Sayfa 3/5 İlkİlk 12345 SonSon
Arama sonucu : 33 madde; 17 - 24 arası.

Konu: Bes fonları

Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku
    Yonetim ucreti bazli secenegine tikladim kafayi yedim

Dunyanin en yuksek ucretini kesiyorlar. ABD de %2 kesen fon hic duymamistim yuh diyorum
    Hisse içeren fonlarda %2,2 gibi daha yüksek kesintiler var. Fon İşletim Gider Kesintisinin getiri üzerinden değil, BES portföyü toplam değeri üzerinden yapıldığı dikkate alınırsa ne kadar yüksek olduğu çok daha çarpıcı şekilde anlaşılıyor.

Devlet katkısı fonlarında ise kesintiler %0,24 - %0,3 aralığında.
    Son düzenleme : elma; 09-08-2017 saat: 22:59.

Alıntı Originally Posted by mustafab Yazıyı Oku
    Bir akraba için soruyorum. Kamu çalışanı..Zorunlu BES e almışlar. Takip etmediği için nisandan beri para kesmişler. Çıkmak istiyor. En makul yol nedir çıkış için 1 sene beklemek mi hemen çıkmak mı ?
    En önemli husus yaşı nedir?

Bir yıl beklemesi ne avantaj sağlar bilmiyorum.

Sistemde kalındığı sürece toplam birikimleri üzerinden her yıl çok aşırı fon işletim gider kesintileri yapıldığı gerçeği dikkate alınırsa, sistemde emekli olmak için kalınacak süreyi asgariye indirmek en makul olanı görünüyor.

BES'ten emekli olmak için en az 10 yıl sistemde kalma ve 56 yaşını doldurma şartları birlikte arandığından; 46-47 yaşlarından önce BES sistemine girmek, çok yüksek gider kesintilerinin portföyü ciddi ölçüde aşındırıcı etkileri nedeniyle, avantajlı görünmüyor.

Gider kesintilerinin aşındırıcı etkilerinden kaçınabilmek için asgari ödeme tutarını en az belirlemek, emeklilik öncesi halen devam edecek olursa devlet katkılarından daha fazla yararlanabilmek için son yıllarda ek katkı payları ödemek ve daha ez kesinti için bunu mümkün olduğunca yılın son aylarında yapmak avantajlı olacaktır.

Yatırınm tavsiyesi değildir.

3. Cevap için teşekkürler. BES e inanmıyor zaten kredi borcu kapatma işleriyle ugrasırken dikkat etmemiş 4 aydır kesmişler. Direkt mi çıkmak mantıklı yoksa 1 sene beklenirse 1000 TL katkı payı mı var? 1 sene sora mı çıkmalı? Tam anlamadım okudugum sitelerden. Kısaca sormak istedim.

4. Arkadaşlar selam,

BES ile ilgili soru sorabilir miyiz burada yoksa başka bir forum başlığında mı sormalıyım? Biraz temel şeyler soracağım bu sebeple soruyorum. Eğer başka foruma yönlendirirseniz orada da sorabilirim...

5. 2005 yılında BES hesabımı açtım şirket katkılı olduğu içinde devam ediyorum. Yani 14 yıldır BES hesabım var. Birikim yapmak isteyip yapamayanlar için kesinlikle tavsiye ederim. Birikim yapabilen fakat nereye birikim yapacağım diyenler içinde bir seçenek olabilir. Bilinçli birikim yapanlar ve az biraz finans bilgisi olanlar için çekici tarafı yok. Başlığı yeni farkettim hayırlı olsun.

6.  Alıntı Originally Posted by mustafab Yazıyı Oku
    Cevap için teşekkürler. BES e inanmıyor zaten kredi borcu kapatma işleriyle ugrasırken dikkat etmemiş 4 aydır kesmişler. Direkt mi çıkmak mantıklı yoksa 1 sene beklenirse 1000 TL katkı payı mı var? 1 sene sora mı çıkmalı? Tam anlamadım okudugum sitelerden. Kısaca sormak istedim.
    Konuyu hortlattık madem cevap verelim. 1000 TL katkının tamamına sistemde 10 sene kalırsa ve 56 yaşında olursa hak kazanabilecek. Devlet katkısına sistemde 3 sene kalırsa %15, 6 sene kalırsa %35, 10 sene kalırsa ve 56 yaşından önce ayrılırsa %60 kadarına hak kazanacak.

7. Merhaba, yeri doğru mu bilmiyorum ama otomatik bes ile ilgili bir fikir almak istedim. Anadolu Hayat'ta yaklaşık 2 yıllık biriken Otomatik BES hesabı var. Fon değişikliği yapmak istiyorum. Bir öneriniz olur mu? Teşekkürler

8.  Alıntı Originally Posted by mavsar Yazıyı Oku
    Merhaba, yeri doğru mu bilmiyorum ama otomatik bes ile ilgili bir fikir almak istedim. Anadolu Hayat'ta yaklaşık 2 yıllık biriken Otomatik BES hesabı var. Fon değişikliği yapmak istiyorum. Bir öneriniz olur mu? Teşekkürler
    Şimdi baktımda OKS fonları sanırım gönüllü BES fonlarından farklı. Bir tane standart bir kaç tanede değişken fon gözüküyor. Değişken fonlarda herşey içeriyorlar gördüğüm kadarıyla. Şu anki dağılımı aklınıza en yatkın olanı seçmeniz faydalı olacaktır.

SM-G965F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Yatırım Tavsiyesi Değildir

Sayfa 3/5 İlkİlk 12345 SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •