Sayfa 3/5 İlkİlk 12345 SonSon
Arama sonucu : 40 madde; 17 - 24 arası.

Konu: En iyi yatirim egitim

Alıntı Originally Posted by tcspirit Yazıyı Oku
    Parayla başarı gelmez hemfikiriz. Konu eğitim olduğu için o açıdan yazdım.

Iyi eğitim bugünkü şartlara parayla oluyor. Iyi okul kazanmaktan bahsetmiyorum. En azından benim için.

Çocuğunuz araştıran, sorgulayan, düşünen vs niteliklerde bir eğitim alsın istiyorsanız paranızın olması şart.

Yaşadığım bir olay yazayım. Bilinen başarılı bir okuldan veli başka bir butik okula almak istiyor ancak olmuyor. 4 yada 5nci sınıf olması lazım.

Arkadaşa çocuk ''bizim gördüğümüz şeylerden farklı sorular sordular'' anlamda konuşmuş.

Eğitim başka bir şey, bizdeki sistem başka.

İyi eğitim verirsin çocuk hayatında başarılı olamaz, hiç eğitim almamış çok başarılı olur.

Ancak bir gerçek var, iyi eğitim alanların başarı oranı her zaman fazladır.

Bizim çocuklarımız bundan mahrum kalıyorlar.
    Haklisiniz efendim. Iyi liselerden mezun olanlarla farkli yollardan geldigimi ben de farketmistim universite yillarinda. Her ne kadar ayni sinava girip benzer sorulari cozsek de, universitedeki o sorgulamaci egitimde oldukca zorlanmistim. Iyi egitim alan, kendine yatirim yapan mutlaka yaptigi yatirimin karsiligini gelecekte aliyor.

Sn. ihtiyar'in da dedigi gibi bircok kisiler-kurumlar iyi egitimin gerekli oldugu gercegini gereginden fazla bukerek ekstra ticari fayda saglayabiliyorlar. Simdi izin verirseniz isim vermeden bir egitim kurumunun fiyat listesini paylasiyorum:

2017-2018 YILI ÖĞRETİM ÜCRETLERİ
    Okullar
    Sınıflar ve Açıklama
    Yıllık Tutar %8 KDV Dahildir

Anaokulu
    Anne veya babası mezunumuz olmayan öğrencilerimiz
    59.450 TL

Anaokulu
    Anne veya babası mezunumuz olan öğrencilerimiz
    29.725 TL

İlkokul
    1., 2., 3. ve 4'üncü Sınıflar
    23.250 TL

Ortaokul
    5., 6., 7. ve 8'inci Sınıflar
    27.350 TL

Lise
    Hazırlık, 9.,10.,11. ve 12'inci Sınıflar
    27.350 TL

Bence yazik bu kadar paraya. Anaokuluna yillik 60 bin TL isteniyor(!). Yani parasi olan tabi ki vermekte mahsur gormeyebilir ama orta gelirli vatandas cocugunu bu okullara gondermeden de bilincli sekilde hareket ederek, iyi egitim almasini saglayabilir. Bunun nasil mumkun oldugunu ilerleyen gunlerde paylasacagim.

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by thermofluid Yazıyı Oku
    Haklisiniz efendim. Iyi liselerden mezun olanlarla farkli yollardan geldigimi ben de farketmistim universite yillarinda. Her ne kadar ayni sinava girip benzer sorulari cozsek de, universitedeki o sorgulamaci egitimde oldukca zorlanmistim. Iyi egitim alan, kendine yatirim yapan mutlaka yaptigi yatirimin karsiligini gelecekte aliyor.

Sn. ihtiyar'in da dedigi gibi bircok kisiler-kurumlar iyi egitimin gerekli oldugu gercegini gereginden fazla bukerek ekstra ticari fayda saglayabiliyorlar. Simdi izin verirseniz isim vermeden bir egitim kurumunun fiyat listesini paylasiyorum:

2017-2018 YILI ÖĞRETİM ÜCRETLERİ
    Okullar
    Sınıflar ve Açıklama
    Yıllık Tutar %8 KDV Dahildir

Anaokulu
    Anne veya babası mezunumuz olmayan öğrencilerimiz
    59.450 TL

Anaokulu
    Anne veya babası mezunumuz olan öğrencilerimiz
    29.725 TL

İlkokul
    1., 2., 3. ve 4'üncü Sınıflar
    23.250 TL

Ortaokul
    5., 6., 7. ve 8'inci Sınıflar
    27.350 TL

Lise
    Hazırlık, 9.,10.,11. ve 12'inci Sınıflar
    27.350 TL

Bence yazik bu kadar paraya. Anaokuluna yillik 60 bin TL isteniyor(!). Yani parasi olan tabi ki vermekte mahsur gormeyebilir ama orta gelirli vatandas cocugunu bu okullara gondermeden de bilincli sekilde hareket ederek, iyi egitim almasini saglayabilir. Bunun nasil mumkun oldugunu ilerleyen gunlerde paylasacagim.
    Fiyatlari gordum yutkundum

TR de yasayanlar bu parayi nasil veriyor? Aklimi yitirdim

Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku
    size komik bir sey soyleyim

Istanbul da okurken ailemle her yaz Kayseriye giderdik. Akrabalarin dukkanlari vardi pazarda bile yerleri vardi

Ben Anadolu Lisesinde okuyan parlak cocugum falan yazlari pazarda amelelerle esarp satiyorum dukkanda tereklere mallari diziyorum falan filan

Eylul de okula geri dondugumuzde millet Avrupada Bodrum Marmariste gezdigi yerleri anlatirdi ama ben hicbir sey demezdim

Evet pazarligi ogrendim bu bana cok sey katti ama cocukluk genclik sanki akip gitti gibi

Simdi oglum var ve Amerikadayiz. Bazen hanima diyorum yazlari Kayseriye bu cocugu goturucem soyle yapicam boyle yapicam cok kiziyor

Oysaki hayat sokakta insanlarda. Acaba guzel bir denge nasil kurulabilir? 1-2 ay pazarda mal satsin dukkanda calissin sonra Bodrum mu yapsin?

Bilmiyorum nerede denge? Birde taa amerikadan cocugu Kayserinin pazarina goturmek?

Delimiyim neyim?

Bir ricam var

Izmir ve Istanbuldaki ozel ilkokul fiyatlarini burada paylasirsaniz sevinirim
    bak goruyon gu hayattaki başarını ticaret geçmişine borçlusun hep derim
    ticaret zordur maharet ister
    hem uzun vade hem kısa vade düşünüp manevra yapabilme becerisini gerektiriktirir

4. 3 yaşındaki kızımı kreşe gönderecez Eylül'de ,yıllık 13500 Tl ye anlaştık,kamuya ait kreşler bunun yarısına mal oluyor ama kontenjan sınırlı ve eve uzak,İstanbul Maltepe bölge.

hisse.net kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Alıntı Originally Posted by reaktif Yazıyı Oku
    3 yaşındaki kızımı kreşe gönderecez Eylül'de ,yıllık 13500 Tl ye anlaştık,kamuya ait kreşler bunun yarısına mal oluyor ama kontenjan sınırlı ve eve uzak,İstanbul Maltepe bölge.
    Sn. Reaktif,

Anaokullarini digerlerinden ayiran nedir? Genelde anaokul fiyatlari daha yuksek. Sinif mevcudunun az olmasindan mi acaba?

Universite tercih doneminde oldugumuz icin bazi bilgiler paylasmak istiyorum. Umarim genc arkadaslarimizin isine yarar. Ozellikle her kafadan bir ses ciktigi icin genc arkadaslar bu donemde stres altinda olabilirler. Ailelerin genclerle arkadasca diyalog kurmasi, onlari anlamasi, farkli uzmanlardan yardim almasi ve universite tanitim fuarlarina katilmasi cok onemli.

Tercih yapilirken ogrencinin kendini iyi tanimasi gerekli. Zaten sinava hazirlanirken bircok ogrencinin hedefi bellidir. Kimi tip ister, kimi muhendislik ya da uluslararasi iliskiler. Sinav sonrasi bu bolumlerin gercekten kisinin yetenekleri ile ortusup ortusmediginin anlasilmasi gerekli. Bu surecte ilgili meslek dallarindan tanidiklarla konusmali ve meslegin avantajlari-dezavantajlari enine boyuna arastirilmali.

Diger onemli bir konu da bazi mesleklere olan ilgi zamanla azalabiliyor. Ornegin 2000'li yillarin basinda endüstri muhendisligi oldukca gozdeydi. OSS birincileri iyi universitelerin bu bolumlerini tercih ederlerdi. Sonra elektrik-elektronik ve bilgisayar muhendisligi gozde oldu ve sanirim su siralar tip en gozde tercih. Burada dikkat edilmesi gereken sey meslege 4-5 yil sonra atilacak olmaniz. Yani islerin simdi iyi olmasi gelecekte de iyi olacagi anlamina gelmeyebilir. Eger belli bir alanda doygunluk olusursa, is bulma asamasinda rekabet fazla olacaktir. Bu nedenle istatistiklerden faydalanarak Turkiye'nin yillik ihtiyaci ve yillik mezun sayilarina iliskin veriler incelenmeli.

Ikinci onemli konu ise tercih edilecek universite. Her universitenin her bolumu genel basariyi yansitmayabilir. Ornegin biyoloji okumak istesem teknik bir universite tercih etmezdim. Tip, molekuler biyoloji gibi alanlarda uzmanlasmis, uzun yillar arastirma gecmisine sahip, saglam akademik kadrosu ve genis laboratuvar imkanlari olan universiteler daha fazla dikkatimi cekerdi.

Akademik kadro diger onemli bir husus. Istediginiz bolumun websitesinden hocalarin arastirma gecmisleri, mezun olduklari okullar, yayin listeleri, uluslararasi arenada taninir olup olmadigi, arastirma gruplari var mi, kac doktora ogrencisi var, laboratuvar imkanlari nelerdir gibi sorularin yanitlari aranmali. Universiteye gittiginiz zaman gerekirse rastgele bir kapi calinip hocalardan bilgi alinabilir. Hocalarin genc arkadaslara yaklasimi da bolum hakkinda bir fikir verebilir. Ben tonton bir hocayla bir saate yakin konusmustum. Kendisi bolum baskaniymis ve tum sorularimi sabirla cevapladi. Odasindan cikarken tercihimi vermistim.

Bolumde okuyan ogrenciler, asistanlar ve varsa mezunlarla iletisim kurulmali ve tum sorulara cevap aranmali. Burada dikkat edilecek konu bolumu sevmeyen bir ogrenci bolumu kotuleyecekken, baska bir ogrenci cok iyi tercih oldugunu soyleyebilir. Her ikisinin de dedikleri gozardi edilmemeli. Sonradan surprizlerle karsilasmaktansa bastan buna hazirlikli olmak sonraki yillarda huzurlu olmanizi saglayacak.

Son olarak da hersey ogrencide bitiyor. Ornegin ilk 1000'e giren bir arkadasim universiteyi 6 yilda zar zor bitirdi. Kimi arkadaslar da dusuk puanli bolumlerden yatay gecisle daha iyi bolumleri derece ile bitirip sonrasinda basarili kariyer baslangiclari yaptilar. Onemli olan sey istikrar.

En son olarak da gerceklere ulasmak icin en cesur sorulari sorun. Sorgulayin ve bircok insanla konusun. Eger kendiniz ikna olduysaniz gerisi onemli degil. Genc arkadaslara simdiden basarili bir tercih donemi diliyorum.

7. Okuyanı fazla sıkmadan eğitim anılarımı yazmaya devam..... 1998 lerde oğlumu sinop merkezde en iyi öğretmen diye nam yapmış birinci sınıfa yazdırdım. İkinci hafta idi, veli toplantısına gittim. 2 erkek veli dışında 20 bayan veli vardı. 50 yaşını geçmiş erkek öğretmen köy okulundan merkeze 2 yıl önce gelmiş ve anında ünlenmiş. Toplantı gündemi yazılı olan davetiye elimde soracağım soruların gündem sırasında olması için notlar almışım. 40 dakika geçti halde bir türlü ana konuya gelemediler.
    özellikle ev hanımı bayanlar, öğretmene '' hocam, masa örtüsü öreceğim size hangi renk istersiniz '' ''Hocam, beslenme getirmek istiyorum siz neyi seversiniz '' muhabbeti yaptıkça; öğretmen , kendini komşuda gün yapıyor gibi hissetmiş olacak ki, adeta kadın gibi hareketler yapmaya başladı. Bu arada bazı kadınlar da telefonla evde kızına yemek tarifi veriyordu.
    Dayanamadım, '' En iyi öğretmen dediğiniz bu zat mı, ben çocuğumu değil kedimi emanet etmem buna '' diyerek çıktım ve Valilik toplantılarından tanıdığım Okul Müdürüne gittim. Olanları anlattım. Adam '' idare edelim, emekli olacak ama çocuk okutuyor, herşey eğitim değil, çocukları çok iyi avutuyor ve veliler çok seviyor '' demez mi. Elbette aynı gün çocuğun kaydını aldım.

8. Üç ay sonra İzmire tayin oldum. Evimin tam karşısındaki okula 1. sınıfa başladı. ilk 2 ayda çocuğu sınıf başkanı yaptılar. Öğretmen genç bir kadın. Tamamen eğitim aşığı. Ama veliler zır cahil. 30 kişilik sınıfta elle tutulur 4 veli- öğrenci var. Baktım hırpani, küfürbaz ortamda her gün çocuğun ahlakı değişiyor, oradan da aldım ve 5 km. ilerdeki mavişehir zenginlerinin okuluna yazdırdım.( hava parası vererek ) Bu okulda öğretmen kadın Ziraat mühendisliğinden gelme. Çocuk sevgisi yok. Para aşığı. Hepsi çalışan anne- babaları '' yarım gün etüt adı altında yüksek haraca bağlamayı başarmış bir öğretmen'' . Tek etüde gitmeyen benim çocuk. Sınıfta bütün derslerden birinci olan da benim çocuk. Veli toplantısında uyanık ( düşünme yeteneği fazla ) bazı kadın veliler öğretmene - bizim çocukları ilk güden bu yana siz okutuyorsunuz ve yarım gün de etüt yapıyorlar ama 2 ay önce gelen bu çocuk nasıl birinci oluyor. Siz bizimle dalga mı geçiyorsunuz * diye hesap sormaya başladılar.
    Bu kez öğretmen , benim çocukla resmen uğraştı. O nu rakip görmeye, burnunu sürtmeye, aşağılamaya başladı. Bir gün aniden gittim bir bahane ile sınıfa girdim. benim çocuğu tek bir sandalye de sınıf kapısının arkasında çöp kovasının yanına oturtmuş, tecrit etmiş halde gördüm. Film koptu. Bir aylık bir teftiş- müfettiş soruşturmadan sonra öğretmen meslekten oldu. Ben de emekli oldum ve çocuğu aldım en küçük , bozulmamış ilçeleri araştırarak geyve yi buldum. İlk okul 3 den 5 e orada adeta özel öğrenci gibi okudu. Öğretmen sınıftaki 15 öğrenciyi velilerden daha iyi tanıyan özverili, dürüst gerçek bir beyefendi idi. O nun gayretleri ve emeği ile istanbul istek vakfı kolejine tam burslu gitti. Ülkemin halini anlamak açısından - fırsat eşitliği olmadığını- bilmek açısından yazdım.

Sayfa 3/5 İlkİlk 12345 SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •