kadardır ve bu oran hala artmaya devam etmektedir, yaptığınız yorumlar piyasa gerçekleriyle uyumsuzdur.
    Nisan 2024 itibariyle ful nakitte, yıllık net bileşik getirisi %70 olan stopajsız PP fonundayım. Forward dolar alım sözleşmesi ile tüm TL nakit hedge'lenmiştir. Şartlar gerektirdiği sürece nakitte kalmaya devam.

7.  Alıntı Originally Posted by Pythagoras Yazıyı Oku
    bu yorum güzel ama amb değerli euro istemiyorki.. parite biraz daha yükselsin onlardan da tepki gelecektir.

parite arttıkça euro cinsi olan malların fiyatı dolar karşısında yükselir ve mala olan talep azalır ve ekonomi küçülür..

1.20 çok iyi bi seviye üstü dragiyi öttürür altı susturur..

YTD.
    100% katılıyorum, 1.20 den 1.40-1.50 ye doğru yol alan bir EURUSD paritesi Avrupa birliğini çatırdatır, en başta da İtalya ile İspanya ekonomileri güme gider, bunları da Portekiz Yunanistan İrlanda takip eder. İtalya'nın batması demek AB'nin batması demektir. 2 trilyon euroluk (yıllık GSMH) bir ekonomidir İtalya ve "too big to fail" kategorisindedir. Eğer EURUSD 1.20 yi aşıp 1.40-1.50 lere doğru yol almaya başlarsa ilk çökecek ekonomi İtalya olur.
    Nisan 2024 itibariyle ful nakitte, yıllık net bileşik getirisi %70 olan stopajsız PP fonundayım. Forward dolar alım sözleşmesi ile tüm TL nakit hedge'lenmiştir. Şartlar gerektirdiği sürece nakitte kalmaya devam.

8.  Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    100% katılıyorum, 1.20 den 1.40-1.50 ye doğru yol alan bir EURUSD paritesi Avrupa birliğini çatırdatır, en başta da İtalya ile İspanya ekonomileri güme gider, bunları da Portekiz Yunanistan İrlanda takip eder. İtalya'nın batması demek AB'nin batması demektir. 2 trilyon euroluk (yıllık GSMH) bir ekonomidir İtalya ve "too big to fail" kategorisindedir. Eğer EURUSD 1.20 yi aşıp 1.40-1.50 lere doğru yol almaya başlarsa ilk çökecek ekonomi İtalya olur.
    yani 1.40, 1.50 olmaz mı diyorsunuz. siz görüşünüzü söyleyin. 1.40, 1.50 olursa ne oluru değil.

Sayfa 523/1009 İlkİlk ... 23423473513521522523524525533573623 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •